Uwaga: Tekst powstał w roku 2016 więc może być trochę nieaktualny. Znajduje się w mojej książce pt: "Nadal wariuję".
Ławeczka Juliana Tuwima
Uwaga: Tekst powstał w roku 2016 więc może być trochę nieaktualny. Znajduje się w mojej książce pt: "Nadal wariuję".
Uwaga: Tekst powstał w roku 2016 więc może być trochę nieaktualny. Znajduje się w mojej książce pt: "Nadal wariuję".
Uwaga: Tekst powstał w roku 2016 więc może być trochę nieaktualny. Znajduje się w mojej książce pt: "Nadal wariuję".
Parę dni temu otrzymałam od znajomego taki rysuneczek:
Ucieszyłam się bardzo bo:
1. Nie robię zapasów, kupiłam tylko odrobinę więcej, bo świąteczny stół wymaga lepszego traktowania...
2. W nocy wprawdzie ostatnio nie zawsze śpię, ale to nie dlatego że gotuję, ale dlatego, że czytam...
3. Prezenty kupiłam dużo wcześniej. I takie o których wiedziałam, że obdarowanym się spodobają...
4. Okna umyłam już w piękne październikowe dni. Wprawdzie w kinie dawno nie byłam ale za to w ub. środę 20 grudnia poszłam po raz kolejny zwiedzić Zamek Królewski i obejrzeć wystawę obrazów Canaletta.
5. Ja już jestem na tym etapie życia, że już nic nie muszę. Więc o stresie nie ma mowy. A przed Świętami odpoczywam tyle co zawsze, najczęściej spaceruję albo czytam dobrą książkę, albo oglądam jakiś dobry film.
---------------------------------------------------------------------------------
Z okazji zbliżających się Świąt życzę Wam Wszystkim /wierzącym i tym wątpiącym/ przede wszystkim ZDROWIA, bo zdrowie naprawdę jest najważniejsze.
Życzę Wam SPOKOJU. W podwójnym znaczeniu tego słowa.... bo w słowie SPOKÓJ zawarte jest też drugie słowo - aktualnie najważniejsze dla nas...
Życzę Wam MIŁOŚCI Najbliższych...
I życzę Wam SZCZĘŚCIA. Bo w słowie SZCZĘŚCIE jest WSZYSTKO.
No i żeby się spełniło to, czego sami sobie życzycie...
Plotkarskie kamienie
W średniowieczu osoby zajmujące się plotkarstwem i rzucaniem oszczerstw karane były publicznym noszeniem zawieszonego na szyi łańcucha na którego końcach umieszczone były spore kamienie. Jedyny taki unikatowy komplet kamieni w Polsce znajduje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Należał w XVI-XVII w. do zielonogórskiego kata. Składa się on z dwóch uformowanych w kształcie walca kamieni, każdy o wysokości 21,5 cm, szerokości 17 cm i grubości 12 cm, połączonych łańcuchem. Na piaskowcowych ciężarkach wyryte są sylwetki dwóch mieszczek.
Niezwykły ratusz
We wsi Rostarzewo na Pojezierzu Leszczyńskim na środku rynku znajduje się ciekawy ratusz. Wybudowany został w roku 1768 jako piętrowa budowla z czterospadowym łamanym dachem podbitym gontami nad którymi wznosi się smukła wieżyczka zegarowa. Przez bramę umieszczoną na osi budowli dawniej przechodziła droga z Grodziska do Wolsztyna. Mieściły się na niej i mijały dwa wozy konne. Pełniła też funkcję rogatki na której obierano myto.
Wozy strażackie i sikawki w zborze protestanckim
Pałac na planie trójkąta
W pałacu, w którym znajduje się imponujących rozmiarów trójkątna sala mieści się aktualnie Urząd Gminy Włoszakowice.
----------------------------------------------------------------
Wystarczy ....
Byliście w którymś z tych miejsc? A może mieszkacie w pobliżu.?
Bo ja o nich tylko przeczytałam we wspaniałym przewodniku "Polska niezwykła" Quo vadis?" który kiedyś wygrałam....
A pisałam o tym tutaj:
https://stokrotkastories.blogspot.com/2021/01/a-co-mi-tam-pochwale-sie-wam.html
2. Po raz pierwszy gwizdek został użyty przez sędziego w meczu Nottingham Forest w 1868 roku. Wcześniej sędziowie do sygnalizowania używali chusteczek do nosa. W 1884 roku firma J.Hudsona wprowadziła pierwszy piłkarski gwizdek grochowy...
3. Rekordowy wynik 149 do 0 padł na Madagaskarze w 2002 roku w czasie spotkania klubów AS Andema oraz SO l.Emyrne. Co ciekawe wszystkie bramki były samobójcze w proteście przeciw wcześniejszym decyzjom sędziów.
4. 25 czerwca 1975 roku mecz towarzyski Chile i Urugwaju przerodził się w bijatykę po jednym z fauli. Sędzia ukarał czerwoną kartką 19 zawodników. Na boisku zostało dwóch bramkarzy i chilijski napastnik.
5. Po Mundialu w RPA w 2010 roku FIFA zakazała wnoszenia na stadiony wuwuzeli, bo hałas dezorientowal graczy.
A kto z Was pamięta Orły Górskiego???
1. Specjalne buty do gry w piłkę posiadał już Henryk VIII. Korki dla władcy wykonał królewski szewc w 1525 roku.
2. Najwcześniejsza wzmianka o noszeniu numerowanych koszulek pochodzi z ligi amerykańskiej z sezonu 1922/23. A w Wielkiej Brytanii numery pojawiły się dopiero w 1928 roku.
3. Pierwszy oficjalny i zarazem dziwny mecz na ziemiach polskich odbył się 14 lipca 1894 roku we Lwowie. Rozgrywka Sokoła Lwów z Sokołem Kraków zakończyła się po 6 minutach.
4. Rzuty karne za przewinienia regulaminowe na boisku wprowadzono w 1891 roku. W 1971 roku stały się one także metodą rozstrzygania remisowych spotkań.
5. Pierwsza transmisja telewizyjna meczu piłki nożnej odbyła się w USA we wrześniu 1939 roku. Pierwszy Mundial transmitowano tą drogą w 1954 roku.
6. Najdłuższy mecz w historii oficjalnych rozgrywek trwał 3 godziny i 23 minuty. Rozegrały go w 1946 roku brytyjskie kluby Stockport Country i Doncaster Rover.
________________________________
Czy interesują Was aktualne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej???Kogo typujecie na Zwycięzcę???
---------------------------------------------------------------
Pierwszą kartkę świąteczną otrzymałam wczoraj od /bardzo mi od wielu lat bliskiej/ Basi z Radomia. Prawda że urocza???
Jakub Kubicki to polski architekt doby klasycyzmu. Był uczniem Dominica Merliniego. Zaprojektował przede wszystkim Belweder, Świątynię Sybilli w Łazienkach Królewskich i budynek Stajni, zameczek w Radziejowicach, słynne Arkady pod Zamkiem Królewskim w Warszawie, budynki kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego i wiele innych budowli.
Parę dni temu moja sąsiadka, która z dziada pradziada mieszka na warszawskiej Pradze zabrała mnie na spacer śladami praskich murali. Niestety w połowie spaceru rozpadał się okropny deszcz i zaczęło mocno wiać.... więc nie mogłam zrobić zdjęć komórką.
Do najpiękniejszych europejskich stolic oprócz Edynburga zaliczam Rzym, Lizbonę i Pragę. No ale nie we wszystkich byłam...
A Wy jak myślicie? Które stolice w Europie są najpiękniejsze?
Jest kilka tego powodów. I myślę, że to nic dziwnego, że odchodzą. I że poddają się apostazji. Sama znam kilka takich osób.
Niedawno w jednej z czytanych przeze mnie książek znalazłam odpowiedź na to pytanie. Oczywiście jest to tylko jedna z przyczyn, ale bardzo istotna.
Nie mam zgody autora książki na podanie jego nazwiska i tytułu książki, więc tylko przepisuję wiernie tekst:
"Wielu zdziwiła niechęć czy nawet wrogość młodych ludzi do Kościoła. Ale czyż sam kler nie jest winien? Kto w ostatnich latach wyrzucił Pana Boga ze świątyni, a zaprosił tam Jarosława z workiem pieniędzy? Kto zapisał Jezusa do PiS-u? Polski Kościół Katolicki ma już niewiele wspólnego z prawdziwym chrześcijaństwem. Tańcząc na partyjnej nucie Prezesa, sam stał się częścią opresyjnego systemu władzy. Miliardy wydawane na kościelne pałace, na pensje kapelanów, katechetów, na fanaberie R.....a nie wszystkim muszą się podobać.
Kiedy słyszeliście w kościele piękne kazanie o miłości, o potrzebie bycia dobrym? Wiem, jest jeszcze kilku dobrych, prawdziwych księży z powołania, ale większość kojarzona jest przez młodzież z pazernym ojcem dyrektorem, fanatycznym M.......m, ślepym na krzywdę dzieci biskupem J.......m i całą galerią bohaterów filmów Sekielskiego."
-------------------------------------------------------------------------------
Gdybyście chcieli wyrazić swoją opinię na ten temat to jak zwykle proszę o spokojne komentarze.
Nie chciałabym zniknąć z blogosfery...