Strony

poniedziałek, 22 czerwca 2026

Order z Tykocina

Poniższy tekst był już na moim blogu kilka lat temu, ale powtarzam go, bo stał się bardzo aktualny... 

W 1705 roku na Zamku w Tykocinie król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. W 1919 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości ustawiono w pobliżu kościoła Świętej Trójcy w Tykocinie postument nawiązujący do tego wydarzenia. Postument niestety nie przetrwał, ale w 1982 roku postawiono nowy, przedstawiający zrywającego się do lotu orła w koronie.

Na jednym z boków pomnika umieszczono następujący napis: "TEN SYMBOL ŚWIĘTY, TEN NASZ ORZEŁ BIAŁY NIE DO SŁUŻALSTWA STWORZONY LECZ CHWAŁY"



Order Orła Białego to najwyższe i najstarsze odznaczenie państwowe nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

                                                              


Orderem  Orła Białego dekorowano głównie królów, potem magnatów i prezydentów.

Wśród odznaczonych były też między innymi następujące osoby:

Fryderyk II Wielki - król pruski, główny wnioskodawca podpisania traktatu rozbiorowego Polski w roku 1772

Ignacy Jakub Massalski - biskup i przewodniczący który zwalczał ustalenia Sejmu Czteroletniego za co pobierał stałą roczną pensję od Rosji. Został w roku 1794 powieszony w Warszawie za zdradę.

Nikołaj Wasiljewicz Repnin - bezpośredni wykonawca woli carycy Katrzyny II sprawujący faktyczną władzę nad Rzeczpospolitą.

Franciszek Ksawery Branicki - współtwórca konfederacji targowickiej, uznany za zdrajcę i skazany na karę śmierci.

Targowiczanie - Michał Hieronim Radziwiłł, Stanisław Szczęśny Potocki, Seweryn Rzewuski...

Katarzyna II Wielka - caryca Rosji, która wymazała Polskę z mapy świata

Iwan Paskiewicz - stłumił powstanie listopadowe...

Philippe Petain - szef kolaboracyjnego państwa Vichy, skazany na śmierć przez rozstrzelanie...

Benito  Mussolini ....!!!!!

A w III Rzeczypospolitej: 

1. Kard. Henryk Gulbinowicz - dowiedziony współpracownik Służby Bezpieczeństwa ukarany przez Watykan za wiele przewinień...m.in za pedofilię...

2. Abp. Tadeusz Gocłowski - skazany na więzienie za wiele nieuczciwości i nadużycia...

3. Antoni Macierewicz

4. ......

-----------------------------------------------------------------------

Bardzo proszę o spokojne i  wyważone komentarze.

Ale jeśli ich nie będzie to wcale się nie zdziwię. 

Przecież wytrzymałość ludzka też ma granice...

58 komentarzy:

  1. Spokojnie się nie da, więc tylko pozdrowienia serdeczne dla Ciebie zostawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Order Orła Białego nader często stawał się narzędziem bieżącej koniunktury, a nie nagrodą za autentyczną chwałę i zasługi i często był nadawany zbyt lekką ręką, co umniejszało jego rangę.
    Nawet ja dostaję smaczki tylko wtedy, gdy jestem bardzo grzeczny. Mrau!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Puszku Najmilszy... tę mądrość to masz po swojej Pani:-)

      Usuń
    2. Order Uśmiechu dla Puszka :-)))
      "Kto już Order ma przypięty za swe piękne czyny,
      musi jeszcze jeszcze uśmiechnięty,
      wypić sok z cytryny.
      A gdy zyska tym uznanie,
      wtedy ,na pociechę,
      będzie miłe pasowanie różą i uśmiechem".
      :-))

      Usuń
  3. Patrzę na te przepychanki z orderami i zastanawiam się, kto tym światem rządzi. I dlaczego akurat tak. Po raz kolejny dochodzę do wniosku, że absolutnie nie wolno mi interesować się sprawami, na które nie mam wpływu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszystko mi opadło jak zobaczyłam parę dni temu, kto ten order ma. W sumie to lepiej, żeby Zelenski go nie miał, bo wstyd w takim towarzystwie. A w ogóle to cała ta afera jest strasznie męcząca i każda dyskusja konczy się wypominaniem krzywd naszych i Ukrainy "od poczęcia".....

    OdpowiedzUsuń
  5. No właśnie, spokojnie się nie da, więc tylko napisze, że pewnie pisząc o tym za pierwszym razem, nie przypuszczałaś, że tak się historia potoczy...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asiu... pierwszy raz napisałam gdy Antoni dostawał ten Order...

      Usuń
  6. Ha, ha, ha, chciałoby się powiedzieć, ale chyba nie wypada...? Tak czy siak, masakra 😉

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj, Stokrotko.

    Ech....

    I pozdrawiam - oczywiście:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Stokrotko przecież to można zwariować!!!
    Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elu ... żeby nie zwariować pojechałam na działkę i słucham śpiewu ptaków!

      Usuń
  9. Już dawno odcięłam się od polityki - szkoda moich nerwów. Poza tym jestem podejrzanym elementem, bo moja osobista córka wyszła za mąż za Niemca, wnuki to "mieszańce" niemiecko- polskie a na dodatek ja zamieszkałam w Berlinie i tu dokończę żywota. Jednym słowem -SKANDAL!!!

    OdpowiedzUsuń
  10. :-)) no jaśniej i lepiej się nie da...
    i teraz jak mi będą wciskali to nie wezmę.
    teatralna

    OdpowiedzUsuń
  11. W dzieciństwie było znane powiedzonko "Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera".
    Nie nadawajmy odznaczeń i orderów pochopnie, żebyśmy nie musieli ich odbierać,
    a potem czy to dobre czy złe, niepotrzebnie się spierać.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. To co się dzieje to jakiś koszmarny sen!!!!
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń

  13. "Będę znana dopiero 100 lat po mojej śmierci.
    Muszę umrzeć,zanim ludzie dowiedzą się,kim jestem i co zrobiłam"
    Dr.Mary Edwards Walker
    M.E.Walker była/jest jedyną kobietą,która otrzymała Medal HONORU.
    W 1917 roku,po tym jak Kongres zrewidował standardy medalu,medal Walker został cofnięty.
    Zwróciła się do generałów armii z petycją o ponowne rozpatrzenie sprawy.Kiedy odrzucili jej prośbę i zażądali zwrotu medalu,odmówiła.
    Walker nosiła ten medal każdego dnia życia,aż do swojej śmierci.

    OdpowiedzUsuń
  14. Droga Stokrotko!
    Życzę Ci pięknego lata. Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Tłumaczę sobie, że za lat 50, 100 i więcej będziemy fragmentem historii czytanym w podręcznikach/ albo i nie/ bo taki panuje porządek w swiecie, w całej Historii Świata .... staram się więc traktować odpowiednio do tego wszystko co się obecnie dzieje nie tylko w naszej ojczyźnie, ale i w świecie jako ten przemijający epizod, nie angażując sie emocjonalnie.
    Staram sie, co nie znaczy, że zawsze mi sie udaje.

    Dziekuję za tak pięknie opisaną historię Orderu Orła Białego.
    .

    OdpowiedzUsuń
  16. Wiele lat temu zbulwersował mnie widok krzyży zasługi i innych odznaczeń na wystawie chyba antykwariatu. Gdy więc miałem już takie możliwości - osobom odznaczanym państwowymi odznaczeniami - przyznawałem nagrody pieniężne, by nie musieli się odznaczeń pozbywać. (Mareczek)

    OdpowiedzUsuń
  17. Temat orderów wszelakich bardzo na czasie ostatnio. Cieszę się, że Ty podeszłaś do tego tutaj w zupełnie inny, dużo mądrzejszy sposób :)

    Zapraszam Cię na małą wycieczkę do mojego Sącza: https://zyciecelta.wordpress.com/2026/06/25/sacz-i-troche-historii/

    OdpowiedzUsuń
  18. W dużym skrócie: Nie jestem miłośnikiem orderów, bo są niczym szklane paciorki dawane rdzennym mieszkańcom Afryki i Ameryki przez ich białych zaborców: Ktoś wkłada realną pracę, często narażając życie, a tu dostaje blaszkę. Gdyby państwo nadawało nagrody pieniężne, adekwatne do zasług, nie byłoby tylu chętnych do ich zwrotu, co w wypadku orderów, bo jak widać, dla obdarowanych też niewiele znaczą.
    A szerzej swoje podejście do afery orderowej opisałem TUTAJ

    OdpowiedzUsuń
  19. okay, to jeśli wygumkować słowa nie występujące w słownikach ludzi kulturalnych na temat bieżącej afery orderowej, to ja nic nie powiedziałem/napisałem... LOL...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Powiem Ci ze ręce mi opadły. I moim Dziewczynom też!!!!
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń
  21. Byłam w Tykocinie, widziałam na własne oczy ten pomnik. Piękny jest i będzie na długie lata i to najważniejsze. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  22. Ostatnio na forach aż wrze pod tym tematem. Aż strach wchodzić w dyskusję bo można oberwać rykoszetem. Dużo ciekawych informacji Stokrotko. Pozdrawiam najserdeczniej Kochana ♥️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu ... dlatego prosiłam o spokój w komentarzach.
      Serdeczności.

      Usuń
  23. Szafuje się odznaczeniami. Dawać, odbierać...
    A Tykocin bardzo fajna miejscowość!

    OdpowiedzUsuń