Strony

niedziela, 17 listopada 2024

Miasto prawa i filmu - z cyklu "Polska Nieznana"

                                          Piotrków Trybunalski

Pierwszy człon nazwy miasto zawdzięcza swemu założycielowi Piotrowi Duninowi zwanemu Włostowicem. Drugi został nadany w czasach nowożytnych. Nieprzypadkowo, przez 214 lat od 1578 roku w Piotrkowie miał bowiem siedzibę Trybunał Koronny - Sąd Najwyższy dla Mazowsza, Wielkopolski i Prus Królewskich. Mieścił się w zamku królewskim przedostatniego z Jagiellonów - Zygmunta I Starego. Siedziba sądu nawiązywała do wzoru obronnej wieży mieszkalnej, jakich wiele powstawało w wiekach średnich w całej Europie. Po wygaśnięciu linii Jagiellonów wieża w Piotrkowie straciła swą rangę stając się siedzibą królewskiego starosty. W 2giej połowie XIX wieku opuszczony gmach przejęły rosyjskie władze wojskowe i kazały rozebrać najwyższą kondygnację mieszczącą niegdyś komnaty królewskie, a w pozostałych urządziły piekarnię, zbrojownię i cerkiew prawosławną. Po II wojnie odtworzono ostatnie piętro przywracając wieży kształt z czasów Zygmunta Starego. Obecnie nadal mieści się w niej muzeum z ekspozycją przedstawiającą historię miasta i zamku, kolekcję broni białej i palnej oraz wystawe renesansowego i barokowego wyposażenia wnętrz.

W 1496 roku król Jan Olbracht wydaje w Piotrkowie przywilej dla szlachty. Przywilej ten zastrzegał wyłącznie szlachcie dostęp do wyższych dostojeństw kościelnych, zwalniał szlachtę od cła, zabraniał mieszczanom nabywania dóbr ziemskich, ograniczał swobodę ruchów chłopa, zabraniając mu opuszczać wieś bez zezwolenia pana. 
Reasumując statut piotrkowski ograniczał prawa miast, nadał szlachcie liczne przywileje ekonomiczne, stworzył prawne podstawy dalszego jej rozwoju ekonomicznego i politycznego. Spowodowało to dużą przepaść między szlachtą a mieszczaństwem, a przede wszystkim znacznie pogorszyło sytuację chłopstwa.


Dzisiejszy Piotrków prawdopodobnie ze względu na niepowtarzalny klimat stał się ulubionym planem zdjęć dla wielu znakomitych reżyserów.

Tutaj między innymi kręcił sceny do "Pana Tadeusza" Andrzej Wajda, do "Syzyfowych prac" Paweł Komorowski, do "Bitwy warszawskiej" Jerzy Hoffman, do "Przedwiośnia" Filip Bajon, do "W ciemnosci" Agnieszka Holland, do "Vabank" Juliusz Machulski. 

                           Kadr z filmu "Vabank"- poznajecie Witolda Pyrkosza w roli Duńczyka?

W Piotrkowie Trybunalskim na planie filmu Petera Kassovitza "Jakub kłamca" gościł sam Robin Williams.

----------------------------------------------------------------------
Dlaczego dzisiaj piszę akurat o Piotrkowie Trybunalskim? Dlatego, że przypomniało mi się, że w listopadzie roku 2000 byłam tam na wyciecze w ramach szkolenia przewodników po Polsce...

Jeśli nie byliście w tym mieście to szczerze je polecam. Można powiedzieć, że leży właściwie prawie w środku Polski. I wiele jego obiektów - Stare Miasto, mury miejskie, zamek królewski, kościoły i synagogi, parki i wiele innych zostało wpisanych do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
To piękne miasto królewskie o dużej wartości historycznej.

42 komentarze:

  1. Nie byłam i nie wiedziałam, że tyle filmów tam powstawało!
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serial "Jan Serce" też tam częściowo był kręcony...
      Stokrotka

      Usuń
  2. Też zdziwiłam się, że aż tyle filmów zostało tam nakręconych. Widocznie jakąś magię to miasto ma 😃 🌼

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety nie byłem, ale jeszcze może nic straconego , pozdrawiam Stokrotko, miłej niedzieli .

    OdpowiedzUsuń
  4. Odwiedziłem Piotrków tylko przejazdem na rowerze. To był okres studiów, w czasie wakacji wybrałem się na długą wyprawę rowerową w poprzek Polski niestety nie w głowie było mi odwiedać muzea.

    OdpowiedzUsuń
  5. To trzeba będzie do tego Piotrkowa Trybunalskiego kiedyś pojechać. Może załapiemy się na statystów jak jakiś film będzie akurat kręcony:-))
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To potem mi powiedz ile płacą statystom..:-)
      Stokrotka

      Usuń
  6. Kiedyś bardzo dawno temu jechałam pociągiem w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, ale wysiadłam w...Bełchatowie ;) Albowiem do Bełchatowa za mieszkaniem w latach osiemdziesiątych przeniósł się mój brat. No i nigdy do Piotrkowa nie dojechałam, bo i nie ciągło mnie do niego, jakoś kojarzył mi się on z małym zapyziałym miasteczkiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to bardzo światowe miasto...
      Stokrotka

      Usuń
  7. Wybierałam się do tegoż Piotrkowa ze trzy razy, bo zapraszała mnie do niego znajoma, którą poznałam w sanatorium dla tych, które "zżółkły". Niestety nigdy tam nie dojechałam, a potem znajomość jakoś "zanikła", bo i ona i ja nie byłyśmy miłośniczkami pisania listów. No a poza tym wszystkie urlopy były dzielone na morze( dla mnie) i góry ( dla męża), a Piotrków jakoś się nie mieścił w tych kategoriach. Serdeczności;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I o Piotrkowie Trybunalskim ciągle mało się mówi i pisze...
      Stokrotka

      Usuń
  8. Klik dobry:)
    Nie wiedziałam, że aż tyle filmów kręcono w Piotrkowie.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszyscy się dziwią... nie tylko Ty...
      Stokrotka

      Usuń
  9. W Piotrkowie nie byłam...;o) Ale byłam z nim powiązana zawodowo przez prawie dziesięć lat...;o) Zaliczysz ?? ;o)

    OdpowiedzUsuń
  10. Coś takiego, ja też byłma w Piotrkowie w związku ze szkoleniem, na pilota wycieczek. :) Nie dam głowy za rok, ale to mógł być 2000, z tym że raczej wczesna wiosną. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No zobacz jaka Polska jest "mała"...
      Stokrotka

      Usuń
  11. Stokrotko pokazujesz nam rzeczywiście tę Polskę mało znaną.
    Ela

    OdpowiedzUsuń
  12. Oj, tam mnie jeszcze nie było, tylko przejeżdżałam parokrotnie.
    Ale może to nadrobię?
    Pozdrawiam, Stokrotko...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie jakby Ci się udało...
      Stokrotka

      Usuń
  13. Byłam w Piotrkowie tylko przejazdem, ale na tyle długo, żeby zachwycić się atmosferą miasta.
    Dobrego tygodnia.❤️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Halinko jak wtedy byłam to też ja wyczułam...
      Stokrotka

      Usuń
  14. Dzięki za ciekawą opowieść o Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki Tobie dowiedzieliśmy się ile filmów tam nakręcono. Zainteresował mnie "Jakub kłamca" i pewnie sobie go wkrótce obejrzę, jak znajdę w sieci. Nie wiedziałam też, że jesteś przewodnikiem, chociaż mogłam się przecież domyśleć. Na swoim blogu też nas oprowadzasz po różnych miastach i Warszawie. Dobrego tygodnia, pozdrawiam serdecznie 🤗

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo Ci dziękuję za życzliwy komentarz.
      Stokrotka

      Usuń
  15. hmm i znów to samo, znam z historii ale nie byłam...kurcze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przecież nie można wszędzie być...
      Stokrotka

      Usuń
  16. Kiedyś zaproponowałam wycieczkę właśnie tam i pomyśleli, że żartuję, bo co Tu zwiedzać w Piotrkowie. Nie no, ja muszę wrócić do tego pomysłu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie. To bardzo ciekawe miasto.
      Stokrotka

      Usuń
  17. Nigdy w Piotrkowie nie byłam, nie wiedziałam też że jest tak lubiany przez reżyserów. Wstyd się przyznać ale w moich wyobrażeniach Piotrków Trybunalski jest mało ciekawy jako destynacja turystyczna chociaż zdaję sobie sprawę, że jest to opinia zbudowana na niewiedzy.
    Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie przejmuj się. Nie jest to miasto leżące na szlaku turystycznym dlatego ludzie mało o nim wiedzą.
      Stokrotka

      Usuń
  18. Piotrków's rich history and its evolution through time are fascinating! From its origins as the seat of the Crown Tribunal to its transformation over the centuries, the city's stories are so well preserved. The architectural journey of the royal castle, from its medieval origins to the impact of the Russian military and the reconstruction post-WWII, is especially intriguing. It’s also exciting to hear that Piotrków has become such a prominent filming location, capturing the unique atmosphere of the city. The cultural and historical significance of the area truly comes alive in the films shot there.

    I just shared a new post, and I invite you to read: www.melodyjacob.com

    OdpowiedzUsuń
  19. Tak wielu ciekawych rzeczy można się od Pani dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  20. Piotrków zaliczyłam tylko przejazdem, na razie nie mieści się w kręgu moich podróży, za to tragiczne losy Piotra Włostowica jakoś przewijały się na lekcjach historii, zwano go Duninem, bo Włostowic to chyba po ojcu;
    zauważyłam, że piszesz skrót i.inn. - poprawnie jest i.in. - tylko jedno n;

    OdpowiedzUsuń
  21. Czołówka obsady z Va banqu nie żyje 🥺 Ostatnio do tego zacnego grona dołączyła Elżbieta Zającówna. Jaki to był wspaniały film, obie cześci. W Piotrkowie Trybunalskim byłam z babcią jako małe dziecko i prawie nic nie pamiętam. Trzeba wrócić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie tam wróć Kasieńko ze swoimi córeczkami:-))
      Stokrotka

      Usuń