Strony

niedziela, 1 grudnia 2024

Muzeum, które niejedno ma imię - część druga

6. Muzeum Warszawskiej Pragi - ul. Targowa 50/52 


                           Sala Historii w Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi mieści się najstarszych zachowanych budynkach mieszkalnych prawobrzeżnej Warszawy. Odkrywa się w nim historię niezwykłej dzielnicy, można wysłuchać nagranych opowieści dawnych mieszkańców i poznać tradycje lokalnego rzemiosła i przemysłu. Instalacja Praski Latający Dywan przenosi zwiedzających do kolorowego świata lokalnych bazarów, z których najstarszy, Bazar Różyckiego, z jego specyficznym praskim folklorem, wciąż działa w sąsiedztwie.

7. Muzeum Drukarstwa - ul. Ząbkowska 23/25


                                Przybory drukarskie w jednej z gablot

W Muzeum Drukarstwa poznaje się zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. W ekspozycji pod nazwą Oficyna Drukarska miłośnicy książek i druku sami mogą wypróbować stare urządzenia drukarskie.

8. Muzeum Woli - ul. Srebrna 12


                         
 Pałacyk Sikorskich, siedziba Muzeum Woli
To Muzeum dla osób, które interesują się ludźmi, miejscami i wydarzeniami kształtującymi dawną przemysłową dzielnicę Warszawy - Wolę. Umieszczone w historycznych wnętrzach pałacyku Sikorskich, schowanego pośród nowoczesnych wieżowców podkreśla dynamiczne procesy zachodzące w robotniczej dzielnicy Warszawy. Stałym elementem ekspozycji jest Gabinet Wolski. W jego przestrzeni prezentowana jest wielowątkowa historia tej części miasta.

9. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy


                                      Wnętrze Izby Pamięci
Izba Pamięci to symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego. Jej budowę zainicjował Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest Pani Wanda Traczyk-Stawska. Misją Izby Pamięci jest apelowanie o dialog i "wołanie o pokój", uhonorowanie ofiar zrywu w 1944 roku. Na Murze Pamięci zapisane są nazwiska dziesiątek tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego, które udało się ocalić od zapomnienia. Na przestrzeni Izby prezentowane są wystawy.
/Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk na Murze Pamięci wchodzącym w skład Muzeum/.

10. Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry

                                     Ekspozycja w Palmirach

W tym symbolicznym miejscu pamięci narodowej poznaje się historię egzekucji w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach II wojny światowej. Oprócz mogił znajdują się tu biogramy ofiar, fotografie, pamiątki związane z ich życiem prywatnym, społecznym i zawodowym, przekazane przez najbliższych. Budynek Muzeum w Palmirach był nagradzany w konkursach architektonicznych i nominowany do międzynarodowej nagrody.

Uprzedzając Wasze pytanie:
Jako rodowita warszawianka, która całe życie w mieszka w stolicy nad Wisłą i darzy to miasto wielkim uczuciem ... znam i bywam we  wszystkich /oprócz Muzeum Drukarstwa i Muzeum w Palmirach/ oddziałach Muzeum Warszawy. W Głównym Oddziale Muzeum na Rynku Starego Miasta /pkt.1/ i w Muzeum Warszawskiej Pragi /pkt.6/bywam często, właściwie na każdej nowej wystawie.

Wszystkim serdecznie dziękuję za przeczytanie i zainteresowanie.

No i zapraszam do Muzeum Warszawy...


34 komentarze:

  1. Dziękuję Stokrotko za zaproszenie do tych miejsc. Świetnie je nakreśliłaś, pozdrawiam niedzielnie .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozdrawiam poniedziałkowo:-)
      Stokrotka

      Usuń
  2. W którym lubisz bywać najbardziej? A może inaczej: w którym z nich odnajdujesz/odczuwasz najwyraźniej ducha Warszawy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Muzeum Warszawy pkt.1 i w Muzeum Warszawskiej Pragi pkt.6.Tam jest Moja Warszawa.
      Stokrotka

      Usuń
  3. Także z naszych wycieczek wiem, że bardzo wiele muzeów oraz izb pamięci upamiętnia smutne i tragiczne wydarzenia naszej historii, zbyt wiele...
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda... ale cóż poradzić?
      Stokrotka

      Usuń
  4. :-) dzięki za zaproszenie, przybliżenie i opis.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy jako rodowita Warszawianka konsumowałaś na Bazarze Różyckiego pyzy ze skwareczkami? Nigdzie nie były takie pyszne jak tam! Ze względów czysto osobistych nie lubiłam bywać na Pradze, ale z raz w roku bywałam na Różyckim i zażerałam się pyzami i buszowałam w.....guzikach!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu... ja nie lubię pyzow a jeszcze bardziej nie znoszę skwareczkow...:-))
      Stokrotka

      Usuń
  6. Wiesz, tak naprawdę to nie lubię muzeów poświęconych ludziom, miejscom i wydarzeniom. Zawsze mnie tam ogarnia smutek, refleksja na temat przemijania... Lepiej czuję się w galeriach malarstwa, ale to też jest mało optymistyczne miejsce.
    Może byłoby inaczej, gdybym znała się na technikach malarskich, potrafiła docenić kunszt. Patrzenie na obraz oczami laika, to jednak nie to.
    Dobrego tygodnia, Jagódko!🥰

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Halinko... I tak z Ciebie super Dziewczyna :-))
      Stokrotka

      Usuń
  7. Nadrób Muzeum Drukarstwa i zrób relację :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może kiedyś... bo teraz mam w planie wystawę malarstwa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym.
      Stokrotka

      Usuń
  8. Zakochana jesteś w Warszawie Stokrotko.
    Ela

    OdpowiedzUsuń
  9. Mój ojciec opuścił Warszawę jako młody człowiek i tęsknił za nią przez ćwierć wieku. Nie byłam w opisywanych przez Ciebie miejscach. Raz tylko ojciec zabrał mnie na Bazar Różyckiego, gdzie kupiłam torebkę i rękawiczki(zielone) jako dodatki do skórzanego oliwkowego płaszcza. Podziwiam, ale i doskonale rozumiem Twoją miłość dla stolicy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo Ci dziękuję Iwonko za życzliwość.
      Stokrotka

      Usuń
  10. Może wstyd się przyznać, ale wolę się wałęsać po mieście, niż po muzeach. Wprawdzie żałuję, że Muzeum Karykatury na Koziej zastałem zamknięte, ale to wyjątek. Będąc pierwszy raz w Paryżu szerokim łukiem ominąłem Galerie Lafayette w przeświadczeniu, że to wystawa jakichś obrazów, a będąc na wycieczce, która w programie miała Louvre. udałem się niezwłocznie na poszukiwanie Mony Lisy, którą znalazłszy - spokojnie wróciłem, spotykając oczywiście po drodze wiele eksponatów znanych choćby ze szkolnych podręczników. Reasumując - do Muzeum Pragi prawdopodobnie się nie wybiorę. (Mareczek)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mareczku - a ja lubię i wałęsać się po mieście i zwiedzać ciekawe muzea.

      Usuń
  11. Jako inteligent w trzecim pokoleniu i mieszkaniec Warszawskiej Pragi od zawsze zapewniam Pana że Muzeum Pragi jest na bardzo wysokim poziomie. Choćby dlatego że pokazuje wielokulturowość i wielowyznaniowość prawobrzeżnej Warszawy.
    Pozdrawiam
    Też Mareczek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie Prażanina "z dziada pradziada" i zapraszam do częstych wizyt na moim blogu.
      Pozdrawiam

      Usuń
  12. Hej Stokrotko a jak będziemy jechali metrem to gdzie wysiąść żeby było najbliżej do Muzeum Pragi?
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na stacji Dworzec Wileński ... i potem 10 minut ul. Targową w kierunku ul. Kijowskiej.

      Usuń
  13. Stokrotko!
    Dziękuję, że dzięki Tobie poznałam te ciekawe miejsca.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę Lucjo :-)
      Stokrotka

      Usuń
  14. Najbliższa jest mi Praga Północ (poza Ursynowem oczywiście), tam kończyłam podstawówkę, chodziłam do Władka (liceum im. Władysława IV), zakupy na bazarze Różyckiego robiłam, z małymi dziećmi czas spędzałam w Parku Praskim... Wspomnienia obudziłaś Stokrotko 💗🌼

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy Anko :-)
      Stokrotka

      Usuń
  15. Warszawa stwarza nieograniczone możliwości do udziału w kulturalnym życiu miasta. U mnie na prowincji marazm, dlatego podczas podróży, gdy tylko to możliwe, staram się odwiedzać lokalne muzea.
    Pozdrawiam ciepło!
    Anita

    OdpowiedzUsuń
  16. To muzeum drukarstwa mnie zaciekawiło Stokrotko, ponieważ kiedyś na studiach przerabialismy temat drukarni i oficyn wydawniczych w XVII i XVIII wieku. Jeśli chodzi o krakowskie muzea to najbardziej lubię muzeum Etnograficzne, Archeologiczne i Pałac Erazma Ciołka. Nigdy nie byłam w warszawskich muzeach.

    Spokojnej nocy Kochana

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo Ci dziękuję Kasiu.
      Stokrotka

      Usuń