Grobowce Olbrzymów w Łupawie
Przewodnicy opowiadają zasłuchanym turystom, że kiedy w Egipcie nikt jeszcze nie myślał o piramidach a w Brytanii o Stonehenge to już wtedy nad brzegiem rzeki Łupawy /na Pomorzu/ powstawało największe /zachowane/ cmentarzysko grobów megalitycznych w Polsce. Nasi przodkowie wznosili bowiem megality z głazów narzutowych, dlatego nie są one jednak tak monumentalne jak te w Europie Północnej. Brak odpowiednich kamieni nadrabiali ilością.
Grobowce łupawskie osiągają maksymalnie 56 metrów długości /przeciętnia 20-30 metrów/ i 10 metrów szerokości. Jest ich aż 48.
Budowa przebiegała w ten sposób, że trapezowatą obstawę kamienną z dużych głazów wypełniano mniejszymi kamieniami, a na nich wznoszono stożkowaty nasyp ziemny dochodzący do 3 metrów wysokości.
Groby megalityczne związane były z kultem wybitnych przodków i OLBRZYMÓW.
Baszta Czarownic w Słupsku
Trzykondygnacyjna Baszta była kiedyś elementem murów obronnych opasujących średniowieczny gród nad Słupią. Gdy w XVII w baszta straciła znaczenie obronne, stała się więzieniem dla niewiast posądzonych o czary. Pierwszy udokumentowany proces o czary odbył się w 1651 r a jego ofiarami padły Scholastyka i Runga - dwórki księżnej wdowy Anny de Croy. Do końca XVII w. spalono w Słupsku 18 kobiet. Przedtem więziono je w tej baszcie.
Najsłynniejszą słupską "czarownicą" była Katarzyna Zimmermann, która do historii przeszła jako Trina Papisten. Relacje z jej procesu obnażające okrucieństwo ludzi i siłę zabobonu, fascynowały wielu historyków.
Ostatnią kobietą w Słupsku sądzoną za czary była w 1714 roku Anna Kosbad - służąca ze wsi Rowy.
Kilka lat później pruski władca Fryderyk Wilhelm I zabronił prześladowania "czarownic".
Ponura historia baszty dobiegła wreszcie końca.
Sosny taborskie
Na zachód od wsi Tabórz /na Pojezierzu Iławskim/ znajduje się rezerwat Sosny Taborskie. Chroniona jest w nim lokalna odmiana sosny osiągającej do 40 m wysokości. Sosnę taborską ceniono dawniej dla wysokiej jakości drewna, a zwłaszcza prostych i gładkich pni, nadających się doskonale na maszty statków. Najstarsze drzewa mają ok. 250 lat. Po rezerwacie prowadzi ścieżka wśród najstarszych, najwyższych i najpiękniejszych sosen.