środa, 29 maja 2024

Cytaty z kalendarza "Przekroju"...- ciąg dalszy

 


Moja opuncja, którą sobie kupiłam miesiąc po powrocie z Sycylii rośnie jak szalona. Ten najmniejszy listek wyrósł jej 3 dni temu...

______________________________________

A teraz cytaty:

1. "Słuchaj uszami tolerancji. Patrz oczami współczucia. Mów językiem miłości." /Rumi -1207-1273, mistyk, najwybitniejszy poeta suficki, założyciel bractwa "wirujących derwiszy"/

2. " Sprytna osoba rozwiązuje problemy, mądra ich unika." /Albert Einstein/

3. "Z języków najtrudniej nauczyć się wspólnego języka."  /Aleksander Kumor- aforysta/

4. "Ojczyzna to ludzie, których rozumiemy i którzy nas rozumieją." /Max Frisch/

5. "My mamy światopogląd  a zwierzęta mają  światoczucie, wiesz?" /Olga Tokarczuk/

------------------------------------------------------------------------

Jak Wam się podobają te cytaty?

niedziela, 26 maja 2024

Moja uliczka

 Podwórko mojego dzieciństwa wyglądało oczywiście zupełnie inaczej niż parę dni temu gdy robiłam to zdjęcie. Ale domy je otaczające pozostały na szczęście te same...

/Poniżej urywek z mojej książki pt: "Zwariowałam"/

"Mieszkałam w domu znajdującym się w środku tej uliczki. Po parzystej stronie. Z jednej strony uliczka wychodziła na znana arterię prowadzącą z Wilanowa do Belwederu i dalej przez Aleje Ujazdowskie aż na Stare Miasto. Z drugiej zamykał ja budynek szkoły podstawowej. I tak jest do dzisiaj.

Uliczka mojego dzieciństwa i wczesnej młodości przez długie lata była bardzo cicha. Także z tego powodu, że była "ślepa". Mam w swoim domowym archiwum jej zdjęcie. Stoją na niej tylko dwa samochody, a na środku wąskiej jezdni leży duży pies.

W środku uliczki, właśnie w tym domu, w którym mieszkałam był jedyny sklep, tzw. ogólnospożywczy. Pamiętam, że w dzieciństwie mama wysyłała mnie do niego po mleko z czerwoną dwulitrową  bańką. Wtedy nie było jeszcze mleka w szklanych butelkach, a teraz już go nie ma. Po jednej stronie uliczki ciągnął się trawnik, a na nim rosły drzewa. Były grube i wysokie. Nie znałam ich nazwy, ale to nie było ważne. Znałam za to dobrze ich jasnozielony kolor wiosną, ciemnozielony latem, czerwono-żółty jesienią i biały zimą. Jedno z tych drzew wchodziło swoimi gałęziami na nasz balkon.

Powinnam odwiedzić tę uliczkę, ale właściwie nie wiem dlaczego. Dom, w którym mieszkałam został odnowiony, więc wygląda zupełnie inaczej. Starą zabytkową balustradę balkonu zmieniono i zastąpiono słupkami ze sztucznego tworzywa. Nowy właściciel mieszkania zmienił też okna i pomalował je na inny kolor.

Uliczka jest teraz bardzo ruchliwa, pełna samochodów. Nie ma tam już od dawna budki telefonicznej, która stała obok mojego domu. Już dawno wycięto te stare drzewa. A na miejscu sklepu spożywczego jest mini salon urody. Nawet domofon został zmieniony. Zresztą po co mi domofon jeśli w mieszkaniu, które zajmowały miłość, radość i śmiech mieszka teraz ktoś inny.

Więc nie pójdę na moją uliczkę bo dawno już jej nie ma.

Na szczęście pozostała w mojej pamięci, obrazach, kolorach i odcieniach. Nawet w zapachach i odgłosach. W sercu."

Napiszecie jakie są Wasze uliczki? I czy jeszcze istnieją?

czwartek, 23 maja 2024

Warszawska Praga - część druga - z cyklu "Moja Warszawa"

Na Warszawskiej Pradze w Soho Factory  przy ulicy Mińskiej 25 mieściły się zakłady produkujące skutery i motocykle. Obecnie w dawnych salach produkcyjnych znajdują się pracownie artystyczne, designerskie sklepy, restauracje, a także nowatorskie sceny teatralne.


W mieszczącym się w tym budynku Muzeum Neonów  można zobaczyć reklamy świetlne z lat 60 i 70-tych XX wieku.

Na Pradze znajduje się Ogród Zoologiczny. Jest on domem dla ponad 550 gatunków zwierząt. To tutaj we wspaniałym herpetarium żyje kilkaset gadów. Jest tu jedyna w Polsce hala wolnych lotów imitująca dżunglę. Jest też "Baśniowe ZOO" - wybieg na którym dzieci mogą pod nadzorem pracownika ogrodu nakarmić zwierzęta.


Jest to także miejsce historyczne związane z II wojną światową. Tutaj w willi Żabińskich ówczesny dyrektor Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną  ukrywał Żydów uciekających w warszawskiego getta. Powstał na ten temat wzruszający amerykański film pt: "Azyl".


PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego to najnowocześniejszy i największy stadion w Polsce. Odbywają się tu nie tylko mecze, ale też wielkie wydarzenia, koncerty gwiazd światowego formatu. międzynarodowe konferencje, targi i imprezy sportowe. Zimą stadion zamienia się w największe w Polsce zimowe miasteczko z lodowiskami, górą lodową, torem dla curlingu i największym w stolicy krytym skateparkiem. 

Ostatnio byłam na Stadionie Narodowym 18 maja br na Targach Książki i Mediów VIVELO. Przytargałam do domu ponad 5 kg książek... Odwiedziłam także stoisko bliskiego mojemu sercu wydawnictwa "Białe Pióro" ... Jest to wydawnictwo ktore wydalo moje ksiazki.

Na Warszawskiej Pradze ulokowana jest też najelegantsza część prawobrzeżnej Warszawy - Saska Kępa. Mieszkało tu i nadal mieszka wiele znanych osobistości ze świata kultury i sztuki. Mają tu także swoje siedziby ambasady wielu krajów. Najbardziej międzynarodowy klimat wyczuwa się tu na ulicy Francuskiej gdzie rozlokowały się knajpki z jedzeniem z całego świata. Na wiosnę można wziąć udział w święcie Saskiej Kępy oraz uczestniczyć w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. I usiąść przy stoliku razem z Agnieszką Osiecką...niedaleko domu w którym kiedyś mieszkała.

Na miłośników przyrody czeka ekologiczna ścieżka spacerowo-rowerowa biegnąca wzdłuż prawego brzegu Wisły. Tylko trzeba jechać albo iść ostrożnie bo na ścieżkę wychodzą przeróżne ptaki i zwierzątka.

Można też odpocząć na jednej z dzikich plaż z widokiem na Wisłę i drugi brzeg ze Starym Miastem...


To tylko niewielka część atrakcji Warszawskiej Pragi.... Najciekawsza jest jednak jej historia...

poniedziałek, 20 maja 2024

Warszawska Praga - z cyklu "Moja Warszawa"

Jak już przeszliście albo powoli przejechaliście rowerem po nowej kładce na prawy brzeg Wisły /patrz mój poprzedni tekst/ to zapraszam Was serdecznie do zwiedzenia Warszawskiej Pragi.


Na mapie, ktorą można powiększyć  zaznaczyłam nowy most czyli pieszo-rowerową kładkę przez Wisłę.

Praga przez stulecia była zróżnicowana pod względem kulturowym, etnicznym i religijnym. Jako że nie uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej uchodzi za najbardziej autentyczną część miasta, któremu na imię Warszawa.

Zwiedzanie Pragi powinno się zacząć od wizyty w Muzeum Warszawskiej Pragi. Poznaje się w nim historię dzielnicy. To muzeum które jest częścią Muzeum Warszawy datuje swoje początki na rok 2010. To pierwsze Muzeum w prawobrzeżnej Warszawie, na dodatek umieszczone w najstarszych zachowanych budynkach mieszkalnych w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego najstarszego targowiska Warszawy - Bazaru Różyckiego. A w jednym z budynków tego Muzeum zachował się unikatowy Żydowski dom modlitewny, a w nim fragmenty malowideł przedstawiające Żydów modlących się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Sale modlitewne wraz z zachowanymi polichromiami są zabytkiem unikatowym w skali Warszawy i województwa mazowieckiego.

Jako że Praga to dzielnica murali to niedaleko Muzeum znajduje się słynny mural pt: "Dziura w całym"

Nieco dalej zaprasza słynne Praskie Centrum Koneser. To przykład odrestaurowanej architektury poprzemysłowej. W odnowionym kompleksie XIX-wiecznej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" mieści się od kilku lat centrum przedsiębiorczości Google Campus, autorskie restauracje, centra wystawiennicze i małe knajpki.

Dwie główne świątynie Pragi to wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku neogotycka katedra  

i prawosławna pięcio-kopułowa cerkiew wzorowana na świątyniach Kijowa i zbudowana w roku 1869.


Na Pradze postawiono w czasie II wojny światowej ponad 100 kapliczek. Oto jedna z najstarszych i najpiękniejszych.


Jedną z głównych ulic Pragi jest ulica Ząbkowska nazywana "Praską Starówką". Najstarsze zachowane tu budynki pochodzą z lat 60-tych XIX wieku. W letnie weekendy ulica staje się sceną licznych wydarzeń kulturalnych. Na ulicy 11 Listopada znajdują się dawne /carskie/ koszary wojskowe, a przy ulicy Małej pod numerami 1, 3, 5 i 7 - pierwsze murowane domy na Pradze. Ulica Mała wielokrotnie służyła za plan filmowy jako przedwojenna Warszawa /m.inn. w filmie "Pianista" Romana Polańskiego/. Kamienice na tej ulicy zdobią prace światowych artystów street-artu.



Czy zainteresowała Was Warszawska Praga?
Jeśli tak... to ciąg dalszy nastąpi.


piątek, 17 maja 2024

Spacer "przez Wisłę"- z cyklu "Moja Warszawa"

Dawno nie pisałam o Warszawie w której się urodziłam i całe życie mieszkam. I o której kiedyś napisałam książkę pt: "Moje warszawskie zwariowanie".

Nowy most a właściwie to kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę został otwarty dwa miesiące temu bez  fajerwerków i wstęg ale z tłumem warszawiaków.

Nowy most ma długość 452 metry i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie - jest dłuższy o 127 metrów od słynnego w swojej kategorii przerzuconego przez Tamizę Millenium Bridge.
Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy jest zmienna i w najwyższym punkcie wynosi 6,9 m  a nad nurtem rzeki zwiększa się do 16,3 m.
Byliśmy na tej kładce parę dni po jej otwarciu w zwyczajne przedpołudnie. Nie było tłoku i hałasu, raczej cisza i zaduma spacerujących. Z kładki rozpościerają się piękne widoki na obydwa brzegi "warszawskiej" Wisły jak i na samą Królową Polskich Rzek.
                          Kładka widziana z lewobrzeżnej Warszawy


           Widok z kładki na Stare Miasto







Widok na prawobrzeżną Warszawę 



Jednopoziomowy most wspiera się na 7-miu podporach z żelbetu.  Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem przeprawa rozszerza się na dwie rampy, które zostały przerzucone nad bulwarami na wysokości chodnika Wybrzeża  Kościuszkowskiego. Widac to doskonale na pierwszym zdjęciu.
Most został wykonany ze stali pokrytej farbą, która imituje kolor kortenu. Taki materiał i powłoka są odpowiednie ze względu na dużą wilgotność nad rzeką.
Nowy Most znacznie przybliża obydwa brzegi Wisły do siebie. I to zarówno fizycznie jak i symbolicznie.
Potrzeba zaledwie 6 minut aby dojść na drugi brzeg. Rowerem.... /chociaż należy jechać powoli I ostrożnie bo celowo nie utworzono ścieżki rowerowej/... zapewnie wystarczą 2 minuty.
Nowy Most czyli pieszo - rowerowa kładka ma stać się nową osią - praską wersją Traktu Królewskiego.

Warszawiaków nie muszę zapraszać ... ale wszystkich innych, którzy mają zamiar odwiedzić Warszawę zapewniam, że spacer nową przeprawą przez Wisłę w Warszawie będzie dla nich wielką przyjemnością. Uprzedzam tylko - w soboty i w niedziele na moście jest duży tłok i wiele rowerów.
 
Przy okazji przypomnę, że od wielu lat należę do Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. 



wtorek, 14 maja 2024

Zielono mi....i maturalnie....

Jak się czujecie otoczeni zielenią? Bo ja doskonale...







Zdjęcia robiłam wczoraj w "Parku Morskie Oko" w dzielnicy Mokotów w Warszawie.
A na pocieszenie dla tegorocznych maturzystów to wymienię niektóre osoby, które odniosły sukces nie mając matury:
1. Michael Faraday
2. John D.Rockefeller
3. Abraham Lincoln
4. Henry Ford
5. Thomas Edison
6. Walt Disney
7. Ernest Hemingway
8. Lech Wałęsa 
9. Rihanna
10. Tom Cruise
11. Kim Kardashian
12. Johnny Deep
13. Zbigniew Hołdys 
14. Paulina Młynarska 
15. Maciej Maleńczuk 
16. Agnieszka Chylińska 
17. Robert Kubica
18. Edyta Górniak 
19. Kamil Bednarek
20. Stefan Żeromski 
21. Karol Dickens
22. George Bernard Shaw
23. William Faulkner
24. Mark Twain
25. Jack London

Myślę sobie, że do śpiewania matura nie jest potrzebna ale to że na przykład światowej sławy fizyk czy wynalazca nie mieli matury trudno mi zrozumieć...
Z drugiej strony ludzie z tytułami doktorów czy docentów często są po prostu głupcami... Sama znam kilku takich... O "zwykłych magistrach" nie wspomnę...
Co o tym myślicie?

sobota, 11 maja 2024

Czy zgadzacie się ze słowami Pani Szymborskiej?

 

Rozstajne drogi obok mojej działki
                   Takie zwykłe polne kwiatki lubię najbardziej       

" Mężczyzna miał poglądy - kobieta nadal tylko widzimisię. Odpowiednikiem jego silnej woli był jej babski upór, a jego przezornosc jej  wyrachowaniem. W sytuacjach, w których mężczyznę zwano taktykiem, kobieta pozostawała intrygantka"
/Wisława Szymborska/

Pani Wisława bardzo dawno tak powiedziała lub napisała. Ale mnie się wydaje, że w wielu środowiskach nadal istnieje taka opinia.

I jeszcze jedno... Wczoraj dwukrotnie usłyszałam z ust męskich określenie "głupia baba". Nie dotyczyło mnie ale zrobiło mi się przykro.
I pomyślałam sobie, że chyba nigdy nie doczekam czasów w których kobiety będą traktowane na równi z mężczyznami.

środa, 8 maja 2024

Dzisiaj będzie o ziemniaczku...

O ziemniaczkach już kiedyś pisałam... Ale ponieważ bardzo je lubię, .... więc napiszę jeszcze coś więcej.. 

                   

Pomnik wyjątkowego ziemniaczka czyli Poznańskiej Pyry. W Poznaniu oczywiście.

1. Ziemniak był uprawiany w Ameryce Południowej już 4 do 6 tysięcy lat pne. Do Europy został sprowadzony przez zdobywcę Imperium Inków Francisca Pizarra po jego wyprawie w głąb Andów w roku 1532.

2. Przez wiele lat roślinę podziwiano wyłącznie w ogrodach botanicznych i powszechnie wierzono, że jedzenie jej powoduje trąd. Hodowlę ziemniaków w Anglii rozpowszechnił słynny korsarz Francis Drake / 1540-1596/. W niemieckim Offenburgu ku jego czci stanął pomnik przedstawiający Drake,a z kwiatkiem ziemniaka w dłoni.

3. Do Polski ziemniaki sprowadził król Jan III Sobieski /1629-1696/.
Ich bulwy stanowiły część łupu zdobytego w bitwie pod Wiedniem. Król ofiarował egzotyczną roślinę ukochanej Marysieńce. Kwiaty ziemniaka stały się ozdobą ogrodu w Wilanowie.

4. Najbardziej do sukcesu ziemniaka przyczynił się słynny agronom i naczelny aptekarz francuskiej armii Antoine Parmantier /1737-1813/. Doceniono roślinę w pruskiej niewoli, gdzie jeńców karmiono jej bulwami, będącymi paszą dla zwierząt.

5. Historia frytek sięga roku 1781, a ich wymyślenie przypisuje się mieszkańcom belgijskiego miasta Dinant. Inna teoria głosi, że frytki powstały we Francji, zaś ich nazwa pochodzi od francuskiego słowa "frire" czyli smażyć.

6. W XIX wieku ziemniaki stały się podstawą wyżywienia ludzi i zwierząt hodowlanych w wielu krajach Europy. Ich uprawa przyczyniła się do niespotykanego wzrostu demograficznego na kontynencie.
Niestety, przywleczona z Ameryki zaraza zniszczyła uprawy, wywołując Wielki Głód w Irlandii /1845-1849/. Zmarło półtora miliona mieszkańców wyspy, a dwa miliony wyemigrowało w poszukiwaniu lepszego losu, głównie do Ameryki Północnej i Australii.

7. W XX wieku ziemniaki stały się narodową specjalnością Polski. W latach 1950-1956 cały naród walczył z plagą stonki, rzekomo zrzucanej z samolotów przez amerykańskich imperialistów.
W latach 70-tych XX wieku polski areał ziemniaka przekraczał 3 miliony hektarów i był większy niż całej Unii Europejskiej.
Obecnie wynosi 0,3 mln ha.


                         Zobaczcie jak ładnie wygląda pole kwitnących ziemniaków...

Lubicie ziemniaczki???

niedziela, 5 maja 2024

Barok sycylijski - cykl "Włochy Południowe i Sycylia" - część dziesiąta.

Zacznę od tego, że cała Sycylia jest jednym z 500 Cudów Świata.

Są na tej wyspie miasta i miasteczka wyjątkowo piękne. Prawie wszystkie położone są malowniczo i szczycą się bogatą historią.

Silne trzęsienie ziemi w 1693 roku pochłonęło wiele ofiar i zrównało z ziemią 10 miast i 25 wsi na Sycylii. Przy ich odbudowie masowo wykorzystano miejscowy surowiec - jasny kamień wapienny. Łatwy w obróbce stał się  idealnym materiałem budowlanym - spod ręki tutejszych rzemieślników wychodziły bogato zdobione fasady, fantazyjne postacie z baśni i legend, balustrady, gzymsy, kolumny. Wiele jest na Sycylii tak pięknych miast, wyrzeźbionych w jasnym kamieniu

Jednym z najpiękniejszych jest NOTO - stolica baroku sycylijskiego, miasto wyrzeźbione w miodowej tonacji. Zaprojektowane od nowa po wspomnianym wyżej XVII-wiecznym trzęsieniu ziemi zostało zbudowane wlasciwie od nowa. 

W NOTO naprawdę nie wiadomo co bardziej podziwiać - barokowe kościoły czy pałace, place z fontannami czy zwykłe ale przepiękne domy.

Popatrzcie proszę...Zdjecia z dn 22.01.2024.



















NOTO, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco zwane jest ogrodem ze skały. Wszystkie elementy architektoniczne, harmonijnie ze sobą połączone, tworzą doskonałe miasto barokowe. Jest to efekt jednolitej stylistycznie rekonstrukcji, którą nadzorował książę Camastry Giuseppe Lanza. Wszystkie budynki powstały z tufu wulkanicznego, który w słońcu przybiera miodowy kolor.



W centrum Noto zachowała się po trzęsieniu ziemi oryginalna Fontanna Herkulesa.



O cudzie czytania ....

Obliczono, że w roku 2024 statystyczny Polak przeczytał 0,6 książki !!! Już od dawna chciałam napisać o czytaniu, jego znaczeniu i o tym czy...