Poniższy tekst był już na moim blogu kilka lat temu, ale powtarzam go, bo stał się bardzo aktualny...
W 1705 roku na Zamku w Tykocinie król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. W 1919 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości ustawiono w pobliżu kościoła Świętej Trójcy w Tykocinie postument nawiązujący do tego wydarzenia. Postument niestety nie przetrwał, ale w 1982 roku postawiono nowy, przedstawiający zrywającego się do lotu orła w koronie.
Na jednym z boków pomnika umieszczono następujący napis: "TEN SYMBOL ŚWIĘTY, TEN NASZ ORZEŁ BIAŁY NIE DO SŁUŻALSTWA STWORZONY LECZ CHWAŁY"
Order Orła Białego to najwyższe i najstarsze odznaczenie państwowe nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
Orderem Orła Białego dekorowano głównie królów, potem magnatów i prezydentów.
Wśród odznaczonych były też między innymi następujące osoby:
Fryderyk II Wielki - król pruski, główny wnioskodawca podpisania traktatu rozbiorowego Polski w roku 1772
Ignacy Jakub Massalski - biskup i przewodniczący który zwalczał ustalenia Sejmu Czteroletniego za co pobierał stałą roczną pensję od Rosji. Został w roku 1794 powieszony w Warszawie za zdradę.
Nikołaj Wasiljewicz Repnin - bezpośredni wykonawca woli carycy Katrzyny II sprawujący faktyczną władzę nad Rzeczpospolitą.
Franciszek Ksawery Branicki - współtwórca konfederacji targowickiej, uznany za zdrajcę i skazany na karę śmierci.
Targowiczanie - Michał Hieronim Radziwiłł, Stanisław Szczęśny Potocki, Seweryn Rzewuski...
Katarzyna II Wielka - caryca Rosji, która wymazała Polskę z mapy świata
Iwan Paskiewicz - stłumił powstanie listopadowe...
Philippe Petain - szef kolaboracyjnego państwa Vichy, skazany na śmierć przez rozstrzelanie...
Benito Mussolini ....!!!!!
A w III Rzeczypospolitej:
1. Kard. Henryk Gulbinowicz - dowiedziony współpracownik Służby Bezpieczeństwa ukarany przez Watykan za wiele przewinień...m.in za pedofilię...
2. Abp. Tadeusz Gocłowski - skazany na więzienie za wiele nieuczciwości i nadużycia...
3. Antoni Macierewicz
4. ......
-----------------------------------------------------------------------
Bardzo proszę o spokojne i wyważone komentarze.
Ale jeśli ich nie będzie to wcale się nie zdziwię.
Przecież wytrzymałość ludzka też ma granice...


Spokojnie się nie da, więc tylko pozdrowienia serdeczne dla Ciebie zostawiam.
OdpowiedzUsuńI ja Cię serdecznie pozdrawiam :-)
UsuńOrder Orła Białego nader często stawał się narzędziem bieżącej koniunktury, a nie nagrodą za autentyczną chwałę i zasługi i często był nadawany zbyt lekką ręką, co umniejszało jego rangę.
OdpowiedzUsuńNawet ja dostaję smaczki tylko wtedy, gdy jestem bardzo grzeczny. Mrau!
Puszku Najmilszy... tę mądrość to masz po swojej Pani:-)
UsuńOrder Uśmiechu dla Puszka :-)))
Usuń"Kto już Order ma przypięty za swe piękne czyny,
musi jeszcze jeszcze uśmiechnięty,
wypić sok z cytryny.
A gdy zyska tym uznanie,
wtedy ,na pociechę,
będzie miłe pasowanie różą i uśmiechem".
:-))
Popieram !!! :-)
UsuńPatrzę na te przepychanki z orderami i zastanawiam się, kto tym światem rządzi. I dlaczego akurat tak. Po raz kolejny dochodzę do wniosku, że absolutnie nie wolno mi interesować się sprawami, na które nie mam wpływu.
OdpowiedzUsuńHalinko...tylko spokój może nas uratować:-)
UsuńWszystko mi opadło jak zobaczyłam parę dni temu, kto ten order ma. W sumie to lepiej, żeby Zelenski go nie miał, bo wstyd w takim towarzystwie. A w ogóle to cała ta afera jest strasznie męcząca i każda dyskusja konczy się wypominaniem krzywd naszych i Ukrainy "od poczęcia".....
OdpowiedzUsuńTrudno to wszystko wytrzymać.. prawda?
UsuńNo właśnie, spokojnie się nie da, więc tylko napisze, że pewnie pisząc o tym za pierwszym razem, nie przypuszczałaś, że tak się historia potoczy...
OdpowiedzUsuńAsiu... pierwszy raz napisałam gdy Antoni dostawał ten Order...
UsuńHa, ha, ha, chciałoby się powiedzieć, ale chyba nie wypada...? Tak czy siak, masakra 😉
OdpowiedzUsuńStokrotko, można zacytowac/udostępnić na fb?czy sama to zrobisz?
UsuńPewnie ze masakra!!!
UsuńNie udostępniaj proszę!!!
UsuńNie udostępniam, ale szkoda, bo w punkt 😊
UsuńWiem ale nie chcę żeby mi się na fb zrobiło.bqgno.
Usuń😊
UsuńRozumiemy się...
UsuńWitaj, Stokrotko.
OdpowiedzUsuńEch....
I pozdrawiam - oczywiście:)
Rozumiem Leno...
UsuńSerdecznosci
Stokrotko przecież to można zwariować!!!
OdpowiedzUsuńEla
Elu ... żeby nie zwariować pojechałam na działkę i słucham śpiewu ptaków!
UsuńJuż dawno odcięłam się od polityki - szkoda moich nerwów. Poza tym jestem podejrzanym elementem, bo moja osobista córka wyszła za mąż za Niemca, wnuki to "mieszańce" niemiecko- polskie a na dodatek ja zamieszkałam w Berlinie i tu dokończę żywota. Jednym słowem -SKANDAL!!!
OdpowiedzUsuńAniu życzę Ci wszystkiego Najwspanialszego!!!
Usuń:-)) no jaśniej i lepiej się nie da...
OdpowiedzUsuńi teraz jak mi będą wciskali to nie wezmę.
teatralna
Pewnie ze nie bierz :-)))
UsuńW dzieciństwie było znane powiedzonko "Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera".
OdpowiedzUsuńNie nadawajmy odznaczeń i orderów pochopnie, żebyśmy nie musieli ich odbierać,
a potem czy to dobre czy złe, niepotrzebnie się spierać.
Pozdrawiam
Popieram Cię Iwonko :-))
UsuńTo co się dzieje to jakiś koszmarny sen!!!!
OdpowiedzUsuńMarek z dziewczynami
Niestety...
Usuń
OdpowiedzUsuń"Będę znana dopiero 100 lat po mojej śmierci.
Muszę umrzeć,zanim ludzie dowiedzą się,kim jestem i co zrobiłam"
Dr.Mary Edwards Walker
M.E.Walker była/jest jedyną kobietą,która otrzymała Medal HONORU.
W 1917 roku,po tym jak Kongres zrewidował standardy medalu,medal Walker został cofnięty.
Zwróciła się do generałów armii z petycją o ponowne rozpatrzenie sprawy.Kiedy odrzucili jej prośbę i zażądali zwrotu medalu,odmówiła.
Walker nosiła ten medal każdego dnia życia,aż do swojej śmierci.
Niesamowita historia. Dziękuję Henryku.
UsuńDroga Stokrotko!
OdpowiedzUsuńŻyczę Ci pięknego lata. Serdecznie pozdrawiam:)
Dziękuję Ci Łucjo... I nawzajem.
UsuńTłumaczę sobie, że za lat 50, 100 i więcej będziemy fragmentem historii czytanym w podręcznikach/ albo i nie/ bo taki panuje porządek w swiecie, w całej Historii Świata .... staram się więc traktować odpowiednio do tego wszystko co się obecnie dzieje nie tylko w naszej ojczyźnie, ale i w świecie jako ten przemijający epizod, nie angażując sie emocjonalnie.
OdpowiedzUsuńStaram sie, co nie znaczy, że zawsze mi sie udaje.
Dziekuję za tak pięknie opisaną historię Orderu Orła Białego.
.
Rozumiem Cię Donko.
UsuńI dziękuję.
Wiele lat temu zbulwersował mnie widok krzyży zasługi i innych odznaczeń na wystawie chyba antykwariatu. Gdy więc miałem już takie możliwości - osobom odznaczanym państwowymi odznaczeniami - przyznawałem nagrody pieniężne, by nie musieli się odznaczeń pozbywać. (Mareczek)
OdpowiedzUsuńSłusznie robiłeś Mareczku.
UsuńTemat orderów wszelakich bardzo na czasie ostatnio. Cieszę się, że Ty podeszłaś do tego tutaj w zupełnie inny, dużo mądrzejszy sposób :)
OdpowiedzUsuńZapraszam Cię na małą wycieczkę do mojego Sącza: https://zyciecelta.wordpress.com/2026/06/25/sacz-i-troche-historii/
Oczywiście że Cię odwiedzę Celcie...
UsuńW dużym skrócie: Nie jestem miłośnikiem orderów, bo są niczym szklane paciorki dawane rdzennym mieszkańcom Afryki i Ameryki przez ich białych zaborców: Ktoś wkłada realną pracę, często narażając życie, a tu dostaje blaszkę. Gdyby państwo nadawało nagrody pieniężne, adekwatne do zasług, nie byłoby tylu chętnych do ich zwrotu, co w wypadku orderów, bo jak widać, dla obdarowanych też niewiele znaczą.
OdpowiedzUsuńA szerzej swoje podejście do afery orderowej opisałem TUTAJ
Dziękuję...masz rację.
UsuńOdwiedzę Cię
okay, to jeśli wygumkować słowa nie występujące w słownikach ludzi kulturalnych na temat bieżącej afery orderowej, to ja nic nie powiedziałem/napisałem... LOL...
OdpowiedzUsuńp.jzns :)
Piotrze doskonale Cię rozumiem...
UsuńPowiem Ci ze ręce mi opadły. I moim Dziewczynom też!!!!
OdpowiedzUsuńMarek z dziewczynami
Wcale Ci się nie dziwię.
UsuńByłam w Tykocinie, widziałam na własne oczy ten pomnik. Piękny jest i będzie na długie lata i to najważniejsze. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTo prawda Krystyno.
UsuńSerdecznosci
Ostatnio na forach aż wrze pod tym tematem. Aż strach wchodzić w dyskusję bo można oberwać rykoszetem. Dużo ciekawych informacji Stokrotko. Pozdrawiam najserdeczniej Kochana ♥️
OdpowiedzUsuńKasiu ... dlatego prosiłam o spokój w komentarzach.
UsuńSerdeczności.
Szafuje się odznaczeniami. Dawać, odbierać...
OdpowiedzUsuńA Tykocin bardzo fajna miejscowość!
Masz rację Urszulko.
UsuńUdanego Lata. Stokrotko.
OdpowiedzUsuńDziękuję i nawzajem :-)
UsuńTo rzeczywiście same pomyłki.
OdpowiedzUsuńNo właśnie Hanno...
Usuń