6. Muzeum Warszawskiej Pragi - ul. Targowa 50/52
Sala Historii w Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi mieści się najstarszych zachowanych budynkach mieszkalnych prawobrzeżnej Warszawy. Odkrywa się w nim historię niezwykłej dzielnicy, można wysłuchać nagranych opowieści dawnych mieszkańców i poznać tradycje lokalnego rzemiosła i przemysłu. Instalacja Praski Latający Dywan przenosi zwiedzających do kolorowego świata lokalnych bazarów, z których najstarszy, Bazar Różyckiego, z jego specyficznym praskim folklorem, wciąż działa w sąsiedztwie.
7. Muzeum Drukarstwa - ul. Ząbkowska 23/25
W Muzeum Drukarstwa poznaje się zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. W ekspozycji pod nazwą Oficyna Drukarska miłośnicy książek i druku sami mogą wypróbować stare urządzenia drukarskie.
8. Muzeum Woli - ul. Srebrna 12
To Muzeum dla osób, które interesują się ludźmi, miejscami i wydarzeniami kształtującymi dawną przemysłową dzielnicę Warszawy - Wolę. Umieszczone w historycznych wnętrzach pałacyku Sikorskich, schowanego pośród nowoczesnych wieżowców podkreśla dynamiczne procesy zachodzące w robotniczej dzielnicy Warszawy. Stałym elementem ekspozycji jest Gabinet Wolski. W jego przestrzeni prezentowana jest wielowątkowa historia tej części miasta.
9. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Izba Pamięci to symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego. Jej budowę zainicjował Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest Pani Wanda Traczyk-Stawska. Misją Izby Pamięci jest apelowanie o dialog i "wołanie o pokój", uhonorowanie ofiar zrywu w 1944 roku. Na Murze Pamięci zapisane są nazwiska dziesiątek tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego, które udało się ocalić od zapomnienia. Na przestrzeni Izby prezentowane są wystawy.
/Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk na Murze Pamięci wchodzącym w skład Muzeum/.
10. Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry
W tym symbolicznym miejscu pamięci narodowej poznaje się historię egzekucji w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach II wojny światowej. Oprócz mogił znajdują się tu biogramy ofiar, fotografie, pamiątki związane z ich życiem prywatnym, społecznym i zawodowym, przekazane przez najbliższych. Budynek Muzeum w Palmirach był nagradzany w konkursach architektonicznych i nominowany do międzynarodowej nagrody.
Uprzedzając Wasze pytanie:
Jako rodowita warszawianka, która całe życie w mieszka w stolicy nad Wisłą i darzy to miasto wielkim uczuciem ... znam i bywam we wszystkich /oprócz Muzeum Drukarstwa i Muzeum w Palmirach/ oddziałach Muzeum Warszawy. W Głównym Oddziale Muzeum na Rynku Starego Miasta /pkt.1/ i w Muzeum Warszawskiej Pragi /pkt.6/bywam często, właściwie na każdej nowej wystawie.
Wszystkim serdecznie dziękuję za przeczytanie i zainteresowanie.
No i zapraszam do Muzeum Warszawy...
Dziękuję Stokrotko za zaproszenie do tych miejsc. Świetnie je nakreśliłaś, pozdrawiam niedzielnie .
OdpowiedzUsuńPozdrawiam poniedziałkowo:-)
UsuńStokrotka
W którym lubisz bywać najbardziej? A może inaczej: w którym z nich odnajdujesz/odczuwasz najwyraźniej ducha Warszawy?
OdpowiedzUsuńW Muzeum Warszawy pkt.1 i w Muzeum Warszawskiej Pragi pkt.6.Tam jest Moja Warszawa.
UsuńStokrotka
Także z naszych wycieczek wiem, że bardzo wiele muzeów oraz izb pamięci upamiętnia smutne i tragiczne wydarzenia naszej historii, zbyt wiele...
OdpowiedzUsuńjotka
To prawda... ale cóż poradzić?
UsuńStokrotka
:-) dzięki za zaproszenie, przybliżenie i opis.
OdpowiedzUsuńBardzo proszę...
UsuńStokrotka
Czy jako rodowita Warszawianka konsumowałaś na Bazarze Różyckiego pyzy ze skwareczkami? Nigdzie nie były takie pyszne jak tam! Ze względów czysto osobistych nie lubiłam bywać na Pradze, ale z raz w roku bywałam na Różyckim i zażerałam się pyzami i buszowałam w.....guzikach!
OdpowiedzUsuńAniu... ja nie lubię pyzow a jeszcze bardziej nie znoszę skwareczkow...:-))
UsuńStokrotka
Pozwiedzane oczami...;o)
OdpowiedzUsuńTyz piknie...:-))
UsuńStokrotka
Wiesz, tak naprawdę to nie lubię muzeów poświęconych ludziom, miejscom i wydarzeniom. Zawsze mnie tam ogarnia smutek, refleksja na temat przemijania... Lepiej czuję się w galeriach malarstwa, ale to też jest mało optymistyczne miejsce.
OdpowiedzUsuńMoże byłoby inaczej, gdybym znała się na technikach malarskich, potrafiła docenić kunszt. Patrzenie na obraz oczami laika, to jednak nie to.
Dobrego tygodnia, Jagódko!🥰
Halinko... I tak z Ciebie super Dziewczyna :-))
UsuńStokrotka
Nadrób Muzeum Drukarstwa i zrób relację :)
OdpowiedzUsuńMoże kiedyś... bo teraz mam w planie wystawę malarstwa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym.
UsuńStokrotka
Zakochana jesteś w Warszawie Stokrotko.
OdpowiedzUsuńEla
To się wie :-)))
UsuńStokrotka
Mój ojciec opuścił Warszawę jako młody człowiek i tęsknił za nią przez ćwierć wieku. Nie byłam w opisywanych przez Ciebie miejscach. Raz tylko ojciec zabrał mnie na Bazar Różyckiego, gdzie kupiłam torebkę i rękawiczki(zielone) jako dodatki do skórzanego oliwkowego płaszcza. Podziwiam, ale i doskonale rozumiem Twoją miłość dla stolicy. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń