sobota, 21 września 2024

A w Kotlinie Kłodzkiej - z cyklu "Polska Nieznana"

Chciałabym napisać o niewielkim, ale pięknym miasteczku leżącym w Kotlinie Kłodzkiej. 

Z tym, że ono już nie jest nieznane, tylko bardzo znane. A to dlatego, że parę dni temu prawie całkiem zalała je woda.

Znałam to miasteczko bardzo dobrze. Wprawdzie zwiedzałam je bardzo dawno temu, ale doskonale zapamiętałam jego piękno i spokój jaki w nim panował. Spędziliśmy tam piękne dwa tygodnie na parę miesięcy przed przyjściem na świat naszego  pierwszego syna. A teraz boję się o nim nawet myśleć, bo nastała  tam Apokalipsa... albo Armagedon...

                                                      LĄDEK ZDRÓJ

W XIII wieku powstało nad Białą Lądecką miasto, prosperujące dzięki handlowi solą. Pamiątką okresu prosperity jest piękna lądecka starówka, ale prawdziwy rozkwit Lądek-Zdrój zawdzięcza odkryciu źródeł wód mineralnych. Na renesansowym rynku wznosi się kolumna wotywna i pręgierz a wokół placu stoją rzędy pięknych kamieniczek. Urodą wyróżnia się też neorenesansowy ratusz.

Bardzo wartościowym zabytkiem jest w Lądku Zdroju łączący brzegi Białej Lądeckiej kamienny, dwuprzęsłowy most św. Jana Nepomucena. Z kamienia łupanego stworzył go roku 1565  lądecki artysta Michał Klahr. Przez ten most przechodzi się do części uzdrowiskowej Lądka-Zdroju...


Niestety, kilka dni temu most został prawie całkowicie zniszczony!!!
Jak w tej chwili wygląda z pewnością widzieliście w transmisjach telewizyjnych z zalanych terenów ...
Lądek- Zdrój należy do najstarszych kurortów w Sudetach. Charakterystycznym budynkiem kurortu jest Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech" wybudowany w roku 1678. W XIX wieku przebudowany został na kształt łaźni tureckich w Budapeszcie. 

Bąbelkowa kąpiel w marmurowej XIX-wiecznej wannie, zabytkowe kurki do wody, turecki basen wykładany kolorowymi marmurami, starodawne przebieralnie, prawdziwy luksus w dawnym stylu. Oto wnętrze Zakładu "Wojciech":


Nad okrągłym basenem znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, a całość przykrywa misterna kopuła.
Niektóre, najpiękniejsze pomieszczenia Zakładu Przyrodoleczniczego udostępniane są wycieczkom do zwiedzania.
Boję się nawet pomyśleć jak teraz wygląda ten piękny budynek i jego wnętrza...
W pobliżu "Wojciecha" znajdował się piękny górski Ogród Botaniczny z 250 gatunkami drzew i krzewów.
A tuż obok parku działało Muzeum Czasu i Niezwykłości. 
------------------------------------------------------------------------
Jeszcze dwa tygodnie temu planowaliśmy wyjazd do Lądka-Zdroju...po to aby odświeżyć wspomnienia sprzed wielu lat...

Współczuję wszystkim tym, którzy okrutnie cierpią z powodu straszliwej powodzi w południowo- zachodniej Polsce...


4 komentarze:

  1. Ja też współczuję Stokrotko. To jest po prostu żywioł, ja mieszkam na wysokim wzgórzu, ale przez moje miasto przepływają dwie rzeki, jest 5 zalewów. Ale mamy na szczęście zbiorniki retencyjne. Pozdrawiam sobotnio, ponad 33 minuty zakupów. Była i Stokrotka. Udanego weekendu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przerażenie mnie ogarnia. Jedziemy właśnie we trójkę do Wrocławia żeby pomóc mojej cioci która mieszka sama i jest bezradna.
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń
  3. Stokrotko w Słubicach stan alarmowy!!!!
    Ela

    OdpowiedzUsuń
  4. Do Lądka Zdroju to jeździł co roku mój....dziadek. Ja jakoś nigdy tam nie dotarłam, bywałam w Długopolu Zdroju, Polanicy,Bystrzycy Kłodzkiej. Poprzednia władza (opluwająca obecną) zaniechała budowania zbiorników retencyjnych twierdząc, że nie ma potrzeby i teraz mamy tego skutki. Wszystkie żywioły Matki Natury szkodzą ludziom. Patrzę z przerażeniem na skalę zniszczeń, które są nie tylko w Polsce- wszędzie Matka Natura daje ludziom odczuć, że są mało pożądani na tej Planecie- w wielu miejscach na świecie jest teraz podobnie.

    OdpowiedzUsuń

A w Kotlinie Kłodzkiej - z cyklu "Polska Nieznana"

Chciałabym napisać o niewielkim, ale pięknym miasteczku leżącym w Kotlinie Kłodzkiej.  Z tym, że ono już nie jest nieznane, tylko bardzo zna...