poniedziałek, 21 października 2024

Żydowskie ślady w Warszawie - zakończenie

Plac Grzybowski stanowił przez lata centrum życia społeczności żydowskiej w Warszawie. Do dziś można tu spróbować żydowskiej kuchni i wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych takich jak Festiwal Singera. Od placu odchodzi ulica Próżna - jedyna ulica przedwojennej dzielnicy, która przetrwała wojnę.


Na podwórzu między ulicami Sienną i Złotą zachował się mur Getta Żydowskiego. W kilku miejscach w Centrum wmurowano w chodniki żeliwne płyty wyznaczające granice dawnego getta.


W 1942 roku wybudowano drewniany most przebiegający nad ulicą Chłodną łączący "małe" i "duże" getto. W 2019 roku w tym miejscu zainstalowano multimedialną instalację artystyczną "Kładka pamięci", która nawiązuje do tragicznych wydarzeń z tamtego czasu. Najefektowniej wygląda ona wieczorem.


Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej to zabytkowa nekropolia z pięknymi pomnikami nagrobnymi i tradycyjnymi macewami. Pochowano tu wiele wybitnych osób, między innym twórcę języka esperanto Ludwika Zamenhofa i pisarza Icchaka Lejba Pereca. Znajduje się na nim także symboliczny grób pedagoga Janusza Korczaka  - obrońcy dzieci, który w czasie II wojny światowej, będąc więźniem w Treblince, wszedł do komory gazowej razem z podopiecznymi...

Willa Antoniny i Jana Żabińskich / czyli dyrektora ZOO  i jego żony/ to niezwykły dom. Położony na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego był miejscem ukrycia Żydów przerzuconych z warszawskiego getta. Powstał o tym wzruszający hollywoodzki film pt "Azyl". To film, którego oglądanie bardzo boli.


---------------------------------------------------------------------
Żydowskich śladów w Warszawie jest dużo, dużo więcej.

Tak jak napisałam w poprzedniej części - tekst powstał na bazie informatora "Warszawa Judaica".

7 komentarzy:

  1. Film "Azyl" widziałam, poruszający bardzo!
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozdrawiam Stokrotko i dziękuję za kontynuację :-) .

    OdpowiedzUsuń
  3. I dalej historia niczego nas nie uczy...

    OdpowiedzUsuń
  4. Poruszył mnie bardzo film "Azyl"... Dziękuję za kolejne cenne przypomnienie...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba wyszukałaś perełki Stokrotko.
    Pozdrawiam serdecznie...

    OdpowiedzUsuń
  6. Film Zookeeper's Wife (polski tytuł - Azyl) bardzo mi się podobał. Wydaje mi się, że to jedyny zagraniczny film, w którym Polacy pokazani są od początku do końca w pozytywnym świetle.

    OdpowiedzUsuń
  7. Straszne czasy były, oby nigdy więcej Stokrotko 🌼🌼🌼

    OdpowiedzUsuń

Żydowskie ślady w Warszawie - zakończenie

Plac Grzybowski stanowił przez lata centrum życia społeczności żydowskiej w Warszawie. Do dziś można tu spróbować żydowskiej kuchni i wziąć...