czwartek, 17 grudnia 2020

Szczepionki, które ratują świat

          Wygląda jakbym siedziała w loggi... Ale to tylko moje odbicie w drzwiach balkonowych

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podaję za Peryskop-Angora z dnia 22.11.2020:

1. OSPA. W 1798 roku Edward Jenner ogłosił wyniki swojego eksperymentu. Udało mu się wówczas uodpornić na ospę prawdziwą 8-letniego chłopca, wszczepiając mu wcześniej krowią ospę. W 1974 r. WHO ogłasza świat całkowicie wolny od ospy prawdziwej.

2. WŚCIEKLIZNA. Autorem szczepionki jest Francuz Ludwik Pasteur, który wcześniej /w 1885 r/, opracował też skuteczne szczepionki dla zwierząt przeciwko wąglikowi i różycy świń.

3. GRUŻLICA. W 1890 roku Robert Koch, niemiecki bakteriolog odkrył prątki gruźlicy. W 1921 roku Albert Calmette i Camil Guerin wypróbowali opracowaną przez siebie szczepionkę przeciw gruźlicy, którą nazwano BCG /Bacillus Calmette-Guerin/

4. BŁONICA. w 1890 r. Emil Behring i Shibasaburo Kitasato dowiedli, że surowica pobrana z krwi uodpornionego zwierzęcia ma właściwości lecznicze wobec człowieka chorego na błonicę lub tężec.

5. KRZTUSIEC. W 1923 r. Duńczyk Thorwald Madsen przedstawił wyniki prac nad szczepionką przeciw krztuścowi. Szczepionka zawierała martwe komórki bakterii. Masowe szczepienia rozpoczęto w USA w latach XX ub. wieku.

6. GRYPA. Pierwszą dobrą szczepionkę przeciw grypie opracował w 1937 r. Jonas Salk. Jej skuteczność mógł wypróbować podczas II wojny światowej, szczepiąć amerykańskich żołnierzy.

7. ŚWINKA. Pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko tej chorobie opracował w 1948 r. Franklin Enders. Uczony wyhodował wirusa świnki i po kolejnych jego modyfikacjach otrzymał osłabionego  wirusa z którego powstała żywa szczepionka przeciwko śwince.

8. POLIO. W 1950 r. prof. Hilary Koprowski jako pierwszy podał małemu dziecku skuteczną szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina. W 2001 r. WHO ogłosiła, że Europa jest wolna od tej choroby.

9. ŻÓŁTACZKA. Koniec lat 70-tych XX wieku przyniósł w USA opracowania dwóch szczepionek, które znalazły zastosowanie w zapobieganiu wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Pierwsze testy na ludziach przeprowadzono w latach 80tych.

I wiele innych...

-------------------------------------------------------------------

COVID-19. Niedawno ogłoszono, że niemiecki BioNTech i amerykański Pfizer opracowały wspólnie pierwszą na świecie szczepionkę na Covid-19. Skuteczność szczepionki ma wynosić 90%, a ponadto nie wywołuje poważnych skutków ubocznych.

Nie będę Was pytać czy się zaszczepicie... 

Ale jak chcecie możecie napisać...

100 komentarzy:

 1. To wszystko za szybko się dzieje. Na razie nie będę się szczepiła, jesienią, gdy coś będzie już pewne - tak. Pozdrawiam Jagódko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty musisz Anusiu bardzo uważać.
   Serdeczności Kochanie :-)

   Usuń
 2. Ja również pozdrawiam Jagódko. Sam nie wiem - szczepić się czy nie? Gdy trzeba będzie - to - zapewne tak. Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny na IL 2 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W odpowiednim czasie będziesz musiał podjąć decyzję :-)

   Usuń
 3. Zaszczepię się bo już mam dość tego strachu!
  A zdjęcie bardzo ciekawe :-))
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo inspirujące zdjęcie:-)
  Ja poczekam, co będzie się działo, ale skoro tylko połowa lekarzy zgłosiła akces do szczepienia się, to co mam o tym myśleć?

  OdpowiedzUsuń
 5. Testowanie szczepionek [i nie tylko] trwa lata. Przy antykowidowych z oczywistych powodów ten warunek nie może być dotrzymany. Ujawnione skutki uboczne mogą być natomiast tak liczne [szczególnie w grupie ryzyka; wiek, choroby współistniejące, ogólny stan zdrowia], że...
  1. Nie mam zaufania do producentów szczepionek, którzy chcą zarobić [i zarobią]...
  2. Nie mam zaufania do naszych decydentów [którzy chcą na niesprawdzonych i szybko zakupionych szczepionkach zarobić i zarobią, choćby po naszych trupach; od lat dają temu procederowi wyraz]...
  3. Wszelkie symptomy wskazywać się wydają na to, że w grudniu 2019 przeszliśmy oboje żoną przez łagodną formę coronavirusa...
  4. Około 10% pracowników szpitali zadeklarowało [dane z 16 grudnia] gotowość poddania się szczepieniom... TYLKO 10%...
  Wniosek - dla nas dwojga - prosty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci Burnaburiaszu.

   Usuń
  2. Też życzę Ci zdrowia. A o wielu idiotyzmach dotyczących tej szczepionki już słyszałam. I nie mówię o skutkach ubocznych,o których mówią wirusolodzy.

   Usuń
  3. To ja tylko dodam, że to wszystko jest bardzo skomplikowane...

   Usuń
 6. Wiele chorób, o których piszesz, przechorowałam, na niektóre byłam szczepiona. Na czarną ospę nawet dwa razy, bo w czasie epidemii mieszkałam niedaleko Wrocławia. Teraz tez się zaszczepię. Nie poddaję się wszelkim teoriom spiskowym, dotyczącym szczepionki na covid. Fakt, że powstała szybko, ale szczepionka na polio też została opracowana w ciągu roku i okazała się bardzo skuteczna.
  Faktem jest też, że koncerny zarabiają na szczepionkach, ale zarabiają też na aspirynie. Czy dlatego mam się jej bać?
  Nie wspomnę już o innych idiotyzmach, wypisywanych na temat skutków ubocznych tej szczepionki.
  Jedno jest dla mnie jasne - szczepionki są dobrodziejstwem współczesnego świata. Teraz mamy okazję przekonać się, jak wygląda świat bez szczepionek.
  Zostańcie zdrowi!❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 18 lat pracowano nad szczepionką na SARS, teraz tylko zastąpiono jeden wirus drugim. Technologia zastosowana była już stosowana przy leczeniu raka, a teraz po raz pierwszy będzie zastosowana w szczepionce.
   Dlatego mogła powstać tak szybko🙂

   Usuń
  2. Dokładnie tak było, jak piszesz. Poza tym ten wirus ma tylko jedno białko, które trzeba "spacyfikować" i dlatego stworzenie szczepionki mogło być tak szybkie.
   Ale i tak usłyszysz, że to spisek, że po szczepieniu ogłuchniesz, oślepniesz, wyrośnie Ci trzecia ręka na plecach, a tak w ogóle to będziesz mutantem.😉
   Serdeczności!❄❤🍀🌲

   Usuń
  3. O skutkach ubocznych wypowiada się minister zdrowia i jego ludzie, lekarze - wirusolodzy "z tytułami". Jeśli ich wypowiedzi to "idiotyzmy" - bez komentarza. Zdrowia życzę.

   Usuń
  4. Halinko, też uważam że szczepionki są dobrodziejstwem,.... ale...

   Usuń
  5. Roksanno - dziękuję za tę informację.
   :-)

   Usuń
  6. Halinko - niektórym ludziom odbiera rozum...

   Usuń
  7. Burnaburiaszu - zdrowie najważniejsze, ale ono nie od nas zależy...

   Usuń
  8. Od naszych genów i od nas.

   Usuń
  9. No właśnie.... bo geny to się z "całym dobrodziejstwem inwentarza" dziedziczy...

   Usuń
 7. Nie potwierdzam ani nie wykluczam zaszczepienia się, po prostu nie wiem. Jak narazie zbyt szybko to się dzieje, dlatego obserwuję, czytam, słucham. Zobaczymy jak to się rozwinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się wydaje że należy zachować spokój i rozsądek.

   Usuń
 8. Szczepię sie na grypę, zaszczepię się na covida!

  OdpowiedzUsuń
 9. lista chorób przeciw którym istnieją szczepionki jest sporo szersza, przykładowo:
  cholera, dur brzuszny (tyfus), żółtaczka typu B, gorączka krwotoczna (ebola), odra, różyczka, etc...
  https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/lista-dostepnych-szczepionek/
  nie ma (jeszcze?) szczepionek przeciwko np. AIDS /wirus HIV/ i żółtaczce typu C /wirus HCV/, ale są już inne metody:
  w przypadku HIV - leczenie zapobiegające uaktywnieniu wirusa u nosiciela, zakażenie nim nie jest już wyrokiem...
  w przypadku HCV - od niedawna istnieją nowe leki szybko i sprawnie likwidujące wirusa, kuracja lepsza od starej, forsownej dla pacjenta, kuracji interferonem...
  wracając do grypy: w zeszłym roku w Polsce pojawiła się szczepionka nowej generacji M-001, oparta na nieco innym pomyśle, teoretycznie ważna ok. 2 lata /klasyczne tylko 1 rok/, chroniąca także przed niektórymi jeszcze nie istniejącymi(!!!) mutacjami wirusa grypy...
  /sam w to wszedłem (dosyć przypadkiem), w eksperymentalny program pilotażowy...
  co do szczepienia p. U07.2 (wirus SARS-CoV-2) nie mam jeszcze zdania, ale nie jestem pierwszy w kolejce, więc mam czas do namysłu/...
  ...
  do kompletu jeszcze całe mnóstwo szczepionek chorób zwierząt innych, niż człowiek...
  tak więc temat wygląda na rozwojowy...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. p.s. ciekawostka: na żółtaczkę typu B zaszczepiłem się niechcący sam, po prostu kiedyś musiałem przejść chorobę bezobjawowo, pojęcia nie mam kiedy i w jakich okolicznościach :)

   Usuń
  2. Szkoda, że nie wszyscy lekarze mówią pacjentom, że na HCV są inne leki i rekomendują leczenie interferonem.

   Usuń
  3. @Maskakropka2...
   lekarz jest nie na bieżąco /a powinien/, bo upłynął okres patentu na te leki, cena spadła i o ile kiedyś /w ramach NFZ/ łapali się na początek kolejki ludzie z F4 /wskaźnik zwłóknienia wątroby zwany już "marskość"/, to obecnie na program wchodzą od ręki ludzie mający już F2...
   tylko jest jeden problem: opowiadam o Wawie, a rozdzielnik NFZ wiele innych regionów traktuje po macoszemu...

   Usuń
  4. PKanalia - dziękuję. Dopisałam w tekście: "I wiele innych".

   Usuń
  5. PKanalia - różne rzeczy się dzieją na świecie :-))

   Usuń
  6. Pewnie że szkoda Halinko.

   Usuń
  7. PKanalia - i ja dziękuję za tę informację.

   Usuń
  8. Nie wiem, czy mówimy o tym samym leku. Mialam na myśli Velpanat i Moderibę. Ten pierwszy chyba do dziś trzeba sprowadzać z Indii.
   Pozdrawiam.🌷

   Usuń
  9. Halinko - nie jestem pewna czy PKanalia jeszcze tu zajrzy...

   Usuń
 10. Bardzo bym chciała się zaszczepić. Ale wciąż nie mam pewności czy mogę, na pewno przy takich wynikach jakie mam dziś, jest to niemożliwe.
  Mój OM co roku szczepi się p. grypie. Jestem za szczepieniami całą sobą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Roksanno - myślę że takich przypadków jak Twój jest wiele...
   Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 11. Ja marzę o zaszczepieniu się, czekam na to jak na zbawienie. Wszyscy moi znajomi lekarze zamierzają się zaszczepić, nawet ci, którzy covid już przeszli. ja chcę zacząc normalnie żyć, bo juz jestem na granicy. Albo nawet lekko za nią...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też planuję się zaszczepić jak juz będzie można.

   Usuń
 12. Ja sama nie wiem. Jestem ozdrowieńcem, ale to niczego podobno nie gwarantuje. W każdym razie jako młoda osoba bez chorób towarzyszących, niepracująca w zawodzie medycznym jestem pod koniec kolejki. Szczepień jako takich się nie obawiam, myślę, że jestem jedną z bardziej zaszczepionych osób, jakie znam, ale tu jeszcze nie wiem, mam za mało danych.
  Ale znam już przynajmniej dwie osoby, które się zdecydowały zgłosić, obie rozsądne, kompetentne i świadome, że każdy lek może mieć skutku uboczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kataszo - bardzo Ci dziękuję za Twój komentarz...

   Usuń
 13. Ja tam się zaszczepię, choć nie od razu. Poczekam kilka tygodni jaki będzie efekt zaszczepienia Kaczyńskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaczyńskiego??? Przecież szczepić ma się l-u-d-z-i a nie krasnoludy.

   Usuń
  2. DeLu - i słusznie...:-)

   Usuń
  3. Anonimowy - ale to nie jest krasnolud tylko "bardzo mały człowiek".

   Usuń
 14. Oczywiście , że się zaszczepię... to jedyna rozsądna opcja w tym wszystkim .

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeśli będzie mi wolno z uwagi na moje Hashimoto (czyli rozwalony system autoimmunologiczny) to się zaszczepię. Co roku od 30 lat szczepię się p. grypie, ale wolno mi tylko jedną ze szczepionek, szczepionką Vaxigrip. Niemcy na razie jeszcze tę szczepionkę covidową badają, nie idą tzw. "Szybszą ścieżką dopuszczenia".
  Wczoraj przeczytałam przedruki nt. powikłań po przechorowaniu objawowym i bezobjawowym covidu-19. Przygnębiające, ci bezobjawowi też są "uszkodzeni". Oczywiście jeszcze nie ma pełnego zestawu dolegliwości, a dane są z różnych krajów, a że ten wirus mutuje, to zebranie i usystematyzowanie materiału nieco potrwa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem zaszczepiona na wszystkie obowiązkowe szczepienia, ja i moje dzieci i uważam szczepionki za jedno z największych dobrodziejstw ludzkości,. Za jedną z największych zdobyczy.
  Jednak do szczepionek.na grypę i covida nie mam zaufania. To zaufanie zostało mocno podważone bardzo ciężkim przebiegiem grypy u znajomych zaszczepionych, gdy z niezaszczepionej części rodziny i znajomych nikt nie zaraził się, poza jakimś drobnym katarem. Nie mam zaufania do rządu ani do szczepionki na covida, aby ją przyjąć. Pamiętam czasy pani Kopacz, gdy świat oszalał na punkcie szczepień na Sars, a potem tonami wyrzucali szczepionki zanieczyszczając tylko środowisko. Dodatkowo czytam, że nawet lekarze nie chcą się szczepić. To dla mnie rekomendacja za tym, żeby nie przyjmować tej szczepionki. A właściwie szczepionek, bo muszą być dwie i nikt nie wie na ile dają odporność. Można je wziąć, a na drugi sezon zarazić się covidem z wszelkimi konsekwencjami. Poza tym oficjalnie potwierdzono, że najwięcej zmarłych na covida było w Bergamo czyli tam, gdzie zaszczepiono na grypę 80 procent staruszków. To ja jeszcze poczekam. Nigdy nie mówię nigdy, ale nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja sie zaszczepie. W Niemczech maja zaczac szczepic od 27 grudnia. Oczywiscie jesli EMA dopusci szczepionke, tak jak mowia 21.12.
  @Annabell Niemcy w takim samym stopniu badaja szczepionke, jak pozostale kraje nalezace do Unii i czekaja na dopuszczenie przez EMA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten sam pan minister kilka dni temu z kawałkiem mówił to co napisałam. A że w Niemczech zaczną się szczepienia od 27 bm. to wyczytałam dziś po południu.

   Usuń
  2. Tak, niemiecki minister zdrowia mowil, ze czekaja na decyzje EMA i nie beda sie starali o "szybkie dopuszczenie", co nie znaczy, ze Niemcy prowadza specjalne badania. Jesli sluchalas konferencji prasowej ministra zdrowia, to chyba wszystko jasne. Jesli nie, to mniej wiecej tak powiedzial: komisje naukowe krajow nalezacych do UE(cytuje: "Niemcy, Francja,Holandia, Polska i pozostale kraje")otrzymaly wyniki badan szczepionki i zglaszaly swoje uwagi i zastrzezenia.Wiec raczej o badaniach tylko w Niemczech nie mozna mowic.
   Przepraszam Stokrotko, ze na Twoim blogu wdalam sie w dyskusje.

   Usuń
  3. Witam Cię Matyldo na moim blogu i dziękuję za komentarz.
   :-)

   Usuń
  4. Dziękuję Aniu za włączenie się do dyskusji.

   Usuń
  5. Matyldo - dyskusje na moim blogu są jaknajbardziej wskazane.
   W końcu to jest bardzo powazna sprawa - ta szczepionka na Covid19.

   Usuń
 18. U mnie, w USA, stalo sie to co w UK - jedna osoba po paru minutach po zaszczepieniu dostala bardzo powazna reakcje alergiczna, zagrazajaca zyciu, osoba ktora nie byla alergiczka. Czyli czasem nie wiadomo jak szczepiony zareaguje. Nie pisze tego by straszyc czy odradzac tylko by miec swiadomosc niewiadomego.
  Wierze w szczepionki, wierze w ta rowniez ale rownie dobrze zdaje sobie sprawe z ryzyka. Poczekam i zobacze, co narazie maseczka i dustans.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serpentyno - witam Cię serdecznie na moim blogu i dziękuję za komentarz.

   Usuń
 19. Stokrotko, ja z pokolenia, które miało szczęście być szczepione obowiązkowo i dlatego nie chorowalam na nic poza świnką i odrą w dzieciństwie. Ale pamiętam osobę po polio że straszną nogą, miała zmarnowane życie. Dzieci szczepilam, sama na pneumokoki się szczepiłam po nawracajacych zapaleniach oskrzeli i od tej pory praktycznie nie choruje. Wniosek prosty - chcę normalnie żyć. Uściski dla Ciebie🙂 anka

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie to chyba moje Dziewczyny zaciągną na to szczepienie :-)))
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo słusznie.
   Tak Dziewczyny jak Twoje to zawsze maja rację!!!
   :-)

   Usuń
 21. Nie jestem infekcyjna, na grype sie nie szczepilam, a gdy moja trojka lezala nia porazona nie zarazalam sie. Ale nie mam juz 40 lat tylko 80 a ten wirus to paskudne bydle, wiec sie zaszczepie. Na cos trzeba umrzec, ale w sam raz na korone nie mam zamiaru. Pozdrawiam Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
 22. A jak w tych szczepionkach będą mikroskopijne fragmenty aborcyjnych płodów ludzkich sprzedawanych za wielkie pieniądze przez ideologię LGBT?
  A może mi ktoś powiedzieć, dlaczego w magazynach firm farmaceutycznych, które przystąpiły do badań nad szczepionką przeciwko covid 19 nie ma już ani grama cyjanku potasu KCN, strasznej trucizny (patrz: "Stawka większa niż życie")? Czy to przypadek, że kiedy w Stanach pod okiem Gatesa trwa na całego produkcja szczepionki odwrotnie proporcjonalnie zmniejszają się światowe zapasy cyjanku potasu? Aby nie być gołosłownym, dowiedziałem się od od kuzynki szwagra jego ciotki, której stryjeczny brat zna żonę najbliższego przyjaciela z pierwszego małżeństwa, której dziadek zapewnia, że jego wnuk widział, jak jego kolega ze szkoły podstawowej wstrzykiwał do każdej ampułki szczepionki tenże cyjanek potasu.
  A czy wiesz, że w każdej szczepionce na covid-19 znajduje się sensor, dzięki któremu Bill Gates będzie mógł nas śledzić tak jak to się dzieje z GPS-em i od tego czasu każdy żonaty mężczyzna będzie (za odpowiednią opłatą oczywiście) śledzony przez swoją teściową, tak że koniec, panowie, z jakimikolwiek skokami w bok, echhhh!!!
  :-) raczej żartuję, Stokrotko! A czy pójdę się zaszczepić? Jeśli na mnie padnie, dlaczego nie. A tak całkiem szczerze, wolę się zaszczepić, niż iść do dentysty... no cóż, w końcu jest się tym facetem, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kawiarenko - juz wczoraj wprawiłaś mnie w szampański nastrój swoim komentarzem.
   :-))

   Usuń
 23. Ja moze powtorze slowa szczurkow doswiadczalnych: "narazie sie nie zaszczepie, poczekam, az to wyprobuja na ludziach" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Fotografia swietna :)

   Usuń
  2. Alenko - szczurki są bardzo inteligentymi zwierzątkami...

   Usuń
  3. Też mi się ta fotografia podoba :-))

   Usuń
 24. Ja nadal nie wiem, czy moge się zaszczepić pry mojej kombinacji chorób i przyjmowanych lekach.

  OdpowiedzUsuń
 25. Na razie mam przeciwciała, a potem zobaczymy. Nasz wschodni car powiedział, że po zaszczepieniu zamienimy się w małpy. Więc nie wiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urszulko - podobno człowiek to też małpa, więc.....:-))

   Usuń
 26. Witaj, Stokrotko.

  Nie uważam szczepionek za największe zło tego świata:)
  Jeszcze nie zdecydowałam, bo należę do tej nielicznej grupy niefarciarzy, których organizm na większość szczepionek reaguje nienajlepiej:(

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Brakuje mi testu, który by odpowiedział na proste pytanie: Czy u osób zaszczepianych dwoma dawkami pojawiły się przeciwciała? Jeżeli tak to pewnie bym się zaszczepił, nawet bez względu na ewentualne skutki uboczne. Jednak w moim przypadku będą musieli się wypowiedzieć lekarze, bo podobno bezobjawowo przechorowałem SARS-a tego sprzed 4 lat, i mam jakieś przeciwciała - co by mnie nie dziwiło, bo zawsze byłem przeciw ... 😜 😁

  OdpowiedzUsuń
 28. "Szczepić się,czy nie szczepić,oto jest pytanie"

  Coventry Hospital
  Świat obiegła wiadomość,że pierwszą osobą na świecie,która otrzymała szczepionkę Pfizer-BioTech,jest 90 letnia babcia Margaret Keenan.
  Ta sama pielęgniarka użądliła drugiego pacjenta.Ten pacjent w wieku 81 lat nie potrzebuje rozgłosu,ponieważ nazywa się...
  Wiliam Shakespeare.
  Brytyjski humor jest odporny na wszystkie szczepionki:)

  "Kiedym siedemdziesiąty siódmy rok począł,ckliwo mi jakoś było na sercu,że to dwie siekiery nad karkiem wisiały;ale gdy mi osiemdziesiąty minął,taki duch we mnie wstąpił,że jeszcze mi
  żeniaczka po głowie chodziła".
  "Stare gardło jak stary wóz smarować trzeba".
  "...na suche gardło każda gorzałka zdrowa".
  "...po miodzie i węgrzynie nie masz nad słońce na stare kości".
  "Wiedział Pan Bóg,dlaczego pszczoły stworzył".-KROTOCHWILE I MAKSYMY Imć Pana Zagłoby

  Zbliżam się już do"dwóch siekier nad karkiem".Piwniczka zaopatrzona:)
  "Pić,czy nie pić,oto jest pytanie".

  Gdyby nie było Internetu,wszyscy grzecznie zaszczepiliby się.
  Media i antyszczepionkowcy napędzili ludziom strachu i mamy ten cały bałagan.
  Bo jak nie będziemy mogli zaufać nauce,to komu?UFO?
  Kiedyś do wynalezienia szczepionki wykorzystywano marny mikroskop.Dzisiaj naukowcy korzystają z superkomputerów.

  Szczepić się i pić...z umiarem-i postawić monolit:))
  https://www.youtube.com/watch?v=j-pKKM6CXr0

  PS.Nieprawdą jest,że Szwajcaria odmówiła szczepień.
  :)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryku - Twój komentarz jak zwykle GENIALNY!!!!
   :-))

   Usuń
 29. Ja zamierzam się szczepić.
  KH

  OdpowiedzUsuń
 30. Od dziesięciu lat moja tarczyca cierpi z powodu chorego układu odpornościowego, a ściślej mówiąc jego nadaktywności. Jeśli szczepionka ma ten układ pobudzić do działania- to ja podziękuję. Dopiero niedawno osiągnęłam stan względnej równowagi. Pozdrawiam Stokrotko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Cię doskonale Gabrysiu.
   Dziękuję za wizytę i komentarz :-)

   Usuń
 31. Ja zaszczepię się, mało tego, nie mogę się doczekać tego terminu. Zeby tak nie było, jak ze szczepionką p.grypie. Mimo, że miałabym być szczepiona w pierwszej kolejności, to do tej pory ni widu... ni słychu...

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie mam zamiaru sie szczepic, tak jak nie szczepie sie przeciw grypie, bo choruje na nia bardzo rzadko, a przy odpowiednim leczeniu przechodzi mi po 3-4 dniach. Moj maz raz tylko wzial szczepionke przeciwgrypowa i odchorowal to bardzo ciezko, podobnie mialo wielu znajomych mi ludzi. Na COVID-19 tez chorowalo calkiem sporo osob z mojego otoczenia lub znanych mi, lecz tylko jedni znajomi zachorowali "rodzinnie" i przeszli chorobe ciezko, u pozostalych przebieg byl lagodny i krotkotrwaly bez zachorowan u innych czlonkow rodzin. Nas na szczescie omija, absolutnie nie unikamy normalnego (prawie) zycia, ale i nie pchamy sie tam, gdzie nie powinnismy. Maseczki nosimy wszedzie tam, gdzie jest to wymagane, czyli we wszystkich pomieszczeniach publicznych, ale na zewnatrz juz nie, chociaz calkiem sporo ludzi nosi je dobrowolnie w ogole przebywajac poza domem. O pusty smiech zas przyprawiaja mnie osoby zamaseczkowane we wlasnych samochodach, nierzadko prowadzace w jednorazowych rekawiczkach. Ekstremisci widywani byli jeszcze dodatkowo w przylbicach, sami! we wlasnych autach! My po prostu nie dajemy sie zwariowac. Zycze wszystkim nie tylko zdrowia, ale i zdrowego rozsadku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię serdecznie na blogu i dziękuję za komentarz.
   Wszystkiego dobrego :-)

   Usuń
 33. Szczerze Jadziu? Nie wiem co mam myslec o tej szczepionce na covid. Poczekamy, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Myślę,ze nie mamy innej opcji niż szczepienie:) To jedyna droga,żeby o wirusie mowic w czasie przeszlym.Ale to ja się muszę zaszczepic,bo zaszczepiony sasiad mnie raczej nie uchroni:))Niestety,ale przechorowanie nie daje odpornosci,znam osobe,ktora zachorowala po raz w ciągu kilkunastu miesięcy,ten drugi raz skonczył się tragicznie. Super,ze udało się "zrobić" szczepionkę w tak krotkim czasie, na pewno wykorzystano wczesniejszą wiedzę, nie zaczynali jak Pasteur:))
  Pozdrawiam,Stokrotko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję za komentarz.
   Również pozdrawiam :-)

   Usuń
 35. Witaj przedświątecznie Stokrotko
  Dzisiaj tylko życzenia bo Boże Narodzenie tuż tuż...
  Zatem w Święta niech się snuje kolęda,
  choinka niech pachnie,
  niech będzie radośnie.
  Spokojnych, a przede wszystkim zdrowych Wesołych Świąt
  i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku.
  Niech w tych dniach Twój Anioł Stróż otuli Cię swoim skrzydłem

  OdpowiedzUsuń
 36. Ela Karczewska.
  Kiedyś ufałam szczepionkom. Dziś mam mieszane uczucia jeśli chodzi o
  szczepionkę na covid. Za szybko ją zrobiono, chociaż napewno jakaś baza już była. Mówi się, że ta szczepionka to nie martwy wirus tylko jego kod genetyczny. Jest bardzo nowoczesna. Ale ja nie jestem jeszcze gotowa.
  Niełatwa to decyzja. 😊💙💚❤️💛

  OdpowiedzUsuń

Eurosmaczki czyli jeszcze o Parlamencie Europejskim

  / podaję za Angora-Peryskop nr 20 z 19.05.2024/ 1. Niemiecka "Partia Badań nad Zdrowiem" powstała w roku 2015. Jej wyłącznym cel...