środa, 5 października 2022

Order Orła Białego to najstarszy i najważniejszy order Polski

W 1705 roku na Zamku w Tykocinie król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. W 1919 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości ustawiono w pobliżu kościoła Świetej Trójcy w Tykocinie postument nawiązujący do tego wydarzenia. Postument niestety nie przetrwał, ale w 1982 roku postawiono nowy, przedstawiający zrywającego się do lotu orła w koronie.

Na jednym z boków pomnika umieszczono następujący napis: "TEN SYMBOL ŚWIĘTY, TEN NASZ ORZEŁ BIAŁY NIE DO SŁUŻALSTWA STWORZONY LECZ CHWAŁY"Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie państwowe nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

                                                              


Orderem  Orła Białego dekorowano głównie królów, potem magnatów i prezydentów.

Wśród odznaczonych były też między innymi następujące osoby:

Fryderyk II Wielki - król pruski, główny wnioskodawca podpisania traktatu rozbiorowego Polski w roku 1772

Ignacy Jakub Massalski - biskup i przewodniczący który zwalczał ustalenia Sejmu Czteroletniego za co pobierał stałą roczną pensję od Rosji. Został w roku 1794 powieszony w Warszawie za zdradę.

Nikołaj Wasiljewicz Repnin - bezpośredni wykonawca woli carycy Katrzyny II sprawujący faktyczną władzę nad Rzeczpospolitą.

Franciszek Ksawery Branicki - współtwórca konfederacji targowickiej, uznany za zdrajcę i skazany na karę śmierci.

Targowiczanie - Michał Hieronim Radziwiłł, Stanisław Szczęśny Potocki, Seweryn Rzewuski...

Katarzyna II Wielka - caryca Rosji, która wymazała Polskę z mapy świata

Iwan Paskiewicz - stłumił powstanie listopadowe...

Philippe Petain - szef kolaboracyjnego państwa Vichy, skazany na śmierć przez rozstrzelanie...

Benito  Mussolini ....

A w III Rzeczypospolitej: 

1. Kard. Henryk Gulbinowicz - dowiedziony współpracownik Służby Bezpieczeństwa ukarany przez Watykan za wiele przewinień...

2. Abp. Tadeusz Gocłowski - skazany na więzienie za wiele nieuczciwości i nadużycia...

3. ...... ...........

-----------------------------------------------------------------------

Bardzo proszę o spokojne i  wyważone komentarze.

77 komentarzy:

 1. Brak mi słów aby to skomentować
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 2. ta lista pokazuje, jak nieraz niepojęte motywacje stoją za przyznawaniem odznaczeń honorowych i jak szybko te odznaczenia potrafią się dewaluować... nie mam potrzeby bycia dekorowanym, choć gdyby to był order "chlebowy" /taki, który wiąże się z wypłacaną rentą, jakimś świadczeniem/, to bynajmniej nie odmówię... ale żeby staaarać się jakoś o to, to już stanowczo nie...
  mnie się bardzo podoba brytyjski Order Podwiązki, a zwłaszcza jego dewiza "Hańba temu, kto źle o tym myśli", innymi słowy "Nikomu nie wolno się z tego śmiać" i to się nazywa rzetelny angielski humor...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zeby dostac order "chlebowy" też się trzeba "podwiesić"...

   Usuń
 3. Znów ciekawy wpis Stokrotko. Przypomniałaś mi o tym Orderze. Pozdrawiam serdecznie, niedawno odkurzałem XVII i XVIII wiek. A pozdrawiam po ... 11 minutach zakupów, w tym ... Stokrotka. Czekam na dalsze wpisy :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Przerażające....
  Pięknego dnia Stokrotko.
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście zapowiada się dziś /w Warszawie/ słoneczny dzień...

   Usuń
 5. Tak. Nie tylko po tym odznaczeniu można wywynioskowac, że jest rozdawany nie za czyny a stanowisko i układy. Teraz jest tak z większością znaczących nagród czy odznaczeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja wolę patrzeć na pozytywy, na przykład informację, że w 1923 roku Order otrzymali francuski generał Foch (bohater I Wojny) i Australijka Joice Nankivell , która chyba zrobiła więcej dobrego niż wszyscy generałowie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech, tu szkoda słów. Naprawdę bardzo zasłużony człowiek ostatnio został nagrodzony ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Powiem tak - długą drogę przeszła nasza Najjaśniejsza, drogę okupioną krwią, potem, łzami i ludzkimi tragediami. Nasza Historia jest tragiczna. Mamy swojego "Boga, Honor i Ojczyznę". Podobno jeszcze mamy nawet swoją Dumę. Jak szczytne przeszłe ideały mają się do naszej rzeczywistości TU i TERAZ, pokazuje stosunek szczególnie aktualnie rządzących, do tego świętego symbolu, jakim jest rzeczony Order Orła Białego. Wstyd... Ledwo się wstrzymuję, by nie użyć innych słów. Zatem skończę.
  Pozdrawiam serdecznie... i dziękuję za to przypomnienie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe i zaskakujące, nie wiedziałam, kto należy do wyróżnionych tym orderem... Chociaż przecież to zawsze tak jest, że to, komu się przydziela odznaczenia, zależy od okoliczności, a te bywają różne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Taki order jaki jego twórca. August II Mocny kierował się interesem własnym a nie Rzeczypospolitej. Sądzę, że orderem tym August zamierzał uhonorować zasłużonych dla niego a nie Rzeczypospolitej..

  OdpowiedzUsuń
 11. " każdy medal ma dwie strony" o, pardą...każdy order...

  OdpowiedzUsuń
 12. Tego się nie da spokojnie i w wyważony sposób skomentować, więc tylko Cię pozdrowię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. No cóż. " Order sięgnął bruku"!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie będę tu używać niecenzuralnych słów, więc tylko zostawiam pozdrowienia...

  OdpowiedzUsuń
 15. "TEN SYMBOL ŚWIĘTY, TEN NASZ ORZEŁ BIAŁY NIE DO SŁUŻALSTWA STWORZONY LECZ CHWAŁY" oby to hasło było zawsze żywe w głowach wszystkich Polaków! Reszta bez komentarza...

  OdpowiedzUsuń
 16. Jaguniu,
  tym niegodnym order ten należałoby zamienić na Order Czarnego Kruka!
  Pozdrawiam
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
 17. Pięciokilogramowy,odlany ze srebra Order Judasza-symbol zdrady.
  "Przeklęty syn stracony Judasz,który powiesił się za trzydzieści srebrników".
  Judasz zdradził za trzydzieści srebrników.Dzisiaj wielu robi to za znacznie mniej.Dobrze powiedział jeden:"Źle się czynić uczą ludzie,gdzie nic nie czynią,a brzuch tylko tuczą".
  https://youtu.be/eHyl8a394-M
  :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo pożyteczna i, jak dla mnie, terapeutyczna notka. Dzięki. Ulżyło mi, że to tradycja, a nie znak obecnych, ponurych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z tego zestawienia nic nie wynika, równie dobrze można wymienić osoby nieposzlakowane, można też bawić się w porównania proporcjonalne: liczba osób odbieranych pozytywnie i takie, jak te tutaj i co z tego proporcjonalnego zestawienia by wyszło... Z drugiej, a nawet i trzeciej strony ... jaki sens ma analizowanie uhonorowanych Orderem w czasie zaborów? Przecież nie byliśmy wtedy niepodległym państwem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, to ja - notaria

   Usuń
  2. A jednak to ma znaczenie...

   Usuń
  3. Domyśliłam się ze to Ty Notario...

   Usuń
  4. I jeszcze .. nie jesteśmy od ponad 100 lat pod zaborami...

   Usuń
  5. Ale wymieniasz także odznaczonych w czasie zaborów

   Usuń
 20. każda władza usiłuje wyróżnić "swoich". medal jest bardzo wyrafinowaną darowizną - niby coś wartościowego, a przecież ofiarodawcę nic nie kosztuje. rozdawanie przywilejów/ziemi/kasy/władzy skończyłoby się dużo gorzej dla Organu.
  czasem i przyzwoitym się coś trafi, więc może warto mieć w zanadrzu takie wyróżnienie?

  OdpowiedzUsuń
 21. No i widzisz jak się z tym Odznaczeniem obchodzą!

  OdpowiedzUsuń
 22. Wygląda na to ,że każdy prezydent uhonorował jakiegoś bydlaka, pedofila czy temu podobnego tym samym, każdy napluł na majestat tego orderu.

  OdpowiedzUsuń
 23. To nie ja! Procz slusznego oburzenia refleksja-wyroznione sa osoby bliskie wyrozniajacym, a jaka jest klasa rzadzacych wiemy az za dobrze. Takie czasy, moze mina nawet przy zmienionych warunkach liczenia glosow? W.. moim wieku trudno o optymizm. Malgosia

  OdpowiedzUsuń
 24. Byłam w Tykocinie, ale jakoś nie zwróciłam na ten pomnik uwagi! Choć wiem, że to tam właśnie się stało. Czy wyważona odpowiedź?

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie mam dobrej opinii o orderach, zwłaszcza tych najważniejszych. Pomniejsze służą za przynętę dla wołów roboczych i mięsa armatniego, te najwyższe zaś, to czysta polityka. Uważam, że za zasługi należy się uczciwa zapłata, a jeżeli ktoś się wymiguje orderem, to coś tu śmierdzi.

  OdpowiedzUsuń
 26. order nam się zdewaluował się ...niestety .

  OdpowiedzUsuń
 27. Order się nie zdewaluował, ci którzy obecnie Go nadają, robią to poza nami, bez naszego przyzwolenia i nie tym, którzy na to zasługują.
  Pozdrowienia zostawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Powtórzę trochę za Daglezją - Order wspaniały, sama jego idea również... Natomiast na to, kto go daje dzisiaj i kto go otrzymywał w przeszłości, najlepiej spuścić zasłonę milczenia :)

  Jeżeli za to chcesz poznać nową Panią Premier w Londynie, zapraszam do siebie: https://zyciecelta.wordpress.com/2022/10/06/calowanie-rak-i-liz-truss/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Celcie z pewnością do Ciebie wpadnę z wizytą :-)

   Usuń
 29. Witaj, Stokrotko.

  Zwycięzcy nie tylko piszą historię, ale też rozdzielają zaszczyty...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy kiedyś mój komentarz był niespokojny i niewyważony, chociaż......

  OdpowiedzUsuń
 31. Wystarczy popatrzeć, jak bezcześci się groby królów na Wawelu, dokładając im takie a nie inne towarzystwo. Taka tradycja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtórzę - no właśnie... Stokrotko, nie chcę używać brzydkich słów, tylko więc Cię przytulę ♥️

   Usuń
 32. Dla jednych ordery a dla innych baty. Świecidełka noszą ci, którym czegoś tam brak, więc nie narzekam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. No cóż, wręczany był nie tylko za chwałę, ale właśnie za służalczość bynajmniej wobec kraju...

  OdpowiedzUsuń
 34. Jednym słowem pan prezydent "niewszystkich" Polaków przepięknie wpisał się udekorowaniem pana m. tym odznaczeniem, którymi w przeszłości odznaczani byli tacy zasłużeni dla polskiej racji stanu jak caryca Katarzyna. Myślę, że pan macierewicz rozpływa się w dumie z tego powodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę Andrzeju że temu szleńcowi z obłędem w oczach jest zupełnie wszystko jedno...

   Usuń

Szkic ma moc...

Kilka razy w roku odwiedzam wspaniałe Muzeum Karykatury mieszczące się na ulicy Koziej 11 w Warszawie. I zawsze wychodzę zachwycona. I polec...