sobota, 22 czerwca 2024

Eurosmaczki czyli jeszcze o Parlamencie Europejskim
 / podaję za Angora-Peryskop nr 20 z 19.05.2024/
1. Niemiecka "Partia Badań nad Zdrowiem" powstała w roku 2015. Jej wyłącznym celem jest wydłużenie życia ludzkiego poprzez rozwój medycyny odmładzającej. W wyborach w 2019 roku startowała do PE pod hasłem nieograniczonego życia w zdrowiu dla wszystkich.

2. W Szwecji startowała "Partia Złych Kurczaków". Celem szefa partii było zdobycie 100 głosów. W przedostatnich wyborach partia zyskała 30 głosów
.
3. W Czechach istnieje partia "Nie chcemy waszych głosów". Ugrupowanie promuje anarchokapitalizm i chce wprowadzenia ultraliberalizmu gospodarczego.

4. Niemiecka partia o nazwie "Partia" założona przez Martina Sonneborna  ubiegającego się o mandat w PE w 2014 i 2019 roku głosiła hasła wyborcze odbudowy muru berlińskiego i obniżenia cen kebabów i piwa.

5. Średni wiek w PE ostatniej kadencji wynosił 52 lata. Najmłodszy poseł pochodził z Danii i miał 23 lata - najstarszy pochodził z Włoch i miał 84 lata.

6. Antysemicki działacz z Węgier - Csanad Szegedy został w 2009 roku wybrany do PE. W roku 2012 odkrył swoje żydowskie pochodzenie. Wystąpił z partii, ale zachował mandat europosła. Obecnie jest ultraortodyksyjnym wyznawcą judaizmu. w 2016 roku wyjechał do Izraela.

7. W 2019 roku jedną z 28 formacji startujących do PE z Francji była partia "Europa Demokracja Esperanto". Postulowała ona wprowadzenie do instytucji europejskich języka Esperanto.

8. Eurodeputowany irlandzki Luke Flanagan chce legalizacji marihuany. Ma za sobą kilka wyroków skazujących za narkotyki. Został członkiem PE w 2014 i w 2019 roku.

9. Udo Voigt, niemiecki eurodeputowany VIII kadencji wybrany w 2014 roku byl autorem nominacji Rudolfa Hessa /zastępca Hitlera/ - do pokojowej Nagrody Nobla. W 2006 Voigt rozdawał rasistowskie rymowanki podczas mistrzostw świata w piłce nożnej  za co został skazany na 7 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

10. W pierwszej kadencji w lipcu 1979 roku odsetek kobiet w PE wynosił 16,6%. W przedostatniej kadencji osiągnął 40,6%!!!!!

----‐--------------‐---‐-----------

A teraz uśmiechnijcie się proszę...42 komentarze:

 1. Pozdrawiam Stokrotkę, przechodziłem dziś obok Stokrotki. U mnie przerwa na blogach Stokrotko do 31 sierpnia, ale zaglądać będę. Zalatany dziś byłem - ponad pół godziny zakupów i na południu duszno .

  OdpowiedzUsuń
 2. Ps. I wielkie Ci dzięki za tę garść ciekawostek. Jeszcze raz pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w nim raz, w 2007 roku. I zrobił na mnie niemałe wrażenie. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością tak było Karolinko.
   Stokrotka

   Usuń
 4. Takie ciekawostki poszerzają wiedzę i horyzonty. Lubię czytać i lubię dowiadywać się. Że coraz więcej kobiet zasiada w UE wiedziałam, ale nie wiedziałam, że tyle dziwnych tzw. partii kandyduje do PE. U nas była kiedyś Polska Partia Przyjaciół Piwa, kierowana przez niedawno zmarłego satyryka Janusza Rewińskiego. Zaliczyli jedną kadencję w Sejmie. Czy czymś się wyróżnili? Nie. Może to była tylko taka fantazja ułańska człowieka, który chciał zostać politykiem?

  Pozdrawiam bardzo bardzo serdecznie Kochana... i znowu się czegoś dowiedziałam... dziękuję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polonko najserdeczniej Ci dziękuję za komentarz.
   Stokrotka

   Usuń
 5. Z tego co wiem, to tu jest całkiem sporo stulatków i to właśnie płci żeńskiej. Gdyby wszyscy nieco bardziej dbali o swe zdrowie to byłoby znacznie więcej stulatków. Co do pomysłów różnych - z reguły są one zgodne z hasłem "co by tu jeszcze spieprzyć panowie?" Serdeczności ślę;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Bałagan" jak we wszystkich parlamentach...;o)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten rysuneczek faktycznie śmieszny tylko z powodów znanych nie chce mi się śmiać...
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej chce się płakać...
   Stokrotka

   Usuń
 8. Na szczęście zdecydowana większość tych ciekawostek nie doczekała się (jeszcze) miejsca w Brukseli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy co będzie dalej...
   Stokrotka

   Usuń
 9. Super ciekawostki, zwłaszcza nr 6 !
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 10. w latach 90-tych w Czechach istniała Partia Seksu, czy jakoś tam... nie pamiętam już programu za bardzo, ale jak większość takich żartobliwych(?) skończyła tak, jak one... piszę "większość", bo jednak Polska Partia Przyjaciół Piwa zamieszała trochę poważniej...
  ciekawe, czy ten pan Flanagan miał wyroki za narkotyki, czy za "narkotyki" do których mnóstwo idiotów zalicza marihuanę?... ale w każdym razie chce dobrze, bo bez legalizacji marihuany plaga narkomanii jest nie do zahamowania...
  za to Partia Złych Korczaków jest okay, nie można sobie stawiać zbyt wysokich poprzeczek, także w polityce, bo wtedy nic z tego nie będzie, nic się nie zdziała...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. */errata... żartobliwych partyjek...

   Usuń
  2. p.s. w latach 70-tych we Włoszech zaistniała na chwilę Partia Hippiesów... pamiętam jeden postulat: likwidacja obowiązkowej służby wojskowej i zastąpienie jej obowiązkiem prac w ogródkach, terenach zielonych, w lesie, w ochronie przyrody, etc, taki prekursor obecnych Zielonych w różnych krajach...

   Usuń
  3. Ciekawe informacje...
   Stokrotka

   Usuń
  4. Jasne...
   Stokrotka

   Usuń
  5. Bardzo słuszny postulat...
   Stokrotka

   Usuń
 11. Nie ma złych kurczaków!!! Kurczaki są fascynujące!!! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I takie żółciutkie :-))
   Stokrotka

   Usuń
 12. Nie wiedziałam, że są takie dziwne partie. Cieszy zwiększający się odsetek kobiet w PE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Teniu.
   Cieszę się że wróciłaś.
   Stokrotka

   Usuń
 13. Stokrotko Kochana - tyłu ciekawych rzeczy można się u Ciebie dowiedzieć.!
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Elu że tak uważasz.
   Stokrotka

   Usuń
 14. Ciekawe partię i oryginalne ich programy partyjne, pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przypomniała mi się Polska Partia Przyjaciół Piwa na czele z panem Rewińskim :)
  A co do esperanto jestem "za". Uczyłam się tego języka, nie jest trudny i łatwo wpada w ucho, byłoby z nim ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko... I ja kiedyś uczyłam się języka Esperanto.
   Stokrotka

   Usuń
 16. No i mówią, że nasi nienormalni! A tu się okazuje, że nasi to jeszcze całkiem spoko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale też nie bardzo spoko Urszulko.
   Stokrotka

   Usuń
 17. Minęło 114 lat od założenia przez Jarosława Haszka:"Strana Mirneho Pokroku v Mezich Zakona"(Partia Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa).Po śmierci J.Haszka partia zeszła do podziemia.Na partię Haszka nikt nie głosował,bo ona co do joty realizowała hasła wyborcze.Obecnym przewodniczącym partii jest-choć w ukryciu-Ryszard Haszek,wnuk J.Haszka.Został wybrany w drodze zamachu stanu.
  "Dobry żołnierz Szwejk czułby się jak w domu w Europie spętanej nieskończonym i nieograniczonym szeregiem zasad.Gdyby Jaroszek mnie usłyszał,może by powiedział:"O czym ty mówisz?"-Ryszard Haszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze mnie Henryku zaskakujesz swoim komentarzem...
   Stokrotka

   Usuń
 18. Się pokaże, co będą uchwalać. Po tym ich poznamy :)
  P.S. Świetne informacje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad P.S... dlatego umieściłam je.
   Stokrotka

   Usuń

Stolica Lombardii - zakończenie

Przy kościele Santa Maria delle Grazie w refektarzu znajduje się najsłynniejszy fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza". To p...