czwartek, 30 kwietnia 2020

Mocne i przykre słowa...

                         /Taką nogę drzewa sfotografowałam wczoraj/

Poeta, prozaik, felietonista, eseista, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury", syn poetki Mieczysławy Buczkówny i poety Mieczysława Jastruna. 
Tomasz Jastrun. Religii uczył go ksiądz Jan Twardowski.

W tygodniku "Przegląd" znalazłam jego artykuł pt: "Bal maskowy".
Przypisuję tylko kilka fragmentów:

"Cytuję Łepkowską: "Wjechał Pan na Powązki - gdzie i ja mam grób swoich bliskich - jak król do prywatnej kaplicy. Jak cesarz do mauzoleum swoich przodków w swoim prywatnym pałacu. Okazał Pan nie po raz pierwszy, ale pierwszy raz w tak szczególnym czasie, który powinien być czasem wyjątkowym, czasem wzajemnej empatii, solidarności i czułości, że ma się Pan za kogoś lepszego, ważniejszego, kogo zakazy i nakazy nie obowiązują. Tym samym okazał Pan głęboką pogardę i całkowity brak zrozumienia uczuć milionów zwykłych Polaków, ludzi, w których interesie działa Pan ponoć od dziesięcioleci.../.../ Wstyd proszę Pana. Myślę, że się to na Panu i na Pana obozie politycznym zemści /.../ Mówię to Panu z głębokim przekonaniem, że czegoś takiego Rodacy Panu nie zapomną..."

Autor artykułu tak odpowiada Ilonie Łepkowskiej:

"Nie, proszę Pani, ci wierzący rodacy zapomną i wybaczą, wierzący czyli elektorat PIS. Bo prezes to wedle nich pomazaniec boży, jest ponad prawem, a nawet prawo tworzy. Nie tylko wybaczą, nawet się wzruszą że tak kocha matkę".

I jeszcze tak pisze....:

"Jaką trzeba mieć pogardę dla Polaków by walczyć o władzę po ich trupach".
-------------------------------------------------------------------------------------
Czy ma rację autor tego artykułu?

-----------------------------------------------------------------------
Znam Was i wiem......ale na wszelki wypadek proszę o spokojne i wyważone komentarze.
Bardzo też proszę żeby mnie nie atakować...
Ja tylko cytuję... i pytam...
Nikt nie ma obowiązku odpowiadać.

86 komentarzy:

 1. Stokrotko to chyba jasne jak słońce.
  I nie ma potrzeby komentować.

  Udanego weekendu :-) I uśmiechnij się!!!

  Ela

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się i powiem więcej, szlag ludzi trafiał, gdy widzieli zdjęcia prezesa przy grobach, a sami zostali z cmentarzy przepędzeni lub nawet zapłacili mandat.
  I rację ma pan Jastrun, że elektorat wybaczy i wytłumaczy, a bo to pierwszy raz? I to jest najbardziej smutne...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaguniu,
  jest takie powiedzenie : " Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie". On jest wojewoda, a my naród jesteśmy smród, którym każda kolejna ekipa kręci jak chce. Koniec cytatu.
  Pozdrawiam Cię serdecznie
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu - a niejaki Mussolini powiedział że "człowiek jest nawozem historii.."

   Usuń
  2. No to, Stokrotko, stokrotnie dziękuję za takiego "autoryteta'.

   Usuń
  3. Najuprzejmiej proszę:-)

   Usuń
 4. Niestety T.Jastrun ma rację, elektorat PiS-u wybaczy, ale on nie tworzy całego narodu.Kiedy skończą się rządy J.Kaczyńskiego i jego ekipy, to mam nadzieję, że ci, którzy ją tworzą zostaną wyrugowani z życia politycznego, bo tak naprawdę nie są samodzielnymi politykami, tylko marionetkami. Nie dajmy się, trzymajmy się!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochanie chyba przeceniasz wyznawców prezesa. Oni oglądają tylko TVP a tam chyba nie było informacji o skandalicznym zachowaniu prezesa. To skąd oni mają to wiedzieć? A na dodatek to nie jest prawda :-))
  A po trupach do władzy to szli najgorsi zbrodniarze....

  Marek z dziewczynami
  P.S. Dobrze że chociaz trochę deszczyku spadło w Warszawie

  OdpowiedzUsuń
 6. aż dotknie ich osobiście, aż usłyszą "spieprzaj, dziadu"- nie uwierzą, że może być inaczej

  OdpowiedzUsuń
 7. To, że ktoś stawia się wyżej niż inni, to znane z historii i dosyć normalne, niestety. Przerażające, że są owi wierzący i na to pozwalający, a nawet chcący tego. Pocieszam się, że historia ma moc, a to ona własnie mówi, że rewolucja pożera własne dzieci. Oby.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo to wszystko przeżywam, źle mi z tym wszystkim, jestem bezsilna...
  I zbyt wrażliwa ale także logiczna na tyle, aby mieć swiadomość, że mogę bardzo niewiele...
  I doświadczona w lokalnej polityce na tyle, aby odpuścić...
  Nie warto, naprawdę, ja to już wiem...
  Źli unicestwiają się sami...
  Prędzej lub później...

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie przypomnienie:" nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka"

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem za stara by iść na barykady. Jestem zbyt zmęczona wszystkim, jestem zbyt rozczarowana tym, że zaprzepaściliśmy, jako naród, szansę, którą dała nam historia. I znów będziemy mogli sobie recytować: "...miałeś chamie złoty róg". To takie smutne.
  Niestety Tomasz Jastrun ma rację- tak właśnie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten "człowiek" czepie siły życiowe ze szkodzenia innym i okazywania innym bezgranicznej pogardy i totalnego lekceważenia prawa i sprawiedliwości. Stokroć gorsi jednak są ci, którzy mu w tym dla prywaty sekundują. Bez nich byłby przecież niczym...

  OdpowiedzUsuń
 12. Elektorat PiS, to nie są ludzie wierzący, a praktykujący, a to spora różnica. Oczywiście, jeśli o wierze katolickiej mowa. Jeśli zaś mieć na myśli PiS z prezesem na czele, to się zgodzę. Wierzą im. Ślepo.

  OdpowiedzUsuń
 13. Stokrotko, nie takie rzeczy wybacza się tym, których kochamy, a co dopiero tym, których wielbimy:((((((

  OdpowiedzUsuń
 14. Odpowiedzi
  1. Puchu ze słów - czy możesz napisać coś więcej, bo nie rozumiem...

   Usuń
 15. Smutne, ale prawdziwe."co wolno wojewodzie.." a wojewoda to pidly, pelen nienawisci czlowieczek, jednak malutcy chca komus zawierzyc i zadne rozsadne argumenty tu nie pomoga.Widze ze i Stokrotka traci cierpliwosc, najgorsza jest bezradnosc Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zobaczymy jak bardzo się na niego obrazili już za niecałe dwa tygodnie. Dwa miliardy wpompowali w propagandę tylko w tym roku. Pompują w stacje Rydzyka. Za PRL-u wiedziałaś co to jest takiego propaganda. Dziś lepszy sort nie pojmuje tego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Noga drzewa jest niesamowita! A słowa T. Jastruna bardzo prawdziwe... Niestety. Polska znalazła się we władzy bezwzględnego socjopaty i jego wyznawców, którzy są jak sekta.
  Spokojnej majówki Stokrotko.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie ulega wątpliwości ,że Pan Kaczyński zachował się niezgodnie z zasadami, prawem ale nade wszystkim niezgodnie z przyzwoitością. To jedno jednak wyciąganie z tego wniosków dalej zamieszczonych jest niepoważne.
  ""Jaką trzeba mieć pogardę dla Polaków by walczyć o władzę po ich trupach". Czy chodzi tu o trupa pani Kidawy ?...Miał być zbawca a jest trup , sondażowy z pewnością, ale co ma z tym wspólnego Pan Kaczyński.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kloszardzie nie zrozumiałeś. Pozwolę więc sobie wytłumaczyć Ci łopatologicznie!
   Pan Tomasz Jastrun pisząc o walce prezesa po trupach miał z pewnością na myśli wybory w czasie pandemii. One mogą przysporzyć tych trupów.

   Marek z dziewczynami

   Usuń
  2. ANONMIE...Kloszard to [przynajmniej teoretycznie] samica...A Kaczyński... nie wiadomo...

   Usuń
  3. Marku z dziewczynami - Kloszard jest podobno kobietą.

   Usuń
  4. Attyla Hun - tak naprawdę to ani w jednym ani w drugim przypadku nie mamy pewności :-)

   Usuń
  5. ...a to sobie państwo poużywali.
   Panie Marku z dziewczynami, proszę nie mierzyć mnie swoją miarą-ot napisałam -wytłumaczę to łopatologicznie. Doskonale rozumiem co próbował przekazać autor jednak uznałam ,że nie zniżę się do poziomu tuby propagandowej .Ten bełkot o zabójczych wyborach....państwo wybaczą....ale warto pomyśleć nim się powieli.

   Usuń
  6. Może zamiast straszyć, pomożecie Państwo swoim kandydatom . Zagłosujecie, wszyscy i przegonicie tego przebrzydłego. w innym przypadku, będzie jęczenie o fałszerstwach, oszustwach i tego typu argumenty zamiast wystawić po prostu lepszego ...a może wśród Państwa nikt lepszy nie jest ?...a to smutne i dla mnie by było.

   Usuń
  7. Raz jeszcze dziękuję Kloszardzie.

   Usuń
  8. ...pani podziękowania, dostrzeżenie jest zawsze jak spluniecie mi w twarz. Pewnie się nie mylę chociaż raz kiedyś by było warto...

   Usuń
  9. W takim razie obiecuję że już nigdy i za nic nie będę pani dziękować.

   Usuń
 19. Należy pamiętać, że Polską rządzi sekta. ;]

  OdpowiedzUsuń
 20. Pan Tomasz Jastrun mógł mieć na myśli również wjechanie do polityki na trumnach smoleńskich, a gdy się notowania nieco popsuły, wydobywanie resztek zwłok okaleczonych z trumien wbrew woli rodzin... Przepraszam Stokrotko, ale nie mogę o tym spokojnie... Wybory w czas pandemii to kolejne możliwe trumny... A po wyborach stan wojenny, żeby towarzystwo za buzię wziąć...
  Ale "nosił wilk razy kilka..." - poczekamy zobaczymy. Na razie trochę popadało w nocy i powietrze świeże i pachnące się zrobiło. Spokojnej majówki. Uściski serdeczne :)anka

  OdpowiedzUsuń
 21. Już o tym , co wolno wojewodzie pisałam...
  Życzę więc wspaniałego majowego weekendu:)))

  OdpowiedzUsuń
 22. Obie strony sporu mają rację, ale moja racja jest najmojsza. ;) Uważam, że akt pogardy w wykonaniu tego człowieka jest niczym w porównaniu z tym co zrobił z Polską i z Unią. Pogrzebał marzenia milionów Polaków, i tego mu Historia nie wybaczy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nic dodać, nic ująć. Ja bym wolała, żeby ludzie jednak to zapamiętali. Ale obawiam się, że wersja pomazańca bożego jest im bliższa.

  OdpowiedzUsuń
 24. I znowu wolę milczeć...
  Chociaż nie, powiem tylko tyle, że chciałam przed świętami zawieźć stroik na miejsce spoczynku mojej Córki, zapalić znicz, pobyć tam duchowo, ale cmentarz zamknięto, a wójt gminy ( nie będę pisać nazwy), poinformował mojego M. telefonicznie, żebyśmy absolutnie nie przyjeżdżali...
  Popłakałam się...
  A potem nagle taka informacja...
  I co tu komentować...

  OdpowiedzUsuń
 25. Stokrotko! niestety ja tez mysle tak jak Tomasz Jastrun, chcialabym wierzyc, ze tak nie bedzie, ale bedzie...

  OdpowiedzUsuń
 26. Obym się myliła, ale pan Jastrun może mieć rację.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 27. Pocieszające jest to, że jednaknie wszyscy wierzący Polacy to elektorat PiS.
  A elektorat tej partii zachowuje się jak sekta, traktująca Kaczyńskiego jak guru. Miałam przed Wielkanocą na fejsie, komentarzową dyskusję z synową mojej kuzynki. Jest ona zagorzałą propagatorką tej partii, po tej dyskusji z nią doszłam do powyższego wniosku właśnie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Wykręcę się sianem:)
  Prezes złamał zasady,a mógł pojechać(dać nogę) ze swoją świtą na jachty-zniknąć,tak,jak to zrobił Kim Jong Un.Kim ze swoją świtą pojechał(dał nogę) pociągiem specjalnym na jachty do jednego z 13 jego kurortów nadmorskich.Zdjęcia satelitarne wywiadu USA przedstawiają duży ruch luksusowych łodzi,często używanych przez Kima i jego świtę w pobliżu Wonsan,nadmorskim kurorcie.
  Służby donoszą,że Kim tam przebywa,by uniknąć narażenia się na zarażenie się COVID-19.
  Jacht Kima-"Kims Princess 95"wyceniany jest na 10 mln $.

  Zdjęcie nogi...,gdyby tak jeszcze ucho.
  https://www.youtube.com/watch?v=AwAReemktzg

  Dzisiaj,jak co roku, otworzyłem"uroczyście"na Wielkiej Sowie
  "Sezon Turystyczny 2020"...Stwórca pokropił!
  Miłego majowego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 29. Niestety, muszę przyznać, że tak będzie. Wybaczą i wybiorą! Niepojęte jest jednak to, że zabroniono wszystkim, a on pojechał i to jawnie, publicznie wszędzie zostało pokazane. Podobała mi się autentyczna historia, którą usłyszałam podczas trwającej epidemii: kobieta wybrała się na cmentarz, zgarnęli ją tam policjanci, oczywiście pytania: dlaczego Pani wyszła, po co, czy to konieczne było, czy wie, że nie wolno. A ona im tak prosto z mostu odpowiedziała, że ma rocznicę ślubu (chyba) i ona idzie położyć kwiaty i mogą jej ten mandat wypisać, a ona i tak pójdzie i tam będzie tego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 30. -- znam osobiście kilku wyznawców tego fanatyka i wiesz co .... nie jedną rodzinę już skłócili w obronie swojej władzy, swojej racji... przykre to i aż boję się pomyśleć, co to będzie po tym "pocztowym plebiscycie" ....

  OdpowiedzUsuń
 31. Ela Karczewska. Witam Stokrotko. Bardzo dobrze, że przytoczyłaś odpowiedz Pana Jastruna. W niej jest zawarte samo sedno. Tak, elektorat PiS
  nie weźmie tego za złe swojemu
  przywódcy. Wezmą to za nic nie znaczący incydent. Wedle zasady, że władcy wolno wiele.
  Najważniejsze, że rządzi ktoś, kto się o nich troszczy(tak myślą). Reszta nie istnieje. Zaslepienie narodu nie wróży dobrze. Tylko jak to zmienić?Jak przekonać tych ludzi, że to pułapka?.Oto jest pytanie!
  Pozdrówki. Dzięki za komentarz
  Na temat Kondraka. ❤️🥰

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja się na żadne wybory nie wybieram, nie chce brać udział w tym PiSowskim cyrku. Pozdrawiam serdecznie Stokrotko.

  OdpowiedzUsuń
 33. Pan Tomasz Jasturn ma rację. W narodzie zawsze się znajdą tacy, co to za 500+ oddaliby skórę diabłu; są też kloszardy, niedouczone, mało rozgarnięte, rzucające piasek w tryby maszyny, mające problemy z odróżnieniem dobra od zła... dzięki nim właśnie tyle nieszczęść niepotrzebnych, a że z fanatyzmem walka najtrudniejsza, przeto istnieć ten gatunek będzie na naszej ziemi pewnie i do końca świata, a może kiedy wyginie, może jakiś naukowiec znajdzie kiedy lekarstwo na głupotę.... może

  OdpowiedzUsuń
 34. Oczywiście Jastrun miało być...

  OdpowiedzUsuń
 35. Zgadzam się z Tomaszem Jastrunem. Niestety.
  Wielu z nich nawet niczego do zarzucenia mieć nie będzie. Wierzą bezrefleksyjnie w Polskę, która wstała z kolan, w rozdawnictwo "z własnej kieszeni", jakby to sam Jarosław rozdawał swój majątek.. Człowiek tak wielki (duchem) jak ON ma całkowite prawo odwiedzić swoich bliskich na cmentarzu, wolno mu również łamać wszelkie zasady narzucone szaremu obywatelowi. ON jest ponad prawem i jest to oczywiste... :/ To co właśnie napisałam, to efekt dyskusji z takimi zagorzałymi ...wielbicielami pana Kaczyńskiego i jego rządu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ja mieszkam na wsi, tu elektorat w większości PIS-u, ale to ludzie w brew pozorom wcale nie tacy głupi.Przed koronawirusem /może miesiąc/ było spotkanie w powiecie z prezydentem i ludzie dobrze wiedzieli za co podziękować, a o co mieć pretensje. Wiem z rozmów z mieszkańcami że odwiedziny grobów przez tego pana, a także wizyta prezydenta na wawelskim grobie bardzo się nie podoba i nie zapomną. Inna sprawa z wyborami, pamiętają to że / ich /kandydat na prezydenta głosował kiedyś za podniesieniem wieku emerytalnego, że wespół z koalicjantem okradł ludzi ze składek OFE. ,,Dziwnych ,, kandydatów się boją,to nie wybiorą. pewnie zagłosują na obecnego , ale znów myślenie chłopskie jest takie: co ten prezydent sam może zrobić? rząd jest najważniejszy, posłowie by byli mądrzy, a prezydent jest przystojny,żonę ma ładną i szykowną, afer żadnych nie robi to niech będzie prezydentem. Ja od siebie powiem że byłam wściekła, bo akurat rocznica śmierci mojej siostry wypada / która była mi matką / i nie mogłam ani do kościoła, ani na cmentarz, ja będę pamiętała oho ho.

  OdpowiedzUsuń

Bez zbędnych słów...

  Tak słońce zachodziło w dniach 29.05-02.06.2024 nad Jeziorem Bocznym w Rydzewie koło  Giżycka. A ja tylko w milczeniu patrzyłam...I fotogr...