wtorek, 12 maja 2020

Historia pandemii

/Na zdjęciu Cmentarz Choleryczny w Warszawie.  Został założony w czasie epidemii cholery. która nawiedziła dzielnicę Praga w latach 1872-1873. Spoczywają tu szczątki 478 ofiar zarazy cholerycznej./
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Plaga antonińska - 15 mln ofiar.
Zaraza rozpoczęła się w 165 roku w zachodniej Azji skąd zawlekli ją do Rzymu legioniści.  Kronikarze podają, że góry ciał zalegały na ulicach, zaś z powodu śmierci całych oddziałów musiano przerwać działania wojenne.

2. Dżuma - ok. 200 mln ofiar
Panująca w latach 541-700 zaraza zwana justyniańską była tak silna, że zabiła połowę populacji Europy. Z powodu depopulacji znikały całe osady. Była to gospodarcza katastrofa dla Bizancjum.

3. Czarna śmierć wywołana przez pałeczkę dżumy - ok. 100 mln ofiar
Po raz kolejny dżuma uderzyła w Europę w latach 1347-1351. W kilka lat choroba wybiła co najmniej 30% populacji kontytentu co wywołało przemiany społeczne. Odtworzenie populacji sprzed zarazy zajęło blisko 200 lat.

4. Czarna ospa - 300 mln ofiar w XX wieku
Przez wieki dziesiątkowała populację świata. W 1796 roku brytyjski lekarz E.Jenner jako pierwszy wprowadził szczepienia przeciw ospie. Ostatni przypadek choroby odnotowano w 1978 roku.

5. Cholera - ok. 42 mln ofiar
W latach 1816-1896 miało miejsce kilka fal nawrotu tej bakteryjnej choroby. Pandemie owe były pierwszymi naukowo udokumentowanymi i dały impuls do rozwoju wakcynologii - nauki o szczepionkach.

6. "Hiszpanka" ok. 100 mln ofiar
Grypa ta pochłonęla w latach 1918-1920 więcej ofiar niż cała pierwsza wojna światowa. Odmiana wirusa była tym straszliwsza, że zabijała głównie młode osoby .

7. Gruźlica- 2 mln ofiar co roku
Choroba towarzyszy nam od zawsze. Epidemiolodzy szacują, że zabijała średnio 25% populacji. To jedna z najbardziej zabójczych i długotrwałych pandemii.

8. Malaria - 1,2 mln ofiar co roku
Choroba pasożytnicza o charakterze pandemicznym. Roznoszona przez komary. Nadal nie ma skutecznego antidotum na zarodżca malarycznego. Trwają próby z zainfekowaniem komarów wirusem, który zredukuje populację tych owadów.

9. Grypa azjatycka - 2 mln ofiar 
Wybuchła w Chinach w 1957 roku i trwała rok. Wirus szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. W USA zabił blisko 70 tysięcy ludzi.

10. AIDS - blisko 30 mln ofiar
Wirusem HIV jest zarażonych koło 40 mln ludzi. Współczesna medycyna znacznie wydłuża życie osób zarażonych, jednak istnienie pandemii jest faktem.

11. COVID-19 -

/Prawie wszystko ściągnęłam z Angora-Peryskop nr 5 z 2 lutego 2020/

A człowiek wobec  pandemii jest bezbronny jak dmuchawiec...
Przepraszam jeśli wprowadziłam Was w smutek ..... no ale taka jest prawda...

91 komentarzy:

 1. Tyle razy lekarze straszyli mnie od trzynastego roku życia szybką a niespodziewaną śmiercią z powodu mego serca, że... zobojętniałem. Twoje zestawienie [za które dziękuję i proszę o pozwolenie na skopiowanie] z podobnych powodów nie robi więc na mnie w osiemdziesiątej jesieni życia specjalnego wrażenia... Tak bywało...tak jest...tak będzie... Wrażenie robią nam mnie IDIOCI negujący potrzebę szczepień zapobiegawczych, działań uprzedzających i uzasadniający to pryncypiami i postawami religijnymi To jest prawdziwa PANDEMIA...
  Zdrowia życzę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwalam - bardzo proszę.
   Pozdrawiam również .

   Usuń
 2. Smutek niekoniecznie, raczej zdziwienie, ze wobec tylu pandemii ludzkość jednak przetrwała...

  OdpowiedzUsuń
 3. A jednak mnie przeraziłaś Stokrotko.
  Bo nie przypuszczałam że te pandemie tyle ludzi wybijały.

  Stokrotko - u mnie dziś w nocy padał śnieg. I zimno jest okropnie.

  Pozdrawiam i uważaj na siebie!

  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu - w Warszawie też nad ranem płatki białe wirowały w powietrzu..

   Usuń
 4. Choroby towarzyszom ludziom od zawsze. Mimo tyłu osiągnięć nie mamy, jako cywilizacją na wszystko, przynajmniej od razu, lekarstwa. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, wobiec pandemii jesteśmy często bezbronni.

   Usuń
  2. Dwa tygodnie przeczytałam "Dżumę" Camus. Kiedyś książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale teraz nie..... mieszkańcy zamkniętego miasta chodzili do teatru, restauracji..... normalnie żyli.... Tylko miasto było zamknięte.

   Usuń
  3. Przedziwne - prawda???

   Usuń
 5. Przerażające.
  W Zakopanem też przecież była cholera ze 100 lat temu czy wczesniej

  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, może nawet napiszę o tej cholerze pod Tatrami.
   :-)

   Usuń
 6. Stokrotko, ani mnie to nie smuci ani nie dziwi. Jestem natomiast pełna podziwu dla naszej planety, że jeszcze ma siłę, jeszcze żyje, jeszcze trwa chociaż od tysięcy lat jest dręczona przez zarazę zwaną ludzkość. Ziemia musi się bronić. Może robi to właśnie zsyłając nas pandemie? Może powinniśmy się zastanowić czy jesteśmy w porządku zamiast użalać się jacy to jesteśmy pokrzywdzeni...
  Miłego dnia:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki pesymistyczny jest tym razem Twój komentarz Amasjo...

   Usuń
 7. A dla mnie w tym zestawieniu zdumiewające a właściwie szokujące jest to, że covid 19 też nazywa sie pandemią, mimo iż śmiertelnosć w wyniku zachorowania na koronawirusa jest śmiesznie mała w porównaniu z poprzednimi.W ogóle, z tego co czytam ogólna liczba zgonów w tym roku jest o kilka tysiecy mniejsza niż w poprzednim roku.Tutaj artykuł w onecie na ten temat: https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,jak-epidemia-wplynela-na-statystyki-zgonow-w-polsce-,artykul,93145387.html
  Zastanawiające to bardzo....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam ten tekst Olgo - faktycznie to jest zastanawiające...

   Usuń
 8. Choroby to jedno, ale największe żniwo na naszej planecie zbiera głód. I nie jest to przecież choroba, jest to czynnik śmiercionośny, który można bardzo łatwo zatrzymać. Ale kraje w których się nie umiera z braku jedzenia, ani myślą się dzielić.
  Koronawirus okazuje się za mało skuteczny, więc teraz będą nam obowiązkowo wstrzykiwać go, nazywając szczepionką. Pierwsze testy na ludziach już przeprowadzono.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Anno - głód nadal zabija wiele ludzi na Ziemi...

   Usuń
 9. Takie zestawienia już widziałam w zeszłym tygodniu co najmniej kilka razy, portale internetowe prześcigają się w epatowaniu liczbami, trochę mam mieszane uczucia co do sensowności eksploatowania tematu epidemii jako sensacji. Z medycznego punktu widzenia to nie ma sensu, ponieważ i sytuacja jest inna, i stopień rozwoju medycyny właśnie, więc czym tu się ekscytować, że kiedyś na zarazę umierały miliony. Nie znano przyczyn, nie było rozwiniętej profilaktyki, nie było laboratoriów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Notario - to zestawienie, które podaję jest z 2 lutego. I dotyczy poprzednich pandemii. A na temat obecnej.... to naprawdę nic pewnego nie można powiedzieć.

   Usuń
 10. Fakt pandemie były zawsze , co jedna to straszniejsza od drugiej. Straszne jest też lekceważenie życia własnego i innych przez unikanie szczepień na przykład - taka dajmy na to gruźlica może szybko pokazać, co potrafi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno - mówi się że największym niebezpieczeństwem jest nadal właśnie grużlica...

   Usuń
 11. Czyli epidemie zawsze dziesiatkowaly nasza planete, jako ze wirusy i bakterie mutuja trudno z nimi walczyc i zaskakuje mobilizujac naukowcow do walki z niewiadomym...Stokrotko m znalazlam blog, ktory pokazuje Warszawe znana, mniej a nawet calkiem niezanana, tam przeczytalam o tym cmentarzu cholerycznym.
  http://www.warszawskie-mozaiki.pl/
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko - parę lat temu byłam na wycieczce "Szlakami Warszawy mało znanej" i wtedy właśnie dowiedziałam się o tym cmentarzu. A jest on w tej samej dzielnicy w której mieszkam.

   Usuń
 12. Epidemie w wiekszym lub mniejszym stopniu zawsze istnialy i beda istniec. Mnie zaniepokoila sytuacja na Slasku- jesli 95 procent to przypadki bezobjawowe to jaka sytuacja jest w kraju? Robi sie b.malo testow, przesiewowe badania w kopalniach i najpewniej zarazeni nieswiadomie wplywaja na innych
  A juz pan ministet chcial oglosic wygaszenie.To nie takie proste, a zanizanie wynikow przez mala ilosc badan jest karygodne.Nasz prof Simon twierdzi, ze wykazanych jest 20 procent przypadkow.Troche to beznadziejne, prawda?
  Y.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anonimowy Y.
   Zgadzam się z Tobą całkowicie.

   Usuń
  2. Pozdrawiam serdecznie-nawet anonimowo ze mna sie zgadzasz, Malgosia

   Usuń
  3. Małgosiu - jak Anonimowy ma racjęto też się z nim zgadzam :-))

   Usuń
  4. Mieszkam na Śląsku. W wielu moich zaprzyjaźnionych rodzinach jest sporo osób zarażonych. Domownicy i sąsiedzi na kwarantannie.:(
   Mam kilka chorób współistniejących, więc prawie w ogóle nie wychodzę z domu. Pracuję zdalnie. Ale mąż chodzi do pracy, no i wiadomo że spotyka się z różnymi osobami.
   Pandemie, głód, ale przecież sporo innych chorób nas dziesiątkuje. Bardziej przerażają mnie nowotwory...
   Przecież moja kochana Ania też przegrała z nim walkę :(
   Życie jest kruche. A niektórzy myślą, że są panami tego świata...
   Pozdrawiam Cię Stokrotko serdecznie.

   Usuń
  5. Basiu _ najserdeczniej Ci dziękuję za bardzo osobisty komentarz.
   Przytulam ...

   Usuń
 13. Jaguniu,
  tu nie ma co komentować
  trzeba się tylko pod kołdrę schować
  I wziąć na przeczekanie
  Miej na w opiece, Panie...
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz że dzisiaj musiałam pojechać do Centrum i okropnie zmarzłam.
   Więc po powrocie po wypiciu herbatki z sokiem malinowym .... dałam nura pod kocy cieplutki i pospałam trochę :-))

   Usuń
 14. Niesamowite! Już tyle "plag" przeżyłem w nieświadomości swojej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka z tych plag to prawie każdy z nas już przeżył...

   Usuń
 15. Witaj Stokrotko.
  Oj było tych epidemii, zaraz i pomorów do groma.
  Nawet mój pradziadek Stanisław, majętny gospodarz zafundował kapliczkę z figurką świętej Rozalii, aby chroniła jego rodzinę przed zarazą...
  I uchroniła, a kapliczka stoi do dziś.
  Pozdrawiam i zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Michale. Oczywiście przyjdę z rewizytą.:-)

   Usuń
 16. Szczerze mówiąc cokolwiek wpiszą w rubryce ilość ofiar koronowirusa to bpbedzie mocno podejrzane. Nogdy chyba tak nie manipulowano statystykami.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj, Stokrotko.

  Przy całym medialnym zamieszaniu powinniśmy jednak docenić, że jesteśmy świadomi zagrożenia i możemy choć podejmować próby minimalizowania go.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przerażające statystyki!!! Brrrr...
  A na statystyki Covid pewnie jeszcze przyjdzie Ci poczekać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego nic na ten temat nie pisałam... bo kto to może wiedzieć...?

   Usuń
 19. Dziś mamy najwięcej zachorowań i zgonów od początku... :/

  OdpowiedzUsuń
 20. No popatrz, ludzie kiedyś nie mieli takiej wiedzy medycznej jak dzisiaj i przetrwała niejedną epidemie. Myślę iż teraz też damy radę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością damy radę Karolino - tylko kiedy???

   Usuń
 21. Temat smutny, ale najbardziej aktualny. Na początku epidemii przemknęła mi myśl, że Ziemia się oczyszcza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja już teraz zupełnie nic nie wiem Anko....
   Serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 22. Stokrotko przeczytaj!To jest wyjątkowa kobieta.
  "Zapach kwiatów"
  www.coppolacomment.com/2020/04/the-scent-of-flowers.html

  "Bezcenny dar koronowirusa"
  www.coppolacomment.com/2020/05/coronaviruss-priceless-gift.html

  "Hiszpanka"(The Dreaded Blueness)źródło epidemii to USA-Hiszpania to kozioł ofiarny.
  "Chinka"(Covid-19)przypuszczalne źródło epidemii to Chiny-Chiny to kozioł ofiarny?

  Nie wymieniłaś"pandemii",która pochłonęła najwięcej ofiar
  -EPIDEMIA DZIEWICZEJ ZIEMI(virgin soil effect)
  Europejskie zarazki doprowadziły do dewastacji rdzennych społeczności obu Ameryk,Australii,Nowej Zelandii i Wysp Pacyfiku.Więcej ofiar kolonizacji zostało zabitych przez bakterie euroazjatyckie niż miecz,co czyni bakterie i wirusy
  tajnym agentem podboju.Liczba ofiar ok.90 populacji.
  Inwazja Cortesa na Meksyk.Przed jego przybyciem populacja Meksyku liczyła ponad 30 mln.,została zmniejszona do 3 mln,
  głownie przez choroby i epidemie.
  Floryda w 1520 roku liczyła 700 000,zostało 2000,itd,itd.
  Teraz w czasie Covid-19 modlą się do Św.Katarzyny
  (Kateri Tekakwitha).
  Część I...
  https://www.youtube.com/watch?v=NzWpmwobbHw

  80% wyprodukowanych antybiotyków jest używanych do hodowli zwierząt.Odporność bakterii i wirusów na antybiotyki może być gorsza niż Covid-19...SUPERBUGS.

  Na Wyspę Św.Heleny radzę nie lecieć...testy:)
  Do trzech razy sztuk...
  https://www.youtube.com/watch?v=MQiQtdq1C3g
  Pozdrawiam.
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryku - wszystko wysłuchałam i przeczytałam uważnie.
   Bardzo Ci dziękuję.

   Usuń
 23. Jak powiadają: czas najlepszym lekarzem. Ale jesteśmy niecierpliwi, chcemy cudownych leków na teraz, zaraz. Już poetka pisała:
  Czemu ty sie zł godzino
  Z niepotrzebnym mieszasz lekiem
  Jesteś, a więc musisz minąć,
  Miniesz, a więc to jest piękne.
  No to spokojnie czekajmy ;) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Haniu - i ja Ciebie serdecznie pozdrawiam :-)

   Usuń
 24. A ja sobie żyję tak,
  Że mam w nosie 10 plag.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JanToni - ale tej 11-tej plagi nie można lekceważyć. Bo aktualnie JEST...

   Usuń
  2. Wyliczyłem tutaj tak mało
   Bo jedenaście nie rymowało.

   Usuń
  3. Wzrost gestości zaludnieia
   Zwiększa lłatwoSC zakażnia.

   Usuń
 25. Ciekawe, czy i wtedy ludzie byli w tak dramatycznych czasach tak dramatycznie podli wobec siebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Któż to może wiedzieć Szarabajko?

   Usuń
  2. Oj, chyba lepsi dla innych
   Nie znając swojego jutra i
   Myśląc o swoim zbawieniu.

   Usuń
 26. I to pokazuje, że nie żyjmy w czasach wyjątkowych. Historia się powtarza i nie ma w niej nic tajemniczego. Ludzkość, tak jak i reszta zwierząt na Ziemi, często walczy z niewidocznym wrogiem :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Historia się kołem toczy. Ale cóż mogą takie robaczki jak my? Jedynie co to żyć tu i teraz ciesząc się zdrowiem. I tego życzymy.

  OdpowiedzUsuń
 28. Te statystyki przerażają Stokrotko.
  Pandemie były, są i będą.
  Z tą chorobą Covid-19 trzeba nauczyć się żyć, bo będzie nachodzić nas co roku jak grypa.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 29. Od 2000r, zawsze się coś działo prawie co roku!Wpierw zmiana daty w komputerach miała nas zniszczyć, potem wąglik, wirus zachodniego Nilu, SARS, Ptasia Grypa, E.coli, załamanie rynków finansowych, Świńska Grypa, kalendarz Majów przewidywał koniec świata, Korea Północna miała zacząć III wojnę światową, Ebola w Afryce, ISIS, Wirus ZIKA.... i aż dziwne, że jeszcze żyjemy, tyloma strachami nas straszono co roku!
  Oby ten też trwał jak najkrócej!
  I nie jest mi do śmiechu, o nie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja tak na zmianę - raz się bardzo martwię a raz zupełnie mi obojętne to wszystko...

   Usuń
 30. Podobnie jak Barbarossa mieszkam na Śląsku i nie jest wesoło. Najbardziej jednak wkurzają mnie "nieśmiertelni" z maseczkami na brodzie lub czole, którzy nie myślą o innych. Czekam aż się to uspokoi, tym bardziej że wszystko zaczyna wracać do normy tylko nie zachorowania. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ilu jest takich którzy idą po ulicy i palą papierosy a maseczkę mają na szyi,,,
   Rozpacz po prostu...

   Usuń
 31. Niby więc nic nowego - pandemia. A przeraża, zawsze istnieje niewiadoma jak długo, jaki przebieg, ile ofiar. Obawiam się, że w dobie zagrożenia ekologicznego jeszcze nie jedno zło nas czeka. Serdeczności zostawiam, Jagódko :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Natura nielitościwa jest dla słabych, dlatego najlepszym zabezpieczeniem jest duża odporność organizmu. A jeśli już dopadnie nas choróbsko to bardzo ważne jest nasze nastawienie psychiczne.
  Dwa razy siłowałam się z nowotworem, wygrałam, bo bardzo chciałam żyć! Oczywiście pomogła mi w tym medycyna, jednakoż służba zdrowia rzucała kłody pod nogi, gdyby nie moja determinacja, to by mnie już nie było!
  W swojej walce z chorobą trafiłam na cudownych lekarzy, jednak nie należeli oni do większości, niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzielna byłaś i nadal jesteś Mario.
   Serdecznie Cię pozdrawiam.

   Usuń
 33. Do covid się nie odniosę, ale napisze że jakieś 3 lata temu byłem pierwszy raz na tym cmentarzu mimo że całe życie mieszkałem w okolicy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tam wcale nie jest łatwo trafić.
   Trzymaj się Kochanie!

   Usuń
 34. Nigdy się nie zastanawiałam nad statystykami, uświadomilaś mi jaki to ogrom ofiar. Do tego inne choroby nie przestały nas gnębić,mam w rodzinie chłopca 13-letniego ,który od ponad roku walczy z białaczką limfoblastyczną . Przecież choroba nie nowa,znana i co z tego jak widać nie do pokonania dla niektórych.:(

  OdpowiedzUsuń
 35. Tylko 30 mln na AIDS...hm...a to miało być kiedyś karą za grzechy . Z tej statystyki by wynikało ,że jednak ludzie są bardzo uczciwi wobec siebie.

  OdpowiedzUsuń
 36. Że to się wszystko jakoś jeszcze kręci... Że ta Ziemia się jeszcze kręci... To jest dopiero ciekawostka. Wiele Ziemia, Świat i Kosmos skrywa tajemnic. A im więcej wiemy tym wiemy mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Puchu - im więcej wiemy ... tym wiemy mniej...

   Usuń
 37. Ela Karczewska. Żyjemy w lepszych czasach. Dziś nie umierają miliony z powodu epidemii. Ale we mnie to słowo i tak budzi strach.
  Statystyki, które podałaś są przerażające. Praktycznie ludzie wtedy nie mieli żadnych szans. Dziś epidemią są inne choroby , na ktore też umiera mnóstwo ludzi. Pozdrówki Stokrotko🥰

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Elu za wyrażenie swojej opinii.
   Serdeczności :-)

   Usuń
 38. A koronawirus nadal sieje spustoszenie... Te liczby są piorunujące. Hiszpanka chyba najbardziej mną wstrząsnęła, bo zabrała tylu ludzi, a niedługo później wybuchła kolejna wojna...

  OdpowiedzUsuń

Eurosmaczki czyli jeszcze o Parlamencie Europejskim

  / podaję za Angora-Peryskop nr 20 z 19.05.2024/ 1. Niemiecka "Partia Badań nad Zdrowiem" powstała w roku 2015. Jej wyłącznym cel...