niedziela, 26 lipca 2020

Dzisiaj będzie o turystyce

Od pewnego czasu turystyka nam zmalała. Wiadomo dlaczego.

Postanowiłam więc - na bazie opracowania pt: "Historia turystyki", jakie znajduje się w 27 numerze Angory-Peryskopu z dnia 5 lipca 2020 napisać coś o turystyce.


                                

1. Turystyka istniała już w starożytności. A świadczą o tym inskrypcje zrobione przez podróżnych na budowlach Egiptu. Trudno w to uwierzyć, ale znajdujemy tam wiele napisów w stylu "Tu byłem" i podpis autora. Na grobowcu Ramzesa VI utrwalone są całe "czaty" starożytnych wandali. Jeden z nich napisał: "Nie umiem odczytać tego pisma" ... co świadczy że przyjechał z daleka.
Nie wiadomo jednak czy ówczesnych turystów dotykała "zemsta faraona".

2. Już w Imperium Rzymskim podróżowano w celach wypoczynkowych. Ułatwieniem była sieć gospód i blisko 400 dróg o długości ponad 80 tysięcy kilometrów. Istniały nawet specjalnie podręczne "mapy" w formie tabelek ze słupami milowymi i odległościami.
3. Średniowiecze przyniosło rozwój ruchów pątniczych. Od IX wieku szlaki pokryły niemal całą Europę. Istniała sieć schronisk pielgrzymich. Najpopularniejszy szlak św.Jakuba ma wiele malowniczych odgałęzień w całej Europie i do dziś jest uczęszczany.

4. Od póżnego średniowiecza datuje się także podróże "za wykształceniem", zaś od XVII wieku - "grand tour" czyli podróże młodych, mające dać im oprócz wiedzy także obycie w świecie.
5. Prawdopodobnie pierwszym i najdłużej działającym biurem podróży jest firma Cox and King. Założona w 1758 roku na Wyspach Brytyjskich zaczynała od ekspedycji żołnierzy brytyjskich do Indii na zlecenie władz.

6. W czerwcu 1841 r. Brytyjczyk Thomas Cook otworzył pierwsze biuro podróży, które wprowadziło drukowany przewodnik oraz rezerwację biletów kolejowych. Firma prosperowała doskonale i szybko powstały filie niemal w całej Europie. Biuro upadło w 2019 roku.
7. Upodobania Europejczyków niewiele się zmieniły. W XIX wieku największym powodzeniem cieszyły się  wycieczki w rejony Morza Śródziemnego, w Alpy, do sanatoriów i  Orient Express do Konstantynopola.

8. Turystyka samochodowa rozpoczęła się w USA za sprawą taśmowej produkcji niedrogich samochodów. Pierwsza autostrada powstała w 1924 roku we Włoszech, pierwsze seryjne przyczepy campingowe produkowano od 1912 roku w Wielkiej Brytanii, zaś pierwszy kamper powstał w 1910 roku. Amatorskie konstrukcje domów na kółkach budowano jednak już o wiele wcześniej.

9. Najstarszą cywilną i istniejącą do dziś regularną linią lotniczą jest KLM, czyli holenderski narodowy przewoźnik, który powstał w 1919 roku. Polski LOT powstał w 1928 roku.10. W III Rzeszy organizacja "Kraft durch Freude" /Siła przez radość/, będąca przybudówką hitlerowską obsługiwała masowe wyjazdy turystyczne, w tym rejsy wycieczkowcami dla robotników, co było wówczas ewenementem w skali światowej. W 1939 roku z usług organizacji skorzystało 25 milionów Niemców. To z inicjatywy KdF podjęto produkcję samochodu dla ludu, czyli volkswagena.

11. Turystyka lotnicza w formie, jaką znamy współcześnie, pojawiła się po wprowadzeniu odrzutowców pasażerskich, czyli w latach 50-tych XX wieku. Ceny biletów były jednak zaporowe i nie sprzyjały masowemu lataniu.
-------------------------------------------------------------------------

Zdjęcia nie pasują do tekstu.
Ale pochwaliłam się  Wam jak pięknie zakwitły mi kaktusy. To są kwiaty Królowe Jednej Nocy.

73 komentarze:

 1. No ja mam nadzieję, że za smarowanie po murach dopadła ich zemsta... Świetne kaktusy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję :-)
   Dziękuję.

   Usuń
  2. Jakby nie smarowali wtedy po tych murach, to nie wiedzielibyśmy od kiedy ludzie szwendają się po świecie, tak to jest, że wszystko ma plusy i minusy ;)

   Usuń
  3. Też prawda Mario :-))

   Usuń
 2. Ale ciekawostki.
  A kwitnące kaktusy przepiękne.
  Pamiętam, że co roku tak pięknie Ci kwitną.
  :-)
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post Stokrotko. Trzymaj się w ten niespokojny czas. A u mnie w Miasteczku co niektórzy się nie przejmują i popijają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolekcja opuncji godna obejrzenia i fotografowania. Ciekawość świata i miejsc "gdzie nas nie ma" nie pozwoli wędrówkom zaginąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te największe mają około 30 lat.
   Też myślę, że zawsze będziemy podróżować.

   Usuń
 5. A Herodot? Czemu Herodota tu nie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, powinien być.
   Ale ja nie jestem Ryszardem Kapuścińskim...

   Usuń
 6. Ale masz piękne te kaktusy.
  A my właśnie śniadanko spożywamy bo potem mamy w planie Planetarium w Olsztynie.
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To owocnego zwiedzania miasta nad Łyną Wam życzę :-)

   Usuń
 7. Jaguniu,
  jest takie powiedzenie, że jak Allah chce kogoś uszczęśliwić to wysyła go w dalekie kraje...Podróż to wspaniała rzecz bo człowiek ma tylko parę podręcznych rzeczy w walizce lub plecaku i okazuje się, że to zupełnie wystarcza do życia! Domem staje się każde miejsce i nie trzeba drżeć o latami gromadzony dobytek!
  Natomiast kaktusy masz piękne no i piękny widok z okna, którego Ci szczerze zazdroszczę gdy mi pod oknami na parterze raz po raz jakaś rura wydechowa daje haust zapachu czystej benzyny w prezencie...
  Serdecznie Cię pozdrawiam
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci serdecznie Ewuniu.
   Także za to, czego nie napisałaś a znajduje się między wierszami.
   :-)

   Usuń
 8. Ciekawostki. A kaktusy piękne. :) .

  OdpowiedzUsuń
 9. Turystyka jak widać istnieje od baaaaardzo dawna, ale dopiero współcześnie jest tak szybka i masowa. Kiedyś do wyruszenia w drogę motywowała ludzi ciekawość, chęć przeżycia przygody, teraz niestety bardzo dużo ludzi podróżuje tylko i wyłącznie ze snobizmu, wynoszą z tych podróży niewiele, albo nic.
  Przepięknie kwitną te twoje kaktusy, masowo :) Ja mam takiego jednego i cyka pojedynczymi kwiatami od czasu do czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz dużo racji jesli chodzi o dzisiejszą turystykę...
   A te kaktusy to mi tak kwitną nie wiadomo dlaczego.... Chyba że to dlatego, że do nich czasami mówię. Bo pogłaskać ich ani przytulić się do nich nie da rady :-)))

   Usuń
 10. Wpis bardzo na czasie. Wszak to miesiące letnie sprzyjają podróżom, chociaż podróżować można zawsze. Nawet jeśli ludzie zaczynają przygodę z podróżami od snobizmu - bardzo często staje się to czasem prawdziwą pasją. Jedni zachwycają się krajobrazami , inni sztuką czy architekturą a inni smakami lokalnych kuchni i wszystkie te aspekty są ciekawe. Miłej niedzieli :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Chociaż znam takich ludzi ktorzy nawet nie pamiętają w jakich krajach byli i w jakich miastach .... ze o muzeach nie wspomnę...
   :-)

   Usuń
 11. Kaktusy wspaniałe. A turystyka...cóż.. teraz leży i kwiczy, ale wierzę, że wróci, bo ja z tych podróżujących z upodobaniem, chociaż wygodnie. A co do KLM - jak dla mnie to najlepsza linia lotnicza.

  OdpowiedzUsuń
 12. Teraz to jest turystyka w wersji minimalistycznej! I dobrze! Bo jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma! ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Pal sześć turystykę, ale te KAK-TU-SY!!!
  Przysięgam na moje wielokroć pokłute palce, że jest na co zwrócić oczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy dpbrze się domyślam, że w domu sobie ciągle kłujesz te palce???

   Usuń
 14. Bardzo fajne i ciekawe fakty. Wychodzi na to, że podróżowanie mamy we krwi odziedziczone od minionych pokoleń a ciekawość świata tkwi w człowieku już od wielu lat. Zawirowania ostatnich miesięcy trochę nam tę pasję zahamowały ale widać wyraźnie, że powoli wszystko wraca na dawne tory. Świat odzyskuje równowagę, nie tylko w podróżowaniu. Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię serdecznie na moim blogu i dziękuję za obszerny komentarz.
   Pozdrawiam również. :-)

   Usuń
 15. No właśnie nie mogłam oderwać wzroku od kaktusów. ;) Jadę jutro do Karpacza, więc będę turystką. ;d Lubię podróże, ale na pewno nie samolotem. Nikt mnie nie zmusi, ani przekupi, żebym wsiadła dobrowolnie i swiadomie do samolotu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To życzę Ci pięknych wrażeń w Karpaczu i udanych wycieczek w Karkonoskim Parku Narodowym.
   :-)

   Usuń
 16. Z bliżej mi nieznanego powodu zemsta faraonów dotyka nie wandali ale "normalnych" ludzi. Szczerze mówiąc to zrobiło mi się smutno gdy Cook upadł, bo miewałam z jego warszawskim biurem służbowe kontakty. Pandemia bardzo mocno dotknęła całą branżę turystyczną-
  wiele firm już padło i raczej nie powrócą na rynek, bo pandemia ani myśli przenieść się gdzieś w Kosmos.
  Stanowczo za dużo masz tych kaktusów;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu - kaktusów to mam jeszcze więcej, bo na drugim oknie jest jeszcze kilka. Tylko że te nie kwitną bo są za młode :-))

   Usuń
 17. Według mnie zdjęcia pasują, widok z okna poszukiwany także przez turystów, a rośliny turyści przywozili także z egzotycznych krajów:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - z Meksyku.
   Ale moje kaktusy są ze zwykłej kwiaciarni i same mi się rozmnażają -))

   Usuń
 18. Bardzo ciekawe informacje. Nie mialam pojęcia o wielu sprawach, ani gdzie była pierwsza autostrada, ani kto uruchomił pierwsze biuro podróży. Dzięki. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Rzeczywiście garść bardzo interesujących wiadomości!!! Taki słup drogowy z XII wieku znajduje się w Koninie. A wspomnienie Tego miasta znajduje się już na mapach Ptolemeusza.
  Przejechałabym się też chętnie tamtym Orient Expressem:)
  Kwiaty niesamowite, gratuluję takiej królewskiej hodowli:)))

  OdpowiedzUsuń
 20. Widać w rozwoju turystyki silny związek z rozwojem cywilizacji jako takiej. Teraz jak ma się fundusze można pojechać wszędzie, a dla najbogatszych nawet są dostępne loty w Kosmos. To musi być dopiero wycieczka. :)

  Dzięki wielkie. Mam nadzieję, że powoli wszystko się u mnie unormuje.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za komentarz.
   A Tobie życzę powodzenia :-)

   Usuń
 21. Kwieciście jak wiecie,
  Na tym parapecie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Odkrycie zaskakujących faktów dowodzi, że od czasów Egiptu żądano działań turystycznych ... Dziękuję za tę interesującą informację.
  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 23. Moja matka bardzo lubiła podróżować. Ja niestety nie miałam takiej okazji. Tym, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o starożytnej turystyce polecam książkę Lionela Cassona "Podróże w starożytnym świecie", wydaną przez Ossolineum w 1981. Jeżeli chodzi o współczesność, często zaglądam do "Mały przewodnik po Polsce", wydanego w 1983 przez Wydawnictwo "Sport i Turystyka". Są to wydawnictwa już stare i w wielu aspektach przewodnik może okazać się nieaktualny, ale jak się nie może osobiście, to podróżuje się palcem po mapie. Pozdrawiam autorkę mini przewodnika po naszej ojczyźnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie Ci dziękuję Iwonko za polecenie tych dwóch ksiazek. Druga z tych kdiazek mam w swoich zbiorach.
   I dziękuję za skierowane do mnie miłe słowa.

   Usuń
 24. To jak pierwszy wykład z geografii turystycznej świata;-)
  Miłego tygodnia, Stokrotko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Slyszysz ten huk Amasjo?
   To ja pękłam z dumy.
   :-))

   Usuń
 25. Kiedys pary kojarzyly sie na tej samej ulicy, wyprawy tylko do Szczyrku i Brennej, a dzieci wyjezdzaly nad morze lub jeziora tylko na koloniach.Ale przyjaznie byly trwale, goralka Elza byla przyjaciolka domu.I jeszcze prawie 40 lat temu rodzine dziwily nasze wyprawy na Suwalszczyzne.A moze na Slasku czas sie wolniej zmienial? Teraz jest inaczej, dzieci wedruja po swiecie, a i rodzice troche piekna swiata pznali.Gdy podziwuam Twoje kaktusy to mam ochpte jednak przezwyciezyc swoja niechec do nich- sa piekne.Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobrażam sobie Anko jak bardzo tesknisz za Szczawnica.
   Dziękuję za miłe slowa na temat moich kaktusow.
   :-)

   Usuń
  2. Małgosiu dziękuję serdecznie za zachwyt nam moimi kaktusami
   :-)

   Usuń
 26. Pięknie Ci kwitną kaktusy🙂
  Z podróżami jest tak że albo się lubi albo nie. A jak się lubi to zależy czym i gdzie. Ja lubię już teraz - jako seniorka wg papierów - wygodę 🙂 Zaś najbardziej bym chciała pojechać do Szczawnicy. Tęsknię ogromnie. Dawne marzenia o dalekich podróżach odkładam na następne wcielenie 😉
  Buziaki Stokrotko 😺 anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobraźam sobie Anko jak tesknisz za Szczawnicą.....
   Dziękuję Ci serdecznie.
   :-)

   Usuń
 27. Pięknie Ci króluje Królowa Jednej nocy.
  Lubię marzyć o podróżach. Ale nie lubię podróżować...Być w pięknym, interesującym miejscu - tak, ale dotrzeć tam - nie... Wszystko jedno czy podróż jest prymitywna czy luksusowa, wiąże się zawsze u mnie z dyskomfortem i stresem.
  Taki statyczny miś jestem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Branża turystyczna,to wartość ponad 7 bilionów dolarów,
  to więcej niż przemysł motoryzacyjny,a nawet naftowy.

  Prawdziwa turystyka,to tylko w Górach Sowich,tutaj stajesz się
  prawdziwym człowiekiem...bez kija do selfie!
  https://www.youtube.com/watch?v=62QavrMmGGo

  Cactoblastis Memorial Hall Australia 1936 Jack Schoss

  Pozdrawiam.
  OdpowiedzUsuń
 29. Świetne ciekawostki.:)
  Gdybym była zdrowa i miała odpowiednie fundusze, mogłabym podróżować bez przerwy.
  A kaktusy bardzo okazałe.
  Serdeczności posyłam Stokrotko.:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Właśnie czytam tą Angorę. W Stanach można ją kupić. To chyba jedna z lepszych tygodniówek.

  OdpowiedzUsuń
 31. Pominięto ważny kawałek turystyki, jakim był Aut-Stop - środek zwiedzania kraju przez młodych ludzi nie mających pieniędzy na bilety. W ślad za niepewnością dnia i godziny zanikła potrzeba zorganizowanego, a więc opłaconego noclegu, za który służyły stodoły (nie zawsze za wiedzą właścicieli), stogi w polu czy dworce kolejowe. Były to czasy samochodów niemal wyłącznie państwowych i ciężarowych. Dziś właścicielom samochodów policja odradza zabieranie autostopowiczów.

  OdpowiedzUsuń
 32. Świat bogaty
  W piękne kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
 33. Jak ja lubię tego typu posty Stokrotko. Nie miałam pojęcia że juz w starożytności znali pojecie turystyka. Niesamowite te ciekawostki.

  Pozdrawiam serdecznie Ciebie i bliskich. Buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Kasieńko że Ci się spodobało.
   Serdeczności :-)

   Usuń

Dzisiaj będzie o miejskiej kolei podziemnej

  1. Najstarsze jest metro w Londynie. Zostało otwarte w 1863 roku i przez 33 lata było jedyną tego typu konstrukcją na świecie. Dziś ma 272...