poniedziałek, 7 września 2020

Tęczowe fakty

1. Autorstwo tęczowej flagi przypisuje się amerykańskiemu artyście Gilbertowi Bakerowi. Od momentu pierwszej prezentacji w 1978 roku flaga przeszła liczne zmiany - zmniejszano i zwiększano liczbę kolorów oraz modyfikowano odcienie.
2. Znaczenie poszczególnych kolorów.3. Komitet Naukowo-Humanitarny to pierwsza oficjalna organizacja LGBT powstała w 1897 roku w Berlinie. Lobbowała ona za zniesieniem kar dla homoseksutlistów i biseksualistów oraz osób transpłciowych. W szczycie swej działalności komitet liczył ok. 500 członków, a pod jego petycjami podpisywali się m.inn Albert Einstein, Thomas Mann czy Lew Tołstoj.
4. W Wielkiej Brytanii karany był wyłącznie męski homoseksualizm. Kobiety mogły obcować ze sobą bez przeszkód.
5.Village People to grupa. której utwór "Y.M.C.A" stał się oficjalnym hymnem ruchu LGBT.
6. Whirpool to wzorowy pracodawca w poszanowaniu praw homoseksualistów. Zdobywał przez 13 lat z rzędu najwyższą ocenę w rankingu Corporate Equality Index.
7. Usunięcie homoseksualizmu z listy chorób przez RPA/ Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne/miało miejsce w 1973 roku. WHO /Światowa Organizacja Zdrowia/ zrobiła to w roku 1990.
8. W 1982 roku w San Francisco odbyły się pierwsze Gay Games nazywane gejowskim igrzyskami olimpijskimi. To zawody sportowe organizowane przez osoby związane ze środowiskiem LGBT i przeznaczone dla sportowców odmiennych orientacji. Chętni heteroseksualiści także mogą wziąć w nich udział.
9. Gay and Lesbian Kingdom of the Coral Sea Islands ze stolicą w Heaven to samozwańcze państwo założone w 2004 roku na wyspach należących do Australii. Nie zostało uznane ani przez Australię, ani przez jakikolwiek inny rząd. 17 listopada 2017 roku Królestwo przestało istnieć z powodu legalizacji małżeństw jednopłciowych w Australii.

/Wszystkie w/w dane z Peryskop-Angora z dnia 28.06.2020/

10. Najsłynniejszym gejem był wybitny człowiek renesansu Leonardo da Vinci. W Polsce gejami byli m.inn. Jarosław Iwaszkiewicz, Karol Szymanowski, Jerzy Andrzejewski, tancerz Stanisław Szymański, Jerzy Waldorff. Obecnie coraz więcej znanych osób przyznaje się do homoseksualizmu.
Najsławniejszą lesbijką była starożytna poetka Safona..... chociaż co do tego nie ma pewności.

Gdybyście chcieli zostawić komentarze będę Wam bardzo wdzięczna.
Proszę  jednak aby ich treść nie spowodowała....  że zamkną mi blog.

45 komentarzy:

 1. Zupełnie nie wiem dlaczego tekst, który opublikowalam dzisiaj czyli 10 wrzesnia ukazał się na moim blogu jako poprzedni i z datą 7 wrzesień. ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz już wiem dlaczego.
   Stokrotka

   Usuń
 2. Ela Karczewska.
  Żal mi ludzi z LGBT. U nas spirala
  nienawisci nakręca się..zatrwazajaco. Nie tylko zresztą pod adresem LGBT.
  Mentalność jest jak glina, którą trzeba formować, żeby uzyskać piękny kształt. W dzikim stanie
  jest niebezpieczna.
  "Co z Tobą Polsko?! " - dobre pytanie Stańczyku.
  Pozdrówki. 😊❤️💚💙💛

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie Ci dziękuję Elu.
   Do zobaczenia w Miasteczku :-)

   Usuń
 3. Stokrotko, brawa wielkie za ten post, zwłaszcza za wyjaśnienie znaczenia kolorów:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezbadane i nie do przewidzenia są działania Bloggera- ot co(to w sprawie publikacji tekstu)
  Wścieka mnie, że ludzie tak strasznie mało czytają publikacji popularno-naukowych. Gdyby czytali to wiedzieliby, że stale rodzi się pewien procent dzieci, u których b. trudno jest ustalić płeć na podstawie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. I dowiedzieliby się również, że rodzą się dzieci obupłciowe, choć zewnętrznie wyglądają na określoną płeć. I może by się dowiedzieli, że kiedyś lekarze dość dowolnie "przyznawali" noworodkowi dana płeć. A tak naprawdę płeć takiego dziecka można właściwie ustalić gdy nastąpi jego rozwój hormonalny i wybrać płeć "przeważającą". Piszę celowo ogólnikowo, bo może jednak ktoś sięgnie by dociec jak to jest. A KRK chyba zapomniał, że tęcza była symbolem pojednania ludzi z Bogiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anabell ludzie chyba już wcale nie czytają tylko ciągle oglądają TVP....

   Usuń
 5. Zaskoczył mnie punkt 5. Owszem, wiem co znaczy YMCA, więc zaskoczył tym bardziej... ale tekst dokładnie pasuje :). Po prostu nigdy jakoś nie przeanalizowałam sobie. A ze znanych polskich lesbijek - na przykład Maria Konopnicka, a ostatnio coming out zrobiła Sylwia Chutnik.

  OdpowiedzUsuń
 6. A dlaczego nie zamieściłaś piosenki YMCA, taka fajna jest. Właśnie słucham... Stara jak świat, a nie wiedziałam czego dotyczy :) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No wlasnie, coraz bardziej sprawy LGBT sie gmatwaja, zamiast odwrotnie klarowac sie i raz na zawsze nie stanowic problemow dla nikogo. KAzdy z nas zna osoby nalezace do tego srodowiska i przeciez je szanuje i lubi...a mimo to nietolerancja i agresja rosnie, jest to niewatpliwy rezultat zaplanowanej manipulacji politykow i wiekszosci przedstawicieli wladz koscielnych. A spoleczenstwo m mo powiedzny duza jego czesc, daje posluch najbardziej fantastycznym teoriom.
  Trudno to zrozumiec szczegolnie w naszych XXI wiecznych czasach..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wszystko dlatego ze cofnęliśmy się do sredniowiecza...

   Usuń
 8. Kontrowersyjny temat, ale znalazłam w Twoim poście kilka ciekawostek. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny post Stokrotko, bardzo dobrze że o tym napisałaś. Popieram i szanuje Cię. Nie ogarniam zupełnie tej fanatycznej nienawiści do osób LGBT. Takie zacofanie i uprzedzenia w 21 wieku? No nie mogę. Toż to jakiś średniowieczny Ciemnogród co ci anty tęczowi wymyślają na ich temat. Znam kilka osób o orientacji homoseksualnej i uważam że to bardzo porządne osoby. Nie jestem homofobem i nigdy nie byłam, zawsze akceptowałam ludzi takimi jakimi są, nie patrzyłam czy są homo czy trans, szanuje innych i nie zamierzam w tej materii nic zmieniać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję Kasiu za ten wspanialy komentarz.

   Usuń
 10. Kolejna ideologia sprowadzająca ludzi do roli przedmiotu...a dlaczego nie wspomniała Pani o promocji pedofilii o deprawacjach o podstawowej sprawie,że ta ideologia nie ma nic wspólnego z homoseksualistami , którzy sa dla niej tylko pretekstem.
  Co do zamykania blogów...cenzorom nie zamkną...ludziom mającym gdzieś wolność słowa, nie zamkną...za promocję LGBT może wrzucą jakąś dotację, jeśli ktoś nie ma problemu by się zeszmacić. Ciekawe ile czasu zajmie Pani skasowanie tego tekstu bo przecież tylko swoje lesbijki mają prawo mówić co myślą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie wiem o co Pani chodzi więc tylko Pania pozdrawiam.

   Usuń
  2. Zaskoczyła mnie Pani . Zostawić komentarz trolla. Kogoś kto nie ma praw ...podczłowieka. W tekście o nad ludziach bo przecież LGBT to faszyzm, komunizm a w konsekwencji śmierć i cierpienia milionów tylko dlatego ,że znajdą pożytecznych idiotów, którzy na rozkaz zaczną strzelać w tył głowy.Nie wierze Pani ,że tym razem nie skasowała mnie z przekonania ,że każdy ma prawo do bycia kim chce...ale pewnie kiedyś dowiem się dlaczego.

   Usuń
  3. Proszę nie tracić nadziei.

   Usuń
 11. W sumie nie mam nic do ideologii LGBT, byle tylko szanowali moje poglądy i wartości, tak jak ja ich. No i może żeby nie robili demonstracji paraliżujących całe miasta.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. nie wiem skąd takie zainteresowanie odmiennością, może jest coś w naturze ludzkiej, że oglądają się za rudym, czarnym, chromym, jednorękim, itd. Odmienność burzy "Porządek" świata, w którym czujemy się bezpiecznie, odmienność wymaga rewizji poglądów, a dla niektórych to za duży wysiłek.
  Demonstracje LGBT są, moim zdaniem, odpowiedzią na atak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesiu całkowicie zgadzam się z ostatnim zdaniem Twojego komentarza...
   Dziękuję Ci.

   Usuń
 13. Wyjaśnienie kolorów brzmi całkiem jak filozofie wschodu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witaj Stokrotko.
  Od dziecka lubię tęczę i często ją oglądam z balkony, albo w innych miejscach, gdzie mnie los zawiedzie.
  Według biblii jest ona znakiem pojednania Boga z wszystkimi istotami na ziemi.
  Nie rozumiem skąd taka mściwa zajadłość przeciwników LGBT. Komu oni do diabła przeszkadzają.
  Że też Jezus Chrystus nie kopnie ich w dupę, gdy przechodzą obok krzyża. Pewnie dlatego, że ma nogi przybite.
  Stary już jestem i coraz mniej rozumiem mój Kraj i wielu moich rodaków homofobów.
  Pewnie już nie doczekam, że powróci normalność.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo serdecznie Ci dziękuję Michale za komentarz...
   :-)

   Usuń
 15. Czepianie się innych obojętnie w jakim wymiarze to okazja do epatowania złymi emocjami. Wystarczy tak mi się wydaje,zwykła normalność a tym est Szacunek dla odrębności każdego człowieka. Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Super że odważyłaś się poruszyć ten temat.
  Szacun wielki!
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj, Stokrotko.

  Nigdy chyba nie zrozumiem tej lepkiej ciekawości, z jaką niektórzy próbują zaglądać pod pierzynę dobrowolnie tam wchodzącym, dorosłym ludziom...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. 4.
  Oscar Wilde odsiedział 18 miesięcy w więzieniu,wyjechał do Francji,gdzie wkrótce zmarł,został pochowany w Paryżu na cmentarzu Pere Lachaise.Grób O.Wilde można rozpoznać po licznych śladach szminki.

  "Książki,które świat nazywa niemoralnymi,to książki,które pokazują światu jego własny wstyd."-Oscar Wilde

  "Tak w'Dorianie Grayu'kryje się straszny morał-morał,którego lubieżny nie będzie w stanie znaleźć w nim,ale zostanie ujawniony wszystkim,których umysły są zdrowe.Czy to błąd artystyczny?Boję się,że tak.To jedyny błąd w książce."-Oscar Wilde
  Portret Doriana Graya...
  https://www.youtube.com/watch?v=m7dUrQ8IoWo

  Alan Turing-ojciec sztucznej inteligencji,którego prześladowania doprowadziły do przedwczesnej śmierci.

  "Pewnego dnia panie zabiorą swoje komputery na spacer do parku
  i powiedzą sobie:'Mój mały komputer powiedział dziś rano taką zabawną rzecz'."-Alan Turing
  "Miałem sen,który dość wyraźnie wskazywał,że jestem na najlepszej drodze do bycia hetero,chociaż nie akceptuję go z wielkim entuzjazmem,ani na jawie,ani w snach."-Alan Turing

  Epitafium Alana Turinga
  "Hiperboloidy cudownego Światła
  Toczące się w oku w przestrzeni i czasie
  Niosą te fale,które w jakiś sposób mogą
  Odgrywać świętą pantomimę Boga."

  "The Oscar Wilde Temple"...
  https://www.youtube.com/watch?v=AF_zdEEyphE

  "Jestem tak sprytny,że czasami nie rozumiem ani jednego słowa
  z tego,co mówię."-Oscar Wilde

  https://www.youtube.com/watch?v=g2N0TkfrQhY
  Miłego weekendu!


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Henryku.
   Nawzajem pieknego weekendu Ci życzę.

   Usuń
 19. Tęcza to pojednanie, tęcza to cudowne piękno. Kto tego nie widzi jest ślepy i na piękno, i na dobro, i zieje nienawiścią... Mnie z nim nie po drodze. anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anko - byłam pewna takiej Twojej reakcji ....
   Serdecznie Ci dziękuję :-)

   Usuń
 20. Tęczowa flaga właśnie sto lat temu została ustalona jako międzynarodowy symbol spółdzielczości. Jednak... Powracając z daleka postanowiłem odpowiednią taśmą wzmocnić walizkę. Była w przystępnej cenie w kolorach tęczy. W porę sobie przypomniałem, do jakiego kraju się wybieram. Kupiłem brzydszą i droższą...

  OdpowiedzUsuń

Dzisiaj będzie o miejskiej kolei podziemnej

  1. Najstarsze jest metro w Londynie. Zostało otwarte w 1863 roku i przez 33 lata było jedyną tego typu konstrukcją na świecie. Dziś ma 272...