poniedziałek, 22 lutego 2021

Zapraszam na tron królów Polski

Z Muzeum Łazienki Królewskie otrzymałam mailowe zaproszenie do obejrzenia tronu królów Polski.

Wygląda ten tron tak:

Jest to bogato rzeźbiony, złocony tron audiencyjny z I poł XVIIIw, z którego korzystali August II oraz August III.

Tron prezentowany jest w Pałacu na Wyspie od 2 lutego 2021 r.

Elekcja Augusta II na króla Polski w 1697 r. rozpoczęła ponad sześćdziesięcioletni okres ścisłych związków politycznych, gospodarczych i kulturalnych Rzeczypospolitej i Saksonii. Unia personalna obu państw zakończyła się wraz ze śmiercią w 1763 r. jego syna, Augusta III.

Czasy unii polsko-saskiej przywołuje ikonografia wielu dzieł sztuki, tworzonych dla dworu Wettynów. Jednym z nich jest bogato rzeźbiony, ten właśnie złocony tron audiencyjny z ok. 1720 r. Fotel powstał dla Augusta II i przeznaczony był do jednej z siedzib króla w Warszawie lub w Dreźnie, mógł być również tronem podróżującym wraz z dworem. Korzystał z niego także August III, o czym świadczą rokokowe herby Rzeczypospolitej i Saksonii, wyrzeźbione ok. 1734 r. w tylnej części oparcia.

Będący aktualnie w prywatnych zbiorach reprezentacyjny mebel swoją artystyczną i stylistyczną formą odpowiada tradycjom późnego baroku. Wykonany został w jednym z ważniejszych warsztatów snycersko-stolarskich, pracujących dla dworu drezdeńskiego; u nadwornego rzeźbiarza Johanna Benjamina Thomae’go (1651-1732).

Ten barokowy tron Augusta II i Augusta III ozdobiony herbami Rzeczypospolitej i Saksonii jest jednym z niewielu zachowanych foteli tronowych z okresu unii polsko-saskiej i wzbogaca naszą wiedzę o ceremoniale dworskim z I poł. XVIII w.

Audiencje udzielane przez monarchę wymagały odpowiedniej oprawy, określonej przepisami ceremoniału dworskiego. W XVIII w. pod pojęciem "tronu" rozumiano cały zestaw elementów, składający się m.in. z fotela tronowego, podium, baldachimu i zaplecka. Ponadto pomieszczenie recepcyjne dekorowano symbolicznymi treściami, odwołującymi się do cnót i powinności panującego monarchy. Jak czytamy w leksykonie Johanna Heinricha Zedlera z 1733 r., gdy nie odbywały się audiencje, fotel tronowy stał odwrócony do ściany, "aby ci, którzy zwiedzają te pokoje, z braku szacunku albo też z ciekawości, nie mogli na nim usiąść i sprofanować tego świętego siedziska".

Kształt fotela tronowego podkreśla jego przeznaczenie dla monarchy "z Bożej łaski". Podwyższenie oparcia za pomocą kartusza z palmetą, umieszczoną poniżej wolut i zwiniętych kwiatów akantu, ma za zadanie wywyższyć siedzącą osobę i uczynić ją widoczną z daleka. Wysokie zwieńczenie oparcia skontrastowane jest z masywnym stelażem nóg i wspornikami w formie kariatyd. Na głowach kobiecych figur opierają się potężne poręcze fotela, zwinięte w woluty; kariatydy ujmują też siedzisko. Tylne nogi tronu są mocno wygięte w kształcie litery "S" i zakończone szerokimi wolutami. To właśnie w sposobie ukształtowania nóg fotela i poręczy czy w miękkim modelunku ciał kariatyd z wyraźnie zarysowaną talią widoczne są cechy charakterystyczne dla drezdeńskiego baroku.

Miałam się wybrać do Pałacu na Wyspie, żeby "własnoręcznie" usiąść na tronie królewskim.😉 Ale okazało się to niemożliwe bo od ponad tygodnia leczę przeziębienie. No i monarchy nie ma, więc tron będzie odwrócony. 

A siadać na odwróconym tronie nie ma najmniejszego sensu - prawda?😀

Ale Was serdecznie zapraszam, jeśli jesteście oczywiście zainteresowani i macie blisko do Pałacu na Wyspie. Tron będzie eksponowany do 31 maja 2021.

Wszystkie obiekty Łazienek Królewskich można zwiedzać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Chyba, że w tzw międzyczasie znowu je zamkną.

To jeszcze takie pytanie: Chcielibyście żebyśmy mieli na tronie króla?

Jest to mało możliwe bo ostatni król Polski umarł bezpotomnie...... ale kto go tam wie? Może żyje ktoś kto ma prawo do polskiej korony? Może jakiś praprapraprawnuk/wnuczka wystąpiłby/wystąpiłaby o sukcesję.? W końcu Stanisław August Poniatowski był królem bardzo romansowym. W samych Łazienkach Królewskich mieszkały jego dwie faworyty...że o tych mieszkających dużo dalej nie wspomnę...

Pofantazjujemy trochę?

Mamy przecież kilka zachowanych  tronów w Polsce, nie tylko ten o którym piszę...

Przecież w biciu pokłonów połowa z nas jest już wyćwiczona...

71 komentarzy:

 1. Jeszcze nam tylko króla brakowało do tego cyrku! Stokrotko! Litości!!!! :(((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak byśmy tego króla potem otruli to byłoby nam naprawdę dobrze :-)))

   Usuń
 2. To my nie mamy króla? Myślę że mamy nawet kilku!!!!
  Zobaczymy który nam zostanie i usiądzie na tym tronie:-)
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaguniu,
  nie wiem skąd się wzięło powiedzenie, że jak ktoś na dłużej znika w łazience to pewnie... siedzi na tronie. Ale to tytułem żartu. Natomiast tron jako taki, jako dzieło sztuki piękny, natomiast jako funkcja czyli bycie królem wręcz niebezpieczny wszak wielu, którzy na nim zasiadali skończyło marnie...
  Serdecznie Cię pozdrawiam
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny mebel, tak czy inaczej takie przedmioty są dla nas bardzo cenne. Rozumiem, że niedługo będzie można samemu ten tron obejrzeć . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście doczytałam twój post do końca i wybiorę się tam, jak tylko wiosna ruszy na dobre. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Również doczytałem post do końca Stokrotko. Wróciłem właśnie z Biblioteki - wypożyczyłem dwie biografie Elżbiety Pierwszej. Wiosna chyba idzie dużymi krokami. Jak ten post skomponował się z mymi lekturami :) Podobną są tam jacyś Sukcesorzy :) Pozdrawiam Stokrotko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawie zawsze są jacyś sukcesorzy Jardiania :-))

   Usuń
 7. W moim odczuciu dość mamy "darmozjadów " żyjących na nasz czyli państwa koszt ... absolutnie nie jestem zwolenniczką powrotu na tron jeszcze i króla.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe kto jest wlascicielem tego mebelka..jest w prywatnych zbiotach, napisalas.
  Krola chyba mamy, co prawda nie ma takiego wystawnego tronu, obszernego, przepascistego bo na takim siedzisku by sie gdzies zapodzial, zagubil i nie wygladaloby to najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grazynko - w zaproszeniu nie podali kto jest właścicielem tronu...

   Usuń
 9. Zastanawiam sie czy silna wladza krolewska jest mozliwa w naszym kraju urodzonych rebeluantow? Trony sa z rehuly tak wygodne jak meble Wyspianskiego, ale audiencje, na szczescie, nie trwaly dlugo. Prezentuje sie okazale. Zdrowiej, Stokrotko, bo juz drzewa tesknia za Toba, pozdrawiam Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
 10. - Na tym obrazie król Jarosław zbawia Polskę.
  - A Polska pod tronem? Rozumiem.
  ...
  kluczem do ogarnięcia dowcipu jest audiencyjny tron Ludwika XIV, króla Francji...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A możesz jaśniej??? :-))

   Usuń
  2. sama chciałaś:
   "Król Jarosław sra na Polskę", proste :)

   Usuń
  3. Teraz dopiero ciemne!!!!

   Usuń
  4. Spłuczka,tylko spłuczka przy następnych wyborach.

   Usuń
  5. albo jeszcze wcześniej...

   Usuń
 11. Nawet jakby nie był odwrócony, to i tak na pewno jest niewygodny, więc nie żałuj. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mamy króla. Ma "pałac" na Żoliborzu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaciekawił mnie fakt, że pochodzi z prywatnych zbiorów! Może już należy do jakiegoś króla o którym nic nie wiemy? Mało to teraz bogaczy na świecie, którzy złamaną rękę, zamiast gipsem, marmurem każą sobie obkładać!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. O nie, tylko nie król, wystarczy nam innych władców samozwańczych.
  Tron jak dla mnie zbyt ozdobny, ale i ten dla Wojtyły skromny nie był.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam wrażenie, że w kraju nad Wisłą, bez naszej wiedzy, co jest dość normalne, słowo król zastąpiono słowem prezes...wiem, wiem prezesów mamy na pęczki, jest jednak ten jeden jedyny...

  OdpowiedzUsuń
 16. No tak, tron, dzieło sztuki, zabytek świadectwo przeszłości, jak blisko mozna podejśż, żeby zobaczyć szczegóły, o których piszesz? Bo jak stoi za szybą jak Mona Lisa lub Pieta, prędzej w internecie znajdzie się szczegóły niż naocznie zobaczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Notario - nie wiem bo przecież na własne oczy nie widziałam...

   Usuń
 17. Odpowiedzi
  1. albo doczołgać się jak to robili niektórzy poddani...

   Usuń
 18. https://www.youtube.com/watch?v=HEncM44RpDI

  Siła królestwa pochodzi od jego króla,
  siła króla pochodzi od jego królowej.
  Królowa ratuje króla(szachy).

  Są w Polsce osoby"szlachetnie urodzone",które domagają się gratis pałacu...później może o koronę i tron zawalczą.
  Pałac w Bożkowie do sprzedania-potrzebny"szlachetnie urodzony"...z kasą.
  :)


  OdpowiedzUsuń
 19. Tron nabiera wartości i znaczenia od "pupy", która na nim siadywała, czy odwrotnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojęcia nie mam, bo nigdy na żadnym tronie nie siedziałam :-))

   Usuń
 20. Niestety raczej nie uda mi się odwiedzić Warszawy w tym czasie :( A planowałam w marcu przyjechać ...

  OdpowiedzUsuń
 21. Witaj, Stokrotko.

  Nie miałabym nic przeciwko monarchii, gdyby władca dał się usadzić na tronie Dagoberta:) Regularne korzystanie z faldistorium polecałabym, zresztą, każdemu rządzącemu.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki tron to raczej jest bardzo mało wygodny:-))

   Usuń
  2. Taka była idea - żeby się rządzący zbytnio nie rozsiadał i zawsze miał świadomość, jak złudna była władza i ile się trzeba nagimnastykować, by ją utrzymać:)

   Usuń
  3. Tak myslalam....
   Dziękuję Leno.:-)

   Usuń
 22. Przecież już właściwie mamy króla, tyle, że ten też bezpotomny ;) I całe szczęście...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak..... A kota na tronie nigdy nie było ..... najwyżej Kot w butach
   :-)

   Usuń
 23. Robi wrażenie. A pozwalają w ogóle na nim usiąść? Jeśli nie jest tyłem odwrócony. Często w muzeum niczego dotykać nie wolno. Jeśli to miałby być król taki jak Kaczyński to nie, zdecydowanie i kategorycznie nie. Patrząc na historię Polski nie każdy król był dobry dla naszego kraju. W Wielkiej Brytanii, czy Danii i w Monako i w Hiszpanii chyba też monarchowie są: królowe, książęta itp. i pełnią funkcje raczej reprezentacyjne. Może coś takiego byłoby ok. W Rosji niby cara już od dawna nie ma, a dalej po carsku mają. Na pewno nie jestem za monarchią absolutną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że nie pozwalaja usiąść na tronie.....Żartowalam:-))

   Usuń
 24. Nie wygląda na wygodny mebel. Nieergonomiczny jest.I wcale mi się nie podoba.Stokrotko zlituj się na diabła Polsce jakiś król i tak mamy już o jednego prezesa za dużo, a Ty o królu marzysz. Toż ten jeden za pięciu króli wystarczy.
  Serdeczności;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wydaje mi się, że Konstytucja 3-maja jest ostatnim oficjalnym dokumentem poruszającym ten temat.
  A tam: "Stanowimy przeto, iż po życiu, jakiego nam dobroć Boska pozwoli, elektor dzisiejszy saski w Polszcze królować
  będzie. Dynastia przyszłych królów Polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta, dzisiejszego
  elektora Saskiego, którego sukcesorom de lumbis z płci męskiej tron polski przeznaczamy...".
  Tego fragmentu jakoś nie cytują podczas oficjalnych obchodów, nie wiem czy uczą w szkole.
  W każdym razie mamy, czarno na białym... klucze do tronu Polski są w Dreźnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie Ci dziękuję za poważne podejście do tematu.
   Zapytam męza, który jest historykiem ....i za jakiś czas Ci odpowiem.
   Zajrzyj proszę za parę godzin.

   Usuń
  2. Odpowiedź historyka:
   "Święta prawda, jeśli chodzi o przekazanie tronu po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego dynastii saskiej.
   Nie oznacza to jednak, że klucze do tronu Rzeczpospolitej były w Dreźnie. Bylo to ustępstwo stronnictwa patriotów i króla St.Augusta wobec większości magnatów, ich klienteli oraz biskupów i kardynałow /ówczesnej konserwy/. Sprzeciwiali się oni ostro uchwaleniu Konstytucji i doprowadzili ostatecznie do Targowicy. O przekazaniu tronu w ręce Sasów pisał prof. Henryk Samsonowicz w pracy uważanej za podręcznik dla studentów historii "Historia Polski do 1795 r". Powinni z tego korzystać też i nauczyciele ale czy korzystali to już ich sprawa.

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie okoliczności.
   Rzeczywiście, wpływ "konserwy" bardzo zepsuł ten tak istotny dokument.
   Jednak nie podoba mi się, że ten fakt jest ukrywany. Założę się, że nie wie o tym ponad 90% Polaków. Ja dowiedziałem się dopiero kilka lat temu.

   Usuń
  4. Niestety, o wielu faktach z historii nawet historycy nie wiedzą.
   Pozdrawiam Cię serdecznie.

   Usuń
 26. Ela Karczewska.
  Tron ma ogromną wartość historyczną i koniecznie trzeba go zobaczyć.
  Ostatni król umarł bezpotomnie.
  Jeśli zostały po nim dzieci, to przecież z nieprawego łoża. A takie nie powinny objąć tronu.
  To nie zgodne z tradycją.
  A u nas tradycja w poważaniu
  dzisiaj. Taki mamy klimat. 😊
  Świetny artykuł. Pozdrówki. ❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci dziękuję Elu:-)
   Może uda nam się pójśc razem do Łazienek zanim znowu schowają ten tron???

   Usuń
  2. Jeśli będzie taka możliwość, jestem za.

   Usuń
 27. Piękny ten tron Pani Stokrotko.
  Pozdrawiam Panią serdecznie.
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bogato zdobiony jest ten tron.
   Bądź zdrowa Kasiu.:-)

   Usuń
 28. Formalnie rzecz biorąc ostatnim królem naszego narodu był car, lepiej więc nie szukać jego potomków;) A że monarchia w dzisiejszych czasach byłaby fikcją najlepiej widać w Wielkiej Brytanii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Agnieszko:-)
   Dziękuję za wizytę:-)

   Usuń
 29. Król Królem, jaki był wiadomo, ale tron niczego sobie. Do pooglądania oczywiście, bo w domu takiego czegoś był nie zdzierżyła :) Nawet jego wartośc by mnie nie kusiła, bo raczej anty-materialna jestem. Z punktu widzenia zaś artystycznego- zachwyt!

  OdpowiedzUsuń
 30. Ci krolowie to tez niezle ziolka byly... chocby Chrobry. Nie chcialabym zyc w jego czasach oj nie. Tron to niezwykly model. A tak poza tym Jadziu zycze szybkiego powrotu do zdrowia. U mnie tez ciagle przeziebienie, jak nie ja to dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Stolica Lombardii - zakończenie

Przy kościele Santa Maria delle Grazie w refektarzu znajduje się najsłynniejszy fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza". To p...