poniedziałek, 26 kwietnia 2021

5 x Dania - z cyklu "Odkrywanie Europy" - część druga

 


                                                               1. Kopenhaga
Stolica Danii leży na wyspach Zelandia i Amager, a krajem zarządza się z wyspy Slotsholmen w centrum Kopenhagi. W pałacu Christiansborg od 1928 roku mieści się siedziba Parlamentu i Sądu Najwyższego. W budynkach otaczających pałac znajdują się biura Rządu, a na wyspę można się dostać dzięki mostom, przerzuconym przez kanały.
Duńczycy uważają, że Kopenhaga jest stolicą kawiarni, jednak ich główną atrakcją nie jest kawa ale piwo, szczególnie Carlsberg i Tuborg.
Kopenhaga zawsze była ośrodkiem morskim i handlowym. Najbardziej znana mieszkanka Kopenhagi czyli Mała Syrenka siedząca na kamieniu na nabrzeżu nie spuszcza oka z zawijających tu statków.

                                          2. Wikingowie
Dzisiejsze wyobrażenia o Wikingach mają charakter przede wszystkim mitologiczny. Po pierwsze nie ma żadnego dowodu na to, że ozdabiali swoje hełmy rogami, a po drugie pochodzili nie tylko z Danii ale także z Norwegii i Szwecji. Jednak to w Danii kult Wikingów jest największy.
Zanim w X wieku Harald "Siny Ząb" jako pierwszy król duński przyjął chrześcijaństwo, Wikingowie byli rzeczywiście postrachem i obiektem nienawiści całej Europy, jakby ich głównym grzechem było pogaństwo.
 
                                         3. Hans Christian Andersen
Baśnie o brzydkim kaczątku, księżniczce na ziarnku grochu czy małej syrence znają dzieci na całym świecie. Baśnie i bajki Andersena przetłumaczono na ponad 100 języków. Ich autor urodził się w biednej rodzinie w Odense w 1805 roku. Gdy miał 14 lat udał się do Kopenhagi marząc o karierze aktora lub baletmistrza. Pierwszy manuskrypt, który miał mu przynieść sławę - "Bajki dla dzieci", został wydany w Kopenhadze, gdy autor miał 30 lat. Andersen napisał 80 zbiorów bajek, ostatni z nich na 3 lata przed śmiercią w 1875 roku.
 
                                          4. Klocki LEGO
Niewiele jest chyba ludzi na świecie, którzy w dzieciństwie chociaż raz nie bawiliby się plastikowymi klockami LEGO. Firma. która produkuje te klocki zaczęła bowiem swą działalność już w latach 30-tych XX wieku, jako niewielki zakład na zachodzie Półwyspu Jutlandzkiego i ta sama rodzina, która dała początek firmie jeszcze dzisiaj jest właścicielem dużej jej części. Legoland w mieści Billund jest jedną z głównych atrakcji Danii. Wszystkie makiety w tym parku, niezależnie od wielkości zbudowane są z klocków lego.
                                             5. Piłka nożna
Trudno w to uwierzyć, ale Dania została uznana za kraj kibiców piłki nożnej. Football jest ulubionym sportem zarówno widzów jak i zawodników.  W Danii jest ponad 300 000 graczy zrzeszonych w klubach. Z Danii wywodzi się wielu zawodników grających we włoskich, niemieckich, angielskich i belgijskich klubach.
---------------------------------------------------------------------------------------
W Danii byłam dwa razy. 
Pierwszy raz z Młodszym - wówczas 12 letnim. Jeden dzień spędziliśmy w Legolandzie, drugi w ZOO-Safari a trzeci w Akwarium Morskim/Oceanarium.
Drugi raz byliśmy w Danii z wnukami trzy lata temu. Jeden dzień spędziliśmy w Legolandzie, drugi w ZOO-Safari, trzeci w Muzeum Wikingów, a czwarty w Kopenhadze.
---------------------------------------------------------------------------------------
Napiszcie proszę jakie skojarzenia przychodzą Wam do głowy gdy myślicie o Danii...
No i przyznajcie, że lubicie bawić się klockami Lego 😊

66 komentarzy:

 1. Po pierwsze to bardzo dobry cykl z krajami Europy a po drugie to moja córka nadal lubi sobie składać klocki Lego chociaż już kończy studia.
  Ja też mam jeden zestaw i sobie czasami składam :-))
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu - jak będziesz miała wnuki to będziesz się codziennie bawić klockami Lego.:-)

   Usuń
 2. Danie to przede wszystkim wysppa, a więc dużo plaż i morza. Podobno może jest czyste, przejrzyste i zimne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dania składa się z 443 wysp, z czego 76 jest zamieszkałych...

   Usuń
  2. To też jest dużo plaż i dużo morza. Kocham morze. Chyba miejsce dla mnie.

   Usuń
  3. Rozumiem. A wiesz jakie niesamowicie długie i nowoczesne mosty łączą te wyspy???

   Usuń
  4. Słyszałam , widziałam w inetrnecie...Może zobaczę...............jak obostrzenia miną.

   Usuń
 3. Kojarzy mi się Stokrotko z tzw. "Hygge" - czyli powolnym, szczęśliwym życiem. Pozdrawiam, świetny wpis. Zapraszam na Wielkie Oczekiwanie - dziś dziewięciominutowe szybkie zakupy - śmieci, Magnez i chleb. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dania, na właściwie Duńczycy kojarzą mi się z niechęcią do nauki:) Niechętnie podejmują studia, gdyż zawody rzemieślnicze np. piekarza czy stolarza przynoszą znacznie większe korzyści finansowe. Gdyby nie otwartość uczelni na studentów zagranicznych, to z braku środków wiele fakultetów zostałoby zamkniętych. Ponad połowa studentów magisterskich na Uniwersytecie w Aalborg, na wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska to Polacy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie Ci dziękuję za tę informację.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Mnie się kojarzy z "Gangiem Olsena"
  :-))
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne!!!!
   Tych odcinków było przecież kilka:-)))

   Usuń
 6. Podobno "lego" to zemsta Duńczyków na reszcie Świata...;o)
  Kupić trzeba, a potem włażą pod gołe stopy...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz małe wnuki, więc dobrze wiesz co mówisz :-)))

   Usuń
 7. Własnie ponownie ogladam na netflixie duński serial "Rita", polecam, jesli nie znasz, przednia zabawa i zdziwień moc:)
  Poza tym Dania kojarzy mi sie, oczywiście, z Andersenem, a dopiero potem z klockami:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nic odkrywczego nie napisze, Andersen i Lego, to pierwsze skojarzenia i ostatnio duńskie filmy, ale dość dziwne...
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Lego. Moglabym w nieskonczonosc ukladac. Bardzo bym chciala kiedys Danie zobaczyc. Na pewno ciekawie jest. No i oczywiscie Andersen i Wikingowie. Siostra Boleslawa Chrobrego Swietoslawa zwiazana byla z Dania i ogolnie ze Skandynawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko się zgadza Kasiu.
   Z córeczkami układasz Lego - prawda?
   :-)

   Usuń
 10. Dania kojarzy mi się z zamkiem Hamleta Kronborg, oczywiście poza tym, o czym już napisałaś. Ponieważ przepływałam obok i widziałam te piękna fortecę. Most łączący Danie że Szwecją, bardzo lubię kraje skandynawskie.:))
  Pozdrawiam Cię wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak - Hamlet był Duńczykiem...:-)
   Dziękuję Celu D.

   Usuń
 11. Bardzo mi odpowiada spokojne, szczesliwe zycie-zestarzalam sie. Kupowalismy bony dolarowe by kupic dzieciom klocki Lego. Najpierw budowaly wg wzoru, a potem wyradtaly bajeczne budowle wg fantazji dziecinnych. Juz jako studentka cora byla zachwycona legolandem. Jeszcze Andersen, syrenka - swiat basni, radosci, spokoju. Jak to dobrze, ze wybralas taki temat w tak smutnym okresie. Pozdrawiam Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu - czas jest tak beznadziejny że najlepiej czytać Andersena i bawić się klockami Lego.
   :-)

   Usuń
 12. Nie mam skojarzeń tylko wspomnienia- kilometry do pokonania pomiędzy lotniskiem a stacją kolejową, gdy jechałam do Malmo i stamtąd wracałam. A sama Kopenhaga - bardzo mi się podobała, no może poza bytnością w parku rozrywki Tivoli bo jestem mało rozrywkowa baba, ale dzieciaki miały super frajdę. Chętnie bym znów popływała statkiem po kanałach gdy już będzie ciepło bo byłam tam zimą i zmarzłam w czasie tego rejsu.Do skojarzeń zaliczyłabym czystość i porządek.
  Serdeczności;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz Aniu że ja w Danii nie zauważyłam za dużej czystości i porządku???

   Usuń
 13. Mam nadzieję się kiedyś wybrać, planowałam wycieczkę, ale pandemia pokrzyżowała nam wszystkim plany, więc niestety musiała zostać odwołana... Marzę o wizycie w Kopenhadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kopenhaga to głównie kanały którymi się płynie a potem statek podpływa do Syrenki siedzącej na kamieniu...

   Usuń
 14. Chyba zawsze będę się bawić klockami Lego!!!!!
  I baśnie Andersena też dobrze pamiętam.
  Pozdrawiam Pani Stokrotko.
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale Ci się nie dziwię Kasiu, bo i ja lubię składać te maleństwa :-)

   Usuń
 15. Andersen i Lego - oczywiście, ale Australia ma dodatkowy związek z Dania - Maria - księżna koronna (zona następcy tronu).
  Poznała swojego męża w Sydney, w pubie, podczas Olimpiady w Melbourne.
  Czy to nie bajka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście Lechu że to bajka!!!
   Bardzo Ci dziękuję za tę informację :-)

   Usuń
 16. Dania kojarzy mi się z Gangiem Olsena, z Joanną Chmielewską, z królową Małgorzatą (o której notkę mam u siebie w szkicach i którą oipublikuję w przyszłości) oraz ze zmarłym niedawno księciem Filipem, małżonkiem Elżbiety II.

  W związku z tym ostatnim skojarzeniem, zapraszam Cię do siebie na początek małego cyklu o Filipie właśnie: https://zyciecelta.wordpress.com/2021/04/26/ksiaze-filip-mountbatten-czesc-1/

  Pozdrawiam Cię gorąco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celcie - najserdeczniej Ci dziękuję :-)
   Oczywiście że Cię odwiedzę :-)

   Usuń
 17. Z Grenlandią.Donald Trump złożył Królestwu Danii ofertę kupna Grenlandii.Wikingowie pokazali mu środkowy palec.Na Grenlandii trwa spór o eksploatację metali ziem rzadkich(australijsko-chińska spółka Grenland Minerals LTD).Na Grenlandii znajdują się największe na świecie złoża tych cennych metali.
  7 kwietnia 2021 roku na Grenlandii odbyły się przedterminowe wybory,którym bacznie przyglądały się światowe potęgi militarne
  i gospodarcze:Australia,USA,Chiny,Rosja,UE.
  Zwyciężyli przeciwnicy odkrywki.Czy Wikingowie odpuszczą za
  30 srebrników?Obawiam się,że tak...dziś prawdziwych Wikingów już nie ma.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie Henryku, że prawdziwych Wikingów już nie ma :-))

   Usuń
 18. Ostatnio mam ciągłe skojarzenie Danii z książkami Cherezińskiej "Harda" i "Królowa". :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Skojarzenia? Mnóstwo wiatraków produkujących energię elektryczną, długie mosty między wyspami i Ogrody Tivoli w Kopenhadze. Poza tym powiem, że bardzo mi się tam podobało!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale Ci się nie dziwię :-)

   Usuń
  2. A klockami lego bawił się syn, nawet mu tam kupiłam komplet!

   Usuń
  3. Trudno być w Legolandzie i nie kupić klocków Lego...
   :-)

   Usuń
 20. wiking to zawód, a nie narodowość, imało się tego fachu również wielu Słowian, głównie z Pomorza...
  natomiast Harald Sinozęby nawrócił się na chrześcijaństwo i kazał ochrzcić cały kraj pod jego władzą pod wpływem nalewki z opium, którą przybyli mnisi uśmierzali mu ból zęba... całe życie chlał piwo, nad tym narkotykiem miał kontrolę, ale gdy uległ temu nowemu, to mnóstwo zła z tego wynikło... próbował to jeszcze odkręcić jego syn, Sven Widłobrody, zięć Mieszka Pierwszego, ale rozlało się kakao i nie dał już rady...
  w Danii byłem tylko szybkim przejazdem, więc to się nie liczy...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę .... to dopiero są informacje z pierwszej ręki, mimo że tylko szybkim przejazdem w Danii byłeś :-))

   Usuń
 21. Witaj, Stokrotko.

  Dania kojarzy mi się z H. Ch. Andersenem i Amlethem, Wikingiem, którego imię być może zanagramował W. Shakespeare, tworząc swojego "Hamleta":)

  A bardziej przyziemnie - z wiatrem, deszczem, jedzeniem kanapek nożem i widelcem i z wystawianiem duńskiej flagi przed dom w dniu własnych urodzin:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leno - jak pierwszy raz byłam z Młodszym w Danii to mieszkaliśmy na campingu. Nie zapomnę jak Duńczycy wystawiali sobie flagi duńskie przed domki w których mieszkali:-)

   Usuń
 22. Z Danią kojarzyłam kiedyś tylko Andersena i jego baśnie i bajki. Wiedziałam też o lego, ale moi synowie nie mieli przyjemności poznać ich możliwości. Teraz widzę co dla wnuków znaczy budowanie z klocków lego, jacy są szczęśliwi kiedy wyjdzie im zaplanowane dzieło. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz dzieci nie wyobrażają sobie że mogło kiedyś klocków Lego nie być.
   :-)

   Usuń
 23. Bajki Andersena - oczywiście :) to moje pierwsze skojarzenie - Pozdrawiam Stokrotko

  OdpowiedzUsuń
 24. Klocków Lego nienawidzę od kiedy nastąpiłam na taki klocek boso, idąc w nocy do łazienki;). Nie muszę dodawać, ze wtedy klocki dzieciom zostały zarekwirowane i wykwaterowane.
  Prawo pobytu w moim domu zostało im przywrócone, jak pojawiły się wnuczęta.
  Bardzo bym chciała Danię zwiedzić tak naprawdę, a nie tylko Legoland i wracamy domu, bo dzieci z Legolandu przez trzy dni wyleźć nie chciały;).
  Chociaż córka, która służbowo często tam bywała mówi, ze nic szczególnego, ale ja bym to "nic szczególnego" chciała na swoje oczy zobaczyć.
  ps. "Hardą" i "Królową" Cherezińskiej na prawdę warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przeczytam te książki Wilmo.
   Bardzo Ci dziękuję:-)

   Usuń
 25. Dania jest więzieniem... - poza Andersenem najbardziej spopularyzował Danię Szekspir

  OdpowiedzUsuń
 26. Niestety nie byłam w Danii, ani w pozostałych krajach Skandynawii, a bardzo bym chciała, bo bardzo mnie fascynują te państwa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko - do krajów skandynawskich rzadko się jeżdzi, bo są bardzo drogie.
   Serdeczności dla Ciebie...

   Usuń
 27. W Danii nie byłam niestety. Może kiedyś....
  Klockami Lego bawię się jeszcze. 😊Z wnuczką.
  Dzięki za te ciekawostki Stokrotko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pewnie wnuczka bardzo się cieszy - prawda?
   Serdeczności Elu :-)

   Usuń
 28. Nie byłam w Danii, ale byłam w Sztokholmie!
  Kolcki Lego to kiedys było marzenie każdego dziecka i dorosłych. Do dziś jest!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda Fuscilko.
   Do dzisiaj najwspanialszym prezentem dla dziecka jest zestaw klocków Lego :-)

   Usuń
 29. Chciałabym bardziej poznać Danię. Póki co znam tylko Bornholm i jestem nim zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniko - przecież kiedyś muszą otworzyć granice...

   Usuń
 30. Nie bawię się klockami lego, jakoś mnie nie "wciągły", ale z dzieciństwa pamiętam podobne klocki z ząbkami, z których różne cuda można było budować i te lubiłam. Może jak całkiem zdziecinnieję na starość... :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli Cię klocki Lego nie wciagnely to juz się nie bój Anko :-)))

   Usuń

Świnia domowa....

  Po wielu badaniach naukowych i obserwacjach stwierdzono, że świnie wykazują się dużą inteligencją. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że są...