sobota, 24 kwietnia 2021

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej - z cyklu "Moja Warszawa"

Tekst ten dedykuję Gordyjce, która jako pierwsza napisała, że ruiny fabryki benzyny syntetycznej znajdują się w Policach. 

---------------------------------------------------------------------

Nie jestem miłośniczką wielkich i super-nowoczesnych budynków ale jako rodowita Warszawianka i na dodatek bezgranicznie zakochana w stolicy Polski powinnam odnotować fakt, że najwyższym wieżowcem  w Unii Europejskiej został właśnie Varso Tower. Już tylko rok pozostał do ukończenia budowy tego wieżowca, który powstaje w centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 69-73. Ma on 53 piętra i liczy łącznie 230 m. od poziomu gruntu do dachu. Po zainstalowaniu iglicy stał się jeszcze wyższy - ma 310 metrów - i został tym samym najwyższym wieżowcem Unii Europejskiej, odbierając pierwsze pod tym względem miejsce londyńskiemu The Shard.

                                 Aktualnie Varso Tower wygląda tak:

Widoczny na drugim planie Pałac Kultury i Nauki ma razem z iglicą wysokość 237 metrów.


Tak będzie wyglądać Varso Tower po ukończeniu. Z tarasu widokowego będzie można oglądać panoramę miasta. Będzie się tam także znajdować luksusowa restauracja.


Podczas wykonywania wykopu pod wieżowiec odkryto olbrzymi głaz narzutowy o wymiarach 2,5m x 3m x 4m i o wadze ok. 60 ton. Wydobyto go z wykopu, przewieziono na Pole Mokotowskie i ustawiono obok obelisku upamiętniającego marszałka Józefa Piłsudskiego. Zarówno głaz jak i obelisk znajdują się w parku po północnej stronie Biblioteki Narodowej.

Jeśli chodzi o sam budynek to jego model był dużo wcześniej badany w tunelu aerodynamicznym. W analizie uwzględniono wiatr wiejący z 24 kierunków. Pomiary wykazały, że przemieszczenia spowodowane przez obciążenia wiatrem nie przekroczą 36 cm. Takie odchylenia są dopuszczalne i bezpieczne dla obiektu oraz jego użytkowników.

I jeszcze kilka informacji:

1. Obciążenia od budowli zostały przeniesione na grunt przez płytę fundamentową o grubości od 3,0 do 3,6 m oraz wspomagające ją żelbetowe podpory zwane baretami. Barety sięgają do głębokości ok. 40 metrów poniżej powierzchni terenu i opierają się w warstwie piasku.

2. Posadowienie budynku pochłonęło 8620 ton mieszanki betonowej i 2850 ton stali. Dla porównania - z takiej ilości stali można wyprodukować 60 czołgów.

3. Aby ocenić warunki geologiczne - na długo przed rozpoczęciem budowy - wykonano otwory o głębokości do 75 metrów. W laboratoriach prowadzone były szczegółowe badania wytrzymałościowe na odpowiednich próbach o nienaruszonej strukturze pobranych z gruntu z warstw leżących poniżej poziomu posadowienia płyty fundamentowej....

Chyba wystarczy...

Jeszcze tylko dodam, że budynek ten jako jeden z pierwszych projektów o takiej skali w Europie otrzymał precertyfikat WELL Core & Shell - na poziomie Gold - który ocenia wpływ budynków na ludzkie zdrowie. W budynku będą rozwiązania bezdotykowe w przestrzeniach wspólnych a także dodatkowe procedury higieniczno-sanitarne. Gwarantowana będzie bardzo dobra wentylacja i klimatyzacja, ochrona przed hałasem, odpowiednie oświetlenie i czysta woda. A więc będzie to idealny budynek na czas pandemii.

--------------------------------------------------------------------

Powyższy tekst napisałam na bazie informacji zawartych w tekście pt: "Na szczycie Europy - Varso Tower" zawartym w nr 3-4/2021 dwumiesięcznika "Stolica".

Gordyjko - kiedy przyjedziecie z wnukami do Warszawy?Liczę na kolejne spotkanie u Wedla w Złotych Tarasach...

84 komentarze:

 1. Jestem troszeczkę z innej epoki, więc przyznam, że przeraża mnie tak wyniosła nowoczesność, cóż, romantycy tak mają. Trzeba jednak przyznać, że jest WIELKI.
  - pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alinko - to jest nas już DWIE :-))
   Serdeczności !

   Usuń
 2. To jak wysiądęna Centralnym to będę tuż obok tego wieżowca???
  :-))
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu - podziemia wieżowca mają być połączone z Dworcem Centralnym więc .... od razu umówmy się na tarasie widokowym :-)))

   Usuń
  2. To my też na ten taras widokowy Cię zapraszamy:-)))
   Marek z dziewczynami

   Usuń
  3. To już się szykuję!!! :-)

   Usuń
 3. Piękny wpis Stokrotko. Ja po joggingu zakupowym, w tle kolejne. Kiedyś spotkamy się może w Warszawie? Chociaż ja z południa. Na jakieś dobre Latte :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przyjemnością. Mniej więcej jedną trzecią stałych komentatorów znam osobiście i spotkałam się z nimi właśnie w Warszawie.... więc wszystko przed nami :-))

   Usuń
 4. Czułam, że to "pułapka"...;o)
  Wieżowiec "dostałam", czekoladą kusisz...;o)

  Też tęsknię za Tobą, i za Joasią, i Anodę miałam odwiedzić...Ale się nie zanosi na wojaże do Stolicy...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Gordyjeczko że teraz trudno cokolwiek zaplanować i zrealizować....
   Najłatwiej to teraz na własną działkę pojechać:-))

   Usuń
 5. Przyznam, że mierzi mnie każda nowa informacja o budowie nowych dróg, osiedli, wieżowców też. Dlatego cieszę się, że nie doczekam czasów kiedy trawę, krzaczek i drzewo będzie można oglądać "na żywo" w archiwaliach cyfrowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ten wieżowiec specjalnie nie cieszy....
   Zawsze się pocieszam, że Warszawa należy do stolic w ktorej jest bardzo dużo parków, lasów, rezerwatów, ogrodów. I to jest powód do dumy...

   Usuń
 6. Mnie się Chmielna kończy na Marszałkowskiej, dalej nie sięgam na mapie

  OdpowiedzUsuń
 7. Jako rodowita warszawianka jestem tym budynkiem zniesmaczona. A to wszystko jest w ramach "zakryć, zasłonić PKiN, bo to dar od ruskich". Kretyńsko wygląda teraz to centrum z tymi sterczącymi "patykami". I naprawdę cieszę się, że nie będę musiała tego oglądać bo już nie pojadę do Warszawy.
  Dobrego i miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To szkoda że nie przyjedziesz, bo liczyłam na spotkanie.
   W Berlinie nam się nie udało.
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. W stacjach metra, odcinek ursynowski, gribosc płyty fundamentowej to 1,8 m. Na taki wieżowiec nawet 3,5 płyta fundamentową to chyba nie tak wiele. Wieżowiec mize będzie symbolem Warszawy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten to jeszcze jako tako się komponuje z resztą, ale wyobrażasz sobie taki nad brzegiem morza?. Ma powstać w Międzyzdrojach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam o tym wieżowcu w Międzyzdrojach - to jakiś koszmar...!!!

   Usuń
 10. Skoro największy, to i musi mieć najlepsze certyfikaty i największe bajery - a wszystko to niby z troski o dobro i bezpieczeństwo ludzkie. W rzeczywistości to są podstawowe wymogi dla takich budowli, ale co szkodzi ludzi poczarować, jak to się o ich dobro dba.
  Osobiście wolałabym dwa mniejsze i skromniejsze za to z ładnym parkiem wokoło nich, ale ja już jestem stara, to co ja tam się na tym znam....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam w treści Wilmo - ja też nie jestem miłośniczką takich wieżowców...

   Usuń
 11. Mnie się takie hiper nowoczesne budowle kojarzą ze śmiertelnie niebezpiecznymi pułapkami. Przecież wszystkie te niby ekstra zdrowe zabezpieczenia oparte są na energii którą do tych obiektów trzeba dostarczyć. Na pewno jest tam zainstalowanych masę zabezpieczeń przed wszelakimi awariami. Jeżeli jednak ktoś celowo odetnie energię i zniszczy zabezpieczenia, to wszyscy tam żyjący nie mają żadnych szans aby stamtąd wydostać się.
  Jeśli zaś chodzi o pandemię to nie byłoby jej gdyby ludzie zamiast stawiać te wielgie nowoczesne molochy sadzili drzewa, dbali o środowisko, prowadzili zdrowy tryb życia, a także dbali o swoją psychikę. Albowiem wtedy ich organizmy radziły by sobie znacznie lepiej z chorobami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lajk na okoliczność sadzenia drzew etc...
   niestety tą całą ludzką menażerię gdzieś trzeba upchać, żeby tych drzew nie zadeptali zanim puszczą pierwsze listki, stąd pomysł wieżowców... a jeśli ktoś pozbawi czasem ich mieszkańców szans na przeżycie, to czy to w sumie źle?... ludzi naprawdę jest ZA DUŻO na Ziemi, jedyny /i faktycznie naprawdę poważny/ problem w tym, jak w miarę elegancko tą trzodę przetrzebić...
   p.jzns :)

   Usuń
  2. Mario - całkowicie się z Tobą zgadzam.

   Usuń
  3. PKanalia - to co napisałeś jest przerażające...

   Usuń
  4. bo problem przeludnienia faktycznie jest przerażający, odsuwamy ten temat od siebie, unikamy rozmów o tym, że kiedyś coś trzeba będzie z tym zrobić, często negujemy fakt, że jakiekolwiek przeludnienie ma miejsce, liczymy na to, że wszystko jakoś rozwiąże się samo i jest to jak najbardziej zrozumiałe: nikt nie chce być ofiarą decymacji i raczej nikt /poza jakąś garstką psychopatów/ nie chce być jej wykonawcą...

   Usuń
  5. Ta decymacja to już nas dopadła.....

   Usuń
 12. Pamietam z dziecindtwa, ze moze 8pietrowy budynek na glownej ulicy nazywano drapaczem chmur. Jednak wyrobiska pod ziemia i tak nie pozwalaja budowac tak wysokie domy. Pojedyncze 'topole' niezbyt mi sie podobaja. Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Popatrzeć na takie drapacze chmur z daleka, wystarczy. Nie chciałabym w nim mieszkać nawet na krótki czas. Zgadzam się, że to niebezpieczne pułapki.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pani Stokrotko ale olbrzymi ten kamień wykopali. Chyba nie zmieściłby się w moim pokoju:-)
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu - w moim pokoju też by się taki kamień nie zmieścił:-))

   Usuń
 15. O kurczę, ale wysoki! Chciałabym pojechać do stolicy.. Byłam tylko raz z wycieczką szkolną w 2009, ale na kilka godzin w pośpiechu..

  OdpowiedzUsuń
 16. ile kosztuje transport zwykłej, prozaicznej kupy z ostatniego piętra wieżowca na poziom sutereny?... niby głupie pytanie, bo skoro z góry na dół to powinna sama spadać... tak może i jest w kilkupiętrowych domach, ale w wyższych nie jest to już takie oczywiste... z praw fizyki wynika, że kupa może porządnie zdemolować po drodze pion kanalizacyjny i okolice, tedy trzeba jej impet ograniczyć, spowolnić, sfazować, po prostu coś z tym zrobić, aby nie było szkody... tu już sposobu, systemu trzeba, który sam się nie zrobi i to wszystko kosztuje: technologia, know-how, materiał i konkretna robocizna... za te pieniądze można by uratować wiele cennych istnień, jak na przykład słonie, czy jakieś inne małżoraczki ważne dla ekosystemu, o dokarmianiu kotów miejskich już nie wspomnę, bo to oczywiste... ileż takich cudownych stworzeń ginie tylko po to, aby jakiś durny, śmierdzący małpiszon mógł sobie wykonać kupę na którymś tam piętrze... bardzo kosztowną kupę, jak się okazuje...
  puenta jest taka, że wieżowce są okay, ale pod warunkiem stosownych opłat /na rzecz ochrony środowiska, rzecz jasna/ za ich użytkowanie /im wyżej, tym drożej/ plus jakieś ulgi za nie schodzenie na dół, za nie pokazywanie się na mieście, chyba że w celu wykonania kupy taniej gdzieś na parterze, to trzeba już wszystko dokładnie policzyć, żeby słonie, małżoraczki, a przede wszystkim koty nie były stratne...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komentarza z kupą w roli głównej jeszcze nigdy nie miałam, ale zawsze musi być ten pierwszy raz :-))

   Usuń
  2. nie bójmy się trudnych tematów, zwłaszcza że projektując wieżowce nie można udawać, iż tematu nie ma: sprawna kanalizacja to poważna sprawa, warunek zdrowia mieszkańców :)

   Usuń
  3. Przez 10 lat pracowałam na 34 piętrze Intraco przy ul. Stawki - nie było źle tylko wentylacja szwankowała.

   Usuń
  4. do Intraco zaglądałem kiedyś do sauny na jednym z najwyższych pięter... fajnie było, czyściutko i mało ludzi, co różniło ją od obskurnej i przepełnionej sauny przy basenie na Inflanckiej... tylko miała jedną kluczową wadę: nie było "piekiełka", takiego mini baseniku z zimną wodą, żeby doń wskoczyć po sesji saunowania... zawsze miałem dylemat, do której sauny iść, zwykle rzucałem wtedy monetą...
   a potem, po latach odkryłem saunę przy Torze na Stegnach i ta łączyła zalety poprzednich, do tego jeszcze oferowała bicze szkockie za drobną dodatkową opłatą...
   ale to było na parterze niskiego budynku, więc nie na temat...

   Usuń
  5. Bardzo możliwe że się w którejś z wind sporykalismy .....

   Usuń
 17. Też nie lubię tego typu ogromnych obiektów, ale w dobie kurczenia się miejskich przestrzeni, pewnie nie ma wyjścia. Ale nie chciałabym tam mieszkać, te odchylenia i sterylność jakoś do mnie nie przemawiają:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urszulko - w tym wieżowcu będą biura, ale i pracować w nim to żadna przyjemność - prawda???

   Usuń
  2. Drapacze chmur są do bani!
   Powyżej 50 piętra można dostać"choroby morskiej":)

   Usuń
  3. Teoria spiskowa"sixty tank".
   Część podziemna ma połączenie z Dworcem Centralnym,to cztery kondygnacje,w których znajdują się miejsca postojowe dla...
   https://www.youtube.com/watch?v=mpyLsbLEEI0

   Usuń
  4. Inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 1,72 ha.
   Całkowita powierzchnia użytkowa to ok.140 tys m2.
   Warszawa ma 79 parków o powierzchni ok.762 ha.
   Jaka będzie cena za m2 w tym wieżowcu?

   W Paryżu sprzedano jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 5m2
   za 72 tys euro-14 tys euro za m2,to prawie nic:)
   Reklama głosiła,że w mieszkaniu jest toaleta lepsza niż w Wersalu.

   Willi w Nowej Rudzie dostatek,kolejna poszła pod młotek.
   Gminni urzędnicy w Nowej Rudzie sprzedali XIX wieczną willę rodziny Rose w Nowej Rudzie za nieco ponad pół miliona złotych,
   kupiła ją grupa pięciu przedsiębiorców,w tym Olga Tokarczuk
   z mężem oraz właściciele zabytkowego Zamku Sarny w Ścinawce Górnej,Martin Sobczyk i dwóch wspólników,prawników z Warszawy.
   Wszystkie decyzje podejmują wspólnie na zasadzie konsensusu.
   Uważają,że takie połączenie różnych umiejętności i doświadczeń
   -oraz przyjaźń-przyniesie świetną przyszłość tej willi.
   W sąsiedztwie(Rynek)znajduje się kawiarnia"Dobra Nowina"Olgi Tokarczuk i Beaty Kłosowskiej-Tyszki.
   Dzieje się to przez przedsiębiorczości ludzi bardziej niż przez
   działania polityków.

   "Widzimy w historycznych budynkach wielki potencjał kulturalny
   i turystyczny.
   W głowach mamy cały pomysł na to miejsce-ze świetnej jakości wnętrzami,pięknym ogrodem,wysoką kulturą.Nie możemy się wprost doczekać realizacji" powiedziała Olga Tokarczuk
   Usuń
  5. Henryku - niestety film o miejscach postojowych dla.... nie jest dostępny...

   Usuń
  6. Bardzo się cieszę że Pani Olga Tokarczuk kupiła tę willę...

   Usuń
 18. Na czas pandemii najlepsza jest wycieczka do lasu, a takie wieżowce zawsze kojarzą mi się z dreszczowcem o pożarze...

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny będzie jako więzienie. Pierwsze moje skojarzenie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Idziemy do twj restauracji jak juz otworza?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasna sprawa!!! Tylko trzeba już teraz zarezerwować odpowiedni stolik... żebyśmy nie mieli widoku na Nowogrodzką :-)

   Usuń
 21. Czuje podobnie jak Ty. Rozumiem potrzebę nowoczesności ale jak za tym idzie luksus, który dla mnie i tak jest nieosiągalny to mam wrażenie, że ten świat powoli, powoli przejmują pieniądze a przeciętnego człowieka spycha się do roli niewolnika

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawe o czym zapomnieli przy budowie. Mam nadzieje, że nie o windach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Zastanawiam się co jest większe, czy nasze narodowe ego, czy może ten Varso Tower?
  Kolejny pomnik? Fajny ... 😊

  OdpowiedzUsuń
 24. No to mamy w końcu szklane domy :)
  A sercem jestem przy Warsaw Unit ze względów osobistych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja przez 10 lat pracowałam na 34 piętrze INTRACO na ul.Stawki

   Usuń
 25. Jeśli ma być coś wielkie i piękne - to tylko góry i lasy. Nie zachwycają mnie takie wielkimi budowle, może kojarzą mi się z wieżą Word Trade Center, ale dobrze że mamy coś największego ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Elizo - jeśli chodzi o wysokość to najpiękniejsze są wysokie góry.... a jeśli chodzi o piękno to cała przyroda.
   Dziękuję serdecznie za wizytę :-)

   Usuń
 26. Niemal każda europejska stolica ma ogromne żelbetonowo-szklane wieżowce, więc nasza ukochana Warszawa nie może być gorsza.
  Ja też nie przepadam za takim nowoczesnym budownictwem ale nic na to nie poradzę.
  Miłej, słonecznej niedzieli:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Witaj, Stokrotko.

  Jakoś tak średnio przepadam za betonem. Nie podoba mi się ani w detalicznych dekoracjach, ani w monstrualnych budowlach.
  Prezentowane gmaszysko na pewno imponujące, ale jednak - gmaszysko:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też się to gmaszysko nie podoba.
   Serdecznosci Leno.

   Usuń
 28. Klik dobry:)
  przyznam szczerze, że Warszawa z tymi sterczącymi pod niebo słupami przestała mi się podobać. Po prostu burzą moje poczucie estetyki i harmonii.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Na szczęście stare dzielnice Warszawy nie zatraciły swojego charakteru.
   :-)

   Usuń
 29. No proszę! Tego nie wiedziałam, więc dziękuję :)
  Też będziemy mieć drapacz chmur w stolicy... Świetnie! Lubię rewelacyjne komponowanie "starego z nowym" w poczynaniach urbanistycznych. Pozdrawiam ciepło ...

  OdpowiedzUsuń
 30. i po co to? i komu to? komuś chyba spać nie dawała drabina Jakubowa, trudno też pojąć jaką reinterpretację tejże wyrażać będzie ów wieżowiec i jego iglica.

  OdpowiedzUsuń
 31. Mamy coś największego... No cóż.. Nowe czasy. Ja jednak lubię patrzeć na te nowe wieżowce. Nazywają to warszawskim Manhattanem.
  Ciekawym przeżyciem będzie napewno patrzenie na Warszawę z tarasu widokowego. A potem pójść na Stare Miasto i poczuć się lepiej. 😊❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo do Parku Łazienkowskiego - bo tam to już jest przepięknie :-))
   Dziękuję Elu i serdecznie Cię pozdrawiam.

   Usuń
 32. Bardzo nie lubie tych wiezowcow w Warszawie. Okropnie szpeca stolice. Takie moje odczucie po dwoch wizytach w Warszawie. Podobnie w Tokyo i na Manhatanie. Dziwnie czlowieka przytlaczaja takie budowle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście w Warszawie sa jeszcze piękne miejsca.

   Usuń
 33. Niedługo nie będzie widać Pałacu Kultury :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja stolicę odwiedzam zawsze co kilka lat i z każdą wizytą coraz bardziej się zaskakuję. :)

  OdpowiedzUsuń

Mądrzy ludzie powiedzieli...

                                                 Jezioro Boczne w Rydzewie koło Giżycka  1. "Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, ...