piątek, 15 lipca 2022

Delfy - z cyklu "Moja podróż po Grecji"

 /W Grecji byłam w sierpniu roku 2004.../


Legenda mówi, że Zeus chciał się dowiedzieć gdzie jest centrum świata, więc kazał wysłać z obu jego końców naprzeciwko siebie dwa orły. Spotkały się one właśnie nad Delfami.

Miasto to leży na zboczu góry zwanej Parnasem, nad Zatoką Koryncką. Położone jest na gigantycznym tarasie i należy do największych atrakcji w całej Grecji. Czasy największej świetności przeżywało w VI w.p.n.e, kiedy starożytni Grecji zauważyli, że ze zboczy Parnasu zaczyna wydobywać się dym, który powoduje odurzenia u mieszkańców. Po tym odkryciu zbudowano w tym miejscu Wyrocznię.

Znajdowała się ona w świątyni Apollina, a w niej "urzędowała" natchniona przez bogów wróżka Pytia. Oczywiście wraz z biegiem lat same wieszczki zmieniały się, ale imię pozostało to samo. Pytia siedziała na trójnogu nad tą szczeliną w ziemi, z której wydobywały się odurzające opary. Przepowiednie, których udzielała proszącym o radę władcom różnych państw były wieloznaczne.

Do Wyroczni Apollina wiedzie tzw. Święta Droga, a cały teren, w skład którego wchodzi m.inn. Skarbiec Ateńczyków, a także najlepiej zachowany w Grecji Stadion Olimpijski, nosi nazwę Świętego Okręgu.


Idąc do wyroczni, mija się ruiny rzymskich sklepów, w których podróżnicy mogli kupić dary dla bóstw. Następnie są rzędy pustych cokołów. Stały na nich rzeźbione w złocie i brązie niezliczone posągi.

Delfy to nie tylko wyrocznia. Tutaj Ateńczycy wystawili monument upamiętniający zwycięstwo pod Maratonem, zaś Spartanie postawili Pomnik Admirałów, biorących udział w wojnie peloponeskiej.

Na starogreckich kolumnach znajdujących się w Świętym Okręgu do dziś widnieją inskrypcje. Na niektórych kamieniach umieszczono imiona niewolników, wyzwolonych przez swoich właścicieli.

W muzeum znajdującym się na terenie wykopalisk, spośród tysięcy posągów, które stały kiedyś po bokach Świętego Okręgu - można podziwiać odlany w brązie posąg Apollina i wożnicę zaprzęgu, jest to tzw. Auriga Delficki.


Na wschód od Świętego Okręgu wypływa ze skał Źródełko Kastalskie. Tutaj wędrujący po przepowiednię mężczyźni mogli umyć głowę, a tym samym uwolnić się od ciążących na nich grzechów. Wyjątek stanowili mordercy, którzy musieli umyć całe ciało.

"Mój chłopcze, jesteś niepokonany"- takie były słowa Wyroczni Delfickiej skierowane do Aleksandra Wielkiego.

A na murze Wyroczni w Delfach widniała inskrypcja "Gnothi seauton" - poznaj samego siebie...

"Bo Delfy" - jak stwierdził w 1898 r. Henry Adams - "są prawdopodobnie najbardziej greckie ze wszystkiego"

" Gdy się zwiedza tak bezcenne da kultury ośrodki jak Delfy.... narasta szacunek dla archeologii, która spod usypisk, zwałów ziemi, namułów, spod współczesnych wreszcie osad, wydobywa najpiękniejsze świadectwa przeszłości" - tak pisał Eugeniusz Paukszta w "Impresjach greckich. Wichry wśród kolumn".

"Oczywiście ani przez chwilę nie dałbym się zwieść tym wróżbom greckiej Cyganki, Pytii na trójnogu..." - twierdził Mieczysław Jastrun w "Podróży do Grecji"."Czy zaufać przyjacielowi?"

"Jaką ofiarę złożyć bogom?"

"Wywołać czy powstrzymać wojnę?"

Takie pytania do Delfickiej Wyroczni kierowali królowie ale i zwykli obywatele. Wyrok traktowano zawsze jako ostateczny i nieodwołalny.

Gdy patrzyłam na bajkową scenerię Delf, bardzo łatwo było mi uwierzyć, że wszyscy właśnie do Świątyni Apollina przybywali po poradę.
58 komentarzy:

 1. Jest wiele cudownych miejsc do zwiedzania, ale wolałabym je zobaczyć nie w wakacyjne miesiące, ostatnio źle znoszę upały!
  Pozostaje zwiedzanie zimą i poznawanie samej siebie:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu.... poznawanie samego siebie to bardzo wazna podróż...

   Usuń
 2. Tak piękna kraina. A upały faktycznie męczą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię upały, lubię starożytność i przy każdej okazji zwiedzam też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra kondycja jest bardzo ważna przy dalekich wycieczkach...

   Usuń
 4. Tez byłam w Delfach a nie powiedziano mi tam tyłu ciekawych rzeczy.
  Bardzo Pani dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam widziałam nic się nie dowiedziałam ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy cykl zaczęłaś:-)
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś i tam dotrzemy...

  OdpowiedzUsuń
 8. Och, jak ja uwielbiam te klimaty! Cudowny post, ja w Delfach nie byłam, a bardzo chciałabym być.

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam 20 lat temu i chłonęłam całą sobą. 4 lata temu nie było mi dane wrócić, bo... nie było chętnych na wycieczkę ;) W tym roku stawiamy na Olimpię. I oby byli inni chętni, miłośnicy kamoli, ruin i zwiedzania w upale. Za dzisiejszą wycieczkę - dziękuję. Z przyjemnością wróciłam w te strony. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Effko ... W Olimpii też byłam
   Może o tym napiszę...

   Usuń
 10. ale jakież to wredne... mieszkańcy okoliczni byli na haju, to ktoś im to zabrał i wyznaczył wyłączność dla jakiejś porąbanej religijnie paniusi... bez pojęcia... opary delfickie powinny być powszechnie dostępne... ludzie by mniej wódy chlali...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak....bo wychodzi na to że te opary nie były szkodliwe...

   Usuń
  2. w sumie to trochę zażartowałem, bo wszystkie ludy zawsze kontrolowały dostęp do takich zabawek, uznając że nie są dla idiotów... obecnie zaś to idioci kontrolują temat w większości krajów, bo tylko jeden narkotyk /alkohol/ jest legalny... tak więc dostęp do oparów delfickich zapewne też powinien podlegać pewnym ograniczeniom, żeby ktoś sobie krzywdy nimi nie zrobił, ale monopolizowanie ich dla jednej osoby to gruba przesada...

   Usuń
  3. i dodam jeszcze jak Katon o Kartaginie /albo Lepper o Balcerowiczu/, że Marycha powinna być legalna... trzeba się z głupim na łby pozamieniać, aby uważać ją za narkotyk, do tego szkodliiiwy, za to korzyść będzie taka, że zahamuje to rozwój narkomanii /także alkoholowej/ na świecie...

   Usuń
  4. Zgadzam się z Tobą.... A alkoholu pije się coraz więcej...

   Usuń
  5. W sprawie marychy to masz dużo racji...

   Usuń
 11. Niezwykłe miejsce! A jakie stamtąd są widoki! Pewnie mało się na nie zwraca uwagę w obliczu tego starożytnego dziedzictwa:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Urszulko że byłaś w Delfach...

   Usuń
  2. Jeszcze nie, widać to na zdjęciach Twoich i innych blogerów!

   Usuń
  3. To koniecznie pojedź...:-)

   Usuń
 12. Wyszło na to, że Grecja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w którym nie byłe. Pewnie źle, bo ponoć niezłe tam wino, winogrona i takie tam smakołyki śródziemnomorskie. Zamieszkać pewno bym tam nie chciał - nie mój klimat, natomiast za kulturą starożytnej Grecji przepadam i nie mogę się nadziwić, dlaczego współcześnie, co by nie mówić, podupadła w porównaniu z dawnymi czasy, ale pewnie tak już w świecie jest postanowione, że każdy naród ma swoje pięć... no, niech będzie minut piętnaście w historii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak Grecja miała swoje wspaniałe "minuty"..

   Usuń
 13. W Delafach nigdy nie bylem. Ale po przeczytaniu tego teksu mam ochote wybrac sie jak najszybciej:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Stokrotko pamiętam ten tekst z pierwszej książki. Ale teraz jestem daleko od domu wiec nie mogę sprawdzić .....:-)"
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj Stokrotko
  Grecja... Moja jedyna wycieczka samolotowa. Niezapomniane widoki, smaki, opowieści.
  Wiosną i jesienią mogłabym tam trochę pomieszkać
  Pozdrawiam sobotnim słońcem

  OdpowiedzUsuń
 16. Grecja była moją pierwszą zagraniczną destynacją w życiu zatem już zawsze będę miała sentyment. Byłam wtedy w Atenach i na wyspie Skopelos gdzie mieszkaliśmy prawie na plaży. Tamte wakacje to był dla mnie raj, utwierdziły mnie w postanowieniu że muszę zrobić w życiu wszystko żeby poznać tego świata jak najwięcej.
  A najlepsze jest to, że właśnie oglądamy program podróżniczy o Krecie i szukamy lotów w tamtym kierunku. I jeszcze Ty się świetnie wpisałaś w tematykę. Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy że niedługo znowu będziesz w Grecji :-))

   Usuń
 17. Klik dobry:)
  Byłam w Grecji, ale nie wspominam jakoś wyjątkowo pięknie, ponieważ Grecy, jak to Grecy - udają Greka. :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też prawda....
   Ale ja piszę o starożytnej Grecji.
   :-)

   Usuń
 18. Współczesna Grecja i Grecy żyją dochodami z turystyki i niczym więcej. Starożytność jest wspaniała dla jej fanów jedynie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Grecy także dzięki tej starozytnosci mają tyłu turystów z całego świata...

   Usuń
 19. Wyrocznia CIA:)
  Czy można zaufać CIA?
  Jaką ofiarę złożyć bogom CIA?
  Wywołać czy powstrzymać wojnę?
  Zapytaj Molly(CIA):wskazówki dotyczące podróżowania...
  https://www.cia.gov/stories/story/ask-molly-travel-tips/

  Grecja..."opary delfickie"zmusiły strażaków do wycofania się.
  https://youtu.be/nuXXMppgfcw
  :)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryku dziękuję bardzo za lekturę:-))

   Usuń
  2. Jesteś częścią wszystkiego,co przeczytałaś,nie bądź"zamkniętą księgą",bądź"otwartą księgą",jak Twoje kwiaty w ogrodzie.
   :)

   Usuń
  3. Staram się Henryku...:-)

   Usuń
 20. W Grecji byłam kilka razy w różnych miejscach i wszystko wszędzie mi się podobało, nie tylko miejsca starożytne. No, może tylko drażniło mnie typowe zadufanie się w sobie Greków:)
  Jakie to wspaniałe, że po kilku latach można wyciągnąć zdjęcia i powspominać, prawda?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda...wspominam sobie ciągle. Te zdjęcia nie są moje tylko z sieci ....ale mam mnostwo własnych...

   Usuń
 21. Mity greckie czytałam po wielokroć! I chociaż w Grecji byłam tylko raz i to przez tydzień, zawsze z zaciekawieniem czytam o tym kraju, zwłaszcza o jej czasach dawnych!
  Miłej niedzieli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fuscilko będę jeszcze pisac i starozytnej Grecji więc zaglądaj proszę do mnie...

   Usuń
 22. Chciałabym zobaczyć Wyrocznię Apollina. Miałaś wspaniałą wyprawę.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację to byla wspaniala wycieczka.
   Pozdrawiam również.

   Usuń
 23. Uwielbiam mity greckie i rzymskie, chociaż nie zapuściłam się na wycieczkę w tamte tereny, przeczytałam o nich z czystą przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę jeszcze pisać o starożytnej ,Grecji więc zapraszam Cię...

   Usuń
 24. Piękne te Delfy Pani Stokrotko.
  Kasia

  OdpowiedzUsuń

Mijamy się ....

Taki właśnie jest tytuł ostatniej książki Pani Profesor Marii Szyszkowskiej. Kupiłam sobie tę książkę w kawiarni artystycznej "Ewelina&...