czwartek, 17 listopada 2022

Jeszcze jedna stolica Polski - zakończenie

Tekst dedykuję Izie z Płocka, czyli mojej synowej...

 

 

W katedrze, w tzw. Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag ze szczątkami Władysława Hermana i jego syna.

Słynne drzwi płockie składające się z 26 kwater zostały odlane w brązie w Magdeburgu w 1158 roku, a więc o 20 lat wcześniej niż słynne drzwi gnieźnieńskie. Niestety od 1430 roku znajdują się soborze w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Jest kilka hipotez w jaki sposób i dlaczego tam się znalazły. Drzwi, przez które wchodzi się do katedry są wierną, ale jednak kopią tamtych słynnych.

W salach znajdującego się tuż obok katedry muzeum diecezjalnego znajduje się wiele eksponatów mających wielką wartość historyczną np: kielich Konrada Mazowieckiego, herma św, Zygmunta i wspaniałe gotyckie monstrancje.

Naprzeciwko katedry stoi zamek. Ta gotycka budowla, wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego na miejscu zamku Władysława Hermana, była siedzibą książąt mazowieckich do końca XV wieku. Był to już zamek obronny a właściwie potężna warownia. Niestety w roku 1532 jej część wraz ze skarpą osunęła się do Wisły. Najpiękniejsza wieża zamku, nakryta charakterystycznym cebulastym hełmem, pełniła kiedyś funkcję katedralnej dzwonnicy, póżniej zmieniła nazwę na Wieżę Zegarową. Po potopie szwedzkim z oryginalnego zamku Władysława Hermana pozostały właściwie jedynie mury obronne, ale i te rozebrano na początku XIX wieku w czasie pruskich rządów. Natomiast z zamku Kazimierza Wielkiego pozostały wieże Szlachecka i wspomniana już wyżej Zegarowa.

W murach zamku znajduje się Muzeum Mazowieckie, które kontynuje tradycje zasłużonej instytucji kultury powstałej z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego w 1821 roku. To właśnie w tym muzeum znajdują się najwspanialsze zbiory secesyjne w Polsce.

W Płocku znajduje się najstarsza z istniejących i działających w tym samym miejscu szkół w Polsce, jest to słynna Małachowianka. Powstała w XII wieku i była wtedy oczywiście szkołą przykościelną. Jej historia jest bardzo długa i ciekawa, szkola doczekała się niejednaj monografii.

W najstarszej zachowanej części szkoły utworzono muzeum szkolne, a w przylegającej do niej gotyckiej wieży znajduje się obserwatorium astronomiczne.

Jednym z pierwszych wyitnych absolwentów tej szkoły był słynny średniowieczny prawnik Paweł Włodkowic - obrońca interesów Polski w sporze z Krzyżakami. Innymi wybitnymi osobistościami, które ukończyły tę szkołe byli: Ignacy Mościcki, aktor Wincenty Rapacki. socjolog Ludwik Krzywicki, fizyk Jerzy Pniewski, premier RP Tadeusz Mazowiecki, podróżnik Tony Halik. Ukonczyla ją także Iza, której zadedykowałam ten tekst.

Z wieży stojącego na odnowionym rynku ratusza codziennie w samo południe i o godzinie osiemnastej grany jest przez trębacza Hejnał Płocki. Wytworny klasycystyczny ratusz został zaprojektowany przez samego Jakuba Kubickiego, tego samego architekta, który był twórcą warszawskiego Belwederu. Duża atrakcją dla najmłodszych turystów jest ruchoma scena pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego, która odbywa się na wieży ratuszowej tuż po hejnale.

Widok ze Wzgórza Tumskiego na Wisłę i na drugi jej brzeg zawsze zachwycał. Najpierw średniowiecznych władców polskich, którzy się tu osiedlali, potem wszystkich innych mieszkańców tej dawnej stolicy. Zachwyca nadal wszystkich, którzy tam się znajdą.

Urodzony i mieszkający przez wiele lat w Płocku znany liryk, Władysław Broniewski, tak pisał w swoim poemacie "Mazowsze":

"Mnie ta ziemia od innych droższa

ani chcę, ani umiem stąd odejść..."

--------------------------------------------------------------------------------------

Tekst powstał kilka lat temu i znajduje się w mojej książce pt: "Nadal wariuję"

40 komentarzy:

 1. Jak już wspomniałem Stokrotko - nie miałem okazji być w Płocku. Wszystko przede mną, pozdrawiam, na południu śnieg z deszczem :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Stokrotko, wspaniale jest poszerzać wiedzę, dziękuję za interesującą notkę :)

  - pozdrawiam Cię serdecznie i ciepło, :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję An-So i przytulam się do Ciebie serdecznie :-)

   Usuń
 3. Jaguniu,
  pięknie piszesz o Płocku i piękne masz z tego miasta wspomnienia... Niestety, nie byłam - wielka szkoda!
  Serdecznie Cię pozdrawiam
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu - może uda nam się kiedyś razem do Płocka pojechać???

   Usuń
 4. Gdyby nie to że mam te książkę to kupiłbym ją 😀
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kupiłbyś ... bo od kilku lat nie mam już żadnego egzemplarza :-))

   Usuń
  2. Szkoda Stokrotko że już nie masz ani jednego egzemplarza tej książki bo kupiłabym dla koleżanki...
   Ela

   Usuń
 5. Pozdrawiam jeszcze raz Stokrotko. Jak wiesz, książek już nie kupuję, jedynie e - booki. Z papierowymi się nie mieszczę, wyjątek robię dla podręczników - repetytoriów. A pozdrawiam po ... 26 minutach zakupów, była w tym ...Stokrotka. Miłego dnia, na południu prószy :-) .

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie szczegółowo historyczne wycieczki po mniej mi znanych zakątkach Polski :) Bardzo poszerzyłaś moją wiedzę na temat Płocka, o którym jedynie w czasach szkolnych słyszałem, że "kiedyś tam" był krótko stolicą Polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celcie Najmilszy cieszę się bardzo że znajdujesz na moim blogu ciekawe informacje 😀

   Usuń
 7. Nie znam Płocka , z ciekawością przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyno.... Plock nie lezy daleko od Warszawy....

   Usuń
 8. Witaj, Stokrotko.

  W Płocku byłam kilka razy tylko przejazdem, więc z tym większym zainteresowaniem przeczytałam obie części. Jeśli tylko będę miała okazję - na pewno postaram się zawitać na dłużej.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie byłam nigdy w Płocku, nawet przejazdem i nie znam tego miasta, więc z ciekawością przeczytałam te informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na szczęście mam Twoje książki i mogę do nich wracać:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło to czytać....
   Serdeczności Asiu...

   Usuń
 11. Klik dobry:)
  Nigdy w Płocku nie byłam. Żadnego przewodnika o tym mieście też nie czytałam. Dziękuję, że chociaż w ten sposób poznałam nowe dla mnie miasto.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Drzwi gnieźnieńskie widziałam, płockich - nie. Może będzie jeszcze kiedyś okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekaw byłem, gdzie w końcu zawędrowałaś. Będę dalej Cię podglądał.

  OdpowiedzUsuń
 14. Muzeum Mazowieckie to dla mnie numer jeden w Płocku, choć wiele miejsc jest tam cudnych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo słusznie bo to muzeum jest niezwykle ciekawe.:-)

   Usuń
 15. Bardzo pięknie zebralas wszystko co istotne w Płocku a tych istotnych tematow jest w Płocku dużo. ..trzeba do Płocka wrócić
  Piszę telefonem z Ustrzyk zakopanych w śniegu. .pozdrawiam Grazyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Grażynko za Twój telefonowy komentarz :-)

   Usuń
 16. Z wielką przyjemnością czytam Pani teksty szczególnie te o Polsce...

  OdpowiedzUsuń
 17. Ładnie tam, zresztą "piękna nasza Polska cała..." 🌼🌼🌼

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za komentarz na moim blogu i zaproszenie tu.
  Część z płockich zabytków widziałam podczas mojej jesiennej podróży po Mazowszu i okolicach. Chętnie tam wrócę, gdyż miasto ma wiele do pokazania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda Płock jest ciekawym miastem.
   Dziękuję za wizyty na moim blogu...

   Usuń

Spacer "przez Wisłę"- z cyklu "Moja Warszawa"

Dawno nie pisałam o Warszawie w której się urodziłam i całe życie mieszkam. I o której kiedyś napisałam książkę pt: "Moje warszawskie z...