Miasto Ostrołęka znane Francuzom
Nazwa Ostrołęka widnieje na paryskim Łuku Triumfalnym wśród innych nazw pól bitewnych z czasów napoleońskich. Francuzi mogą ją pamiętać za sprawą swojego zwycięstwa nad Rosjanami w bitwie rozegranej tutaj w 1807 r.
W 1996 roku zbudowano tu nowoczesny most podwieszany na łuku. Jest on wzorowany na moście w hiszpańskiej Sewilli. Most ten wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu. Jechałam nim na początku czerwca br w kierunku Rydzewa koło Giżycka na weekend. Wrażenie podczas nocnej jazdy niesamowite...
Górska twierdza w Piątnicy
W położonej niedaleko Łomży Piątnicy nie tylko serki produkują ale znajduje się też twierdza w skład której wchodzi 5 fortów. Tu właśnie dowództwo carskiej Rosji skoncentrowało swoją armię w wojnie przeciwko Niemcom. Twierdza powstała i była wykorzystywana w latach 1887 - 1909. Twierdza strzegła przeprawy przez Narew do Łomży, przez którą przebiegały wtedy główne szlaki komunikacyjne.
A 14 września 2010 roku na terenie Fortu II twierdzy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej i polskiego TU-154 w Smoleńsku.
Ale jadąc przez Piątnicę i tak wszyscy myślą o pysznych serkach - "no bo skąd jak nie z Piątnicy"?
Przez Piątnicę nie tylko przejeżdżamy co roku do Rydzewa ale też zatrzymujemy się tam aby zrobić zakupy na długi wiosenny weekend.
Gniazdo Rodu Lutosławskich
Żyjący w latach 1830-1891 Franciszek Dionizy Lutosławski był doskonałym gospodarzem. Za jego przyczyną wzorowo rozwijał się drozdowski majątek. Sześciu synów Franciszka szeroko rozsławiło ród Lutosławskich. Jeden z tej szóstki Kazimierz był współtwórcą polskiego harcerstwa, To on zaprojektował Krzyż Harcerski, który w tej postaci zachował się do dzisiaj. Największą sławę zyskał jednak wnuk Franciszka - Witold, światowej sławy dyrygent i kompozytor. W dworze w Drozdowie ostatnie miesiące życia spędził też zaprzyjaźniony z rodziną Lutosławskich znany działacz narodowy Roman Dmowski.
Obecnie w dawnej posiadłości Lutosławskich znajduje się Muzeum Przyrody. W jednej z sal muzeum odbywają się koncerty muzyki klasycznej.
Kamień Batorego
W miejscowości Dzbenin nad Narwią znajduje się kamień zwany Kamieniem Batorego. Legenda mówi, że podczas jednego z polowań król Stefan Batory został zraniony przez jelenia. Na szczęście towarzyszący mu lekarz ranę opatrzył, a za "stół operacyjny" posłużył mu wielki głaz narzutowy. To tylko legenda, ale w każdej legendzie tkwi ziarenko prawdy. Ten głaz tu różowy granit o obwodzie 12 metrów...
Na dzisiaj wystarczy Polski Nieznanej.
A może znacie te miejsca i byliście w którymś z nich kiedyś?
Fajne ciekawostki.
OdpowiedzUsuńA serek z Piątnicy oczywiście jemy :-))
Marek z dziewczynami
My też jemy :-))
UsuńStokrotka
Niestety tych miejsc nie znam. Pozdrawiam Stokrotkę po porannej wizycie w Stokrotce - musiałem kupić 9 litrów wody mineralnej, i to wnieść na 4 - te piętro, windy nie ma, ale dla mnie to dobry relaks. No i po sprzątaniu pozdrawiam. Czekam na garść dalszych ciekawostek, Polska faktycznie ma wiele fantastycznych miejsc :-) .
OdpowiedzUsuńJardianie serdecznie Ci dziękuję i pozdrawiam.
UsuńStokrotka
Nie znam, dlatego z ciekawością przeczytałam, pozostawiając pozdrowienia :)
OdpowiedzUsuńWitaj Roksanno dawno Cię u mnie nie było...
UsuńStokrotka
Nie znam żadnego. A widząc nazwę Piątnica, od razu miałam jedno skojarzenie, serki przysłaniają twierdzę. ;)
OdpowiedzUsuńKataszo pewnie ze serki ważniejsze od twierdzy...
UsuńStokrotka
najbardziej znana droga na Ostrołękę to biust pani Joli Lothe... kura i kaczka też tam były, ale w takich okolicznościach przyrody to raczej dłużyzny...
OdpowiedzUsuńp,zjs :)
"Okolicznosci przyrody" wymiatają:-))
UsuńStokrotka
W Ostrołęce byłam dwa razy, mieszka tam blogowa koleżanka związana z Pastelowym Kurnikiem, obok tego mostu przejeżdżałam, Byłyśmy razem w skansenie w Nowogrodzie, pięknie położonym na wzgórkach nad Narwią.
OdpowiedzUsuńMario to dużo zwiedziłas w tym regionie...
UsuńStokrotka
Super ciekawostki. A serki z Piątnicy sa smaczne bardzo. :)
OdpowiedzUsuńPychota te serki :-)
UsuńStokrotka
No nie byłam ale chociaż serki z Piątnicy znam.Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńTe serki są bardzo dobre...
UsuńStokrotka
Piękne Kurpie! Zupełnie nie znam. Byłam w Łomży, w skansenie w Nowogrodzie, ale to już nie Kurpie. No i przejeżdżałam przez Piątnicę. Oczywiście kojarzy się przede wszystkim z mleczarnią ;) Może kiedyś jeszcze dotrę do Kadzidła, do Myszyńca. Może jeszcze zobaczę "Kurpsie" :)
OdpowiedzUsuńHaniu... pewnie ze zobaczysz Kurpie...
UsuńStokrotka
Bardzo fajna jest reklama serków z Piątnicy :-))
OdpowiedzUsuńEla
Elu i ja bardzo ją lubię...
UsuńStokrotka
Za garść ciekawostek pięknie dziękuję kochana:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam miło:)
Bardzo proszę Morgano.
UsuńSerdeczności od Stokrotki
Ten region naszego kraju znam bardzo słabo. Trzeba to zmienić 😉
OdpowiedzUsuńKoniecznie Urszulko :-)
UsuńStokrotka
Cóż... Nie byłam, ale serki kocham!
OdpowiedzUsuńBo pyszne są...
UsuńStokrotka
Mnie oczywiście zainteresowało wspomnienie rodziny Lutosławskich a to za sprawą Witolda L. - kompozytora, którego muzykę bardzo cenię.
OdpowiedzUsuńLechu... byłam pewna takiego Twojego zainteresowania :-)
UsuńStokrotka
Dziękuję Stokrotko za wirtualne wycieczki oraz za ciekawostki. Nie byłam i nie będę w tych miejscach, więc tym bardziej doceniam takie wpisy. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńLenko bardzo serdecznie dziękuję Ci za odwiedziny.
UsuńStokrotka pozdrawia
Bardzo ciekawe! Joanna R
OdpowiedzUsuńDziękuję Ci Joasiu.
UsuńStokrotka