czwartek, 28 listopada 2024

Muzeum, które niejedno ma imię... - część pierwsza

 Muzeum Warszawy ma dziesięć oddziałów.

1. Główna siedziba znajduje się na Rynku Starego Miasta 28-42 w 11 staromiejskich kamieniczkach.


Dawne komnaty mieszczan po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej i niedawnej rekonstrukcji zamienione zostały w nowoczesne przestrzenie wystaw. W 21 gabinetach znajdują się dzieła sztuki i rzeczy codziennego użytku. Wiele z nich to dary warszawianek i warszawiaków oddane do Muzeum jako najcenniejsze rzeczy, które przetrwały po poprzednich pokoleniach. Są tu także obrazy Wojciecha Fangora, zegary warszawskiego zegarmistrza Pateka czy rzeźba delfina uratowana z potopu szwedzkiego i setki przedmiotów z wizerunkiem warszawskiej Syreny. W holu jednej z kamieniczek Muzeum znajduje się oryginalny pomnik warszawskiej Syrenki - tej, której kopia stoi na środku rynku staromiejskiego. A ze szczytu jednej z najwyższych kamieniczek zachwyca widok na Stare i Nowe Miasto.

2. Galeria Rynek 30 znajduje się w jednej z tych kamieniczek.

Można tam obejrzeć wystawy tworzone przez młode artystki i artystów. Są one tworzone przy pomocy różnorodnych środków wyrazu. Jest to przestrzeń współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

Oto urywek ekspozycji pt: "Jak powraca las".


3. Muzeum Farmacji umieszczono na sąsiedniej ulicy Piwnej 31/33

W kamieniczce w której mieści się Muzeum mieszkał kiedyś wybitny barokowy architekt pochodzenia holenderskiego - Tylman z Gameren.
W Muzeum Farmacji przenosimy się do wnętrza apteki sprzed stu lat i odkrywamy niezwykłą kolekcję przyrządów i naczyń używanych dawniej przez aptekarzy. Eksponaty pozwalają poznać historię leków, trucizn i narkotyków stosowanych w Europie. Natomiast specjalna część wystawy przybliża tradycje farmaceutyczne w Japonii. Patronką Muzeum Farmacji jest Antonina Leśniewska. To ona wprowadziła kobiety do zawodu farmaceuty.
Na zdjęciu reklamy wędrownych japońskich aptekarzy z I połowy XIX wieku.


4. Muzeum Odbudowy Starówki - Centrum Interpretacji Zabytku - ulica Brzozowa 11/13

W tym oddziale Muzeum Warszawy poznaje się Stare Miasto, jego przedwojenny kształt, a także historię zniszczenia i odbudowy. Tu dowiadujemy się dlaczego wpisano Starówkę na listę światowego dziedzictwa Unesco. Na wystawie znajdują się oryginalne materiały na temat polskich architektów, konserwatorów, historyków i historyków sztuki, którzy podjęli się dzieła rekonstrukcji niemal całkowicie zrujnowanego historycznego centrum miasta.

Na zdjęciu kilka gablot ze zdjęciami.


5. Barbakan ul. Nowomiejska 15/17

Warszawski Barbakan to obronna część nieistniejącej Bramy Nowomiejskiej, zabytek dawnej miejskiej architektury obronnej. Dzisiejsza forma jest współczesną rekonstrukcją, ale w swej strukturze  Barbakan skrywa elementy budowli wzniesionej w połowie XVI wieku przez Jana Baptystę Wenecjanina. Ze zniszczeń wojennych odbudowano go razem ze Starym Miastem, a pracami nad jego odtworzeniem kierował prof. Jan Zachwatowicz. We wnętrzu Barbakanu znajduje się niezwykle ciekawa wystawa przedstawiająca historię miejskich fortyfikacji.


Poniżej plan Warszawskiej Starówki z zaznaczonymi oddziałami Muzeum Warszawy.
Wstęp do nich w czwartki jest bezpłatny. A w poniedziałki Muzeum jest nieczynne.



Jeśli zainteresowało Was Muzeum Warszawy to serdecznie zapraszam na ciąg dalszy. Będę pisać i pokazywać te oddziały które znajdują się w innych dzielnicach Warszawy.

4 komentarze:

  1. Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem, z chęcią bym się tam wybrał. I pozwiedzał. Pozdrawiam serdecznie Stokrotkę po pół godzinie porannych zakupów,. byłem też i w Stokrotce Stokrotko :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykle ciekawe ekspozycje, muszę wreszcie wybrać się do stolicy!
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  3. Pisz, pisz...Czego nie zwiedzę, to "obczytam"...;o)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzisiaj to już nie damy rady ale obiecuję że w następny czwartek:-))
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń

Muzeum, które niejedno ma imię... - część pierwsza

  Muzeum Warszawy ma dziesięć oddziałów . 1. Główna siedziba znajduje się na Rynku Starego Miasta 28-42 w 11 staromiejskich kamieniczkach. D...