piątek, 22 listopada 2024

Tajemniczy pałac na wyspie, studnia trzech braci i biały kamieniołom - z cyklu "Polska Nieznana"

                                                            Otwock Wielki 

Jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców w Polsce został wzniesiony w końcu XVII wieku dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego. Ulokowano go na malowniczej wyspie Rokola, na jeziorze będącym wiślanym starorzeczem. Pałac zaprojektował najprawdopodobniej architekt polskiego baroku, Tylman z Gameren. Kolejnym właścicielem rezydencji na wyspie był Franciszek Bieliński /1683-1766/. również marszałek wielki koronny. Dał się poznać jako sprawny organizator prac nad porządkowaniem Warszawy w połowie XVIII wieku. Ulica Marszałkowska w centrum stolicy, nosząca tę nazwę od 1770 roku upamiętnia właśnie jego zasługi dla Warszawy. Po II wojnie do końca lat 50. lat w pałacu w Otwocku Wielkim mieścił się zakład poprawczy dla dziewcząt. Potem obiekt stal się własnością Urzędu Rady Ministrów, cały teren wraz z jeziorem ogrodzono i wystawiono straże. W stanie wojennym był jednym z miejsc internowania Lecha Wałęsy. W 2004 roku obiekt przekazano Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dziś mieści się tu Muzeum Wnętrz.

Zwiedzałam jego przepiękne wnętrza kilka lat temu w czasie kilkugodzinnej przerwy w drodze do Kazimierza Dolnego.

                                       Skąd się wziął Cieszyn?



O powstaniu Cieszyna mówi ciekawa legenda: W pewną lipcową noc 810 roku król Leszek III ujrzał na czarnym niebie trzy skrzące się gwiazdy. Odczytał to jako boski znak odnoszący się do jego trzech synów - Bolka, Leszka i Cieszka. Przywołał ich do siebie i polecił udać się w kierunku, w którym zobaczył gwiazdy. Młodzieńcy wraz ze swymi drużynami wyruszyli na poszukiwanie przeznaczenia, lecz już drugiego dnia rozdzielili się. Wiele tygodni wędrowali przez nieprzebyte ostępy puszczańskie, przekraczali strumienie i wspinali się na strome wzgórza. Wieczorami wygrywali na rogu znany im tylko sygnał, ale nie słyszeli nawzajem swoich odpowiedzi. Każdy z książąt stracił już nadzieję na spotkanie z braćmi. Jednego wieczoru drużyna Leszka zatrzymała się na nocleg nad źródłem krystalicznie czystej, orzeźwiającej wody. Leszko przed spoczynkiem jak zwykle zadął w róg i ku swemu ogromnemu zdziwieniu tym razem usłyszał odpowiedzi. Po chwili prze źródle zjwił się Bolko a nazajutrz dołączył do nich Cieszko.
Bracia tak się cieszyli tym spotkaniem, że na jego pamiątkę założyli w tym miejscu gród, który nazwali Cieszynem. A z biegiem lat źródło obudowano i nazwano Studnią Trzech Braci.

W Cieszynie byłam i do Studni Trzech Braci usiłowałam zajrzeć kilka razy...

Niesamowity biały kamieniołom


Nigdy tego kamieniołomu nie widziałam na własne oczy, tylko na filmie krajoznawczym. Znajduje się niecały kilometr na południe od zabudowań Piotrawina, zaledwie kilkadziesiąt metrów od drogi nr 825 na Wyżynie Lubelskiej. Jest to wspaniały punkt widokowy. Z wysokiego, prawie 100 metrowego brzegu ogląda się dolinę Wisły z wpadającą do niej rzeką Kamienną. Na piotrawińskim brzegu działał jeszcze niedawno kamieniołom opoki. Nadal na wysokich ścianach wyrobiska bieleje wapienna skała. Można w niej znależć skamieniałości pochodzące sprzed ok. .... 65 milionów lat.

-------------------------------------------------------------
I takie trzy "bajeczki" Wam dziś opowiedziałam.
Byliście w którejś z nich???

4 komentarze:

  1. Piękne Stokrotko bajeczki, odczytałem od deski do deski. W tych miejscach nigdy nie byłem - jeszcze przynajmniej ;-). Pozdrawiam po zabieganym poranku zakupowym i znad sprzątania :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. W żadnym z tych pieknych miejsc nie byłem i żałuję.
    Wierzyć trudno że Wałęsę w pałacu internowano.
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń
  3. W kamieniołomie byłam, ale innym, na południowym zachodzie Polski.Trochę smutne a trochę straszne miejsce to było - smutne bo żal trochę tych gór rozwalanych. Mieszkanie w Pałacu - jakoś nigdy mi się nie marzyło. Można się w takim pałacu zachodzić na śmierć. Ładna ta legenda o Cieszynie. Serdeczności ślę;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszyn odrobinę znam...;o)
    Reszta przede mną...;o)

    OdpowiedzUsuń

Tajemniczy pałac na wyspie, studnia trzech braci i biały kamieniołom - z cyklu "Polska Nieznana"

                                                             Otwock Wielki  Jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców w Polsce został wzni...