środa, 4 lipca 2018

I jeszcze cytat z "Lapidarium VI"


Takoż pisze Ryszard Kapuściński w 2007 roku /albo jeszcze wczesniej/:

"W naszej współczesnej cywilizacji, w czasie, w którym żyjemy, zwraca uwagę ogromna dominacja polityki nad wszystkimi innymi dziedzinami życia. Zwiększyła się ona głównie dzięki rozwojowi mediów, lub coraz większej wszechobecności, rosnącej partycypacji nawet w naszym życiu prywatnym. Obserwujemy nie tylko personalne ale i merytoryczne zrastanie się, przenikanie światów polityki i mediów, a za tą fuzją stoi i finansuje ją wielki kapitał  - kasa świata".

A na pocieszenie dla wszystkich przerażonych - takie drzewa...

32 komentarze:

 1. Osobiście zgadzam się z opinią Pisarza. Mnie, jako obywatelki, nie powinno mieszać się do polityki, to nie moja działka. Ja wymagam solidnych i uczciwych warunków do życia, bo to obowiązek rządzących. Tymczasem jesteśmy osaczeni polityką, taką w najgorszym wydaniu. Zewsząd
  brudy, awantury, a przecież chodzi o zarządzanie krajem a nie politykę spod magla. Ja widzę tylko ciąganie się za łby, byle ugrać jak najwięcej. Wyłącznie dla siebie.
  Kochana. nerwowy temat rzuciłaś, zdjęcie łagodzi mój osobisty obyczaj, teraz idę do ogrodu. Się wyciszać. Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jakoś nikt Anusiu nie chce tego tematu poruszać.
   Caluski także dla Lary.

   Usuń
 2. I to się zrobiło błędne koło. I ono się coraz szybciej obraca.

  Marek

  OdpowiedzUsuń
 3. Też bałabym się taki temat poruszać.
  Bo przecież brudna polityka wszędzie nas otacza.
  To już wolę podróże.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochana!
  Media dziś są wszechobecne, dziennikarze bardzo mocno przykładają się do zawodu i stąd ten cały chaos.
  Pozdrawiam milutko:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli my się nie zajmiemy polityką, to ona zajmie się nami. I naszymi finansami. I wolnością. Nawet piękno przyroda zza krat jest mniej urzekające.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe. Dziś odbyła się obrona pracy mojego magistranta. Jedno z pytań dotyczyło Natury 2000 w kontekście działalności gospodarczej. Podejrzewam, że chłopak nigdy nie czytał Kapuścińskiego, ale konkluzja była dokładnie taka sama. Ochrona przyrody, ochroną przyrody, gospodarka, gospodarką, ale i tak za tym wszystkim stoi lokalna (w tym, konkretnym przypadku) polityka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prawda. Aczkolwiek z drugiej strony my sami na to przyzwalamy, dając wiarę różnej maści wiadomościom i informacjom ... kupując szmatławe gazety,tracąc często energię na omawianiu wydarzeń, osób, które bez tego zniknęłyby w otchłani zapomnienia ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przyznać, że cytat zmusza do myślenia...

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy polityka i partia nie odbieraja rozumu ludziom?

  Ela

  OdpowiedzUsuń
 10. Przekornie powiem, że gdyby nie media politycy by nie istnieli w naszej świadomości, ale z drugiej strony dzięki tymże mediom wiemy, ot, chociażby to, że mamy premiera matołka... kurczę, jak by nie patrzeć - źle, i pod wiatr, i pod górę... pozdrawiam jeszcze zza rubieży...

  OdpowiedzUsuń
 11. Media oszalały w punkcie polityki, rekordy bije TVN lub TVP Info. jest jedno wyjście by się bronić przed kataklizmem politycznym mediów - nie oglądać. I tak to robię od pewnego czasu i czuję się znacznie lepiej, chociaż na portalach internetowych też jest tej polityki powyżej uszu.Ale tutaj mam możliwość wyboru.Dobry temat podrzuciłaś Stokrotko do przemyślenia, ale myślę, że dla Twoich komentatorów znany i nie trzeba ich przekonywać, natomiast gorzej jest z prostymi telewidzami, którzy wciąż jeszcze ufają w to, co mówi lektor telewizyjny lub zaproszeni goście, przeważnie zgrani do reszty politycy. Niestety, samo życie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego czytam książki na swojej dzialce wśród najblizszych mi osób.
   Bardzo Ci dziękuję za ten komentarz.

   Usuń
 12. Witaj, Stokrotko.

  No tylko popatrz - polityka! A ja żyłam w przeświadczeniu, że nasze życie dominuje nachalna, wlewająca się (chciałoby się napisać - "wszystkimi otworami", ale jestem grzeczną dziewczynką) uszami propaganda pseudo-farmakologiczno-estetyczna...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiesz Leno że polityka nie jedno ma imię.
   :-)

   Usuń
 13. A takie media jak energia elektryczna, gaz, wodociąg, kanalizacja? Też nie są apolityczne? Zwłaszcza kanalizacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wszystko zależy od tego kto kogo w kanał wpuszcza :-))

   Usuń
 14. Moi gospodarze na kwaterze cały dzień na powietrzu różne rzeczy robią i chyba polityka im do życia niepotrzebna...a pogodni i życzliwi bardzo.
  Ja sobie siedzę na tarasie z widokiem na góry i też mi polityka niepotrzebna, za to lody lub zimny drink bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 15. Cudny jest ten perukowiec!!!! Nie mogę Ci napisać nic na ten temat i to z kilku powodów: 1. mam zbyt stargane nerwy tym wszystkim co się w Polsce dzieje; 2. wreszcie dotarło do mnie, że tak naprawdę mamy pół Polski, której to wszystko co się dzieje w Polsce bardzo się podoba.I nic tego nie zmieni, bo jeszcze nigdy przeszczep mózgu się nie udał, a bez takiego zabiegu się nie obędzie.
  3.brakuje mi parlamentarnych słów a nie wypada zanieczyszczać bluzgami Twego bloga. 4.wiem, że jest jedna szansa na tysiąc bym wróciła do kraju,więc po co mam się wywnętrzać???
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń

Stolica Lombardii - zakończenie

Przy kościele Santa Maria delle Grazie w refektarzu znajduje się najsłynniejszy fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza". To p...