czwartek, 25 lipca 2019

Bezmyślność???

                                     Takie lilie mi wyrosły pod oknem działkowego domku.
Ostatnio czytam dużo o ochronie przyrody.
I wyczytałam, że  zanim odrobimy skutki LEX SZYSZKO miną dziesiątki lat. Nawet kilkanaście tysięcy młodych sadzonek nie zrównoważy straty jednego wiekowego drzewa.
Jak podaje Peter Wohlleben w "Sekretnym życiu drzew"- jeden metr kwadratowy lasu to aż kilkadziesiąt albo kilkaset metrów kwadratowych powierzchni liści drzew.
W naszym kraju toczymy wojnę ze smogiem... ale na razie głównie jako bierni obserwatorzy albo ofiary.
Tymczasem walke ze smogiem powinno się toczyć na każdym froncie a nie tylko poprzez programy telewizyjne, w których gadające głowy "mówią co im do głowy wpadnie".
Czy zauważyliście, że ostatnio o tym, jak wielki jest smog w naszym kraju przestało się właściwie mówić?  To najlepszy dowód, że był to tylko temat zastępczy i nikt właściwie smogiem się nie przejął. Oprócz zwykłych ludzi oczywiście.
Zaczęto wprawdzie sadzić w miastach drzewka, ale okazało się to bez sensu w sytuacji gdy w kraju jest susza i wysokie temperatury. A instalacja plenerowa jaka ostatnio powstała w Warszawie na Placu Bankowym tuż przed Ratuszem ... jest po prostu kpiną. Pojechałam specjalnie żeby ją obejrzeć, usiadłam na jednym z drewnianych stelaży. Byłam tam jedyna i nie wytrzymałam długo wśród hałasu i spalin przejeżdżających tuż obok autobusów, samochodów i tramwai. Nie wiem jaki był sens skonstruowania czegoś tak dziwnego skoro w pobliżu są dwa piękne parki - Ogród Saski i Ogród Krasińskich.
O koszeniu w czasie suszy i upałów trawników, które są w centrach dużych miast  nie będę już pisać. Przekracza to moją wytrzymałość psychiczną. Zapytam tylko po co bez przerwy kosi się malutki trawnik koło Zamku Królewskiego w Warszawie. I tak jest całkiem łysy... Na szczęście powstał koło Zamku Ogród Dolny. Ale rośliny w nim posadzone są malutkie i wymagają dużej ilości wody. Upłynie wiele lat zanim urosną.
A wycięto w naszym kraju miliony pięknych, starych i zdrowych drzew. Wszędzie. Nie tylko w Puszczy Białowieskiej.
Na szczęście są w stolicy Łazienki Królewskie. Jest obok nich Ogród Botaniczny. I tam naprawdę można się schować.
Także przed bezmyślnością ludzką.

81 komentarzy:

 1. Za duże jest tempo życia na codzień, za dużo myślimy o np o zakupach, o tym żeby pracy nie stracić, o lekarzach (o politykach i politycy nie wspomnę) o tym wszystkim co nas niepokoi, martwi a ostatnimi czasy tych problemów jest coraz wiecej. Uważamy, myślimy podświadomie,że zieleń i ptaki, zwierzęta wokół nas są i będą zawsze. Nie zdajemy sobie sprawy, że można to wszystko stracić. Przykre to. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyno - chyba bardzo kiepsko u nas z tą świadomością. Ale zwykli ludzie niewiele mogą zrobić.

   Usuń
 2. Stokrotko, ostatnio Twoje posty zrobiły się zaangażowane ;-)
  Masz rację, bezmyślność.
  Chętnie bym podesłała deszcz na te susze, bo u mnie, na południu Japonii (wyspa Kiusiu) spadły takie ilości deszczu, że najstarsi górale nie pamiętają. Straszny kataklizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zauważyłaś Magnolio - piszę o wielu sprawach.

   Usuń
 3. Też myślałam o przyczynach skasowania Janowa Podlaskiego, wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej i nic nie przychodzi mi do głowy, poza prywatą. Gdyby się poszperało w powiązaniach personalnych między prowadzącymi dawniej Janów, a obecną władzą i ich przedstawicielami, pewnie można by się "doskrobać" jakichś zawiści, czy urazów. Podobnie z Puszczą. Należy się przyjrzeć, jak w kryminale :) kto na tej zbrodni korzysta. Przykro mi, że taka się zrobiłam cyniczna, ale kornik drukarz jakoś mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szaarabajko - to nie cynizm. Ja myslę podobnie.

   Usuń
 4. Wielu ludzi chyba zastanawia sie komu zależy na tym, by zniszczyć lasy, czyste powietrze, ekosystemy, relacje z innymi krajami, dobre imię Polski w świecie. Można wysnuć tezę , że chodzi o kasę, tych u żłobu, ale czy tylko? Stanowiska za wszelką cenę, uzależnienie od władzy, poczucie nieomylności i bezkarności...a z naszej strony bezsilność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bezmyślność owszem. I chęć zysku. To, że stoją za tym wielkie pieniądze, które ciurkiem wędrują do niektórych kieszeni nie mam wątpliwości.
  Boli mnie to, co człowiek wyprawia z przyrodą. Enklaw zieleni jest coraz mniej, powietrze coraz gorsze, a 'wielcy' tego świata tylko gadają i gadają, że...trzeba COŚ z tym zrobić. COŚ to znaczy co?
  W Krakowie za 25 mln z pieniędzy podatników wybudują...laboratorium do walki ze...smogiem gdzie naukowcy za nasze pieniądze będą szukać oczywistych odpowiedzi na oczywiste pytania i szukać rozwiązań, które też są oczywiste. Ktoś tu zwariował! Ale nie ja ani nie Ty, Stokrotko.
  p.s. pozwól, że wyjaśnię Stokrotko, że to nie lilie lecz liliowce:-) są piękne!
  p.s.2 jeśli chcesz na chwilę zmienić klimat to zapraszam do mnie:-) uprzedzam jednak, że notka jest dość długa i...strasznie w niej gorąco;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja byłam przekonana że to lilie. Nic to - grunt że się podobają.
   Oczywiście, że wpadnę do Ciebie...

   Usuń
 6. Chwilami się zastanawiam co te rządzące Polską skunksy jeszcze wymyślą. Tu też susza zaczyna doskwierać, chociaż w porównaniu z Warszawą to Berlin ma o wiele więcej wody dookoła niż Warszawa. No i ma nawet lasy, których nikt nie wycina. Bo warszawska otulina leśna znika w podejrzanym tempie.No i nie da się ukryć, że powietrze tu jest o wiele, wiele lepsze, mojemu to się nawet poprawiło POChP, co tutejszego pana dr pulmonologa wielce uradowało.
  Super masz te lilie pod oknem. To wielce dekoracyjne kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu - tylko to nas ratuje, że mamy niedaleko Puszczę Kampinoską, której jeszcze nie zaczęto niszczyć...

   Usuń
 7. A ja akurat wróciłam z sadzenia krzewów wokół nowego lokum naszej wiejskiej biblioteki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nasz radny, jak tylko został radnym - wyciął dziesiątki drzew które czyniły za naszym domem piękny las. Wyciął, bo mu pozwolono. Setki ptaków straciło domki, umilkł cudny poranny ich śpiew, ale za to konie mają się dobrze - z koni jest zysk, z ptaków nie...

  OdpowiedzUsuń
 9. straty są koszmarne, zwłaszcza jeśli sobie uświadomimy, że ścięcie jednego drzewa to nie tylko unicestwienie osobnika, organizmu tego jednego gatunku, ale całego mikro ekosystemu, który funkcjonuje na tym drzewie, w tym drzewie i całej okolicy tego drzewa, nie tylko tej najbliższej, to zaburzenie równowagi dookoła, zniszczenie skomplikowanej sieci powiązań, której istotę i korzyści dla ludzi pojmują jedynie w drobny procencie nawet najlepsi specjaliści od tegoż, a co dopiero "szara ludzia"...
  a ta szara ludzia potrafi być zaiste koszmarnie głupia i prawie nic nie rozumie z tego, jakie samobójstwo i zabójstwo innych na raty popełnia z tej głupoty... ostatnio moja siła spokoju została wystawiona na próbę, gdy przeczytałem jakiś artykuł o oleju palmowym i dyskusję na forum pod tym artykułem... nie powiem, by całkiem głupio gadali, bo ów olej w żywności jest nie tylko jałowy, ale wręcz szkodliwy, tylko rzecz w tym, że to jest najmniej istotna sprawa... nikt na tym forum nie wspomniał o czymś tysiąc razy ważniejszym, jak to, że bezmyślne kupowanie produktów z tym olejem powoduje kasację całych hektarów naturalnego lasu i nie ma to znaczenia, że ów las jest po drugiej stronie Ziemi, bo jego znikanie ma taki sam zabójczy skutek dla ludzi w Polsce, jak znikanie lasów polskich...
  p.jzns /tym razem bez uśmiechu, co najwyżej półgębkiem z uwagi na powagę tematu/...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację - "szara ludzia" jest beznadziejnie ograniczona.
   Dziękuję Ci za ten komentarz.

   Usuń
 10. W miastach beton, co nie jest ani mile dla oka, ani estetyczne.
  Mam w rodzinie Panią Leśnik, zatem znam problem od "podszewki".
  Najgorsi są Ci, którzy niby bronią wycinki drzew( często chorych), a sami mają w domach, mieszkaniach drewniane meble, rzeźby, itp rzeczy. Jak jedna znana dziennikarka, która wszystkim gra na nerwach. Nie wymienię nazwiska.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też akurat u mnie piszę trochę o drzewach i o hotelu dla nietoperzy, prawie w centrum mojego miasta :-). Ale to Holandia... Tu nie walczy się z naturą. Tutaj dba się o nią i chroni :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witaj Stokrotko. Bezmyślność kompletna z tym wycinaniem drzew. Nie mogę tego znieść po prostu. Zamiast wycinać mogliby zacząć sadzić drzewa. U nas jak zwykle wszystko na bakier. Niestety.

  Ściskam Cię mocno

  OdpowiedzUsuń
 13. Smutny temat poruszyłaś, który zastanawia mnie już od długiego czasu. Co dają drzewa wie każdy średnio rozgarnięty człowiek - patrząc na to, co dzieje się z klimatem i powietrzem wnioski nasuwają się same. A u mnie w mieście wciąż niszczy się całe połacie drzew... tak jak na całym świecie.
  Chyba gatunek ludzki przestał być rozumnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba gatunek ludzki dąży do samounicestwienia...

   Usuń
 14. Kocham drzewa Jadwiniu. Oczy wilgotnieja, gdy widze to i slysze ... :(

  OdpowiedzUsuń
 15. To wszystko smutna prawda,ale ja jeszcze sie ciesze zupelna ciemnoscia w Zwierzyncu i ogromnymi drzewami kolo domku cory.Czyzby to byly juz wyjatkowe miejsca?Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu - na mojej działce i w okolicy też jeszcze mnóstwo pięknych zielonych drzew...

   Usuń
 16. Kilka lat temu podwórko przed moim blokiem przeszło metamorfozę Jakiś projektant krajobrazu w ramach projektu "Zielone podwórka" wymyślił, że zlikwiduje się asfaltowe boisko zamieniając je w trawnik,posadzi się ozdobne krzewy, postawi ławeczki. Szkoda, że do projektu nie pasowała mu piękna, dzika czereśnia, która rosła na samym środku placu. Dla realizacji planu, wycięto duże, zdrowe drzewo.🌳 I wymyślił to fachowiec! Czego go uczono? Gdzie miał rozum ktoś, kto zatwierdzał projekt do realizacji?

  Stokrotko! Bardzo Ci dziękuję za wygrzebanie z otchłani Internetu mojego bloga! To znaczy, że można i że tylko ja tego nie potrafię.😘

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko - może ktoś mu polecił zlikwidować to drzewo??? Bo mu psuło widok na coś tam...
   Cieszę się, że wróciłaś do blogowania.

   Usuń
  2. Rzecz w tym, że wszystkim to drzewo się podobało, nikomu nie zasłaniało okien. Na dodatek było zdrowe! Do dziś nie mogę tego drzewa przeboleć!😢

   Usuń
  3. Wcale Ci się nie dziwię, bo ja też rozpaczam nad każdym wyciętym drzewem,,,

   Usuń
 17. Pytasz o sens tej oazy na Placu Bankowym. Widocznie nie zauważyłaś budki z piwem i samochodów, z których sprzedają frytki i hamburgery. :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to miałby być powód.... to rzeczywiście ręce opadają...

   Usuń
 18. Masz rację Stokrotko, to bezmyślność. Polak zanim pomyśleć najpierw wykonuje, a potem myśli. Tak to już jest. Mówimy o ekologii, niewiele w tym celu robiąc...
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 19. Nawet nie chce mi się pisać już na ten temat, bo najchętniej waliłabym w te zabetonowane łby urzędnicze. Może coś by dotarło, chociaż wątpię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lidio - do zabetonowanych łbów nic nie dotrze...

   Usuń
  2. 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych wynika z produkcji cementu-więcej niż globalny ruch lotniczy 3%.
   Cement to substancja,która utrzymuje świat razem.
   Ludzkość od tej szarej istoty więcej zużywa tylko wody.
   Niesamowite cztery miliardy ton cementu produkowane i instalowane są rok po roku.
   Jak podaje flightradar24 w środę 24 lipca 2019 został pobity rekord lotów samolotów w ciągu jednego dnia-225 000 bez samolotów wojskowych.
   W Kłodzku zabetonowane łby urzędnicze(PKP) wycięły piękne wierzby rosnące na promenadzie.Nie zabrała ich powódź w 1997 roku,wycięli je urzędnicy!Brutalizm!
   https://kłodzko.naszemiasto.pl/wycieto-wierzby-na-promenadzie-ludzie-kultury-i-milosnicy/ar/c1-6284813
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Witam Cię serdecznie Henryku!!!
   Bardzo się cieszę że JESTEŚ!!!
   Gdzie byłeś tak długo jak Cię nie było na moim blogu???

   Usuń
 20. Jaguniu,

  jest takie powiedzenie "był las-nie było nas, nie będzie nas -będzie
  las". Najbardziej wzrusza mnie powiedzenie, że, "drzewa umierają
  stojąc"...Kiedyś widziałam gołębia, chyba zatrutego karmą, który leciał
  głową w dół aż rozbił się na betonie. Pomyślałam wtedy, że skoro drzewa
  umierają stojąc to ptaki umierają w locie... Drzewa to potęga, niektóre
  żyją po kilkaset lat, popatrz na dorodnego dęba, podniebną topolę, jodłę
  "która szumi na gór szczycie", nie mówiąc o egzotycznych - baobabie czy
  sekwoji, które miałam okazję w tym roku podziwiać nad Jeziorem
  Bodeńskim, na Wyspie Mainau - Wyspie Kwiatów. Każde ścinane drzewo to
  dla mnie egzekucja na niewinnym. Przyroda wciąż nas chroni przed
  zagładą, którą sami sobie fundujemy bezmyślnym używaniem życia - życie
  należy celebrować, szanować, kłaniać mu się wraz z codziennym wschodem
  słońca... A co my robimy? Żerujemy na nim, wydaje nam się, że świat
  jest nieśmiertelny tak samo jak my... Las przetrwa bo natura ma swoje
  prawa, my nie bo dla nas prawa są tylko po to aby je omijać...

  Serdecznie Cię pozdrawiam

  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu - wolałabym nie zgadzac się z tym co piszesz.... ale masz rację...

   Usuń
 21. Niestety w walce o władze suwerena bardziej interesuje pięćset plus niż smog, drzewa, przyroda. Zatem polityków mamy takich jakich suweren sobie zafundował. Przykre to, że tak bezmyślnie niszczymy naszą planetę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jechalam w kierunku Pilawy przez Gore Kalwarie, juz przed pilawa sa piekne lasy, z przerazeniem widze jak cale polacie wycinaja , ciagle wycinaja, wiec efekt Szyszko ciagle dziala i robi niewiarygodne spustoszenia. Serce krwawi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko - ja też obserwuję że to wycinanie lasów ciągle trwa...
   To okropnie boli...

   Usuń
 23. Kiedyś wycinało się lasy i puszczę dla zysku bo to dobre miejsce pod inwestycje, budowle (tak było miedzy innymi z Puszczą) i tak też jest teraz.... chodzi o kasę - jak zwykle. Zazwyczaj chodzi o pieniądz.e wycinać to jest łatwo... piłą raz ciach i po sprawie a potem płacz że jest źle... Niszczyć łatwo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Ervisho... ale to takie smutne...

   Usuń
  2. Serce się kraje ale co poradzić :(

   Usuń
  3. Zwykli ludzie nic nie poradzą.

   Usuń
  4. A to nie jest tak, że dzięki zwykłym ludziom czasem "góra" zaczyna myśleć i coś robić?

   Usuń
  5. Bywa tak czasami ale bardzo rzadko.

   Usuń
 24. Skoro chcemy nowych dróg, to wycinamy lasy, skoro chcemy nowych działek budowlanych to wycinamy lasy, nawet ekologiczne ścieżki rowerowe to parę tysięcy drzewnych trupów...
  Chcemy cywilizacji ?? Pięknych domów, chodników, autostrad ?? Wszystko ma swoją cenę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest brutalna prawda Gordyjeczko.
   Ale nie wszystko jest uzasadnione i mądre.

   Usuń
  2. A kiedykolwiek było ?? ;o)

   Usuń
 25. Mam wrażenie, że te wszystkie akcje, to kolejny piknik wyborczy. Gawiedź chce - gawiedzi się obiecuje. To na prawdę nic nie kosztuje, a może przynieść dodatkowe głosy przy urnach wyborczych. I nie jedyny to temat. Buziaki ślę, Jagódko, przekopałam kolejny raz nie wiem, czy się zaloguję znowu. Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udało Ci sie Anusiu.
   Bardzo Ci dziękuję.
   KONIECZNIE zajrzyj jutro!!!

   Usuń
 26. Natura jest moją przyjaciółką i jak wiedzę ile drzew traci życie, jak natura zostaje zabijana... napiszę szczerze...roznosi mnie na całego. W moim mieście prezydent szczyci się tym, co zrobił dla natury. Dał nawet beznadziejny plakat dla idiotów, jak to posadził wiele drzew. Tylko idiota się na to nabierze, a że znów na niego zagłosowano, to chyba wskazuje, że wielu ślepców zamieszkuje moje miasto... Moje miasto to klocek, parki, pola, lasy są masowo niszczone. Budynek na budynku. W miejscu malutkiego parku powstają apartamenty dla bogaczy...apartamenty drogie z widokiem na bloki. Tak ściśnięte, że bez problemu można podglądać sąsiada... Smog straszny, wstyd, że w 21 wieku mamy takie powietrze. Zimą to trzeba mieć maskę, bo inaczej dychać nie idzie. Usłyszałam w TV, że polska powoli staje się betonową polską...coś w tym jest... niestety. Bez natury będzie źle, natura jest naszą wierną przyjaciółką, a szacunek do niej coraz mniejszy. Przecież widać gołym okiem, że brak szacunku dla Matki Natury ma złe skutki. Jestem za naturą, bo wiem, że w niej siła. Wspaniale, że napisałaś tak ważny post, to jest wkład w dobro natury. Każdy mały wkład się liczy, każdy. <3 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja witam Cię znowu bardzo serdecznie na moim blogu.
   I dziękuję za bardzo wartościowy komentarz.
   Zapraszam na stałe...
   :-)

   Usuń
 27. Witaj, Stokrotko.

  To ja znowu tyle tylko:

  https://www.youtube.com/watch?v=jqf2TpqAwmY

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leno - byłam pewna, że to będzie "Pamiętajcie o ogrodach"!!!!
   Dziękuję serdecznie.

   Usuń
  2. W takim razie utworek, który zajmuje drugie miejsce na mojej liście "piosenek wszechczasów":) Metaforycznie nieco, ale też, jak sądzę, w temacie:):

   https://www.youtube.com/watch?v=VOgFZfRVaww

   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Oczywiście że w temacie...
   Bardzo bardzo Ci dziękuję.
   I to jest MOJA piosenka.

   Usuń
 28. U tak zwanego szarego obywatela wycinanie drzew to w dużej mierze bezmyślność i niemożność powiązania przyczyny ze skutkiem. Opadające liście śmiecą, więc się wycina drzewa, a o związku suszy z drzewami wiele ludzi nie ma pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety Mario - mam takich znajomych działkowiczów o których piszesz...

   Usuń
 29. Stokrotko, cóż powiedzieć mogę po przeczytaniu Twoich słów i komentarzy. Dobrze, że jest nas wiele myślących podobnie, tylko niech to się przełoży na głos przy urnach wyborczych.

  OdpowiedzUsuń
 30. Miejsce urodzenia Zalesie, wskazuje jednoznacznie, że las jest dla mnie sprawą priorytetową. Tak się stało, że po przeprowadzce na wieś zasadzilismy na ugorze obok domu 400 świerków. Teraz mają już niektóre po 10 m. Są cudne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joasiu - to macie obok siebie piękny i własny las świerkowy.
   Gratuluję.
   :-)

   Usuń
 31. Cóż, na ludzką bezmyślność nie ma lekarstwa, a już zwłaszcza gdy jest ona domeną rządzących. Wybory za pasem, pamiętajmy o planach dotyczących ochrony środowiska, zanim postawimy krzyżyk przy konkretnym ugrupowaniu. To jedyna choć wciąż słaba możliwość wpływu na sytuację.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam polecam w tym miejscu książkę 'kąpiele leśne' o której też pisałam u siebie. Las to kosmos na Ziemi... pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 33. To takie smutne... Przecież nasza planeta umiera !!! To mnie przeraża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też to przeraża dlatego o tym napisałam.

   Usuń

Mądrzy ludzie powiedzieli...

                                                 Jezioro Boczne w Rydzewie koło Giżycka  1. "Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, ...