środa, 11 listopada 2020

Niepodległość i Wolność


W ubiegłym roku o tej porze byłam na uroczystościach związanych z rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pozostały mi drobne pamiątki w postaci zaproszenia i znaczka z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Na odwrocie kartonika, który widzicie na zdjęciu wypisano słowa Marszałka:

"Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich"

Powiedział to człowiek, któremu daleko było do ideału. Wspomnę tylko obóz w Berezie Kartuskiej, do którego można było trafić tylko na podstawie orzeczenia policji, że dana osoba jest niebezpieczna dla kraju.

Lata dwudzieste i lata trzydzieste XX wieku były niezwykle burzliwe. To wtedy zamordowano pierwszego prezydenta w Niepodległej Polsce - Gabriela Narutowicza. II Rzeczypospolita to antysemityzm, walka o demokrację, o równe prawa dla kobiet. Już wtedy zbuntowane kobiety przychodziły z parasolkami pod dom /Belweder/ Piłsudskiego. To wtedy Tadeusz Boy-Żeleński napisał "Piekło Kobiet".

Burzliwe i bogate życie elit II Rzeczypospolitej, huczne przyjecia i uczty  .... /słynny wjazd konno adiutanta Naczelnika do restauracji "Adria"/.... i okropna bieda. A także pedofilia. Nieletnie dziewczynki w domach publicznych... Narkotyki i zabójstwa.

Gangi i wymuszanie haraczy. Śmierć strajkujących robotników /strajki w roku 1923/. Walki uliczne między różnymi politycznym ugrupowaniami....że o zamachu majowym rozpoczynającym 13-letnie rządy sanacji nie wspomnę.

----------------------------------------------------------------

Na Canal Plus zaczęłam oglądać film pt: "Król" powstały na podstawie książki o tym samym tytule napisanej przez Szczepana Twardocha. Okrutny, mroczny film... Mam także tę książkę.

W tytule tego tekstu umieściłam słowa Niepodległość i Wolność.

Słowa bliskoznaczne ale znaczące coś zupełnie innego. Ale i o jedno i o drugie trzeba walczyć.

Ale żeby było pięknie to posłuchajcie sobie:

https://www.youtube.com/watch?v=EDpKIb3eGk0

--------------------------------------------------------------------

Jeszcze nigdy mnie nie zawiedliście więc i teraz Wasze komentarze z pewnością będą na najwyższym poziomie.

A ten jesienny "bukiet", który wczoraj sfotografowałam na trawniku koło mojego domu to oczywiście dla Was.

96 komentarzy:

 1. -- i jak to jest, że o tę wolność ciągle trzeba walczyć ? a przecież / moje myśli znasz (fb)/człowiekowi nie potrzeba wiele, by być szczęśliwym ... no może poza tymi, którzy się "nażreć" nie mogą ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybacz, ale krój pisma nie budzi we mnie ciepłych uczuć. Kojarzy mi się wyłącznie z bezsensownymi grającymi ławeczkami, na które niepotrzebnie wydano gromadę pieniędzy.:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrawiam Stokrotko po nadrannym spacerze z maseczką w tle. U mnie silna mgła. Wpis dający do myślenia. Ślę serdeczności !

  OdpowiedzUsuń
 4. Mit założycielski "niepodległości Piłsudskiego", mit założycielski PiS Polski Narodowej... Nic tylko mity kolejne i następne. A gdzie prawda nie mityczna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś może wyjdzie na jaw - tylko kiedy???

   Usuń
  2. - Czekaj, Matka, latka ...
   Wybacz tę poufałość w parafrazie... Dziś coraz częściej prawda ma twarz Prezesa z Krzywym Zgryzem, Premiera, Prezydenta, a prawda wg IPN, prawda wybijająca się na mordy kiboli-narodowców i ochraniających ich nielegalny pochód policjantów, te "prawdy" nie budzą we mnie zaufania... Uciekam w starożytność. Tam jednak, momentami było bliżej prawdy...

   Usuń
 5. Oglądałam ten odcinek serialu "Król", książki nie znam. Zaskoczył mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie wszystko było tak jak w książce czy w filmie..... ale...dobrze z pewnością wtedy nie było...

   Usuń
 6. Ileż to analogii się nasuwa...

  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda tylko, że upajając się odzyskaniem Niepodległości tak mało zawsze uwypuklano ( i nadal tak jest) przyczyny owego popadnięcia w niewolę. A nic, naprawdę nic nie dzieje się bez powodu. Wiesz, pomimo tak wielu błędów okresu międzywojnia nadal jestem pełna podziwu dla tamtych ludzi, że z trudem, często błądząc, jednak zebrali te trzy tak różne po latach niewoli kawałki kraju i scalili je. A p. Piłsudski jakoś nigdy nie cieszył się moją sympatią, co ani chybi wyniosłam z domu rodzinnego.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
 8. A w tle pani Godek i skandal z Dziwiszem i Gulbinowiczem - oto Polska właśnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w tle McCarrick,gniazdo gejów i pedofili-czyli Watykan...
   https://www.ncronline.org

   Tutaj cały raport,400 stron...
   www.vatican.va/resources/resources_rapporto_card_mccarrick_20201110_en.pdf

   Usuń
  2. Ewo - i jeszcze Papież JPII odbrązowiony!!!

   Usuń
  3. Henryku - jestem tym wszystkim przerażona...

   Usuń
  4. Spokojnie:)Spodziewaj się wkrótce"cudów".Wielcy Bracia poinstruują nas,że pandemia Covid-19 zmienia się w niewiele więcej niż złą grypę,"Szczepionka Biden"spowoduje cudowne wyzdrowienie i zakończy potrzebę blokad,masek,dystansu społecznego z czasów Trumpa.
   W cudowny sposób znikną parasolki,pedofile,podżegacze, itp.
   I wojna światowa-była wojną,która miała zakończyć wszystkie wojny.Która z dzisiejszych wojen skończy się najszybciej?
   -wojna z rakiem
   -wojna z biedą
   -wojna z terroryzmem
   -wojna z narkotykami
   -wojna z Covid-19
   Znam wyniki-głosuj:)

   Usuń
  5. -wojna z Covid-19-84%
   -wojna z narkotykami-12%
   -wojna z terroryzmem-3%
   -wojna z biedą-1%
   -wojna z rakiem-0%
   Jeszcze kilka potyczek z wirusem i zostaniemy biedni z rakiem...ale zostaną nam też drzewa:)
   "Bycie biednym i bez drzew to bycie najbardziej wygłodniałym człowiekiem na świecie.Bycie biednym i posiadać drzewa oznacza,bycie całkowicie bogatym w sposób,którego nie można kupić za pieniądze"-Clarissa Pinkola Estes
   :)

   Usuń
  6. Gdyby dobrobyt liczyć liczbą browarów,to tuż przed wybuchem I wojny światowej,na ziemiach Polski działało 500 browarów.
   U schyłku II RP działało już tylko 137 browarów.
   PRL kontynuowała zapaść sztuki browarskiej.U schyłku PRL zostało już tylko 80 browarów.Dno ostatecznie zostało osiągnięte 2010 roku,liczba browarów spadła do 64.
   W roku 2016 sztuka browarska odbiła się o dna,powstało 60 nowych browarów i mamy obecnie 210 browarów.
   Trzecie miejsce w Europie po Niemcach i Brytyjczykach.
   Niestety,większość polskiego rynku należy do zagranicznych koncernów.

   Usuń
  7. Raz jeszcze Ci dziękuję.

   Usuń
  8. Stokrotko! wszystko w swoim czasie:)

   Usuń
 9. Wraz z upływem czasu główne postaci istotnych wydarzeń historycznych nabierają szlachetnych cech. Zapomina się o ich błędach, wadach, o niecnych czynach. Zostaje niemal kryształ, postać pomnikowa. W końcu muszą być jakieś autorytety dla mas. Większość to kupuje. Osobiście lubię odbrązowić takie osoby, aby zobaczyć jakimi były ludzmi, ale jednocześnie nie odbieram im zasług. Wyjście przed szereg wymagało zawsze wielkiej odwagi. I jeśli taka osoba ma zasługi, trzeba jej oddać sprawiedliwość. W moim domu nie gloryfikowało się Piłsudskiego, choć w jego oddziałach walczył mój dziadek, ojciec ojca. Był uczestnikiem ważnych bitew i szczęśliwie przeżył każdą z nich, choć w ostatniej był ciężko ranny i z kulą w nodze żył do 1983 roku czyli do śmierci. I dziadek i później ojciec, nienawidzili bolszewików, ale chyba mieli zdrowy osąd rzeczywistości i widzieli więcej niż ogłaszano publicznie. Może po nich mam taki przekorny charakter i na każdą władze patrzę bardzo krytycznie:)
  Wolność to duże słowo, ale odnosi się także do małej jednostki. Teoretycznie żyjemy w wolnym kraju, ale bywa, że czujemy się zniewoleni przez swój własny rząd. Dla mnie ważne jest także to,abym wokół siebie stworzyła swoją własną wolność, w pracy i w domu. Nawet siebie na blogu wiele razy pisałam, że nie znoszę przymusu i nakazu. Poczucie wolności bardzo podnosi jakość mojego życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie Ci dziękuję za wspaniały komentarz.
   :-)

   Usuń
 10. Ksiazke czytalam, cenie Twardocha. Caly cykl o zyciu elit w miedzywohennej przeslania rzeczywisty obraz zycia i problemow kraju, ale ma racje przedmowczyni, ze scalenie ziem i ludnosci z trzech zaborow to bylo ogromne zadanie.Bereza, walja z przeciwnikami, antysemityzm itd itdto wszystko fakty, ale ja patrze tez na te czasy poprzez lisy Wojciecha Korfantego, tez jednego z tworcow Niepidleglej. Nic nie jest proste, szlachetne. Walja o wladze i traktowanie'pospolstwa'ciagle taka sama. Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu - są sprawy które się nigdy nie zmieniają.
   Na przykład traktowanie zwykłych obywateli przez rządzących.

   Usuń
 11. Każdy widzi to co chce widzieć, ale niektórzy widzą więcej ...
  Polska po 1918 r. nie była Polską marzeń wszystkich, którzy o nią walczyli. Ale czy lepsza była Polska przed, czy po rozbiorowa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że porozbiorowa.
   A ja jestem /może pamiętasz?/ wnuczką legionisty...

   Usuń
  2. Nooo, już dawno wirtualnie podaliśmy sobie rączki.

   Usuń
 12. niepodległość i wolność to pojęcia dość często mylone, zwłaszcza obecnie w narracji obecnego reżimu...
  niepodległość (lub niezawisłość) to wolność państwa zarządzającego krajem /względna zresztą, bo pełnej, stuprocentowej wolności nie ma żadne państwo/, ale to nie implikuje wolności obywateli... co więcej, może być nawet tak /aczkolwiek raczej teoretycznie/, że więcej wolności mają obywatele w kraju, którym zarządza inne państwo...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ mamy czasy - niech to diabli wezmą!!!

   Usuń
  2. no, bo cóż to za wolność, gdy /przykładowo/ kobiety nie mogą decydować o sobie?... czyli wychodzi na to, że lepiej jest, aby Polską (krajem) zarządzała np. Holandia (państwo), zakładając, że ustanowi takie prawo, jak u siebie...

   Usuń
  3. A wielu Polaków nie zdaje sobie nawet sprawy z tego że nie żyje w wolnym kraju....

   Usuń
 13. Chińskie przekleństwo mówi " obyś żył w ciekawych czasach" dotyczy to wszystkich przemian, rewolucji, wojen, utworzenia Niepodległej Polski też. Mimo wszystko cieszę się dzisiaj wolnością podróży, w pewnym stopniu wypowiedzi i pięknem naszego kraju. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że jest teraz lepiej.... Zeby jeszcze się ta zaraza skończyła!!!

   Usuń
  2. Nie trzeba było na tę zarazę głosować. Nie są to "wypominki" ad personam.

   Usuń
 14. Już taki nasz narodowy urok, że ciągle o coś musimy walczyć...;o)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Król" bez "Królestwa" jest jedynie połową całości. Pierwsza książka jest o przyczynach, druga o skutkach. W/g mnie ;)

  Państwo będzie i sprawiedliwe i trwałe, jeśli stanie w prawdzie. Sorki za patos, ale akurat w tym przypadku pasuje jak ulał ;) Kiedyś mi się wydawało, że lepiej jest sprawy bolesne "uklepać", że ludzie zapomną, a przynajmniej zostanie im piękna legenda. Dziś już tak nie myślę. Bo ludzie nie zapominają, a dawne krzywdy z czasem rosną, jak ciasto na drożdżach.

  OdpowiedzUsuń
 16. A Święto, które mogło być rodzinne, radosne, znów zostało przejęte przez narodowcow!

  OdpowiedzUsuń
 17. Stokrotko jestem przerażona tym co się teraz dzieje w Warszawie
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu - cieszę się że mieszkam daleko od centrum Warszawy.

   Usuń
 18. Jakoś tak do pojęć: niepodległość i wolność tego, co było i jest skojarzyły mi się słowa romantycznego wieszcza: "Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość sprawiedliwość".
  Bo bez prawa i sprawiedliwości nie ma prawdziwej wolności i niepodległości. (Przepraszam za rym częstochowski, ale tak to brzmi)
  Serdeczności posyłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne słowa pięknego wiersza Basiu.
   Bardzo Ci dziękuję :-)

   Usuń
  2. Julian Tuwim to na pewno nie "romantyczny wieszcz", a jego "Kwiaty polskie" to nie poemat typu bajronowskiego .

   Usuń
  3. Nie chodziło mi o romantycznego wieszcza: Mickiewicza, Norwida czy Słowackiego, źle się wyraziłam. "Kwiaty polskie" Tuwima to dla mnie utwór, który ma wiele cech gatunku charakterystycznego dla romantyzmu - poematu dygresyjnego. Natomiast tęsknotę za krajem można porównać do tęsknoty poetów tworzących w romantyzmie.
   Przepraszam za przejęzyczenie.
   Chyba covid mi coś pomieszał podczas pisania komentarza :)

   Usuń
  4. Wszystko w porządku Basiu.
   :-)

   Usuń
 19. Każdorazowe słuchanie tej niezwykłej pieśni powoduje łzy.....
  Żal, że tak trudno znaleźć wspólny język, podać sobie dłoń bez złych inytencji. Tyle przeszliśmy jako naród, mamy taką trudną historię i dalej brak porozumienia. Żal......

  OdpowiedzUsuń
 20. Co roku w tym dniu jestem zniesmaczona tymi "pariotami" z marszu. Co roku bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeszcze nie trafiłam na Króla.
  Walczmy, walczmy ale czy jest jeszcze o co? Nie łatwe czasy nastały, zresztą każde czasy mają swoje plusy i minusy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Momentami , dałam się zwieść, że rząd objął ktoś inny . Chciałam by było inaczej więc dałam się nabrać, że "jesteśmy inni, ze jesteśmy lepsi, ze będzie lepiej ". Pomnika, Bitwy Warszawskiej -brak Pomnika Niepodległości to nie jest nieudolność a zostałam oszukana. Dziś zostałam oszukana kolejny raz. Mając w garści wszystkie resorty siłowe. Policje wolski , służby, na Marsz Niepodległości wysyła się policję niczym na wojnę ? Przeciwko swoim ? Do wyłapania zadymiarzy nie trzeba takich ilości ludzi i sprzętu a inteligencji i determinacji i wcześniejszego operacyjnego przygotowania. Ileś razy dałam się zwieść ,że będzie jakaś niepodległość ,że będzie jakaś wolność dalej niźli do granic mojego domu . Dałam się zwieść bo nie wiem kto rządził, nie wiem kto rządzi teraz, nie wiem skąd idą rozkazy i czemu mają służyć. Wiem też ,że nie ma nikogo kto by gwarantował pozytywna zmianę. Nie ma nikogo w perspektywie kto by miał honor i w związku z tym dotrzymywał danego słowa. Na początku Polski, ludzie mieli honor i dotrzymywali słowa. Dlatego się udało odbudować kraj po zaborach . Teraz... nie ma najmniejszego problemu by odebrać możliwość pracy małym, bezsilnym, wielkim nie mówiąc nic . Codzienny ....już tylko sadystyczny wobec ludzi, bełkot premiera i rządu odpycha mnie. Od transformacji rządzą nami ludzie bez zasad, bez honoru. Na moment pojawiali się stwarzający inne wrażenie ale to chyba było tylko wrażenie. Wydaje się ,że to tylko Polska tak ale wszak nie...wysypuje się cała światowa układanka. Na ulicach ludzie oczekują prawa do mordowania. Bez problemów odbywają się targi dla pedofilii gdzie za około 100000 dolarów, mogą sobie kupić dziecko. Holocaust w majestacie prawa w Danii, Holandii...więc nadzieja prysła na wolność, niepodległość.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wtedy to były burzliwe czasy! Teraz jest o wiele lepiej, choć zawsze jest coś do zrobienia i poprawienia. I o to walczą Ci, którzy się nie zgadzają i myślą inaczej. Dobrze, że tak możemy! To chyba wolność? Bo niepodległość to przecież mamy:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urszulko - oczywiście że teraz jest dużo lepiej...

   Usuń
 24. Cóż mogę dodać do wcześniejszych mądrych komentarzy ?
  "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem....." Wszyscy jej chcemy, a jednocześnie nie wszyscy ją tak samo rozumiemy lub raczej rozumujemy na swój sposób. A władza? cóż jednym pozwala się na więcej i oko przymyka, a innych się za drobnostkę ściga.
  A... o co chodzi tym marszowym nie marszowym chuliganom?

  OdpowiedzUsuń
 25. 102 lata temu odzyskaliśmy wolność. Ale ta wolność nie została nam raz na zawsze dana. Jeżeli nie będziemy jej szanować, to ponownie ją utracimy. Czy naprawdę tego chcemy?

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 26. Dobry post.
  Kocham Twardocha.
  Tu kiedyś napisałam post o Nim :) https://wokolciebie.blogspot.com/2019/03/szczepan.html

  OdpowiedzUsuń
 27. Dobrze, że wciąż mamy niepodległość...wolności niestety coraz mniej.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witaj, Stokrotko.

  Od pewnego czasu mam wrażenie, że znajduję się na jakimś poligonie doświadczalnym prowadzonym przez szalonego naukowca...

  Stokrotko, czy ja dobrze pamiętam, że urodziłaś się tego samego dnia co moja Przyjaciółka, czyli - jutro?
  Jeśli tak, to przyjmij, proszę, najserdeczniejsze życzenia. Samych Dobroci, Stokrotko.
  Jeśli nie, to też przyjmij:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jedno i drugie łatwo stracić przez chore ambicje polityków!

  OdpowiedzUsuń
 30. Wpiszę tu komentarz, taki, kóry juz z podobnej okazji zamieściłam na innym blogu, ale i tam temat Niepodległości był poruszony. To cytat z poematu Ojca św. Jana Pawła II "Myśląc Ojczyzna" z 1974 r.:

  Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
  mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,
  aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
  z niej się wyłaniam… gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. 21

  Trzeba przywołać na nowo jego słowa: Polsko, umiej być wdzięczna!

  Tekst pochodzi z numeru 10/2018 „Biuletynu IPN”

  OdpowiedzUsuń
 31. Stokrotko kochana, u mnie kwiatek dla Ciebie dlatego dziś, że gdyby mi jutro Lapcio odmówił współpracy miałabym wyrzuty sumienia. Uściski serdeczne :) anka

  OdpowiedzUsuń
 32. Jaguniu,
  Wojny muszą być choćby po to aby nauczyciele historii mieli o czym mówić swoim uczniom na lekcji!
  Pozdrawiam
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
 33. Bo mam już dosyć tych wojen. Cała historia świata to tylko wojny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nawet jak nie ma wojen to też nie jest dobrze...

   Usuń

Poezja i proza

Wychodząc w środę raniutko z domu na jednodniowy pobyt do szpitala włożyłam do plecaczka te dwie książki: I chociaż mam je od dawna i dobrze...