sobota, 14 sierpnia 2021

Taką książkę sobie kupiłam....

Jest to - cytuję: "Pasjonujący obraz Polski z okresu procesów czarownic i wszechobecnego nierządu"


I czytam sobie:

A na stronie 5:
" Polska w czasach królów elekcyjnych! Dla znacznej części czytelników słowa te giną w dalekim poszumie skrzydeł husarskich szarżującej pod Kircholmem lub Wiedniem konnicy, w gromkich wiwatach wznoszonych w czasie wspaniałych uczt magnackich, gdy najdroższe wino lało się strumieniami, a stoły załamywały się pod stosami najwyszukańszego jadła. Dawne dobre czasy, gdy konie z orszaku posłów polskich wjeżdżających do zagranicznych stolic gubiły złote podkowy; dawne dobre czasy gdy powszechnie rozbrzmiewało hasło "za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa"; dawne dobre czasy samouwielbienia i zachwytu nad panującymi w Polsce stosunkami; dawne dobre czasy, gdy... z mapy politycznej Europy wymazywano słowa "Rzeczpospolita Polska".
A na stronie 106:
" W prawie żadnym kraju europejskim sytuacja chłopów poddanych nie była tak ciężka, jak na ziemiach polskich. /.../ Jeden z najbardziej światłych umysłów pierwszej połowy XVIII wieku, eks-król Stanisław Leszczyński oburzał się na panujące w Polsce stosunki: "Mało na tym, że chłopem jak bydlęciem pracujemy, ale co większa i niechrześcijańska, że często za psa lub szkapę chłopa poddanego przedajemy. Gorszy się cały świat z tak bezbożnego prawa, które oszacowało życie ludzkie, sto grzywien nakazując szlachcicowi kary, kiedy chłopa zabije".
A na stronie 115:
" W dziejach Polski XVII i XVIII w. jedną za najbardziej ciemnych kart stanowią procesy czarownic. Zabobon będący następstwem wiary w diabła i złe moce piekielne, pociągnął za sobą śmierć w najstraszliwszych męczarniach kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy niewinnych kobiet, posądzonych o zmowę z szatanem".
A na stronie 262:
"Niejednokrotnie ośrodkiem demoralizacji wsi była plebania. Szczególnie służba kościelna, organiści i nauczyciele szkółek parafialnych /tzw. "klechowie"/ dawali niezbyt dobry przykład całej parafii. Z zasady nauczyciel, który w pewnym sensie był również sługą kościelnym, cieszył się nie najlepszą opinią. Bardzo często stanowiska te zarezerwowane były dla nieślubnych synów księży lub fikcyjnych małżonków proboszczowskich "gospodyń". Niejednokrotnie wokół plebanii tworzyło się bagienko moralne. Wypadki uwodzenia lub nawet zniewalania dziewcząt wiejskich przez różnego rodzaju funkcjonariuszy kościelnych były na porządku dziennym. Nie zawsze budujące było również prowadzenie się samego proboszcza lub wikarego. Niejednokrotnie stawali się oni bohaterami "wenusowych zabaw"..."
----------------------------------------------------------------
WYSTARCZY!!!!
Dokonałam wspaniałego zakupu więc książkę polecam wszystkim z otwartym umysłem.
Chociaż... lepiej jej nie czytajcie...
Bo przecież i tak wiecie, że pewne zachowania czy sytuacje występują niezależnie od tego czy mamy wiek XVII czy XXI.
Ale o tym co naprawdę działo się w XXI wieku dowiedzą się ludzie dopiero za parę wieków.
O ile człowiek będzie istniał.
---------------------------------------------------------------------------------
PS. Oczywiście kobiet nie traktuje się już jak czarownice i nie pali na stosach, ale ponad 10 lat temu pewien polski klecha nazwał czarownicą żonę prezydenta...


62 komentarze:

 1. Słyszałem wiele o tej publikacji Stokrotko. Słyszałem, czytałem. Sięgnę po nią, wyświetla mi się w propozycjach czytelniczych. Ciężko jest chyba osobom, które widzą i więcej wiedzą. Pozdrawiam po półgodzinnych szybkich zakupach. W tym... Stokrotka ;-) Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie, a gdy mówię, że nie wierzę w moralną odnowę człowieka to mówią, że przesadzam. Na "pocieszenie"- tak było w caluteńkiej Europie, tyle tylko, że z tzw. "przesunięciem w fazie". Co do "sług Kościoła"- być może, że mieli jaki taki kręgosłup moralny w początkach ruchu chrześcijańskiego, ale potem....hulaj dusza, piekło jest tylko dla maluczkich".
  Miłego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz Aniu, że najwięcej stosów z czarownicami płonęło w Niemczech???Tak pisze autor ksiązki...

   Usuń
 3. Ukazało się kilka książek ukazujących nasze "kulturalne dziedzictwo", chociażby: "Chamstwo" Kacpra Pobłockiego, czy "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka o Jakóbie Szeli - nie poprawiać w książce tak to imię jest zapisane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Chamstwo" Pobłockiego to bardzo dobra książka. Ot, takie odkłamanie pewnych stereotypów.Przeczytałam w czasie pobytu w Szwecji.

   Usuń
  2. Dziekuję, z pewnością przeczytam.

   Usuń
  3. Aniu - "Chamstwo" z pewnością przeczytam.

   Usuń
 4. Bardzo masz ciekawe lektury Stokrotko...
  A co z Twoją następną książką?
  Pięknego weekendu życzę.:-)
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu - rozmawiałyśmy przecież.
   W ciągu 6 lat napisałam 4 ksiązki. Muszę odpocząć...

   Usuń
 5. To chyba fajna książka jest. Oczywiście, niektórym nadal się marzy ,,palenie czarownic". Ech ... Tyle wieków, tyle zmian, a pewne kwestie jednak się nie zmieniają jakoś specjalnie, co najwyżej lepiej się maskują

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem, czy polecając te lekturę nie dybiesz na morale społeczne? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki serdeczne, wkrótce wybieramy się do Polski i będziemy mieć okazję poszukać tego wydawnictwa.
  Co do zaś tematu: Uczucie zażenowania budzą we mnie dorośli ludzie przebierający się w nieudolnie skrojone przez parafialne służki stroje rycerzy (husarzy zwłaszcza), a jak nie ma funduszów, zakładający choćby t-shirty z napisami "husaria", "rycerze jacyś tam", czy "armia czyjaś tam". Z prostego powodu: Rycerze, a zwłaszcza husarze, nawet by na nich nie splunęli, nakazując wykonanie tej czynności służbie. Rycerstwo stanowiło tak niewielki odsetek społeczeństwa, że spotkanie z rycerzem można było uznać za szczególne wydarzenie warte zapamiętania i snucia o tym opowieści w długie zimowe wieczory przez następnych kilka lat. I nagle połowa społeczeństwa czuje się spadkobiercami tych, którzy nimi gardzili i gorzej bydła traktowali, większe pretensje mając do nikomu nie wadzącego homoseksualisty, niż typa, który gwałcił im po kolei wszystkie kobiety w rodzinie (mówię oczywiście o rodzinnych przodkach), handlował nimi, tłukł nahajem puszczając boso po śniegu, nawlekał na paliki niepokornych, palił chaty etc....
  Mniej nadęcia, więcej wiedzy i empatii by się Suwerenowi przydało.

  OdpowiedzUsuń
 8. A w Afganistanie powraca średniowiueczna kara. Przeczytaj Stokrotko:
  https://www.o2.pl/informacje/powraca-sredniowieczna-kara-pokazali-przerazajace-zdjecia-z-afganistanu-6672100164516352a

  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 9. Stokrotko, pociągnęłaś temat czarownic...
  Z tym wymazywaniem z mapy Europy było dokładnie tak... teraz też nas za chwilę wymażą jeśli się "suweren" nie opamięta, a wcale nie zanosi się na to... Obym nie miała racji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Stokrotko, jeszcze w związku z czarownicami - wpadłam zupełnie przypadkiem. I co... wszystkie jesteśmy...
   https://www.ofeminin.pl/czas-wolny/za-te-cechy-palono-kobiety-na-stosie-dzis-sa-powszechne/jmhsftq

   Usuń
  2. Dziękuję Anko - z pewnością przeczytam...

   Usuń
 10. 262 strona szczególnie jest mi bliska, w związku z tematem mojej nowej książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka na pewno ciekawa i warta polecenia. Ja zabrałam się za "Służące do wszystkiego", też pasjonująca lektura:-)
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Służące co wszystkiego" czytałam ze 3 lata temu. Wspaniała książką...

   Usuń
 12. Pomimo że ludzkie morale poprzez tysiąclecia niewiele się zmieniło, to warunki społeczne w Europie, zmieniły się jednak znacznie i ja jestem zadowolona że żyję współcześnie, albowiem nie z możnowładców a z chłopskiego rodu pochodzę. Pozycja kobiet jest teraz także znacznie lepsza niż drzewiej bywało.
  A są tacy których pociągają czasy minione te dalsze i te bliższe, romantyczne im się wydają, hmmm...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety Mario... są tacy o których wspominasz...

   Usuń
 13. Pewne rzeczy nigdy się nie zmienią, bo nie umiemy wyciągać wniosków. Inaczej nie byłoby już wojen:)))

  OdpowiedzUsuń
 14. Każde czasy mają swoje czarownice, swoje stosy i ludzi, których konie gubią złote podkowy...
  Dobrej niedzieli, Jagódko.🍀❤🌹

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam jakieś przeczucie, że nasz aktualny minister edukacji chyba się zmaterializował z tamtej epoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie wczoraj słuchałam wypowiedzi pana ministra. Na początku nie wiedziałam, kto to prezentuje swoje poglądy. Zatrzymałam się więc na dłużej. I na koniec, jakoś dotrwałam, okazało się, że to pan minister i wszystko stało się jasne.
   Cóż... Biegnę komponować mój bukiet. Powieszę go nad drzwiami, aby mnie chronił przed..... W końcu jestem czarownicą:))))
   Pozdrawiam porannie

   Usuń
  2. Wszystkie jesteśmy czarownicami albo wiedzmami...:-)

   Usuń
  3. Właśnie, tylko nie wszystkie o tym wiedzą lub chcą wiedzieć.
   A warto to w sobie zachować i pielęgnować

   Usuń
 16. -- czytając polecane przez Ciebie fragmenty książki, nasunęło mi się pytanie; czy to aby historia ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę, że to lektura obowiązkowa :)
  A historia, jak wiadomo, kołem się toczy...

  OdpowiedzUsuń
 18. kojarzę wydawnictwo, graficzny styl okładki, kiedyś coś czytałem o wampirach w Polsce...
  ...
  niejaki markiz de Sade opisywał różne niecne zachowania klechów i zarzucano mu, że lansuje takie zachowania... tymczasem on ich wcale nie lansował, on je tylko demaskował... taka literatura faktu to była... i za to w sumie poszedł siedzieć...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe że tak było chociaż niejeden grzech miał na sumieniu...

   Usuń
 19. Jak sprawdziłam, nie jest najnowszy tytuł, minęło kilka dekad, tyle wciąż jeszcze nieprzeczytanych książek... nie ma możliwości ogarnąć to wszystko, czy jesteśmy skazani na nieustanne nadrabianie zaległości?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miałam na myśli kilka dekad od pierwszego wydania

   Usuń
  2. I ja ciągle odkrywam coś ciekawego co już dawno wyszło..

   Tak to jest Notario.

   Usuń
 20. Historia kołem się toczy, czy wciąż tkwi w miejscu?

  OdpowiedzUsuń
 21. Pewnego wieczoru kilka zakonnic było gonionych przez księzy wokół plebanii. Rzecz by nie była zbyt ciekawa gdyby byli ubrani . Polowanie to było na czarownice ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę samej sobie odpowiedzieć na to pytanie....

   Usuń
 22. To już nie "koło", to znak nieskończoności...;o)

  OdpowiedzUsuń
 23. Stokrotko Kochana, przez 3 tygodnie bez zasiegu i internetu nsjbardziej tesknilam za Twoimi tekstami. Zaraz nadrobie zaleglosci, serdecznie pozdrawiam Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię serdecznie Małgosiu. Mam nadzieję że dobrze wypoczęłaś...

   Usuń
 24. Było, minęło w wielu krajach, cywilizacja posunęła się naprzód, jednakowoż słysząc wypowiedzi niektórych duchownych, prezydenta, który nie we wszystkich obywatelach i obywatelkach dostrzega ludzi, ministra, który podgląda niewieście cnoty, słysząc to wszystko, dochodzi się do wniosku, że pora na czarownice w naszej krainie nie umarła, a spór dotyczy tego, kto winien być pierwszym inkwizytorem.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo lubie ksiazki tego typu. Jesli gdzies zobacze to kupie :) Ostatnio kupilam.sobie za pol ceny Zelazne damy Janickiego, rownie swietna ksiazka, polecam.

  OdpowiedzUsuń

Świnia domowa....

  Po wielu badaniach naukowych i obserwacjach stwierdzono, że świnie wykazują się dużą inteligencją. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że są...