czwartek, 23 czerwca 2022

Mojsza Zacharowicz Szagałow czyli Marc Chagall

Najpierw pokażę trzy /niestety słabej jakości/ zdjęcia z Witebska na Białorusi. W czasie prawie 2 tygodniowej wycieczki po Białorusi, na której byliśmy w sierpniu 2007 roku - odwiedziliśmy także dom - muzeum w którym urodził się i spędził dzieciństwo malarz i grafik pochodzenia żydowskiego posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie - Marc Chagall. 


Na fotografii niżej wejście do domu Marca Chagalla. Niestety, jedyne przedmioty, jakie zachowały się z oryginalnego wyposażenia z czasów malarza to  mała apteczka z ciemnego drewna, metalową taca, mała biała deseczka do krojenia i malowany talerzyk. Są w muzeum także fotografie i fotokopie dokumentów związanych z dzieciństwem i młodością artysty. Cały murowany budynek  zajmuje właściwie odtworzone wnętrze typowego witebskiego domu przełomu XIX/XX wieku. Powyżej zdjęcia dwóch rzeźb z otoczenia domu. Ta na lewym zdjęciu to "Skrzypce Chagalla".
Mojsza Zacharowicz Szagałow urodził się w 1887 roku w ubogiej rodzinie chasydzkich Żydów. Był najstarszym z dziewięciorga dzieci. Ojciec jego był sprzedawcą śledzi. Matka była analfabetką zajmującą się rodziną.

Malarz chętnie czerpał inspiracje z najbliższego otoczenia. Przedstawiał bardzo często członków rodziny, zaś tłem wszystkich scen był Witebsk, przez co rozsławił to małe białoruskie miasteczko niemal na cały świat. Od dziecka fascynował się także wszystkim, co wiązało się z motywem cyrku. Podobnie jak Pablo Picasso, chętnie podejmował się tego tematu w malarstwie oraz w grafice.
Do obrazów Marca Chagalla najlepiej pasuje określenie „malowana poezja”, którego artysta użył do opisania własnej twórczości w autobiografii Moje życie. Obrazy Chagalla często są przesycone elementami literackimi przeniesionymi w świat malarski. Artysta swoimi obrazami opowiada baśniowe historie, tworzy świat pełen poetyckich wizji i magicznych kolorów, nasycony mądrością żydowskiej kultury.
Motywy żydowskie stanowiły często tło dla wypowiedzi artystycznej malarza. Chagall przedstawiał w swoich obrazach elementy chasydzkiego świata, jednak jako dorosły nie był praktykującym Żydem.

Marc Chagall jest często uznawany za największego przedstawiciela nurtu judaistycznego w malarstwie XX w., przede wszystkim ze względu na wciąż powracające w jego obrazach takie motywy, jak: widoki miasteczek żydowskich, ubrani w tradycyjne stroje chasydzi, barwnie ukazane obrzędy i święta żydowskie, symbolika judaistyczna oraz tematyka starotestamentowa. Do najbardziej znanych i najlepszych dzieł artysty należy obraz Zakochani nad miastem (1915). Obraz przedstawia artystę i jego przyszłą żonę Bellę Rosenfeld, płynących w powietrzu nad Witebskiem.
Chagall upodobał sobie w swoich obrazach postacie, które obdarzone są darem latania i unoszą się beztrosko nad wiejskimi pejzażamiJako inspirację do takiego ujęcia artysta przyjął określenie „niebieskie ptaki”, które na początku XX w. używane było w Rosji w stosunku do ludzi, których źródło utrzymania było nieznane.
Artysta znał również doskonale powiedzenie, które w dosłownym tłumaczeniu z jidysz brzmi „fruwać po niebie”, czyli „dać się ponieść fantazji”.
Postaci na obrazach Chagalla często lewitują w powietrzu, niejako poszukując dla siebie nowego, lepszego świata. Stylistyka jego prac znajduje się na pograniczu ekspresjonizmu, surrealizmu i symbolizmu. Widać u Chagalla również wpływy kubizmu. 
Dominującą kolorystykę obrazów stanowią błękity, zielenie i czerwienie. Malarz operował delikatną, falistą linią, oddającą nierealne kształty fantastycznych stworzeń (np. ryb ze skrzydłami). Tworzył światy z pogranicza snu i jawy, pełne kolorów i magii.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak jak wspominalam niedawno odwiedziłam Muzeum Narodowe w Warszawie aby obejrzeć 16 obrazów Marca Chagalla znajdujących się w dwóch niewielkich salach.

Przywitał mnie zamyślony, zapatrzony w okno sam Wielki Artysta:


I urywek z jego autobiografii "Moje życie":


 I kawałek historii Jego niezwykle bogatego życia:

A oto dwa z szesnastu wystawionych obrazów:I jeszcze jedna strona z dwóch stron informatora o Wystawie:


Mam roczny bilet wstępu do Muzeum więc z pewnością jeszcze raz pójdę żeby dokładnie obejrzeć tę wystawę. Wybiorę jakiś poranek zwykłego dnia...bo wtedy niewiele ludzi odwiedza muzeum...

Wypiję też wtedy kawę w niezwykłej kawiarni Lorenz....

52 komentarze:

 1. Zazdroszczę Ci :-)
  Świetny pomysł, by z okazji wystawy artysty napisać o nim ciekawą i szersza notkę, moje uznanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. A może wybierzesz się do Warszawy? I może zdążysz obejrzeć tę wystawę?

   Usuń
  2. Daj znać wcześniej!!!!!

   Usuń
 2. Także i moje uznanie Stokrotko. Pozdrawiam serdecznie, po zabieganym poranku. W tym ... 16 minut w Stokrotce z rana. Pozdrawiam Anonimowo, bo blogger ma jakieś awarie. Jardian. Zapraszam do siebie, a powyższej wiedzy przez Ciebie zaprezentowanej nigdy dość :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaguniu,
  ja też bardzo w dzieciństwie lubiłam cyrk i "Fruwałam w powietrzu". Do Legnicy często przyjeżdżał cyrk i chodziliśmy na występy. Zachwycali mnie chodzący po linie - też tak chciałam więc w domu ćwiczyłam na oparciu małżeńskich łóżek w sypialni. Ale nie udało mi się ani razu dojść do końca zawsze spadałam choć celowałam żeby miękko na stronę z pościelą...I tak skończyła się moja chęć zostania "cyrkówką". Ale życie to też niezły cyrk choć nie zawsze da się spaść na miękką stronę...
  Chagalla uwielbiam jak i wszystkich tych, którzy potrafili w sztuce znaleźć swój osobny wyraz, nadać jej tylko swój własny ton...
  Serdecznie Cię pozdrawiam
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie Ci dziękuję Ewuniu za te Twoje "cyrkowe" wspomnienia :-))

   Usuń
 4. Wiesz Stokrotko dla mnie niesamowite jest to że dziecko analfabetki i prostego sprzedawcy było tak uzdolnione i wybitne.
  Dziękuję za ten tekst.
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Utalentowane dzieci rodzą się rodzicom pochodzącym z każdej warstwy społecznej. Tylko że świadomi rodzice, dbają i chuchają na talenty swoich potomków. A mały człowiek który nie ma tyle szczęścia aby ktoś go wspomagał, musi radzić sobie sam i niestety nie zawsze starcza mu determinacji aby rozwijać swoje talenty i zostają one zaprzepaszczone.
   Są także utalentowani ludzie którzy nie mają w sobie musu tworzenia i ci także bardzo często zaprzepaszczają swoje talenty.
   Na szczęście Marc Chagall miał determinację i mus tworzenia :)

   Usuń
  2. Elu - tak się czasami zdarza...

   Usuń
  3. Mario - wiem o tym bardzo dobrze. Rodzice mojego ojca byli ludźmi prostymi /chociaż nie analfabetami/ a zarówno on jak i jego brat i siostra byli bardzo utalentowani.... Pisałam o tym kiedyś...

   Usuń
 5. O muszę się tam wybrać. Stokrotko , dzięki za podsuwanie fajnych pomysłów na spacery. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyno - taki spacer po Muzeum Narodowym wśród wspaniałych obrazów Marca Chagalla to coś wyjątkowo wartościowego :-)

   Usuń
 6. przepraszam, ale ryby ze skrzydłami nie są wcale takie fantastyczne, istnieją naprawdę:
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_3kcVWQgo3FiWrp09xZ526Une8Td7PxES.jpg
  co prawda tylko szybują, ale to się też liczy jako latanie, w końcu latawiec też sam nie lata... poza tym mowa była o skrzydłach, a nie ich używaniu...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak .... masz rację.... no i odważny jesteś :-))

   Usuń
  2. odważny mówisz?... szybowcem nie miałem okazji latać, ale na bungee skakałem... znaczy skoczyłem raz, bo to nie są tanie rzeczy: 200 koron norweskich kosztowało...

   Usuń
  3. Czyli odważny jesteś jednakowoż:-))

   Usuń
 7. Widzę że wystawa czynna prawie do końca lipca więc zdążę pójść z dziewczynami albo tylko z Beatką.
  Dziękuję serdecznie.
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie się wybierzcie. A może uda nam się spotkać na tej wystawie??? :-)

   Usuń
 8. Lubie Chagalla i fruwanie. W koncu swiat jest tai realny, bez polotu. Maja racje przedmowczynie-zdole dzieci rodza sie w roznych rodzinach, a mama artysty moze nie czytala ale byla bardzo madra kiedy jej dziecko moglo i potrafilo fruwac! Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu - moi dziadkowie ze strony ojca też byli prostymi ludźmi a mieli utalentowanych dwóch synów i jedną córkę...

   Usuń
 9. Och, cudowny post! Uwielbiam Chagalla na swój sposób, tę jego baśniowość...

  OdpowiedzUsuń
 10. Była w naszym muzeum wystawa jego prac. Nie zdążyłam, teraz żałuję!

  OdpowiedzUsuń
 11. Całkiem ciekawa postać. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniała opowieść o artyście i jego twórczości. Dziękuję! Nie omieszkam w przyszłości "namalować" coś o nim w kawiarence.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zazdroszczę takich okazji, my, żeby zobaczyć obrazy Chagalla, musieliśmy jechać aż do Nicei.
  Przy okazji - Chagall prowadził w Witebsku akademię malarstwa, ale napotkał bardzo poważnego konkurenta - Kazimierz Malewicz, czołowy przedstawiciel suprematyzmu - malarstwo było zdominowane przez figury geometryczne , ale prócz tego była to cała filozofia. W latach tuż po rewolucji przyciągało to wielu entuzjastów i było zupełnym przeciwieństwem malarstwa Chagalla, który stracił zwolenników i wyprowadził się z Witebska, do Moskwy a potem do Francji. Na dobre mu to wyszło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lechu serdecznie Ci dziękuję za bardzo wartościowe uzupełnienie mojego tekstu.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 14. We współczesnym Świecie bardzo brakuje takiej "szalonej wyobraźni"...Chociaż "szaleństwa" mamy dostatek...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gordyjeczko ....ale my sobie czasami latamy w chmurach -prawda?

   Usuń
  2. Oooo...Ja to nawet rzadko ląduję...;o)

   Usuń
 15. Chętnie bym obejrzała tę wystawę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie w Muzeum Narodowym.prawie do końca lipca.

   Usuń
 16. Pozwolę sobie umieścić tutaj moj wiersz napisany w 2021 roku
  Witebsk
  Anioły nad Witebskiem mają białe skrzydła
  i smutne twarze poczerniałe od dymu szabasowych świec.
  Zaglądają przez niziutkie okna do ubogich mieszkań
  w których zatrzymał się czas.
  Snop zlotych iskier spada na cynowy talerzyk
  z kromką chleba i cieniutkim śledziem.
  Nad dziecięcą kołyską rozsypała się makiem
  grzechotka dla najbiedniejszych.
  Jasne, anielskie skrzydło
  muska policzek zakochanej dziewczyny.

  Nie jest łatwo wyjść z Witebska,
  udało się to tylko nielicznym
  Mordechajowi, Izaakowi, Szlomie.
  W dalekim Paryżu
  Mojsza Szagarow dłonią o siedmiu palcach
  maluje w jidisz.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wystawa, dobra rzecz, ale jakby to było pięknie mieć obraz (ten pierwszy) Chagalla w moim saloniku :) Sądzę, że dobrze by się tam poczuł wśród innych kobiecych portretów z różnych epok.
  No, to sobie pofruwałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szarabajko - fruwanie w tych cieżkich czasach jest bardzo dobrym lekarstwem...

   Usuń
 18. Bez Chagalla moja wirtualna rzeczywistość (a pewnie i sny) by była bardziej szara i ponura ...

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak to dobrze że Pani pisze o różnych kulturalnych wydarzeniach.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie chodzę wszędzie gdzie coś ciekawego się dzieje.... ale staram się :-)

   Usuń
 20. Stokrotko, podpowiedz proszę - to jest stała wystawa czy czasowa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasowa. Powiększ sobie ostatnie zdjęcie to zobaczysz że będzie do 24 lipca 2022 w Muzeum Narodowym.

   Usuń
 21. Pani Stokrotko bardzo chciałabym obejrzeć te obrazy.
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu - masz jeszcze miesiąc aby je zobaczyć...

   Usuń
 22. Nie znalazłem tego malarza, ale widze jak pięknie tworzył, to mam chęć zobaczyć obrazy na żywo. Świetny wpis, bardzo ciekawa historia artysty :)

  OdpowiedzUsuń

Dzisiaj będzie o miejskiej kolei podziemnej

  1. Najstarsze jest metro w Londynie. Zostało otwarte w 1863 roku i przez 33 lata było jedyną tego typu konstrukcją na świecie. Dziś ma 272...