poniedziałek, 9 stycznia 2023

Trzy cytaty, trzy zdjęcia i jeden obraz                                 Prawda, że śliczny ze mnie kaczorek???

1. Prezes o sobie na spotkaniu w Oleśnicy:

"Tak naprawdę to nie ma na świecie ludzi mądrzejszych niz ja".

---------------------------------------------------------------------

                                             

                                

Wszystkie jesteśmy tak samo grzeczne to może nas zatrudnią...?

2. Dawid Ogrodnik o TVP:

"TVP została totalnie sprywatyzowana przez koncern PIS".

------------------------------------------------------------------------

                                     


Może pozwolą nam usiąść na tym "lwie" i wreszcie odpocząć???

3. Tomasz Jastrun w "Przeglądzie":

"Siłą PIS są przestraszeni emeryci".

----------------------------------------------------------------------------------

Słynny człowiek teatru i artysta Józef Szajna doświadczył w życiu wiele krzywdy. 

Na wystawie zorganizowanej w setną rocznicę Jego urodzin w Muzeum Karykatury i noszącej tytuł: "Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu" została wyeksponowana jego traumatyczna i  wszechstronna artystyczna działalność.

Był tam także taki Jego obraz:


Nie wiem jak Wy, ale ja patrząc na niego myślę sobie, że nic się nie zmieniło. Nie mamy już wprawdzie "zaszytych" ust i możemy mówić wszystko.... ale i tak nikt nas nie słyszy...i nie słucha...

I tak jest chyba na całym świecie...I to jest jeszcze  smutniejsze...


80 komentarzy:

 1. Zdjęcia - cudne. Postać Szajny i mnie znana, bardziej z czasów LO. Pozdrawiam Stokrotko, miłego tygodnia :-) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Jardianie w drugim tygodniu nowego roku...:-)

   Usuń
 2. Umiejętnie zmanipulowany świat, zaszywa sobie rozum pozostawiając usta wypowiadające słowa których treść nie ma znaczenia. Skupiamy się na tematach nam podsuwanych , bo emocjonują . Temat dyżurny , bezrozumny, jak nazwą uderzyć w tego czy tamtego a wciąż nierozwiązany pozostaje, kogo wziąć w zamian. Kto będzie lepszy. Co będzie lepsze . Ci wyzywani przez Panią , zrobili wiele, może nawet dość byśmy nie były gwałcone przez śmierdzących , wychodzących z okopów Rosjan. Mogli naprawić, nie naprawili .Kto by naprawił gdyby mógł i jak by naprawił ? Weszła Pani w politykę więc pewnie wie kto będzie lepszy niźli obśmiewany pan niewielkiego wzrostu ?. Kto ma lepsze pomysły ? Kto zepsuje mniej ? .Fakt. wiele tematów przeraża ale jak to zmienić by rzeczywiście te tematy poprawić...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy....domyślam się kim jesteś dlatego nie odpowiem na pytania...

   Usuń
  2. To prawda. Po co się zastanawiać. Łatwiej wykpić i pogardzić. To łatwiejsze . Po co tyka Pani politykę ?. Jest Pani ciekawa w innych tematach a tu , mam wrażenie , ulega emocjom i prowokuje emocje a rozum usypia.

   Usuń
  3. Dzięki serdeczne za uznanie mnie w innych tematach...

   Usuń
 3. Czyżby Kloszard był ciągle żywy??? 😀
  Wspaniałe to wszystko połączyłaś.
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lenin też ciągle w mauzoleum na Placu Czerwonym :-))
   Trzymajcie się!!!

   Usuń
 4. Lenin ciągle żywy w sercach wielu i u nas i na wschodzie i zachodzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda - nikt nie słucha. A jeśli nawet słyszy, to nie potrafi albo nie chce zrozumieć. Każdy ma swoją prawdę i zamyka sie na inne. Pewnie z lęku przed zmianą, przed tym by było jeszcze gorzej, niż jest.
  A co do zaszytych ust...Dzisiaj też to zjawisko występuje. Wiele "Nnepoprawnych politycznie" stron jst usuwanych z Internetu.Wiele tematów staje się "tabu". Cóż. Wszyscy mamy ćwierkać tak samo albo milczeć...A oni w tym czasie robia z nami co chcą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Domyślam się że zdjęcia robiłaś w Łazienkach Królewskich.
  A obraz nadal.aktualny
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 7. Te usta cały czas są zaszyte. Cenzurę kojarzymy z zakazem politycznym, gdy za jej złamanie grożą konsekwencje karne, niekoniecznie wynikające z prawa, bo często po prostu z tego, kto ma w ręku aparat przemocy. TYE, ŻE TO BLĄD, ZANIŻENIE OBSZARU JEJ WYSTEPOWANIA.
  Pomijając już temat polityki (nie muszę chyba tu dowodzić, że nie można swobodnie o niej opowiadać w nieznanym środowisku, bo jest duża szansa na atak personalny, mający na celu ucięcie dyskusji o samym problemie), to takich tematów tabu jest mnóstwo. Niedawno przeczytałem, że najczęstszym grzechem Polaków wyznawanym w konfesjonale jest KRADZIEŻ. A potrafisz sobie przypomnieć taką sytuację, by na spotkaniach towarzyskich rozmawiano o powszechności tego zjawiska w naszym otoczeniu? Jeżeli już, to zawsze kradną jacyś ONI, to skąd się bierze popularność wyznawania tego właśnie grzechu? Spróbujmy z kimś z otoczenia o nim porozmawiać? Nie zostaniemy przez przypadek zaatakowani?
  Tabu społeczne sięga oczywiście dużo dalej, bo to także religia i wszystko, co jest związane z jej ciemną stroną, to choroby, to także przemoc, zwłaszcza domowa i ta znana z zakładów pracy. Tabu, to także historia, przecież wiemy, jakie są reakcje, gdy napomkniemy o Jedwabnem.
  Do tego sposobu zaszywania ust nie potrzeba terrorystycznego państwa, choć oczywiście wsparcie cenzury potęgą aparatu przemocy bardzo wzmacnia jej dotkliwość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z Tobą zgadzam Wolandzie
   Dziękuję Ci

   Usuń
 8. Coś z prawdy jest w tych cytatach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Patrząc na drugie zdjęcie przypomniało mi się takie powiedzenie:
  "Grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne, gdzie chcą"

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem teraz u wnuka pod Poznaniem i znalazłam na płocie kartony z hasłami wyśmiewającymi prezesa i Glapińskiego, no i poczynania PiS.
  Na szczęście nie wszyscy boją się władzy.
  Nie jestem raczej przestraszoną emerytką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widział ktoś takie kartony z nazwiskami z PO ? Ja lubię gdy ktoś deklaruje się gwiazdkami.

   Usuń
  2. Następnym razem proszę się podpisać.

   Usuń
 11. I po co sobie podnosić ciśnienie ?? Wypowiedzi Pana K., Pana G., Pana M., czy Pana O. to gwałt na rozumie...Te literki można mnożyć, ale sensownego słowa się z nich nie złoży...;o) Kaczorek cudny...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No masz rację.... za wysokie ciśnienie nie jest dobre...
   😀

   Usuń
 12. Ach, ile przemyslen politycznych, wszystkie trafne. Jednak Tonasz Jastrun nie ma racji-wsrod moich emerytow tylko jedna pusowka do ktorej nic nie trafia. Niezyjaca juz przyjaciolka bardzo sie cieszyla towarzystwem myslacym jak ona-jeszcze troche nas zostalo i ciagle mamy nadzieje, ze dozyjemy normalnosci. A kaczorek uroczy, niekwakujacy nie dostaje do lapek Malgosia

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie słuchają... wszyscy nasi emeryci w klubie. Może zająć się polityką?

  OdpowiedzUsuń
 14. Strzeż nas Bóg przed politykami "mającymi pomysły" (Mareczek)

  OdpowiedzUsuń
 15. Cenzura ma się świetnie, pokazały to dobitnie ostatnie lata, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zrobiłaś bardzo ciekawe zestawienie i bardzo dobrze je podsumowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 17. No, przecież my też emerytki, na szczęście jeszcze (nie dość) przestraszone. I nie damy się zastraszyć. Wydaje mi się, że siłą "pisuaru" są jednak inne kręgi. Ale polityka, to, jak wspomniała jedna z poprzedniczek "głębokie bagno", niestety.
  Kaczor mandarynki zachwycający :) Pozdrawiam Cię serdecznie w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haniu Najmilsza najserdeczniej Ci dziękuję za wszystko co napisałaś
   ..

   Usuń
 18. Ja myślę, że ten obywatel mądrzejszy od wszystkich ludzi na świecie powinien być wpisany do Rejestru Dziedzictwa Narodowego. Rejestr podlega Ministerstwu Kultury i Sztuki. Proponuję zorganizowanie petycji do Ministerstwa żeby bez zwłoki zajęło się tą sprawą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lechu.... Jestem tego samego zdania...:-)

   Usuń
  2. 🙂 ale czy taki "zabytek" powinien być wypchany czy zasuszony...? 🌼🌼🌼

   Usuń
 19. Nasza rzeczywistość przeskoczyła nagle z tym kultem jednostki wprost do epoki stalinizmu, pomijając po drodze dwie inne, które mimo wszystko dawały nadzieję, że nastąpi w końcu zmiana na lepsze...

  OdpowiedzUsuń
 20. WOW! Drzewo lew jest niezwykłe!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. nawet, gdy mały prezesina powie prawdę otwartym tekstem, np. "mam wyrąbane na was, na Polskę, na wasz dobrobyt i dobrostan, chcę tylko władzy, a sam jestem popieprzonym idiotą i dupkiem do tego", to i tak tytanowy elektorat pis-lemingów zareaguje aplauzem i zagłosuje "po bożemu"...
  ...
  fotkę z mandarynkami mam gdzieś w czeluściach twardego dysku, pamiątka z mojego ostatniego spaceru po Łazienkach kilka lat temu... miała być jeszcze Ruda, ale przy jej ruchliwości i moich marnych kompetencjach fotograficznych nie dało się jej ująć, więc pozostał tylko ów drób, aczkolwiek też bardzo ładny...
  ...
  fajnie, że przypomniałaś pana Szajnę, z którego twórczością zetknąłem się w czasach, gdy była za trudna, chętnie więc teraz pogmeram w necie, żeby sprawdzić, czy nadal tak jest...
  ...
  nie jestem taki pewien, czy zgadzam się z panem Jastrunem... znam nieco sensownych emerytów, sensownych właśnie dlatego, że nie są fanami neokomunistów, a z kolei zdarzało mi się spotkać nieco młodych i to było ostatnie spotkanie, bo potem już ich omijałem i omijam...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
 22. 1. Tytanowy elektorat jest zawsze taki sam...
  2. Kiedyś zauważyłam 4 Rude .... I biegałam za nimi po Łazienkach żeby je razem wszystkie sfotografować ale nie udało mi się. Za szybkie są.
  3. Ta wystawa o której piszę była bardzo przygnebiajaca...
  4. No właśnie. Ci fani nie dopuszczają do siebie myśli że są fanami neokomunistow.
  Mam niestety takie koleżanki i kolegów w różnym wieku. Nie tylko emerytów.
  Dzięki serdeczne.

  OdpowiedzUsuń
 23. Pan Prezes naprawdę tak powiedział? Wierzyć się nie chce. Myślałam, że jeśli o niego chodzi to już mnie niczym nie zaskoczy a tu proszę.
  Myślę, że ludzkie głosy potrafią być słyszalne trzeba tylko krzyczeć głośno, wyraźnie a co najważniejsze zgodnym głosem. Chociaż łatwość z jaką można ludziom zasznurować usta trochę mnie przeraża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety.... tak właśnie powiedział.
   I chyba wiele osób tak o nim myśli...

   Usuń
 24. Ja też emerytka i za grama nie przestraszona. Bardziej stawiałabym w kierunku wszystkich "dejów"... Dej 500+, dej 300+ itd itp...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I chyba masz rację...chociaż najwięcej jest jednak zachwyconych emerytów...

   Usuń
 25. Zaśmiałam się przy tych porównaniach, choć w rzeczywistości to smutne raczej. Ale tak jak mówisz, co możemy zrobić? Mówimy, pokazujemy co się w tym kraju dzieje, ale ciągle tyle ludzi nieuświadomionych, którzy nie chcą być świadomi, albo których ze względu na wiek już trudno uświadomić.
  A tak swoją drogą zaciekawił mnie artysta. Lubię taki rodzaj sztuki. Osoby po trudnych przeżyciach często mają ciekawe talenty, w niezwykły sposób wyrażają te swoje często skrywane emocje. Mam ochotę obejrzeć więcej jego obrazów :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Józef Szajna był więźniem dwóch obozów koncentracyjnych i potem
   te swoje straszliwe przeżycia przedstawiał w swojej różnorodnej twórczości.
   Dziękuję serdecznie za wizytę.

   Usuń
 26. Kaczory są pewne siebie i zazwyczaj mają ku temu podstawy. W dzieciństwie obserwowałem walkę koguta z kaczorem, takie wiejskie MMA... Kogut walczył jak bokser - doskakiwał, zadawał cios i odskakiwał. W końcu jednak kaczor go dorwał i straszliwie sponiewierał w sposób zapaśniczy. Wygrał walkę i został królem podwórka...
  Tak jakoś mi się przypomniało, nie wiem dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
 27. Te ptaki na ogrodzeniu , murku są genialne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Klik dobry:)
  Z tą mądrością prezesa jest coś na rzeczy. No... Bo... Jak trzeba być mądrym, aby z tylu ludzi głupków zrobić.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest mądrość tylko spryt... w najgorszym znaczeniu tego słowa :-)

   Usuń
 29. Och, samiec kaczki mandarynki! Szkoda, że zdjęcie nie wyszło wyraźne - domniemywam, że kaczorek był bardzo mobilny.
  P. S. Chyba powoli staję na nogi i wracam do blogowania.

  OdpowiedzUsuń
 30. Z Józefem Szajną miałam wiele do czynienia. Jego bratanek to mój dobry znajomy. Wiem, ile przeżył, natomiast jego sztuka - mimo wszystko - napawa mnie obrzydzeniem. Zwłaszcza instalacje, kolaże i sztuki teatralne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tej wystawie o której wspominałam były właśnie takie instalacje i przeróżne kolaże i zdjęcia z jego sztuk...
   Koszmar po prostu...

   Usuń
  2. Bo on miał w głowie koszmary...

   Usuń
 31. Usta służą do mówienia.Ale jak mówić,jeśli nikt nie słucha,jeśli twój głos jest zabroniony lub nikt nie rozumie twojego języka?A jeśli milczenie równa się śmierci?
  "ŚCIEG"
  "Myślę,że to,czego naprawdę boję się w śmierci,to uciszanie mojego głosu.Obraz może przetrwać śmierć twórcy,ale to nie znaczy,że jest odporny na te same siły uciszenia.Słowo"ścieg"to modlitwa obosieczna"-Dawid Wojnarowicz
  https://youtu.be/18X5dBp06Qs

  Zazdrośnicy w czyśćcu Dantego(Inferno)mają zaślepione oczy ołowianym drutem i są całkowicie zależni od innych,jeśli chodzi o współczucie.Nie widzą słońca dobroci.Ich kara ujawnia ich stan.Zazdrość prowokuje polityczne rywalizacje i frakcje.Wchodzi także do Kościoła i wspólnot chrześcijańskich.
  Jako wędrowiec,pozostaję w dziczy nieskrępowany,wolny od fałszywego boga,mamony i od tyranii skorumpowanej społeczności.Żadne prawo polityczne nie może naruszać wolności moralnej wędrowca;wędrowcy odkrywają piękno i sprawiedliwość w świecie przyrody i powracają uzbrojeni w te wyższe zasady,aby zmienić społeczeństwo.Każdy spacer jest rodzajem krucjaty.Nie mogę zachować zdrowia i nastroju,jeśli nie spędzam co najmniej czterech godzin dziennie-albo więcej wędrując po lasach,wzgórzach i łakach,całkowicie wolny od wszelkich światowych zobowiązań.Dla mnie jest to ćwiczenie fizyczne,duchowe.Wierzę w las,łąkę.Szukam najciemniejszego lasu i najbardziej nieskończonego.Warto chodzić w deszczową pogodę-taką jaką mamy teraz,ziemia i liście usiane są perłami.Chodzę niczym poławiacz pereł,zbieram skarby z głębin natury.Wolność w samotności natury.Ci,którzy cenią spacery,wędrówki,często mówią o niezależności,samotności i wolności.Ale,aby wyjść w świat i wędrować dla przyjemności,trzeba mieć wolny czas,miejsce do chodzenia i najważniejsze...ciało nieskrępowane chorobą i ograniczeniami społecznymi.
  "Wołam was-wskrzeszam was
  Na weselnej chwili czas!
  Jestem mała stokrotka...":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryku.... Nie jestem taka mała.... Mam 166cm wzrostu 😉

   Usuń
  2. "A ja jestem tulipanek,
   Taki panek,malowanek,
   Idę w tany,idę w tany.
   Nie wiem sam,nie wiem sam,
   Z którą z nich zatańczyć mam."
   https://pl.wikisource.org/wiki/Taniec_kwiatków

   Usuń
 32. Trafny komentarz pod obrazem Szajny.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Podoba mi się akcja 3 zdjęć i trzech myśli. Bo ma mąłą formę ale wylewną treść.

  Obraz - chciałbym umieć tak malować. (cwiczę!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi że Ci się ta akcja spodobała
   Maluj maluj...ćwiczenia czynią mistrza.

   Usuń
 34. Straszne to jest. A tym bardziej, strach jest silną emocją i działa na ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 35. Kaczorek za to uroczy i zazdroszczę spotkania z nim. Bo ja jeszcze nie miałam okazji :(

  OdpowiedzUsuń

Mądrzy ludzie powiedzieli...

                                                 Jezioro Boczne w Rydzewie koło Giżycka  1. "Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, ...