Dzisiaj czyli 8 maja jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Dlatego tekst dedykuję Asi czyli Jotce.
Podobno:
1. Idealny moment na naukę czytania to wiek od 4 do 6 lat.
2. Średnio na świecie na czytanie poświęca się 6,5 godzin tygodniowo.
3. 68% książek kupują kobiety.
4. Osoba kupującą książkę spędza 8 sekund patrząc na przednią okładkę a 15 patrząc na ostatnią.
5. Zainteresowanie treścią książki najczęściej tracimy na 18 stronie.
6. Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.
7. Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera.
Kamienna biblioteczka na ul. Kanoniczej w Krakowie
8. Ponad 8,2 miliona Polaków nie ma kontaktu z tzw treścią pisaną.
9. W większości krajów europejskich czytelnictwo przekracza 50% próg. W Polsce to zaledwie 38% natomiast w Czechach osiąga rekordowe 86%.
10. Połowa sprzedawanych obecnie książek w Polsce jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.
11.Najmniejsza książka świata powstała w Polsce. Jest to "Alfabet Łaciński" o wymiarach 1 x 0,6cm.
12. Najwięcej książek na świecie stworzył Polak Józef Ignacy Kraszewski. Napisał ponad 600 powieści.
13. Książka kupowana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Sprzedano jej ponad 2,5 mld sztuk.
-------------------------------------------------------------------------
Znacie jakieś inne ciekawostki na temat książek?
Nie znam innych ciekawostek Stokrotko, ale te powyższe są bardzo, ale to bardzo ciekawe. Czytam wiele , z biblioteki i na czytniku. Chociaż wolę papierowe :-) .
OdpowiedzUsuńJa czytam tylko "papierowe" książki.
UsuńStokrotka
Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich bibliotekarek, a w szczególności oczywiście dla Jotki. Niech Wam gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie :)
OdpowiedzUsuńTe 38% w Polsce wiele tłumaczy.
Dzięki , także w imieniu koleżanek po fachu:-)
Usuńjotka
Dziękuję Szarabajko.
UsuńStokrotka
Asiu dziękuję za "dziękuję".
UsuńStokrotka
Coraz mniej ludzi kupuje książki. Już dawno to zauważyłem.
OdpowiedzUsuńMarek z dziewczynami
I ja to zauważyłam Marku.
UsuńStokrotka
Dziękuję Ci bardzo, ciekawostki bardzo fajne, dobrze że nie tylko pesymistyczne, może ciekawostka nr7 zapewni nam lepszą starość, jak myślisz?
OdpowiedzUsuńZawsze ciekawiły mnie dzieje książki i szata graficzna okazów bibliofilskich. Wiele cennych ksiąg oglądają dziś tylko nieliczni, może to i dobrze, bo nie wszyscy potrafią docenić ich wartość i piękno.
jotka
Pięknie Ci dziękuję Asiu za to co napisałaś...
UsuńStokrotka
Ps. Byłem też i bibliotekarzem szkolnym Stokrotko. Pozdrawiam, z rana 3 minuty szybki spacer ze śmieciami, potem prawie 2 godziny cmentarz. I nad wszystkim człowiek się zastanawia, pracując w kilku szkolnych bibliotekach - przyrost czytelnictwa wśród ówczesnych uczniów klas 1 - 6 był dość duży. Teraz chyba tylko lektury, za moich czasów trafiali się pasjonaci -np. uczeń klasy 5 SP - wypożyczający co tylko się dało na temat ryb ..
OdpowiedzUsuńDziękuję Jardianie za Twoje wspomnienia.
UsuńStokrotka
Zastanawiam się nad tym, ile procent maturzystów przeczytało lektury i w ogóle jaki jest procent młodzieży czytającej książki... obawiam się że niski. W "moich" czasach dyskutowało się na temat postaci występujących w lekturach. Niezapomniane dyskusje o racjach Antygony i Kreona, Joasi Podborskiej i Judymie, o Wokulskim, o zagadnieniu mezaliansu w "Nad Niemnem", o honorze i odpowiedzialności w "Lordzie Jimie", etc. I nie chodzi tu li tylko o dyskusje na lekcji, lecz o to, że podówczas problemy jakie stawiali przed czytelnikowi autorzy książek były obecne świadomości młodych ludzi, dostarczając im wzorów zachowania, czasami niejednoznacznych, lecz wartych do przedyskutowania "we własnej głowie".
OdpowiedzUsuńps.1. też jestem bibliotekarzem (podyplomówka) :-)
ps.2. dlatego cenię sobie Czechów.
Nie wiem jak to jest wśród innych maturzystów... ale mój starszy wnuk ktory aktualnie zdaje egzaminy maturalne czytał wszystkie lektury.... A nawet je od nas pożyczał jak były nieosiągalne w bibliotekach. Generalnie to myślę że nie jest tak źle.
UsuńPozdrawiam Cię serdecznie Andrzeju.
Stokrotka
Bardzo ciekawe!
OdpowiedzUsuńCieszę się:-)
UsuńStokrotka
Pani Stokrotko w mojej bibliotece w Falenicy jest bardzo miła i mądra pani bibliotekarka.
OdpowiedzUsuńKasia
Kasiu to pozdrów serdecznie ode mnie te Panią.
UsuńStokrotka
Każda biblioteka ma taki szczególny zapach, który uwielbiam :)
OdpowiedzUsuńMasz rację Iwonko.
UsuńStokrotka
Kiedyś słyszałam, że w czytelnictwie przoduje Islandia i kraje skandynawskie, już nie pamiętam w którym kraju ale podobno znajomi spotykają się w domach i zamiast rozmawiać wspólnie spędzają czas na czytaniu - każdy z uczestników imprezy czyta swoją własną książkę. Chyba to było w Danii. A może w Szwecji :).
OdpowiedzUsuńJa się czytać nauczyłam w wieku czterech lat i do dzisiaj sprawia mi to wielką przyjemność. Wszystkiego najlepszego dla Jotki i wszystkich Pań Bibliotekarek, do których miałam w życiu wielkie szczęście.
Serdecznie Ci dziękuję za piękny komentarz.
UsuńStokrotka
O! Mamy kilka rekordów w Polsce! O książkach wiem, że nauczyłam się z nich bardzo wiele i że mam ich za dużo w biblioteczce. A nie mam jak rozbudować dla nich miejsca...
OdpowiedzUsuńUlcia, Ty nie masz za dużo książek tylko za mało miejsca 🙂
UsuńUrszulko... Koniecznie dokup jeszcze jeden regał.
UsuńStokrotka
Mo.... masz rację:-))
UsuńStokrotka
14. Wszystkie Panie Od Biblioteki (plus jeden Pan) są cool, gites i wporzo: są za aborcją i za legalizacją MJ, do takich bibliotek aż miło zaglądać i samo chce się czytać to, co mają na półkach do zaoferowania...
OdpowiedzUsuńp.jzns :)
Wszystko się zgadza :-))
UsuńStokrotka
Dobrze ze Pani pamiętała o dniu osób, które swoje życie poświeciły książkom. Sama do takich należę.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję.
Dziękuję za "Dziękuję "
UsuńStokrotka
A Ty się do której biblioteki wybierasz w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek?
OdpowiedzUsuńJuż wczoraj byłam w bibliotece w miejscowości w której mam działkę. Złożyłam życzenia pani Marzenie która tam pracuje i którą znam od wielu lat.
UsuńStokrotka
Dwie ciekawostki o czytaniu:
OdpowiedzUsuń1/ a jednak świat nas za to podziwia
https://twitter.com/JackPosobiec/status/1654800130778841091?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1654800130778841091%7Ctwgr%5E9c94bd97a99a68d5a79e0946e0cd3eaa440867d1%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fd-1733181175390665905.ampproject.net%2F2304212144000%2Fframe.html
2/ wymieniam półki w sypialni. Książek mam kilkaset. Wybrałam około 200 do oddania. W bibliotekach się nie udało bo pękają w szwach od książek. Jednakże w naszym mieście jest czytelnia na powietrzu, stolik, kilka krzesełek kilka ławek i gablota na książki, niestety pusta. W trzech turach wyniosłam tam swoje 200 książek. Za każdym razem na następny dzień gablota była pusta. Przechodnie, spacerowicze zabrali ze sobą te książki do domu. A więc jednak ludzie czytają.
Oczywiście że ludzie czytają.
UsuńSerdecznie Ci dziękuję.
Stokrotka
Żyjemy w świecie, w którym dominuje pośpiech, tempo i masówka, a książka pozwala się uwolnić o tego całego zgiełku, hałasu i napawać spokojem, podróżą i wytchnieniem. Uwielbiam te chwile. Super, że mogłem przypomnieć sobie u ciebie kilka powodów, dla których warto ten zwyczaj pielęgnować przez całe życie 🙂
OdpowiedzUsuńBardzo serdecznie Ci dziękuję za komentarz.
UsuńStokrotka
To ciekawe, że najczęściej kupowana jest Biblia, a obserwuje się tendencje odejścia od Kościoła, ale rozumiem, że to w skali całego świata, a nie tylko Europy. No dobrze, czytajmy. Ja uwielbiam czytać.
OdpowiedzUsuńCieszę się że uwielbiasz czytać...
UsuńStokrotka
Zaczynałam przygodę z książkami mając 4 lata. Rodzice, nauczyciele -bardzo mnie i młodszych braci zachęcali do lektur, i tak mi zostało.
OdpowiedzUsuńCzytam pasjami i dużo. A pan neurolog orzekł na wizycie ,że demencja mi nie grozi. Tak że ten..... :-)))) Na całe szczęście, nasza wiejska biblioteka jest nieźle zaopatrzona, więc posucha mi nie grozi!
Pozdrawiam ciepło!
Pojęcia nie masz Fuscilko jak Cię lubię za to co napisałaś:-))
UsuńStokrotka
Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Moja córka też dużo czyta.
OdpowiedzUsuńEla
Elu ucałuj swoją córeczkę ode mnie.
UsuńStokrotka
Trochę śmieszne te statystki. Właściwie w większości u mnie się nie zgadzają 😁.
OdpowiedzUsuńCzytam dużo, ale wiele lat temu przestałam korzystać z normalnych bibliotek. Jedyne to z Legimi na czytniku.
Niestety nie wierze by czytania zapobiegało czy miało jakikolwiek wpływ z Alzheimerem. Znam zbyt wielu ludzi aktywnych umysłowo (, w tym czytanie ), których choroba nie oszczędziła.
No właśnie Agnieszko... tak do końca nie wiadomo jak to jest z tym Alzheimerem.
UsuńStokrotka
Bardzo lubilam swoja prace w bibliotece szkolnej i swoich ciekawych cztelnikow.Chlopcy sluzyli rada przy opracowywaniu ksiazek technicznych. Ii czsem prosili o rade nie tylko prxy wybieraniu lektury. A teraz czytanie nadaje sens koncowce zycia, generalnie wybieram powrot do klasykale i
OdpowiedzUsuńAle wspolczesna literatura ma tez u mnie wazne miejsce np Szczepan Twardoch czy nasza noblistka. Klania sie Malgosia.
UsuńMałgosiu.... I ja cały czas czytam...
UsuńStokrotka
Małgosiu- jak wiesz nie jest łatwo czytać to co pisze Olga Tokarczuk.
UsuńAle czytam ją i podziwiam.
Stokrotka
1.Wielkie księgi:wrogowie mądrości? "Historia wolności"najwspanialsza książka,jakiej nigdy nie napisano.Ironia polega na tym,że ta książka była już zapisana w głowie autora(Lord Acton) i na tysiącach stron notatek pełnych materiałów do książki.Wszystkie notatki,które wypełniają tysiąc pudeł znajdują się w Cambridge.Te pudła są marną pamiątką genialnego umysłu,smutnym świadectwem tragedii zmarnowanej pracy Lorda Actona.
OdpowiedzUsuń2.Po 244 latach Encyklopedia Britannica zatrzymała prasy.Niektórzy ludzie byli z tego powodu smutni i mówili:"Była Wielka Powódź.Było dziesięć plag egipskich.Był upadek Rzymu.Nastąpiło zniszczenie świątyni jerozolimskiej i upadek Konstantynopola.A potem to:Nakład Encyklopedii Britannica wyczerpał się".
Niektórzy twierdzą,że jest to najważniejsze wydarzenie kulturalne ostatnich pięćdziesięciu lat.Nie.Stu.Teraz Wikipedia spełnia rolę encyklopedii.Co jest bardziej wiarygodne,Wikipedia,czy Encyklopedia Britannica?
Nadchodzą Ciemne Wieki.Ostatni gasi światło!:))
Po
Plag egipskich było siedem, system dziesiętny wymyślono później i gdzie indziej.
UsuńWiarygodność wikipedii...
Wikipedię tworzy wiele przypadkowych osób. Ich wpisy są weryfikowane przez boty a do nich nie mam zaufania.
Henryku serdecznie Ci dziękuję.
UsuńStokrotka
Lechu serdecznie Ci dziękuję.
UsuńStokrotka
Gdyby magowie faraona mieli pełnić podwójną funkcję weryfikatorów faktów,jak byście ich nazwali?Czarownicy,którzy są źródłem błędów.
Usuńhttps://pl/wikipedia.org/wiki/Plagi_egipskie
https://en.wikipedia.org/wik/Plagues_of_Egypt
Wszyscy się mylimy Henryku...
UsuńStokrotka
Ja to jak wejdę do biblioteki to nie mogę wyjść Stokrotko. Chodzę, przeglądam, czytam streszczenia. Bardzo ciężko mi się zdecydować. Niezłe te ciekawostki muszę przyznać. Moi dziadkowie uwielbiali powieści Kraszewskiego i pochłaniali je totalnie. Pozdrawiam Cię serdecznie Jadziu
OdpowiedzUsuńKasinyswiat
Najserdeczniej Ci dziękuję Kasieńko.
UsuńStokrotka
Dziękuję za poruszenie bliskiego mojemu sercu tematu.
OdpowiedzUsuńCzytać nauczyłem się dopiero w szkole, wcześniej bardzo dużo czytała mi matka.
Biblioteki były dla mnie zawsze ulubionym miejscem, to ogromna zasługa bibliotekarek (jakoś zawsze były i są to kobiety).
Jeśli chodzi o najmniejszą książkę świata, to internet znajduje jakieś dziwolągi, nie wiem czy takie twory można nazwać książką ==> https://en.wikipedia.org/wiki/Teeny_Ted_from_Turnip_Town
albo to ==> https://abcnews.go.com/International/siberian-man-claims-created-worlds-smallest-book/story?id=37306465
Z wygodnictwa korzystam z kindla i audiobooków, ale dla mnie nic nie zastąpi solidnej, papierowej książki, jej dotyku, zapachu :)
Chyba tylko dwa razy spotkałam w bibliotece bibliotekarza. To zawód prawie w 100% kobiecy.
UsuńTo prawda że nie wszystko w internecie to prawda :-))
Dziękuję serdecznie za obecność na moim blogu.
Pozdrowienia od Stokrotki
Przeraża mnie te 8 milionów nieczytających.
OdpowiedzUsuńTo tacy współcześni analfabeci...
UsuńJa z wiekiem czytam coraz więcej. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTo tak jak ja Krystyno...
UsuńSerdeczności
"Każda książka jest żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce. – Kornel Makuszyński".
UsuńPiękny cytat Iwonko. Serdecznie Ci dziękuję.
UsuńStokrotka
Makuszyński powiedział całą prawdę, świętą prawdę i absolutną prawdę o książce 👍🌼🌼🌼
UsuńOczywiście że tak.
UsuńStokrotka
Ciekawe to wszystko, co napisałaś, szkoda że coraz częściej widuje się oczy wpatrzone w ekrany. No ale tam dzieje się coś cały czas :) A nad książką trzeba się zatrzymać. Na szczęście jest jeszcze sporo amatorów takiego zatrzymania.
OdpowiedzUsuńJesteśmy jeszcze my Gabrysiu... które nie tylko czytają ale i piszą...
UsuńSerdeczności od Stokrotki
Nie znam ciekawostek o książkach, ale znam ciekawostkę o sobie. Jeżeli pozwolisz, Stokrotko, to opowiem...
OdpowiedzUsuńDobrowolnie pierwszą w życiu książkę przeczytałem przez szkło powiększające. Było to "Lato leśnych ludzi". Wtedy nie wiedziałem, że jest to "Lato leśnych ludzi", bo książka nie miała okładki. Czytałem ją w stodole pod otworem przez który wrzucało się siano. Naprzeciwko był otwór do wrzucania słomy, ale wolałem otwór sianowy, bo siano jest wygodniejsze. Pamiętam jeszcze, że wcześniej, przez to samo szkło, próbowałem wypalić w książce dziurę, ale słońce akurat schowało się za chmurami więc wziąłem się za czytanie.
Ot, zebrało mi się na wspomnienia...
Wspaniałe masz Bojo wspomnienia. Piękne pozdrowienia od Stokrotki.
UsuńWspaniałe ciekawostki, wiele się z nich dowiedziałam. Dziękuję za post :)
OdpowiedzUsuńBardzo proszę Haniu.
UsuńStokrotka
Coś jest w tym idealnym wieku do nauki czytania, bo ja opanowałam tą sztukę właśnie w wieku 4 lat. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTo wspaniałe Karolinko.
UsuńStokrotka
Nie znam żadnych ciekawostek. Te ponad 8 milionów bez styczności z książką to porażający numer
OdpowiedzUsuńMarek z E
Tak niestety jest Marku.
UsuńStokrotka
Od zawsze teren bibliotek był mi szczególnie bliski i spędzam w nich bardzo dużo czasu. Teraz szczególnie w PBP w Ciechanowie.
OdpowiedzUsuńWiem Joasiu wiem..
UsuńStokrotka