wtorek, 4 lipca 2023

Kilka warszawskich pomników - pierwszy

Trzy pierwsze pomniki o których chcę napisać znajdują się blisko siebie -  na warszawskim Krakowskim Przedmieściu albo tuż obok. Nie są pomnikami starymi tak jak Kolumna Zygmunta, pomnik Mikołaja Kopernika czy Adama Mickiewicza.

Najeżałoby zacząć od pomnika najważniejszego:                                                                                                     

                                                      

To pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Został odsłonięty 14 sierpnia 1995 roku przez córkę - Jadwigę Piłsudską- Jaraczewską oraz ówczesnego prezydenta RP. Twórcą pomnika jest rzeźbiarz Tadeusz Łodziana.
Nic na to nie poradzę, ale pomnikiem tym nie jestem zachwycona. Przedstawiona postać stoi w niby to zadumanej pozie, wsparta na szabli i z pochyloną głową. Jeden z napisów wyryty na cokole: - "Ten, kto nie szanuje swojej i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku ani prawa do przyszłości" - jest cytatem z wypowiedzi Marszałka, ale zupełnie nie pasuje do takiej wizji tej wybitnej, choć kontrowersyjnej osoby.
Najgorsza jest jednak lokalizacja pomnika który stoi właściwie na parkingu Hotelu Europejskiego. Marszałek niby patrzy na Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się na placu jego imienia, ale ... właściwie to oczy ma spuszczone.
Niektórzy mówią, że ze względu na wianuszek parkujących dookoła samochodów Naczelnik Państwa, Wódz Naczelny Marszałek Józef Piłsudski został nazwany "Dziadkiem Parkingowym".
To znaczy jego pomnik. I nie jest to żadna przesada ani tym bardziej złośliwość.
Parę dni temu, idąc Krakowskim Przedmieściem, spojrzałam w kierunku pomnika i zobaczyłam ... że go nie widzę. Zasłaniał go bowiem jakiś duży i wysoki samochód dostawczy.
Tak więc pomnik często znika z pola widzenia ochroniarzy. Ale podobno ten, który na nim stoi też często znikał swojej ochronie, chodząc z córkami na lody do Hotelu Europejskiego. I miał podobno mawiać: "W Polsce żyję i sam własnej d... pilnować potrafię"





Jeśli interesują Was następne dwa pomniki, które znajdują się blisko pomnika Marszałka - to zapraszam wkrótce ...

34 komentarze:

  1. Tu Jardian - Jarek Stokrotko . Nie chce mnie zalogować znów. Czekam więc na ciąg dalszy. Niegdyś sporo o Piłsudskim czytywałem Pozdrawiam Cię serdecznie - po pół godziny na zakupach, była też Stokrotka ... i akurat myślałem, czy będzie u Ciebie nowy post. Wczoraj tylko było wyrzucanie śmieci i odsypianie małej uroczystości :-)) .

    OdpowiedzUsuń
  2. W warszawie jest więcej pomników Marszałka. Wiem o jeszcze jednym przy Belwederze - widziałem go osobiście zresztą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeci pomnik Marszałka jest na terenie Akademii Wychowania Fizycznego
      Stokrotka

      Usuń
  3. Postać kontrowersyjna to i miejsce dla pomnika niezbyt udane :-)
    Ela

    OdpowiedzUsuń
  4. "Został odsłonięty 14 sierpnia 1995.."
    Późno.
    Na pewno go widziałem, ale nie znałem żadnych powiedzonek na jego temat.
    Dziadek parkingowy - dowcipne i typowe dla obecnych czasów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie Ci dziękuję Lechu.
      Stokrotka

      Usuń
  5. Ten pomnik przy Belwederze jest w znacznie lepszym miejscu i bardziej mi się podoba.
    Marek z dziewczynami

    OdpowiedzUsuń
  6. jakoś niespecjalnie pamiętam ten pomnik, chyba w ogóle o nim nie wiedziałem, bo ja w ogóle nie za bardzo lubię okolice Placu Zwycięstwa... ups... Placu Piłsudskiego, odkąd zasłonili taki piękny widok na Teatr Wielki od strony Victorii jakimś grzmotem, nawet nie chcę wiedzieć, co w tym budynku jest...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo pomnik nie jest wart zapamiętania.
      Stokrotka

      Usuń
    2. mnie w ogóle intryguje, dlaczego tak mało jest pomników sensownych ludzi (czytaj: naukowców i artystów) w porównaniu z politykami i wojownikami, skoro ani polityka, ani wojna nikogo nie czynią wielkim?...

      Usuń
    3. A zauważyłeś że prawie wcale nie ma pomników kobiet? W samej Warszawie jest ich zaledwie kilka... A przecież były kobiety wybitne
      Stokrotka

      Usuń
  7. No tak, lokalizacja przeciętna...

    OdpowiedzUsuń
  8. Tu gdzie jestem jest ławeczka Piłsudskiego i Skwer Wolności, ale w wielu miejscowościach są jak nie pomniki, to tablice poświęcone Marszałkowi.
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawie w kazdym mieście tak jest Asiu.
      Stokrotka

      Usuń
  9. A ja już się boję, które dwa pomniki w pobliżu masz na myśli...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niepotrzebnie się boisz :-)
      Stokrotka

      Usuń
  10. Interesujące.

    OdpowiedzUsuń
  11. "Dziadek Parkingowy"... dobre :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie ze dobre Iwonko.:-)
      Stokrotka

      Usuń
  12. To ja poproszę o te dwa następne.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jej wiem, że to niestosowne, ale no zaśmiałam się z tego dziadka parkingowego. Miejmy nadzieję, że Józef się nie obraził😅.
    Czasem te pomniki postawią bezmyślnie i potem jest jak jest.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojtamojtam...pośmiać się zawsze można.
      Pozdrowienia od Stokrotki.

      Usuń
  14. "W Polsce żyję i sam własnej d... pilnować potrafię" .... bardzo trafne określenie, przydałoby się co niektórym chociaż się z nim zapoznać...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie inaczej Alinko.
      Serdeczności od Stokrotki

      Usuń
  15. Pomniki to też rodzaj uwiecznienia historii. No i wtedy najlepiej poznawać je osobiście wraz z otoczeniem. Tylko ile można poznać osobiście? Ja dzielę pomniki na ogólne i miejscowe. Ogólne to taki jak ten - Piłsudskiego, bo w wielu miastach ma swoje pomniki. A miejscowe czy regionalne to takie, które wiążą się z osobami lub wydarzeniami tylko tego określonego miejsca.
    notaria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko się zgadza Notario. Bo to jest pomnik miejscowy raczej mało udany.
      Stokrotka

      Usuń
    2. Ale pomnik Piłsudskiego, bez względu na ocenę artystyczną, raczej regionalny czy miejscowy nie jest, był zbyt ważną postacią w historii, aby go traktować regionalnie. Pisząc o pomnikach regionalnych miałam na myśli osoby bądź wydarzenia tylko lokalne, ważne dla lokalnej społeczności. Raczej nie znajdziesz pomnika sita w innym regionie niż miasto o tradycjach sitarskich, czyli w Biłgoraju; albo pomnik pewnego pana, który nazywał się Józef Dechnik - ma sens tylko w Biłgoraju, gdzie mieszkał i działał (co prawda obecnie pomnik zdemontowano w ramach dekomunizacji, ale to inny temat). I właśnie dzięki takim bardzo lokalnym pomnikom można poznać historię i tradycje danego miejsca: miasta czy regionu.

      Usuń
    3. No tak.Masz rację
      Stokrotka

      Usuń

Prezydenci USA powiedzieli:

1. George Washington  /I prezydent USA 1732-1799/ "Nie da się zadowolić wszystkich. Gdybym się tego podjął, prawdopodobnie nie zadowoli...