piątek, 30 października 2020

O tym jak "dobrze" być kobietą...

                                      Jak podpisalibyście to zdjęcie? Bo ja -
                                                  Obłuda
                                                              

1. Obrzezanie

Obrzezanie kobiet polega na całkowitym wycięciu zewnętrznych narządów płciowych. Zabieg dokonywany bez znieczulenia jest niezwykle bolesny a przeprowadza się go już na kilkuletnich dziewczynkach. Wiele dziewczynek po tym zabiegu umiera.

Co roku okalecza się w ten sposób 3 miliony kobiet na całym świecie, głównie w Afryce Środkowej.

2. Rozciąganie warg

Aby sprostać afrykańskim kanonom piękna kobiety zmuszane są do rozcinania sobie dolnej wargi aby włożyć w nią drewniany lub ceramiczny krążek. Wiąże się to z wybiciem przednich zębów. Dolna warga rozciąga się w ten sposób nawet do 30 cm.

3. Golenie głowy 

Ultraortodoksyjne Żydówki poza noszeniem niezwykle skromnego i koszernego stroju mają obowiązek po wyjściu za mąż całkowicie zgolić głowę. W zamian noszą peruki.

4. Długie szyje

Kobiety z ludu Kayan /Tajlandia/ szyje mają oplecione metalowymi lub ceramicznymi obręczami. Obręcze ważą  nawet 5 kg i  noszone praktycznie całe życie zgniatają kobietom obojczyki i deformują żebra, przez co tworzą optyczne złudzenie wydłużonej szyi.

Gdyby kobiety zdjęły te obręcze to najprawdopodobniej złamały by sobie kręgosłupy. Więc nie zdejmują ich, bo jest to także jedyne źródło ich zarobku. Mnóstwo turystów przyjeżdża i płaci za oglądanie tych kobiet...

5. Krępowanie stóp

W Chinach przez 1000 lat za ideał piękna uchodziły kobiety o maleńkich stopach - takich 7-10 centymetrowych. Bandażowano więc małym dziewczynkom stopy po uprzednim łamaniu kości palców i śródstopia. Ból towarzyszył tym dziewczynkom a potem kobietom nie tylko w momencie całej "operacji" ale właściwie przez całe życie. Chodzenie było niesamowitą torturą. Wiele dziewczynek umierało w wyniku otwartych ran i zakażeń.  Dopiero w roku 1949 zakazano tego zwyczaju.

6. Jak w średniowieczu

Kobiety żyjące we wspólnocie Amiszów żyją w zamkniętej społeczności. Nie mogą opuszczać swoich domostw bez zezwolenia męża, ubierają się wszystkie bardzo skromnie i jednakowo. Nie noszą żadnej biżuterii, guzików i biustonoszy. Nie mogą korzystać z techniki i cywilizacji. 

7. Sati

Jest to rytuał polegający na samospaleniu wdowy żywcem wraz ze zwłokami męża na jego stosie pogrzebowym. Zwyczaj ten liczący sobie w Indiach ponad 1500 lat był wielokrotnie zakazywany lub ograniczany przez władców lub kolonizatorów. Niestety, pojedyncze przypadki mają miejsce także współcześnie.

8. Miejsce kobiety jest w chlewie

Tutaj pisałam, że w niektórych wioskach w Papui-Nowej Gwinei kobiety mieszkają w chlewach ze świniami: https://stokrotkastories.blogspot.com/2018/11/miejsce-kobiety-jest-w-chlewie.html

Dopiszecie coś więcej???

74 komentarze:

 1. Stokrotko czytałaś na onecie list ratowniczki ze Słubic?

  Ela

  OdpowiedzUsuń
 2. A mimo wszystko mężczyźni nie mogą być kobietą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem co chciałaś powiedzieć.

   Usuń
  2. Bycie kobieta jest niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. Może faceci poprostu kobietom tego zazdroszczą i tak je dyskryminują. Oczywiście są to moje wolne myśli, w ten sposób próbuje o wszystko ogarnąć.

   Usuń
  3. Bo nie jest łatwo zrozumieć dlaczego jest tak jak jest....

   Usuń
 3. I tyle męczarni różnych dla urody, by chłopu przypodobać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo nie przeczytałeś dokładnie?
   Albo żartujesz..?

   Usuń
 4. no tak, zwyczaje islamskie dotyczące ubioru, czy zakazów poruszania się samotnie po ulicy lub prowadzenia samochodu, albo braku mocy decyzyjnej przy wyborze szkoły, pracy, czy męża wydają się przy tym lajtowe, ale po co szukać tak daleko?...
  punkt 9. gdy kobieta zajdzie w ciążę, musi donosić tą ciążę i urodzić dziecko będące jej finałem, nie ma nic do gadania w tym temacie, poza trzema wyjątkami, ale zwyczaj ewoluuje i zmierza do likwidacji tych wyjątków...
  zagadka: gdzie tak jest? :)
  ale gwoli uczciwości i dla równowagi trzeba też dodać punkt 10: w Chinach kobietom nie wolno mieć więcej, niż jedno /lub dwoje, jeśli na wsi/ dziecko, a gdy zajdzie w ciążę o jeden raz za dużo ma obowiązek tą ciążę usunąć... no cóż, jeśli nie będzie stawiała oporu, to wszystko się odbędzie bezboleśnie, ale nie próbuję sobie wyobrażać, co z nią robią, gdy się zbuntuje...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Chinach kobiety same usuwają ciążę, jeśli się dowiedzą że to będzie dziewczynka...

   Usuń
  2. to już osobna sprawa, ale też niefajna...
   tylko ja się tak zastanawiam, jak te chłopy sobie tam radzą przy takiej dysproporcji płci, jaka efektem tego istnieje i różne pomysły przychodzą mi do głowy :)

   Usuń
  3. Myślę że ich pomysłowość /tych chłopów/ jest bez granic...

   Usuń
  4. no tak, Chińczyk potrafi :D

   Usuń
 5. "Pocałunek skorpiona" tak zatytułowałabym to foto. Niestety kobiety są grupą szczególnie narażoną na dyskryminację i wykluczenie społeczne. Od zarania dziejów, zwyczajowo lub prawnie, przemoc wobec kobiet była instrumentem sprawowania władzy nad nimi. I to się wlecze do dziś. Jeśli kobiety nie będą walczyć to ten proceder nigdy się nie skończy .

  OdpowiedzUsuń
 6. Wstrząsający wpis Stokrotko. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 7. I część tych praktyk jest popierana przez starsze pokolenie kobiet, które zmuszają młodych do tego i owego siłą lub częściej szantażem emocjonalnym (starsze panie "umierają", jest im smutno, są zawiedzione, wyliczają nieszczęścia, które na nas spadną z powodu tego, że nie robimy tak, jak one chcą). Nasze wgrane, bezustanne zabieganie o akceptację, w szczególności rywalizowanie o mężczyzn, nie pomaga.

  OdpowiedzUsuń
 8. U Amiszów mężczyzna ma jedną żonę. Wielożeństwo jest praktykowane u Mormonów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale czy zawsze tak nie było, że to mężczyźni decydowali o życiu kobiet? Wygląda na to, że nic się w tym temacie nie zmieniło :(

  OdpowiedzUsuń
 10. zastanawiałam się, dlaczego kobiety w zasadzie od zawsze były na straconej pozycji? Myślę że to sprawa biologii i instynkt macierzyństwa, który nakazywał wystawiać siebie w obronie dziecka. Innego wytłumaczenia nie mam, ale może jest inne, racjonalne. Przecież wiele kobiet intelektualnie, fizycznie dorównuje, a niekiedy przewyższa mężczyznom. Może nie w tak drastyczny sposób, ale i w naszej cywilizacji kobiety były za straconej pozycji, nawet te wykształcone, ambitne vide: "Pani Einstein" Marie Benedict. A wiejskie kobiety? Robotnice, służące- polecam Joanny Kuciel Frydryszak: "Służące". W końcu nadszedł czas!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesiu znam tę książkę.
   Polecam Margeret Atwood "Opowieść podręcznej" - bo to jest teraz najbardziej aktualna ksiązka.

   Usuń
 11. Ale Wy, Kobiety jesteście przewrażliwione...
  Chłop ledwo szturchnie a wy już, że "bije"...
  A czy która pomyślała, ile kalorii musi on - biedak i ofiara tradycji z siebie oddać przy tym "biciu"?
  Bije - bo kocha, bo musi, bo ma prawo małżeńskie. Bo tego chcą baby.
  Makatka pierwsza: Niechby bił - byle był[Kielecczyzna].
  Makatka druga: Jak chłop baby nie bije, to w niej wątroba gnije [Mazury - "wykonawczyni" nadłóżkowego arcydieła z Wileńszczyzny].
  Makatka trzecia [tam naprawdę to przyśpiewka weselna z Mazowieckiego]: Jak chcesz w nocy od żonusi, to ją w dzień przetrzepać musisz.
  - Więc o co chodzi?
  A dochodzi jeszcze szczery katolicyzm...
  Wystarczy jeden cytat [więcej mi się nie chce]:
  Bernhard Häring - teolog katolicki, 1912 - 1998:
  W żadnej religii czy światopoglądzie kobieta nie jest tak szanowana i uważana, jak w chrześcijaństwie.
  Niestety, tradycja i wiara zanikają, a wraz z nimi dobre "ksześcijańskie" obyczaje ludu Bożego. Coraz częściej baby leją chłopów i zmuszają do całodobowej gotowości...
  Jak Rzymianie nie tłukli swoich mulierek - Cesarstwo upadło.
  Jak towarzysze radzieccy odchamili się ledwo-ledwo za Gorbiego - szlag trafił ZSRR i niezwyciężoną Armię Czerwoną.
  Wie coś o tym doświadczony w tej materii szef jedynie słusznej opcji politycznej najpierwszego sortu.
  Chcecie upadku naszego K.Lechistanu???
  Panowie! Do czynu!
  Panie! Pomożecie?
  Bij, kto w Boga wierzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za ten apel czy też odezwę :-))

   Usuń
 12. Nie chce być nieczuły ale wydaje mi się, że to po trochu tak jak z hasłem Black Live Metter. To znaczy, że białe życie nie ma znaczenia? Mam wiele szacunku i respektu do kobiet. Słyszałem o różnych niepojętych zwyczajach wobec chłopców i mężczyzn. Czy jest ich więcej czy mniej, nie wiem? Nie o to w tym wszystkim chodzi. Respektujmy się wzajemnie czyli bądźmy dla innych tacy jacy chcielibyśmy żeby inni byli dla nas. Zdjecia nie podpisze, bo na widok tego człowieka i jego wyjątkowej hipokryzji robi mięsie niedobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marku - te zwyczaje wobec chłopców i mężczyzn to naprawdę malutki pikuś w porównaniu do tego co wymieniłam. A jest tego w stosunku do kobiet na całym świecie dużo więcej...

   Usuń
 13. Nic więcej nie trzeba, już od czytania tego słabo się robi...

  OdpowiedzUsuń
 14. Obraz? Zdecydowanie "Zuzanna i starcy"; przyjrzyj się, jak się ślinią ;)
  Jakiś zastępca Czarnka (nazwiska nie chciało mi się zapamiętać) obiecał, że w końcu trzeba pokazać kobietom, gdzie ich miejsce. Może dziś wyjdzie do tłumu "ćpunek" i im to powie?

  OdpowiedzUsuń
 15. To ja dopiszę morderstwa honorowe. W islamie kobieta zabijana jest przez ojca, męża albo brata za zhańbienie rodu np, odejście od męża, spotykanie się z chłopakiem. Także gdy zostanie zgwałcona ojciec ma prawo ją zabić.
  Znalazłem informację że rocznie ginie w ten sposób od tysięca do pięciu tysięcy kobiet.
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 16. Z krępowaniem nóg dziewczynkom to była w Chinach nieco bardziej skomplikowana historia. Najpierw pytano wyroczni, kiedy całą tę operację zacząć. A gdy już ją rozpoczęto, to jednocześnie bandażowano stopy i zmieniano dietę dziewczyny. Dieta (jakieś specjalne kluseczki, choć nie tylko - ale nie bardzo pamiętam) miała za zadanie osłabienie kości, zaś bandażowanie było dość swoiste - starano się podwinąć pod spód stopy wszystkie palce oprócz dużego. No i wcale ich tak od razu nie łamano, tylko kazano dziewczynce chodzić w tę i we w tę po pokoju. Połączenie diety, coraz mocniejszego bandażowania i obciążenia stóp przy chodzeniu powodowało to, że kości palców same pękały z cichym trzaskiem. Bandażowano je jeszcze ciaśniej, czekając na następne złamania. Dziewczynę pilnowano, bo cierpiała, ale wiedziała też doskonale, że to dla jej dobra, bo z wielkimi stopami to można było tylko gnój rozrzucać, a nie dobrze wyjść za mąż. Co któraś tam (chyba co dziesiąta, ale też nie będę się kłócił) dziewczyna nie przeżywała tego procesu, bo stopy krwawiły i łatwo było o zakażenie. Krwawiące i cuchnące stopy były powszedniością chińskich kobiet aż do ich starości. Za to chińscy mężczyźni podniecali się widząc takie stópki niczym Europejczycy przy pornografii. Procederu zabroniono po raz pierwszy w 1911 roku (po upadku cesarstwa), ale dopiero komuniści doprowadzili do faktycznego przestrzegania zakazu.
  Jeżeli miałabyś trochę czasu, to szczerze polecam książkę Lisy See "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" - to o życiu na chińskiej wsi w XIX wieku; przejmująca książka napisana właściwie chyba dla kobiet.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. VULPIANIE!!!!
   Witam Cię serdecznie na moim blogu!
   Nawet nie wiesz jak mnie cieszy Twoja wizyta i fachowy komentarz.
   Dziękuję Ci bardzo.
   A książkę postaram się przeczytać.
   :-)

   Usuń
 17. Stokrotko!
  Wybacz, mnie mdli na widok tych typków...

  OdpowiedzUsuń
 18. "Zjazd wampirów/krwiopijców" :(
  Za pierwszego pisu przeczytałam "Żywcem spaloną" i stwierdziłam, że dziękuję Losowi, iż urodziłam się w kraju nad Wisłą a nie gdzie indziej... anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie Anko, że jednak u nas lepiej....
   Ale nie mamy się z czego cieszyć!!!

   Usuń
  2. Cieszę się patrząc na wspaniałe dziewczyny i facetów też 👍anka

   Usuń
 19. Ja bym dodała sytuację kobiet w Indiach, gdzie jak mąż jest niezadowolony z posagu, to pozoruje wypadek w kuchni oblewając kobietę naftą i podpalając i jest to społecznie akceptowane, o karze sądowej w ogóle nie wspominając.

  OdpowiedzUsuń
 20. A w takim jednym kraju w Europie tydzien temu cos uchwalono...

  OdpowiedzUsuń
 21. Lepiej pójdę na spacer do lasu. Tam wracam do normalności w tym zwariowanym świecie:)))

  OdpowiedzUsuń
 22. To cynizm czlowieka pelnego zawisci, a przede wszystkim obludnika. Nadal istniejace krzywdzace traktowanie kobiet w fomu i w pracy nasila sie, bo 'wladcy swiata' sa coraz mniej wartosciowi pod kazdym wzgledem/oczywiscie nie wszyscy/a przemoca mozna utrzymac wladze mala lub wieksza. Wydaje sie, ze grono Twoich przyjaciol sa swiadomi siebie, swej wartosci i szlachetni, ale za duzo u nas i na swiecie krzywdy i cierpien. Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
 23. A mój sąsiad jeszcze kilka lat temu przez większość weekendów sypiał na mojej słomiance, bo go żona nie wpuszczała do mieszkania.
  Co do zdjęcia to nie nazwałbym tego obłudą, a raczej obskurantyzmem, bo przecież główny "aktor" w zakresie estetyki robi to o czym mówi publicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Może był damskim bokserem?
   2. Bardzo dobre określenie.
   :-)

   Usuń
 24. Jaguniu,
  Adolf Dymsza przed wojną śpiewał taką fajna piosenkę: "Baby, ach te baby, cóż bez nich wart byłby świat..." Ale ten świat tak został stworzony, że jak mówili starożytni "Żyć znaczy walczyć" I tak dwa gatunki na świecie - kobieta i mężczyzna wciąż walczą ze sobą nie wiadomo po co i dlaczego choć wyznacznikiem ich kontaktu przecież jest miłość... Może chodzi tu o to, że mężczyźni potrzebują wciąż seksu, a kobiety poprzez jego skutki czyli ciąże ograniczają go. Ale jak mają tego nie robić kiedy często gęsto zostają same z problemem i bywa, że "kiedy ona zachodzi on odchodzi", a szczególnie kiedy urodzi się niepełnosprawne dziecko, ale nawet mając wspaniałe, normalne uchyla się od alimentów i kontaktu, a nawet żyjąc w rodzinie też różnie bywa traktowanie dzieci przez ojców. Ostatnio jest coraz więcej wspaniałych, odpowiedzialnych, ale zdarzają się też jak wyżej...A najgorzej, że o dzieciach decyduje polityk nie mający dzieci, żony, a zatem pojęcia o problemie. Podobnie jak
  kler. Jakie to niesprawiedliwe i podłe!!!
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełna zgoda Ewuniu!!!!
   Przytulam serdecznie.
   I trzymajmy się :-)

   Usuń
 25. -- przepraszam, ale mdli mnie na widok tego i tym podobnych {zdjęcie mam na myśli} ... pozdrawiam, trzymajcie się tam w stolicy

  OdpowiedzUsuń
 26. Już i tych osiem punktów mi wystarczy. Wstrząsające...

  OdpowiedzUsuń
 27. Znalezione - cytuję
  Check lista do odsłuchania w dzieciństwie:
  ☑️ "oj daj spokój"
  ☑️ "jakoś wytrzymasz"
  ☑️ "czemu się tak denerwujesz"
  ☑️ "przesadzasz"
  ☑️ "dramatyzujesz"
  ☑️ "jesteś jakaś przewrażliwiona"
  ☑️ "dziewczynie nie wypada/nie wolno"
  ☑️ "jakoś to nie pasuje do dziewczyny"
  ☑️ "nie krzycz"
  ☑️ "nie przeszkadzaj"
  ☑️ "złość piękności szkodzi"
  ☑️ "zrób to dla świętego spokoju"
  ☑️ "idź, wszyscy idą"
  ☑️ "nie wstydź się"
  ☑️ "buziaka nie dasz"?
  ☑️ "a jak robią Twoje koleżanki"?
  ☑️ "zachowuj się, jak dziewczynka"
  ☑️ "ale spokojnie"
  ☑️ "bądź grzeczna"
  ☑️ "już nie gadaj, po co ktoś ma wiedzieć"
  ☑️ "nie mów tak, babci/ cioci/ wujkowi będzie przykro"
  ☑️ "nie mów tak"
  ☑️ "wyolbrzymiasz"
  ☑️ "to nic takiego"
  ☑️ "po co prowokujesz"
  ☑️ "nie wychylaj się, bo ktoś poczuje się urażony"
  ☑️ "nie narzucaj swojego zdania"
  ☑️ (dodaj swoje)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście to się skończyło!!!
   Dziękuję bardzo Gabrysiu.

   Usuń
 28. A mnie się nie dobrze robi na widok tych panów.
  Kobiety w krajach afrykańskich mają "przechlapane".
  Te punkty są przerażające.
  Pozdrawiam)*

  OdpowiedzUsuń
 29. Słyszałam, że w Nepalu kobiety w czasie miesiączki i w połogu muszą spać poza domem- czyli w stodole, czy w stajni...

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie wiem, co napisać, po prostu nie wiem...
  Tylko mi strasznie smutno.:(

  OdpowiedzUsuń
 31. Gorset,usuwanie żeber,arszenik...(fasion victims).
  "Gorset morderca rasy ludzkiej"-N.Bonaparte
  :)

  OdpowiedzUsuń

Stolica Lombardii - zakończenie

Przy kościele Santa Maria delle Grazie w refektarzu znajduje się najsłynniejszy fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza". To p...