poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Sławny gość, motocykle i ....Armagedon - z cyklu "Polska Nieznana"

                                               Zameczek w Bagieńcu


Ten zbudowany na granitowej skale i otoczony wodą XVI- wieczny zameczek w Bagieńcu zachwyca podobno każdego. W 1790 roku gościł w nim słynny niemiecki poeta Wolfgang Goethe. Dla upamiętnienia wizyty tego wielkiego romantyka co roku w czerwcu organizowane sa tu Dni Goethego. Prezentują się wówczas młodzi poeci i recytatorzy. Odbywają się spektakle teatralne, koncerty poezji śpiewanej oraz wystawy sztuk plastycznych.

Bagieniec znajduje się na Ziemi Wałbrzyskiej niedaleko Świdnicy.

                                         Parowozy i harleye


Zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn. Ponad 40 lokomotyw, 60 wagonów kolejowych, żurawie kolejowe i pług odśnieżający zajmują ok. 1,5 km. torów. Najcenniejszym zabytkiem jest pruska lokomotywa z 1921 r,. jedyny zachoway w świecie egzemplarz. Stoi tu również parowóz w 1889 r, który "wystąpił" w filmie "Lalka" z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej. Znajduje się tu także jeden z dwóch ocalałych w Europie wagonów słynnego "Orient Expressu".

Jednak największą atrakcją tego Muzeum jest największy w Polsce zbiór motocykli Harley- Davidson.

                                    Armagedon w Bolkowie


Śmiertelnie blade wampirzyce i wampiry, wojownicy o ponurych obliczach, postacie w czarnych pelerynach - to widok do którego przywykli mieszkańcy Bolkowa na Ziemi Wałbrzyskiej. W tutejszym zamku regularnie odbywa się Castle Party Dark Independent Festival  na którym zbierają się tysiące miłośników mrocznej i mocnej muzyki gotyckiej. Przez trzy wieczory ostatniego weekendu lipca z wzgórza zamkowego na Bolków spływają wywołujące dreszcze przerażenia dżwięki niesamowitej muzyki.

Castle Party na zamku w Bolkowie to impreza międzynarodowa  Na zamkowym dziedzińcu odbywają się też turnieje rycerskie w których biorą udział rycerze z calej Europy. A pod murami zamku rzemieślnicy handlują "średniowiecznymi" zbrojami...

44 komentarze:

 1. Piękna opowieść Stokrotko. A czy wiesz, że... śniła mi się z niedzieli na poniedziałek ... Stokrotka ? (sic!). Pozdrawiam serdecznie, latem jedziemy za Szczecin, a poprzedni rok był poświęcony na zwiedzanie Ziemi Ojczystej też. Chce się napisać -"Piękna nasza Polska cała " -) . Zapraszam i do siebie, na IL 2. Dziś mamy gości. Serdeczności :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś, wracając z wakacji, zahaczyliśmy o Bolków i akurat było Castle Party. Pełno przebierańców :) Tego samego dnia przejeżdżaliśmy przez Jarocin. Tam z kolei byli fani nieco innego gatunku muzycznego. To była ciekawa droga powrotna do domu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ze sladami pobytu Goethego W Polsce spotkalem sie na Szczelincu, motocykle i demony to juz nie moja banks. Pozdrawiam Smigusowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mila byc banks a demon zmienil na banns???

  OdpowiedzUsuń
 5. impreza w Bolkowie brzmi obiecująco, takie tematyczne 2-in-1, tylko z drobną poprawką: w tym roku zaplanowano ją na 07 - 10 lipiec, co jakoś nie za bardzo wygląda na ostatni weekend...
  https://castleparty.com/
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z zestawienia najbardziej interesuje mnie muzeum kolejnictwa, ale zdecydowanie wolę pociągi niż motocykle. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nasza Kasia jezdzi na ten Armagedon!!!
  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 8. Zameczek śliczny. Może kiedys się wybiorę zobaczyć na żywo. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam w Wałbrzychu u w Bolkowie, ale o tych atrakcjach wówczas nie wiedziałam...

  OdpowiedzUsuń
 10. Polska to jest jednak ciekawy kraj!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wybieram Bagieniec...dla mnie najciekawszy...

  OdpowiedzUsuń
 12. O, wczoraj na wycieczce w pewne świętokrzyskie zakamarki, spotkałam miłośników imprez w Bolkowie. Przypomnieli mi, że to miejsce jest na mojej liście wycieczkowej 👌😉

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia moich obrazów!^^

  OdpowiedzUsuń
 14. W Bagieńcu jeszcze nie byłam - przy pierwszej nadarzającej się okazji nadrobię to... pozostałe miejsca i atrakcje z nimi związane też polecam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wszystko ciekawe. Niczego z przedstawionych na własne oczy osobiście nie widziałam, niestety. Wałbrzych i okolice są naprawdę interesujące. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Pojecia nie mialam o tych wydarzeniach.....
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy obiekt i pierwszy raz słyszę o nim. Otoczenie tez supwr :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wizytę. Ale który konkretnie obiekt masz na myśli?

   Usuń
 18. Atrakcji jak widać tam nie brakuje - chociaż akurat gotycka muzyka i wampiry to trochę nie moja broszka ;) Za to klimatyczne zameczki z ciekawą historią już jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Pojęcia nie miałam i tym wszystkim :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. cudne romantyczne
  klimaty: lokomotywy i Harleye! Do tego stare zamczysko! Po codziennej bieganinie przeskok w czasie niewyobrażalny. Myślę że Armagedon dla wielu też jest atrakcyjny nie tylko muzycznie ale i widowiskowo. Joanna Rodowicz

  OdpowiedzUsuń

Poezja i proza

Wychodząc w środę raniutko z domu na jednodniowy pobyt do szpitala włożyłam do plecaczka te dwie książki: I chociaż mam je od dawna i dobrze...