Jak wiadomo rok 2023 został w Polsce ustanowiony także rokiem Jana Matejki. Jest to związane z trzema ważnymi datami - 185 roczną urodzin Jana Matejki, 130 rocznicą jego śmierci oraz 128 rocznicą powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich - Domu Jana Matejki. Wiąże sie to także z imponującymi planami wystawienniczymi dzieł Matejki w siedzibach Muzeum Narodowego. Wspaniałe malarstwo Jana Matejki a także jego niezłomna postawa obywatelska sprawiły że na trwałe zapisał się w historii kraju.
W Polsce są tylko trzy pomniki Jana Matejki. Jeden w Wiśniczu Nowym w którym funkcjonuje także Muzeum Pamiatek po malarzu, drugi w Krakowie, na którym malarz "siedzi w ramie obrazu" i trzeci w Warszawie.
Tak wygląda warszawski pomnik Jana Matejki.
Pomnik, którego projekt wykonał w roku 1989 słynny rzeźbiarz Marian Konieczny /twórca m.inn.pomnika Warszawskiej Nike/ został odsłonięty 3 maja 1995 r w dzielnicy Mokotów przy ulicy Puławskiej, w sąsiedztwie Parku Morskie Oko.
Przedstawia stojącego na cokole Jana Matejkę, który trzyma paletę w lewej i pędzel w prawej dłoni. U stóp na cokole siedzi Stańczyk. Stanowi to nawiązanie do faktu częstego umieszczania przez Matejkę znanego błazna na swoich obrazach
Tak pisał o Matejce Stanisław Wyspiański:
"Był mały , jako ludzie ciałem drobni i przygarbieni nie wiekiem, lecz pracą /.../głowę chylił w długich lokach, z oczu mu gorzał żar - taki w prorokach"...
Był dziewiątym dzieckiem nauczyciela muzyki Franciszka Ksawerego - Czecha przybyłego do Polski ok. 1807 roku. Matka -Polka zmarła gdy miał siedem lat. Największy wpływ na kształtowanie się jego osobowości miał jego najstarszy brat, który był historykiem na Uniwersytecie Jagiellońskim. On to kierował jego lekturami a także przekazał Janowi kult przeszłości i zamiłowanie do szperania w starych księgach.
Jako dziecko Jan Matejko był słaby i wątły, stąd zapewne ojciec przeznaczył go do stanu duchownego. I chociaż postępy w nauce małego Janka były raczej niewielkie, to wyrósł z niego wybitny malarz, który zadziwił świat nie tylko fantazją plastyczną, niebywałą zdolnością kreowania bohaterów odległych epok historycznych, ale i bogactwem czysto historycznych przemyśleń. Ogromu wiedzy historycznej nie wyniósł zresztą Matejko ze szkoły, w tej dziedzinie był on typowym, genialnym samoukiem.
Jan Matejko to twórca obrazów historycznych i batalistycznych a także historiozof. Był autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy w historii. Jego uczniami byli Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański i Włodzimierz Tetmajer.
Pięć najwybitniejszych obrazów Jana Matejki to:
1. "Bitwa pod Grunwaldem" powstala w roku 1878 - znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
2. "Stańczyk"- powstal w roku 1862 - znajduje sie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
3. "Unia Lubelska" - rok 1869 - w depozycie na Zamku Lubelskim.
4. "Hołd Pruski" - rok 1882 - obraz znajduje się w Galerii Sztuki XIX w w Sukiennicach w Krakowie.
5. "Konstytucja 3 maja 1791 roku" - rok 1891 - w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie
Malarz dziejów narodu polskiego Jan Matejko zwany też był smutnym wieszczem z Krakowa...
Bardzo ładny ten pomnik, pamiętam także pomnik i dom Matejki w Krakowie, a malarstwo? Słowa zbędne! to nasza duma , chciałam napisać "narodowa", ale ostatnio dziwnie brzmi to określenie...
OdpowiedzUsuńAsiu ... też mi się podoba warszawski pomnik ....A znajduje się blisko mojego domu rodzinnego.
UsuńStokrotka
"Hołd pruski" - miałem okazję Stokrotko zobaczyć będąc w liceum. Dawne to były dzieje, wycieczka klasowa, ale i innych wielkich malarzy też. Pozdrawiam Stokrotko po zabieganym poranku. Pół godziny prawie na zakupach w tym ... Stokrotka ;-) .
OdpowiedzUsuńJardianie w Muzeum w Sukiennicach są same wspaniałe obrazy....
UsuńStokrotka
Rzeczywiście mało tych pomników w Polsce, bardzo mało, i ten warszawski nie widziałam , trzeba będzie kiedyś go zobaczyć. Podoba mi się Stańczyk u jego stóp.
OdpowiedzUsuńZastanowiła mnie data odsłonięcia, zamieniłaś 9 na 4 czyli literówka jak się nam często zdarza.
pozdrawiam serdecznie...
Nawet dwie literówki Grażynko.
UsuńDziękuję ... Już poprawiłam.
Stokrotka
128 rocznica to raczej niezbyt okrągła data... Ciekawe, co Matejko jako artysta sądziłby o swoich pomnikach, czy by mu się podobały? Poza obrazami znajdującymi się w Polsce pamiętam, że duże wrażenie wywarł na mnie "Sobieski pod Wiedniem" w Muzeum Watykańskim
OdpowiedzUsuńTo sam Jan Matejko podarował Papieżowi obraz "Sobieski pod Wiedniem"...
UsuńStokrotka
A tak, owszem, ale podkreślał, żeby traktować to jako dar od całego narodu
UsuńZgadza się.
UsuńStokrotka
Matejko to nasz malarz " narodowy". Choć teraz narodowy to dziwnie brzmi.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Bo wszystko się pomieszało...
UsuńStokrotka
Jak jadę Puławską do centrum to mijam ten pomnik po prawej stronie. Też mi się bardzo podoba bo jest taki prawdziwy.
OdpowiedzUsuńMarek z dziewczynami
Masz rację....ale niewiele mieszkańców Warszawy o nim wie...
UsuńStokrotka
Widziałam wszystkie wspomniane przez Ciebie obrazy. A z działalnością Matejki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która teraz nosi jego imię, wiąże się nasza rodzinna tajemnica.
OdpowiedzUsuńTo pewnie jakaś niesamowita tajemnica :-))
UsuńStokrotka
Hmmm, nigdy tego warszawskiego pomnika nie widziałam, trzeba będzie to nadrobić. :)
OdpowiedzUsuńKoniecznie....
UsuńStokrotka
Zaskoczył mnie ten pomnik wielkiego Krakowianina w Warszawie.
OdpowiedzUsuńAle dlaczego?
UsuńStokrotka
Cudny ten pomnik! Taki mało "pomnikowy" i stąd jego urok.
OdpowiedzUsuńCiekawy, oryginalny, "żywy" jeśli można tak powiedzieć o pomniku.
Dziękuję Ci, Stokrotko, za przybliżenie postaci wybitnego polskiego malarza.
Bardzo proszę Igomamo :-)
UsuńStokrotka
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest wielki obraz Jana Matejki przedstawiający Śluby Jana Kazimierza.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten warszawski pomnik Matejki, jednak ja uważam, że najwspanialszymi pomnikami wielkich ludzi są ich dzieła.
Masz rację Mario.... pozostawione dzieła świadczą o wielkości człowieka.
UsuńStokrotka
Za każdym razem odwiedzam "Matejkę w ramce"...;o)
OdpowiedzUsuńBo Ty do Krakowa masz o rzut beretem :-))
UsuńStokrotka
Dzięki za informacje na temat pomników.
OdpowiedzUsuńBardzo proszę.
UsuńStokrotka
No proszę, proszę, to się warszawskie "MOKO" doczeka atrakcji. Tylko jak dla mnie to obaj upamiętnieni są zbyt pochyleni w jedną stronę. Serdeczności;)
OdpowiedzUsuńAniu pomnik Matejki jest na Mokotowie od roku 1995.
UsuńStokrotka
I mnie bardzo się podoba ten pomnik Stokrotko.
OdpowiedzUsuńDziękuję że wynajdujesz dla nas różne tematy i sprawy.
Ela
Bardzo proszę Elu :-))
UsuńStokrotka
Pomnik i Twoja o nim opowieść wspaniała. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję Ci Iwonko.
UsuńStokrotka
Jak pozwolisz, dodam jescze taką ciekawostkę. W Krakowie Muzeum Jana Matejki nosi też nazwę Domu pod Trzema Pyskami. To zarazem tytuł książki Władysława Bodnickiego w której przedstawia życie artysty i jego żony Teodory. Każde z trzech piętrer kamienicy przy ul.Floriańskiej zdobi głowa a właściwie pysk grożnego zwierzęcia. Studenci Matejki dodawali, że dom zamieszkuje jeszcze jeden "pysk" a mianowicie jego żona Teodora. Była to kobieta apodyktyczna, glośna u której lekarze stwierdzili chorobę psychiczną. Matejko był jej całkowicie podporządkowany, fizycznie również, bo on drobniutki a ona kobieta słusznego wzrostu i tuszy.Podobno dochodziło do rękoczynów..
OdpowiedzUsuńKiedy malował sklepienie w Kościele Mariackim-złote gwazdy na szafirowym tle- znoszono go na rękach z drabin ustawionych na wysokości -kilkudziesięciu metrów.
To nie tylko jedna ciekawostka... ale same ciekawie informacje. Bardzo Ci dziękuję Liiviio.
UsuńStokrotka
Właśnie w niedzielę po prawie 50 latach odwiedziłam w Krakowie Dom Jana Matejki.
OdpowiedzUsuńSuper !!! :-)
UsuńStokrotka
Dla mnie jest Mistrzem Genialnym! Bez dwóch zdań...
OdpowiedzUsuńOczywiście że tak...
UsuńStokrotka
22 marca 2023 Światowy Dzień Wody.
OdpowiedzUsuńJan Matejko-"Utopiona w Bosforze"-dwie wersje.Obrazy przedstawiają scenę topienia niewiernej kobiety w wodach Bosforu.Druga wersja-krytycy twierdzą,że ową nieszczęśnicą jest małżonka artysty-Teodora Matejko.Sekretarz Jana Matejki nie znosił Teodory,gotów był ją utopić nie tylko w Bosforze,ale w łyżce wody.
Faktycznie o żonie Jana Matejki krążą niepochlebne opinie...
UsuńStokrotka
Fajny edukacyjny wpis. Przyswajanie różnej wiedzy przez internet , np.czytając takiego bloga, wydaje się być przyjemniejsze i łatwiejsze. Może dlatego, że robi się to z własnej woli, w wybranym przez siebie momencie...
OdpowiedzUsuńMiło mi to czytać. Dziękuję Ci.
UsuńNiestety, nie widziałam żadnego pomnika Jana Matejki.
OdpowiedzUsuńA ja nie widziałam tylko tego który jest w Wisniczu Nowym...
UsuńStokrotka
Stokrotko, trzy pomniki Matejki! Słownie trzy!!! Matejki!!! A innych - na memach są podpisy "pan tu nie stał" - dziesiątki.. .🌼🌼🌼
OdpowiedzUsuńTak to jest Anko...
UsuńStokrotka
Witaj, Stokrotko.
OdpowiedzUsuńNie jest tajemnicą, że właśnie jako Stańczyka widział nasz malarz - siebie, można więc powiedzieć, że wprawdzie pomników ma niewiele, ale przynajmniej na jednym występuje w dwóch osobach;)
Pozdrawiam:)
Masz rację Leno...
UsuńBardzo Ci dziękuję.
Stokrotka
Stawiane pomniki są zawsze odbiciem czasów. W moim byłym mieście nie udało się-zebrac funduszy na ławeczkę pierwszej kobiety- profesor na ASP malarki. Trzymam projekt ale wątpię czy te czasy sprzyjają takim działaniom. Szkoda bo projekt super. Joanna
OdpowiedzUsuńJoasiu życzę Ci z całego serca aby te fundusze się znalazły...
UsuńStokrotka
Nie napisałam że Jan Matejko był Geniuszem i wielu malarzy usiłowało z ni. konkurować, zwłaszcza Jan Styka jednak nikt mu nie dorównał. Są też kopiści jego dzieł co wzbudzą wielki podziw ale to niestety nie da się porównać z niezwykłą wyobraźnią i talentem malarskim Matejki. Jego pomnik przy Morskim Oku jest jednym z najpiekniejsych
OdpowiedzUsuńCałkowicie się z Tobą zgadzam Joasiu...
UsuńStokrotka