piątek, 18 maja 2018

Pierwszy pociąg do Zakopanego


Już kilka miesięcy po zakupieniu na licytacji dóbr zakopiańskich hrabia Władysław Zamojski złożył podanie o koncesję na budowę linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego. W tym samym czasie podobne starania podjęło Towarzystwo Tatrzańskie. Ale przeróżne komplikacje odsuwały w czasie tę inwestycję.

Bo dotychczas to było tak, że pociągi dojeżdżały do Chabówki i stamtąd znamienici goście byli przewożeni góralskimi furkami lub saniami pod „samiuśkie Tatry”. A w Zakopanem witały ich specjalnie ustawione bramy powitalne ze słynnymi góralami i z góralską muzyką.

Dopiero w czerwcu 1895 roku cesarz Franciszek Józef podpisał ustawę o kolejach miejscowych, w których spisie znalazła się linia Chabówka-Zakopane.
Władysław Zamojski natychmiast zlecił wykonanie planów szczegółowych kolei, ale dopiero 4 listopada 1897 roku otrzymał koncesję na budowę i eksploatację normalno-torowej kolei na tej trasie.

I wtedy dopiero zaczęły się „schody” czyli trudności związane z wykupem gruntów pod budowę nasypu kolejowego.

Wielu górali nie chciało nawet słyszeć o jakiejś kolei a wielu z nich po prostu nie wiedziało czym będzie taka kolej.

Do historii przeszły różne, opisywane potem dokładnie rozmowy i negocjacje z góralami, których domy i obejścia znajdowały się tuż przy trasie, a czasami nawet w miejscu planowanej trasy kolejowej.

Na przykład taka rozmowa, prowadzona a góralem którego dom stał między Chabówką a Poroninem:

- Słyszeliście może gospodarzu – zaczynał delikatnie wydelegowany urzędnik – że niedługo będzie tu budowana linia kolejowa.
- Ano…. słyszałem – odpowiadał góral.
- No i będzie tędy przejeżdżał pociąg. Właśnie tutaj, tu gdzie stoi wasz dom.
- Rozumiem – odpowiadał góral, - A często będzie przejeżdżał?
- No na początku to pewnie tylko raz w tygodniu. Potem codziennie, a potem to może i co godzinę.
- O nie!!!! - zdenerwował się góral – to ja mu nie będę co chwila drzwi do chałupy otwierał…

Jednak po jakimś czasie udało się wykupić od górali grunty i …. 31 sierpnia 1899 roku do Zakopanego przyjechał pierwszy pociąg roboczy. 

Lokomotywę - /jak podają kroniki zakopiańskie/ tak zwaną austriacką 54 /przypominam że Zakopane należało do zaboru austriackiego/ - prowadził maszynista Otto Wolf.

Tak o tym pisał wtedy „Przegląd Zakopiański”:

Pamiętny będzie dzień ten w historii Zakopanego, w którym tu po raz pierwszy pojawił się parowóz. We czwartek 31 sierpnia 1899 roku przed godziną 3 po południu usłyszano świst lokomotywy wlokącej za sobą wóz towarowy i trzy szutrowe. Maszyna ubrana była w festony ze smreczyny ozdobne chorągiewkami biało-czerwonymi. Tłum zgromadzony na dworcu kolejowym powitał oczekiwanego gościa z radością. Ze wzgórza nad dworcem rozległy się wystrzały moździerzowe zwiastujące Zakopanemu połączenie ze światem. Równocześnie nadciągnęła burza, wtórując strzałom w dolinie...”

Natomiast pierwszy pociąg z pasażerami wjechał na stację w Zakopanem w dniu 1 października 1899 roku. Lokomotywę prowadził Polak Wojciech Błoński z Bachórza z powiatu brzozowskiego. 

Tuż przed wjazdem na stacji doszło do charakterystycznego incydentu. Grupa górali – furmanów, którzy wozili gości tzw. fasiągami z Chabówki /a jeszcze wcześniej z Krakowa/ do Zakopanego – w ramach protestu „spuszcza portki i gołymi zadkami wypina się w kierunku lokomotywy”. 

Maszynista Błoński nie stracił jednak zimnej krwi i gorącą wodą z węża polał protestujących, więc uciekli prędko z torów.

Niestety, ze względów rodzinnych nie witał w Zakopanem pierwszego pociągu hrabia Władysław Zamojski. Jednak w tłumie gapiów stał 14-letni wówczas Staś Witkiewicz, nazwany później Witkacym. Zrobił wtedy jedno z pierwszych zdjęć temu pociągowi.
A pierwszy pociąg odjechał z Zakopanego 25 października 1899 roku. /patrz zdjęcie/

A w 1923 roku zafascynowany kolejami Witkacy napisał sztukę „Szalona lokomotywa”…
-------------------------------------------------------------------------
Jak się domyślacie znowu sobie czytam „Kroniki Zakopiańskie” Macieja Krupy...


52 komentarze:

 1. A po co Ty te książki czytasz???
  Masz pojęcie że teraz ludzie książek nie czytają?
  :-) :-) :-)
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem więcej - o 10tej jestem omówiona na Targach Książki ze swoim wydawcą.
   A z tym obecnym "nieczytaniem" to różnie bywa. Zawsze byli tacy co żadnej książki do ręki nie wzięli.
   :-) :-) :-)

   Usuń
 2. Z góralami nie idzie tak prosto. Wiem, bo mam żonę góralkę, i też co godzinę drzwi otwieramy ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z góralami nie idzie tak prosto. Wiem, bo mam żonę góralkę, i też co godzinę drzwi otwieramy ...

  OdpowiedzUsuń
 4. I znowu coś ciekawego a na dodatego wesołego przeczytałam...
  Pięknego weekendu Stokrotko.
  :-)
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 5. Odetchnęłam gdy już nie musiałam jezdzić pociągiem do Zakopca. A tak z ręką na sercu to jeżdżenie tam samochodem też do najfajniejszych pod Słońcem nie należało.
  Pomyśl tylko, gdyby ową "kolej do Zakopanego" budowano w którymkolwiek kraju na zachód od Odry, to wycięto by kilka tunelików i podróż byłaby naprawdę krótka.Bo wszak tunele nie psują krajobrazu.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochaneńka!!!
   A gdzie Ty byś między Chabówką a Zakopanem jakiś tunel wycięła jak tam prawie cały czas jest płasko....???I nie ma żądnych skał /chociaż to Skalne Podhale/
   Możnaby kolej podziemną/metro zrobić, ale tego to wtedy nawet u cesarza w Wiedniu nie było...
   Buźka!

   Usuń
 6. O, to długo sobie pierwszy pociąg postał w Zakopanem. Chyba mu się spodobało A może po prostu przerażała go droga powrotna. Bo do dziś do Zakopanego niełatwo się dostać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja - może dlatego że nia mam duzych wymagań - zawsze się tam jakoś bez problemu dostawałam i dostaję.

   Usuń
 7. Witaj, Stokrotko.

  Można powiedzieć, że postęp wjechał do Zakopanego sypiąc skry i buchając obłokami pary:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki hałas przy tym był!!!!!
   Serdeczności ...

   Usuń
 8. Nadal jazda pociągiem do Zakopanego to wyprawa. Jechałam parę razy z Poznania kuszetką. Inaczej to strasznie długo się wydaje. Mimo wszystko wygodniej dojechać pociągiem do Krakowa, a stamtąd autobusem. Ale może z Warszawy jest szybciej pociągiem? Ja rozumiem - w tamtych czasach pociąg oznaczał postęp i dostęp do cywilizacji ;) Uściski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz że ja kiedyś - bardzo dawno temu jechałam z Myslenic do Zakopanego na beczce kapusty? Bo właśnie w Myslenicach wsiadła jakaś kobieta, a właściwie to została załadowana razem z tą beczką do pociągu. No i zaproponowała mi miejsce na tej beczce.:-))) Cudnie było!!!

   Usuń
 9. proszę bardzo migiem poszło - dwa lata na koncepcję, dwa na projekt i budowę. I tyle wystarczyło, żeby pozyskać zgody właścicieli i zbudować linię - w tym czasie obecnie nie uzyskałoby się nawet "decyzji środowiskowej", czy innych administracyjnych zgód - choćby lokalizacyjnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mówisz że teraz tak szybko by to nie poszło???
   :-)

   Usuń
 10. W sumie pociąg dobra opcja, ale samochodem lepiej...Chyba, że do Zakopanego w sezonie...zawsze korki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My z Warszawy wyjeżdżamy o 3 rano i jesteśmy w Zakopcu o 10 tej. Wtedy jeszcze nie ma korków.

   Usuń
 11. Pamiętam jak jeździliśmy z synem do Zakopanego wagonem sypialnym, dla niego taki wagon to już była frajda, oczywiście łózko na pięterku:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była podróż!!! I na trasie z Krakowa do Zakopanego raz się jechało "do przodu a raz do tyłu...". I nadal tak jest...

   Usuń
 12. A ja nie mam "pociągu" do pociągów, ale historia fascynująca jest :-).

  OdpowiedzUsuń
 13. Zbudowali kolej, potem zakopiankę i tak skończyła się epoka dzikich Tatr, a zaczął czas Krupówek:)

  OdpowiedzUsuń
 14. A mnie najbardziej ucieszyla pointa rozmowy z goralem. Gorale sa obdarzeni ogromna wrodzona inteligencja , a przykładem jest "moja goralka z Brennej do której jezdzilismy przez cale dzieciństwo i mlodosc i kolega z roku - napisał genialna prace magisterska.Moze góry/nie tylko Tatry/ tak ksztaltuja swoich ziomkow? Dla mnie największym osiagnieciem rodziny Zamojskich jest Zamosc.Pozdrawiam Malgosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda ze Zamość jest perłą.
   Dziękuję Malgosiu.

   Usuń
 15. Jakiś czas temu czytałam o pociągu zakopiańskim w "Historii polski". To były cudowne czasy...

  OdpowiedzUsuń
 16. Od razu przyszła mi do głowy słynna Luxtorpeda. Też do Zakopanego można było dojechać takim cudem techniki z tego co słyszałem.

  Staram się w jakichś tam zajmujących mnie obszarach rozwijać. Ot co. :) Nie wiem czy aż tyle jest do podziwiania we mnie.

  Lubię różnorodne tematyki książek, a z tego co wiem masz na swoim koncie takie pozycje książkowe, które zapewne są w moim kręgu zainteresowań.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Kiedyś do Zakopanego jeździłam dość często, ale potem stało się dla mnie zbyt tłoczne. Jak dla mnie w tej chwili to jakiś obłęd. Oczywiście, że mogłabym zamieszkać w Nędzówce :), ale to już nie te lata (życia).

  OdpowiedzUsuń
 18. Chciałabym móc podróżować tą właśnie koleją w TAMTYCH czasach. Bardzo lubię podróże też ze względu na spotykanych ludzi.:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię ciekawych i mądrych ludzi.

   Usuń
 19. WITAJ sTOKROTKO.
  W Zakopanem byłem dwa razy, ale samochodem.
  Pewnie pociągiem byłoby ciekawiej.
  Pozdrawiam i zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam sentyment do starych fotografii. Kiedyś podróżowaliśmy pociągiem, nawet na korytarzu, bo w przedziałach nie było miejsca. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawie to opisujesz Stokrotko.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 22. Kochana!
  Same dla mnie ciekawostki, za które dziękuję:)
  Pozdrowionka ślę:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajne zdjęcie. Uwielbiam pociągi. Zwłaszcza takie z wagonem restauracyjnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcie zeskanowałam z "Kronik zakopiańskich"

   Usuń
 24. Będę czekał cierpliwie aż odezwą się związki kolejarskie i władze Zakopanego, aby odznaczyć Cię Stokrotko jako osobę tak pięknie promującą historyczny odcinek kolejowy łączący Zakpopane ze światem. A ja skladam dzięki za to, ze moglem na skrzydłach reminiscencji przypomnieć sobie moje podróżowanie koleją do Zakopanego, a było to pół wieku temu. Serdecznie pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja też już zaczynam czekać na to kolejarskie odznaczenie.
   :-)

   Usuń
 25. Zastanawiam się czy ktoś z was nocował może kiedyś w takim miejscu w Zakopanem jak "Dobre Kwatery"? Mieszczą się na ul Stromej 2A i własnie zamierzam zarezerwować u nich nocleg na ferie. Waszym zdaniem to dobry pomysł? Z tego co widzę to lokalizacja jest świetna!

  OdpowiedzUsuń

A w Muzeum Karykatury nowa wystawa...

  Wybralam kilka rysunkow... 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Prawda, ze wszystkie bardzo trafne...? Szkoda, ze  mimo wszystko...