piątek, 22 listopada 2019

Bellissima - część druga


"Autor powieści pt: "Moby Dick" czyli Herman Melville powiedział kiedyś o Wenecji:
"Wolę być w Wenecji w dzień deszczowy niż w pogodny w każdej innej stolicy"
A ja bym wręcz powiedziała, że dopiero deszczowa czy zamglona Wenecja i to tylko poza sezonem turystycznym ukazuje swoje prawdziwe piękno. Byłam w tym mieście w któryś listopadowy mglisty i zimny dzień...


Nie chciałabym pisać, że Wenecja jest przepiękna, wyjątkowa, bajkowa. Jest to z pewnością prawda, ale o tym wie każdy. Niezależnie od tego czy płynął jej kanałami, czy oglądał je tylko w ksiązkach czy na filmach.

Wenecji nie da się po prostu opisać ani z niczym porównać "Bo - jak powiedziała w 1851 roku angielska poetka Elizabeth Barrett Browning - nie ma niczego podobnego do niej".

Nie będę więc pisać o koniach św.Marka ustawionych na fasadzie jego Bazyliki. Te oryginalne znajdują się w jej wnętrzu.

Ani o wspaniałych 900-letnich mozaikach we Bazylice i o nierównej posadze, którą niszczyły i nadal niszczą wdzierające się kilka razy w roku do jej wnętrza fale zatoki. Ani o tym, ze wojska napoleońskie zrobiły z przybytku stajnię dla koni.

Ten sam wielki Napoleon Bonaparte miał o Placu Św.Marka powiedzieć, że jest "najpiękniejszym salonem w Europie".

Muszę natomiast wspomnieć o gondolach. Zostały one tak umiejętnie zbudowane, aby przewozić jak największy załadunek przy jak najmniejszym zanurzeniu. Gondolami pływają nie tylko pary młode, zakochani, turyści i zwykli mieszkańcy miasta. Służą one też do przewożenia żywności, mebli, różnych towarów, wywożenia śmieci, a także trumien z ciałami na cmentarz znajdujący się na jednej z wysepek laguny.
Do budowy gondoli, która jest swoistym tworem weneckim, używa się ośmiu gatunków drewna. Asymetryczna budowa pozwala nią łatwo manewrować jednej osobie stojącej na rufie i poslugującej się jednym wiosłem. 
Ta jedna osoba, czyli gondolier wenecki powinna mieć na sobie pasiastą koszulę, czarne spodnie i czarny kapelusz.

Podobno w XVIII wieku było w Wenecji 14 tysięcy gondoli, teraz jest ich zaledwie około 500 sztuk.

No więc "płynęlam najpiękniejszą ulicą świata" czyli Canale Grande. Tak o tym kanale wyraził się francuski dyplomata Philippe de Commines. Tramwaj wodny, którym płynęliśmy był prawie pusty.


Widziałam pałace, z których każdy jest dziełem architektury, i mosty, z których każdy kolejny jest bardziej wyszukany, oraz mnóstwo zacumowanych do brzegów gondoli. A także mnóstwo śmieci na nabrzeżach tuż koło pałaców. Było pochmurno, więc widziałam też liszaje na murach pałaców, a przez okna było widać, że wnętrza są puste.
W porównaniu do Rzymu Wenecja jest miastem młodym. Zbudowane na lagunie było kiedyś bardzo bogate i władało w XIII wieku "jedną czwartą i połową jednej czwartej" dawnego Imperium Rzymskiego.

Wenecja podporządkowała sobie głównych morskich rywali, szczególnie Genuę i opanowała większą część północno-wschodnich Włoch.

Za czasów Mussoliniego wprowadzono zakaz noszenia masek w czasie karnawału. Dopiero w 1979 roku powrócono do tego zwyczaju. Te niezwykłe maski sprzedawane są od tego czasu w całym mieście.

Reasumując, muszę powiedzieć że moja Wenecja jest pochmurna, zamglona i pusta.... 
I taka pozostanie na zawsze".

------------------------------------------------------------------------------------
/Był to urywek z mojej książki pt: "Nadal wariuję".

P.S. W Wenecji byłam służbowo przez kilka zaledwie godzin. 78 komentarzy:

 1. Wspomniałaś o mieście wspaniałym przez swoją wyjątkowość właśnie. Byłam w nim kilkakrotnie, ale na szczęscie nie trafiłam na czas "zalania". Zabytki po prostu powalaja na kolana. Nawet te z liszajami. Cały czas chodzisz albo pływasz z nosem zadartym do góry. I podziwiasz. Od nadmiaru wrażeń rzeczywiście można zwariować... Miłego weekendu Stokrotko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie bylam w Wenecji.
  Szkoda, że woda niszczy zabytki.
  Pozdrawiam serdecznie na miły weekend 🙋💙☕🍁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niszczenie Wenecji przez wody zatoki to straszne Morgano

   Usuń
 3. Właśnie te tłumy oraz ciepło południa mnie zniechęcają. Ale myślę nad małą wycieczką do Wenecji właśnie jakiejś jesieni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na tych zdjęciach faktycznie pusto, jak o świcie...

  OdpowiedzUsuń
 5. ..piękny post 'Bellissima' - Wenecja widziana Twoimi oczami!
  ..bajkowe, cudowne wodne miasto, które skrywa wiele tajemnic
  i ciekawostek.. Wenecja posiada swój niesamowity, wyjątkowy
  i nieziemski urok! ..odnosi się osobliwe wrażenie, że czas płynie tam wolniej.. zdumiewajaca sceneria fantastycznych budowli przenosi stulecia wstecz, gdy spacerując wąskimi uliczkami, możemy 'dotknąć i poczuć' swoją wyobraźnią tą niezwykłą magię historii ;)
  ..niestety nie byłam tam.. chciałabym bardzo zobaczyć to miejsce, póki jeszcze istnieje..

  - pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię na moim blogu AnSo.
   Chyba musisz się śpieszyć jeśli chcesz zobaczyć Wenecję...

   Usuń
 6. Być w Wenecji służbowo -to dopiero atrakcja :) Też bym tak chciała.
  Bez dyskusji Wenecja jest piękna, ale...nie chciałabym tam mieszkać. Ta wszechobecna wilgoć i tłumy turystów; doprowadziłoby mnie do...pasji.
  Byłam w Wenecji we wrześniu a pogoda była cudowna; taka jaką lubię; nie za gorąco i nie pochmurnie ani deszczowo;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie była atrakcja tylko dość trudna praca...

   Usuń
 7. A może powinnać też przepisać w książki pierwszą część tekstu "Bellissima"?

  To dopiero byłby szok....

  Serdeczności i pozdrowienia weekendowe...:-))

  Marek z dziewczynami

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja byłam dwa razy, oba w upale, na początku lata.Wenecja jest piękna i smutna , bo widać jak miasto się rozpada. A teraz, gdy wpływają tam monstrualne wycieczkowce fala spiętrza mocno wodę. Teraz "normalką jest" że wilgoć dochodzi aż do 3 piętra. A tej jesieni jest w Wenecji "duża woda", są uszkodzenia w katedrze św. Marka i w wielu innych miejscach.
  Przejażdżka Wielkim Kanałem jest naprawdę atrakcją. Mogłabym tak "jeździć" codziennie.Każdemu kto się wybiera do Wenecji zawsze mówię - zwiedź prawdziwą Wenecję, tę cześć do której nie zaglądają turyści.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Aniu - Wenecja to nie tylko Plac Św.Marka, Pałac Dożów i kanały...

   Usuń
 9. Jaguniu,
  byłam w Wenecji w 1978 roku jadąc do Rzymu, a dalej na Monte Cassino aby oddać hołd mojemu Ojcu, który tam walczył. Zwiedziłam wtedy wyspę Murano - 10 minut tramwajem wodnym z placu św. Marka. Jest tam Fabryka Szkła, wyroby której zachwycają swoja pięknością i... ceną. Dla turystów wystawiane były do wzięcia na stoliku małe figurki ze szkła, które "się nie udały". Wzięłam konika i ślimaka. Konik rozpadł się po kilku latach w nocy z hukiem tak jak za kilkanaście lat moje małżeństwo natomiast ślimak mimo licznych przeprowadzek utracił rogi i ogonek, ale dzielnie towarzyszy mi do tej pory!
  Ewa z Bajkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuniu - dziękuję Ci bardzo ze weneckie wspomnienia...

   Usuń
 10. Popieram Marka z dziewczynami.
  Powinnaś opublikować na blogu pierwszą część o Wenecji...
  !!!
  Ela

  OdpowiedzUsuń
 11. Byliśmy w Wenecji latem chyba już z 10 lat temu, ale wrażenie pozostało do dziś. Zresztą była to wymarzona wycieczka i nie rozczarowała ale wręcz zachwyciła. Byliśmy na mszy w katedrze św. Marka i to również niezapomniane przeżycie. Wenecja to miasto legenda, miasto bajka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. byłem tam też kilka godzin, tak bardziej przejazdem w latach 90-tych w grudniu...
  a teraz, w okolicznościach ostatniej powodzi to ja mam jedno (ponure) skojarzenie:
  Palcie ludziska dalej węglem
  To Wenecji szybciej ubędzie
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie byłam w Wenecji, niewiele podróżuję, bo nie lubię samego etapu przemieszczania. Ale może kiedyś się wybiorę, może jeszcze zdążę przed jej zniszczeniem - ostatecznie raz w roku wyjeżdżam w świat. Ech, gdyby tylko teleportacja była możliwa... Jakieś niepokojące wieści ostatnio słyszałam o zalewaniu Wenecji. Oby udało się znaleźć pieniądze na te zapory przeciwpowodziowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - brak pieniędzy na ratowanie Wenecji...

   Usuń
 14. Nie byłam w Wenecji, oglądam tylko piękne zdjęcia na różnych blogach. Może kiedyś...?

  OdpowiedzUsuń
 15. Pooglądałem i poczytałem!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Witaj Stokrotko.
  Nie byłem i już pewnie nie będę w Wenecji. Tym bardziej na karnawale.
  A ta Bellissima, to pewnie o tym śpiewał nasz Duda.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam kilka razy w Wenecji i też mnie oczarowała. Niestety, nigdy nie płynęłam gondolą. W najbliższym czasie raczej raczej nie zrealizuję swojego marzenia. Teraz niezależnie od liczby pasażerów na gondoli płaciło się już 100 euro za 30 minutowy kurs. W ostatnim czasie dużo gondoli zostało zniszczone więc i kurs będzie sporo droższy.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Byłam w Wenecji, faktycznie piękne miasto. Zawsze sie dziwiłam, że morze go nie pochłonie. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety Krystyno morze pochłania Wenecję coraz bardziej.

   Usuń
 19. Wenecja, to przepiękne miasto. Takie, jakiego nie ma nigdzie na świecie.
  Byłam tam raz i zakochałam się w tym unikatowym mieście.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie dziwię Twojej miłości do Wenecji.

   Usuń
 20. Moja Wenecja jest strasznie męcząca. Upalna, krzykliwa, tłoczna, miejscami śmierdząca. Wyjątkowa, godna zobaczenia, ale nie do życia i nawet nie do zakochania. W mojej Wenecji córce robi się słabo, blednie i wymiotuje od gorąca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo podobno Wenecja w sezonie jest bardzo męcząca.

   Usuń
 21. Nie czytałam tej Twojej książki, ale jego fragment jest bardzo interesujący! Może jakiś dodruk?!
  A Wenecja - piękna, jedyna i niepowtarzalna! I zatłoczona przez cały rok, więc trudno ją zwiedzać i przeżywać:) Ale, choć byłam kilka razy, to jeszcze bym wróciła:) Też mam ją na moim blogu, więc zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urszulo - były już 2 dodruki tej ksiązki. W tej chwili nie mam żadnego egzemplarza.
   Ale wysłałam do Ciebie maila w czwartek 21go .Zajrzyj proszę na pocztę.

   Usuń
  2. Nie wiem, co tam wymyśliłaś, ale w czwartek nic do mnie od Ciebie nie doszło! A sprawdzam pocztę codziennie:) Sprawdź adres: urszula.krupa2@gmail.com. Całuski:)))

   Usuń
  3. Wysłałam jeszcze raz :-)

   Usuń
 22. Kiedy usłyszałam o podtopieniu Wenecji, aż serce mi ścisnęło z żalu... A może jakoś uda jej się jakoś z tego wszystkiego podnieść. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolinko - i ja mam nadzieję, że uda się Wenecję uratować...

   Usuń
 23. Witaj, Stokrotko.

  Największe wrażenie zrobiła na mnie Wenecja, gdy byłam tam pierwszy raz.
  Było bardzo nieoczywiste, pełne sprzeczności.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nigdy nie byłam w Wenecji. Ale mam nadzieję, że kiedyś będę mogła ją zobaczyć. O ile będzie jeszcze coś oglądać...

  OdpowiedzUsuń
 25. Te śmieci na obrzeżach miasta są okropne. W Rzymie jest podobnie i w Neapol koło dworca. Do toalety nie dało się wejść bo nieciekawie pachniało. Dopiero w Sorrento odzyliśmy. Było czysto i przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Miałam możliwość być w Wenecji i...zrezygnowałam. Tak wybrałam A teraz sama nie wiem czy to dobrze czy jednak mogłam wybrać odwiedziny tego niebanalnego jednak miasta. hmm...głośno się zastanawiam. Oglądałam kiedyś film 'Kurtyzana' i właśnie ten film mocno przypomina mi o Wenecji ;) Woda czyli natura zniszczy wszystko...zatopi i połknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Puchu - jeśli Ci się uda to jedż. Ale poza sezonem..

   Usuń
 27. Brugia,to Wenecja w Belgii.Byłem tam kilka razy.Piękne miasto,
  piękne hafciarki.
  Jeżeli poziom mórz i oceanów podniesie się o kilka metrów,
  tak jak zapowiadają fachowcy od klimatu,to Wenecja podzieli
  los Atlantydy-nie tylko Wenecja.

  W 2019 roku w Wenecji pojawił się Hydroman to on manipuluje wodą w Wenecji.Jednak Spider-Man połączył siły z Icemanem i...
  https://www.youtube.com/watch?v=lq8TNYFqW7Y
  Miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryku - znam Brugię i płynęlam jej kanałami.
   Ale jednak Wenecja to co innego - to miasto zbudowane na palach...

   Mam nadzieję że Wenecja jeszcze troche "pozyje"

   Dziękuję i nawzajem

   Usuń
  2. Gdyby nie korupcja i ekolodzy,"Mojżesz"byłby skończony
   i nie doszłoby do takiej katastrofy.
   Nowa Ruda stoi na filarach.Gdy wydobywano pokłady węgla,
   to pod miastem zostawiano filary węgla,które miały
   zapobiegać osiadaniu miasta.Kilka takich filarów wybrano
   a węgiel zastąpiono kruszonym kamieniem(podsadzka).
   Co jakiś czas dochodzi do tąpnięć.Budynki osiadają
   i pękają.Żeby zapobiec katastrofie,budynki spina się
   klamrami.
   Gdy przeszedłem na emeryturę,pojechałem z kolegami
   spinać klamrami budynki w okolicach Lubina.
   Klamrowano też budynki,które były uszkodzone z innych
   przyczyn niż szkody górnicze.
   Do największych przekrętów dochodziło na przetargach.
   Każdy z urzędników chciał coś skubnąć:)
   Chciwość,chciwość,jeszcze raz chciwość zgubi naszą cywilizację!
   :)

   Usuń
  3. Zgadzam się Henryku z ostatnim zdaniem Twojego komentarza.

   Usuń
 28. klimat miasta buduje jego historia zapisana w murach, kamieniach...

  OdpowiedzUsuń
 29. Byliśmy w 2013 roku ze Ślubnym na 40stą rocznicę ślubu! Fascynujące miasto! Szkoda wielka, że tak bardzo doświadcza i złowrogich sił natury, i braku konsekwencji w ratowaniu miasta dla przyszlých pokoleń!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To masz Fuscillo piękne wspomnienie związane z Wenecją skoro byliście tam razem z mężem...
   Serdeczności

   Usuń
 30. Kiedyś myślałam o Wenecji :)

  OdpowiedzUsuń
 31. -- no cóż, mi nie dane było zobaczyć Wenecji, za to mam sporo zdjęć z tego miasta, niby aktualnych, bo sprzed dwóch miesięcy, ( moja Julia cały wrzesień spędziła we Włoszech, uczestnicząc w programie Erasmus) ale jakże inna jest teraźniejszość tego miasta....
  - :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę- to Ty masz córkę studentkę, która wyjeżdża za granicę w ramach Erasmusa. Gratuluję Alinko!!!
   Serdeczności

   Usuń
 32. Nigdy nie byłam w Wenecji, ale uwielbiam oglądać filmy i zdjęcia - może kiedyś ... kto wie :) Oby tylko to piękne miejsce , nie zostało zniszczone całkowicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu - miejmy nadzieję, że świat nie pozwoli zginąć Wenecji...

   Usuń
 33. W Wenecji byłam dawno, dawno temu. I, co dziwne, nie pamiętam kanałów, a wąskie, zacienione uliczki.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ela Karczewska. W Wenecji byłam kilkanaście lat temu. Jest piękna, ale nie chciałabym tam mieszkać. Wolę jednak stały grunt. Pamiętam mnóstwo gołębi na Pl. Św. Marka, które siadaly nam na glowy i ręce. Wenecja przez kilkaset lat była oddzielnym państwem kupieckim dobrze prosperujacym. Repubblica di Wenezia. Coś jak Rzeczpospolita wenecka. Nazywano ją Serenissima. Tzn. Najjasniejsza. Bellissima e Serenissima.
  Brzmi pięknie. Ach ten włoski język..... Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Język włoski też jest piękny Elu...
   Serdeczności :-)

   Usuń
  2. Wiem. Kiedyś uczyłam się tego języka.

   Usuń
  3. Wyobraż sobie Elu, że ja TEŻ .Sama ze skryptów...
   :-)

   Usuń

Spacer "przez Wisłę"- z cyklu "Moja Warszawa"

Dawno nie pisałam o Warszawie w której się urodziłam i całe życie mieszkam. I o której kiedyś napisałam książkę pt: "Moje warszawskie z...